Bing Webmaster Tools to platforma oferowana przez firmę Microsoft. Została ona zaprojektowana specjalnie dla administratorów witryn internetowych i webmasterów w celu monitorowania i optymalizacji obecności online w wyszukiwarce Bing. Narzędzie to zapewnia zbiór funkcji analitycznych i diagnostycznych, które umożliwiają użytkownikom lepsze zrozumienie sposobu, w jaki ich witryny są indeksowane i wyświetlane w wynikach wyszukiwania Bing. Wszystkie raporty Bing zostały zaprojektowane w bardzo intuicyjny sposób, który umożliwia ich szybki przegląd. W tym artykule znajdziesz proces dodawania swojej strony internetowej do panelu Bing Webmaster Tools, proces podłączania mapy witryn oraz narzędzia IndexNow.
Spis treści
Poznaj możliwości narzędzi Bing dla Webmasterów
W dzisiejszych czasach sukces w prowadzeniu strony internetowej zależy nie tylko od jej atrakcyjnego wyglądu czy wartościowych treści, ale także od tego, jak dobrze jest zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek internetowych. Wśród wielu narzędzi dostępnych dla webmasterów, Bing Webmaster Tools zyskuje coraz większą popularność – głównie dzięki funkcjom, jakie oferuje. Wśród nich znajdziemy:
- weryfikację wydajności wyszukiwarki – informacje o wskaźnikach liczby kliknięć i wyświetleń, średni CTR, ilości błędów, żądań wyszukiwania oraz indeksowanych stron. Analiza wyników może dotyczyć różnych przedziałów czasowych, które można ręcznie zmieniać i pobrać w formie Excel na nasze urządzenie;
- weryfikację adresów URL pod kątem indeksowania i wykrywania błędów;
- eksplorator wyników;
- dodanie i weryfikację mapy witryny;
- tymczasowe blokowanie adresów URL;
- testy plików robots.txt oraz ich edycję dla Bingbota lub AdIdxBota;
- kontrole przeszukiwania informacji na temat szybkości przeszukiwania swojej witryny przez roboty Bing, umożliwiającą zweryfikowanie, w jakich godzinach największa liczba użytkowników odwiedza naszą stronę;
- skanowanie witryny, czyli raporty dotyczące niedziałających podstron, błędów wewnątrz strony oraz ostrzeżeń;
- Index Now – indeksowanie nowych i aktualizowanych podstron serwisu, o których dowiesz się więcej w dalszej części wpisu;
- łącza przychodzące dotyczące funkcji przydatnej w kontekście linkbuildingu, umożliwiającej weryfikację anchorów, analizę domen, a także porównywanie profilu linków Twojej witryny do konkurencji. Panel „Łącza przychodzące”, podobnie jak Google Search Console, umożliwia zrzeknięcie się niechcianych linków przychodzących;
- badanie słów kluczowych, umożliwiające weryfikację liczby wyświetleń danej frazy kluczowej w wybranym czasie, kraju, języku, czy ze względu na urządzenie, z którego korzystają użytkownicy.
To podstawowe funkcje, jakie kryje w sobie Bing Webmaster Tools, które ułatwiają analizę witryny. Dodatkowo, do jednego konta Microsoft można przydzielić kilka adresów URL. W tym celu należy nacisnąć w prawym górnym rogu wyświetlający się adres, a następnie kliknąć „Dodaj witrynę”. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy wszystkie interesujące nas witryny w jednym miejscu, co ułatwia i przyspiesza pracę oraz analizę.
Sposoby na to, jak dodać stronę do Bing Webmaster Tools
Dodanie naszej strony internetowej w Bing Webmaster Tools jest bardzo proste i szybkie. W pierwszej kolejności należy wejść na stronę główną Bing Webmaster Tools: https://www.bing.com/webmasters/about?cc=www i następnie wybrać „Zaloguj się”. Otrzymasz możliwość założenia konta za pomocą Microsoft, Google, Facebooka lub zalogowania się do już istniejącego konta. Na potrzeby tego wpisu wybraliśmy konto Microsoft. Po utworzeniu konta Microsoft masz możliwość rozpoczęcia pracy nad nowym profilem Bing. Wybierz opcję „Zarejestruj się”.
W kolejnym kroku mamy możliwość przesłania danych bezpośrednio z Google Search Console lub wybrania każdej funkcji ręcznie. Na potrzeby wpisu wykorzystamy ręczne dodawanie witryny. Po wpisaniu adresu Twojej strony naciśnij „Dodaj” i poczekaj na załadowanie panelu Bing.
