Czym żył internet w 2012 roku?

Marta Nasiadka
Marta Nasiadka
Archiwum 12.2012
 

Jak co roku Google opublikowało zestawienie słów kluczowych, które cieszyły się ogromną popularnością wśród użytkowników wyszukiwarki w porównaniu do minionego roku. Wyniki wiele mówią o polskich użytkownikach, ponieważ Google posiada  w Polsce 97,85 procent udziału w rynku wyszukiwarek (wg Gemius) .

Spójrzmy najpierw na ranking najpopularniejszych słów kluczowych wpisywanych do wyszukiwarki przez Polaków.

 

Trendy wyszukiwarki 2012 w Polsce

Wśród najczęściej wyszukiwanych haseł w czołówce znalazły się nazwy dwóch witryn internetowych – Kwejk oraz Tablica, a na dalszej pozycji uplasowały się Besty i Wiocha.pl. Dużą popularnością wśród użytkowników cieszyło się hasła związane z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej takie jak Euro2012 oraz piosenka mistrzostw Koko Euro Spoko.

Obecność strony Tablica.pl wśród najpopularniejszych fraz wyszukiwanych w 2012 roku zwraca szczególną uwagę, jeśli przypomnimy sobie decyzję Google o usunięciu strony z wyników wyszukiwania, która nie została cofnięta do dziś, mimo powrotu do wyszukiwarki inny ukaranych serwisów. Ranking najpopularniejszych słów kluczowych pokazuje, że strona nie straciła popularności wśród użytkowników.

W rankingu osób na pierwszym miejscu znalazła się celebrytka, Natalia Siwiec. Na liście pojawiły się także nazwiska sportowców: piłkarzy Roberta Lewandowskiego i Ronalda, Felixa Baumgartnera, który dokonał pamiętnego skoku ze stratosfery. W zestawieniu obecne są także nazwiska osób, które odeszły w tym roku: Wisława Szymborska, Whitney Houston, Irena Jarocka.

Na liście przebojów muzycznych polskiego internetu wg Google znalazła się piosenka Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Koko Euro Spoko, a także piosenki, które zdobyły sławę na całym świecie Gangnam Style czy Call Me Maybe.

 

W kategorii Muzycy znaleźli się wykonawcy zagraniczni tacy jak Gotye, Michel Teló, One Direction czy Lana Del Rey, ale również kilkoro polskich twórców. Na drugim miejscu najczęściej wyszukiwanych artystów pojawiła się Ewelina Lisowska, a na końcu listy Sylwia Grzeszczak i Maria Peszek.

Jak słusznie zauważa Jacek Gadzinowski w swojej wypowiedzi dla natemat.pl, użytkownicy są coraz bardziej rozleniwieni, dlatego wolą wpisać nazwę strony internetowej w Google zamiast wykorzystać pasek adresu i przejść bezpośrednio na stronę. Przedstawione wyniki pokazują, że polskie wyszukiwania zdominowała rozrywka i tematy medialne. Internet traktujemy więc przede wszystkim jako źródło rozrywki i pod tym względem nie różnimy się od większości społeczeństw na świecie.

Trendy wyszukiwarki 2012 na świecie

W światowym zestawieniu hasłami, które zyskały największą popularność, były nazwiska związane z wydarzeniami, o jakich było głośno w mediach: śmierć Whitney Houston i Michael Clarke’a Duncana znanego z Zielonej mili, zaślubiny księcia Williama i Kate Middelton oraz historia Amandy Todd. Ostatnia sprawa samobójstwa nastolatki prześladowanej w internecie nie odbiła się szeroki echem w naszym kraju. Dużą zainteresowaniem cieszyły się także premiery produktów takich jak iPod3 czy Diablo 3. Warto podkreślić, że Whitney Houston była obecna w rankingach niemalże wszystkich krajów, które pojawiły się w Trendach wyszukiwania w 2012 roku.

W zestawieniu wyszukiwań związanych z branżą technologiczną dominują dwaj producenci – Apple z iPod3 i iPad mini i Samsung z modele Galaxy S3. Wśród nich znalazł się też tablet Nexus 7 od Google.

Rankingi niektórych krajów zostały wzbogacone o dodatkowe kategorie, których brak w polskim zestawieniu np. Drużyny sportowe, Politycy, Moda, Ulubione piwa, a nawet Przepisy na wypieki.

Wyniki Zeitgeist pokazują, że jesteśmy globalną wioską, a kultura i rozrywka, która nas otacza, w dużej mierze zaczerpnięta z Ameryki Północnej, sprawia, że zacierają się różnice między ludźmi z różnych zakątków świata.

Podsumowanie Zeitgeist 2012 w wersji wideo:

Dla zainteresowanych polecamy śledzenie Trendów wyszukiwania w Polsce na naszym blogu, a także odwiedzenie Google Trends, gdzie można sprawdzić popularność wybranego słowa kluczowego w ujęciu czasowym.

Listy słów kluczowych można pobrać tutaj.

YouTube Rewind 2012

Oprócz najpopularniejszych słów kluczowych, które były wyszukiwane w tym roku, Google opublikowało podsumowanie filmów cieszących się największym wzrostem zainteresowania w serwisie You Tube (zasięg 65.96%, Megapanel, sierpień 2012). Na pierwszym miejscu z aktualną liczbą 27643105 wyświetleń znajduje się  Weekend, którego piosenka doczekała się coveru w wykonaniu CeZik. Listę zdominowały klipy polskich artystek takich jak  Jula, Ewelina Lisowska oraz Jarzębina z Koko Euro Spoko. Na liście pojawiły się także filmy związane z tematyką ACTA.

Pełna lista:

1. Weekend – Ona Tańczy Dla Mnie
2. PSY – GANGNAM STYLE
3. Jula – Za każdym razem
4. Oceana – Endless Summer
5. Jarzębina „Koko Koko Euro spoko”
6. Ewelina Lisowska – Nieodporny Rozum
7. KlejNuty – Lubię wypić
8. V-Unit – V nie dla ACTA
9. NO ACTA ! Jak działa ACTA.
10. Przemyślenia Niekrytego Krytyka: Dobranocny Ogród

Lista światowa dostępna w linku.

Marta Nasiadka
Były pracownik na stanowisku Senior SEM Specialist w agencji DevaGroup. Certyfikowana Specjalistka Google Ads i Analytics. W tematyce Google AdWords porusza się jak ryba w wodzie. Subskrybując ponad setkę blogów SEM, jest w samym centrum wiadomości z branży.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...
Przewiń do góry