W kolejnym oknie zobaczysz stronę główną Bing Webmaster Tools. Należy odczekać 48h, aby zobaczyć wszystkie aktualne statystyki. Po tym czasie na stronie głównej zobaczysz wykres, który umożliwi Ci śledzenie wydajności wyszukiwarki. W oczekiwaniu na pobieranie danych możesz podłączyć do Bing Webmaster Tools swoją mapę witryny. Jak to zrobić? Przewodnik krok po kroku znajdziesz w kolejnej części wpisu.
Jak zweryfikować swoją mapę strony XML w panelu Bing?
Sitemap (mapa witryny) to plik XML, który zawiera listę wszystkich dostępnych stron w danej witrynie internetowej lub aplikacji mobilnej. Sitemap pomaga wyszukiwarkom internetowym zrozumieć strukturę witryny oraz indeksować jej zawartość. Po założeniu profilu Bing masz możliwość ręcznego dodania sitemapy. Można to zrobić od razu po zalogowaniu do nowego konta. W tym celu należy nacisnąć załącznik umieszczony w pierwszym komunikacie od góry „Mapa witryny”. Istnieje także możliwość dodania sitemapy w późniejszym czasie. W tym celu należy wybrać kategorię „Mapy witryn” w menu po lewej stronie.
Kolejnym krokiem jest ręczne dodanie mapy witryny. W tym celu należy zaimportować mapę z Google Search Console w sekcję „Mapę witryny” i skopiować potrzebny adres, a następnie wstawić go w pole przedstawione niżej:
Po dodaniu mapy strony widoczna będzie ona na stałe w sekcji „Mapa witryny”, wraz z informacją o dacie jej dodania. W tym miejscu masz również możliwość usunięcia sitemapy w dowolnym momencie.
Jak dodawanie strony do Bing może przyspieszyć proces indeksowania?
Poprzez wykorzystanie panelu Bing Webmaster Tools możemy również sprawdzać procesy indeksowania naszej strony internetowej. IndexNow jest łatwy w użyciu i może być zintegrowany z istniejącymi narzędziami do zarządzania treścią lub systemami CMS (Content Management System).
IndexNow nie jest podstawowym protokołem indeksowania Bing, dlatego należy włączyć go ręcznie, aby był widoczny dla wyszukiwarek. Wykorzystuje także proces pingowania do informowania robotów wyszukiwarek o usuniętych stronach lub nowych publikacjach. Pingi składają się z nazwy danej wyszukiwarki, adresu URL naszej strony i unikalnego klucza.
Generując klucz API i umieszczając go w formacie txt w obrębie swojej domeny – po wcześniej stworzonej lokalizacji i zgłoszeniu adresu URL w IndexNow – możesz w prosty sposób śledzić indeksację.
Wykrywanie zawartości strony często może trwać od kilku do kilkunastu dni. Wiąże się to z tym, że wyszukiwarka potrzebuje czasu, aby wykryć zmiany. Niestety jest to czasochłonne i wydłuża czas naszej pracy. Dzięki narzędziu IndexNow wyszukiwarka natychmiast otrzymuje informacje o nowych adresach URL i indeksuje je w pierwszej kolejności. IndexNow umożliwia także zwiększenie widoczności w wynikach wyszukiwania i umożliwia prowadzenie contentu o prawdopodobnych wysokich wynikach w niedługim czasie. IndexNow sprawdzi się w przypadku dużych stron internetowych, które często są modyfikowane, pojawiają się na niej nowe produkty lub informacje, a także wszędzie tam, gdzie są regularnie publikowane wpisy blogowe. Dzięki wykorzystaniu narzędzia IndexNow usunięte strony nie będą widoczne dla wyszukiwarek, ponieważ w krótkim czasie zostaną usunięte z wyników wyszukiwania.
Podsumowanie
Posiadanie darmowego konta w Bing Webmaster Tools niesie ze sobą wiele korzyści i umożliwia zbieranie danych o naszych stronach internetowych w jednym, intuicyjnym panelu. Plusem jest fakt, że narzędzie jest bardzo intuicyjne, a na dodanie swojej strony do panelu nie trzeba poświęcać wiele czasu – zarówno w przypadku dodania witryny ręcznie, jak i poprzez połączenie Google Search Console. Dzięki temu możemy, m.in.: monitorować ruch, weryfikować frazy kluczowe, czy optymalizować widoczność naszej witryny. Usługi Bing umożliwiają również szybkie zidentyfikowanie problemów występujących na stronie, takich jak błędy indeksowania. Dodatkowo narzędzie dla webmasterów Bing umożliwia zarządzanie mapami oraz przesyłanie adresów URL w krótkim czasie. Przy większości analiz i wykresów możliwa jest zmiana ustawień ręcznych, np. dotyczących dat, co umożliwia wybór interesujących nas informacji do konkretnych przedziałów czasowych. Jednym słowem, dodanie strony do Bing Webmaster Tools daje możliwość darmowej analizy naszej strony w jednym, intuicyjnym narzędziu.