Webinar SEMrush: Jak odnieść sukces dzięki wyszukiwaniu głosowemu

Robert Gąsior
Robert Gąsior
Archiwum 09.2020
 
Webinar SEMrush: Jak odnieść sukces dzięki wyszukiwaniu głosowemu

Jak odnieść sukces dzięki wyszukiwaniu głosowemu?
Webinar SEMrush

Badania pokazują, że w 2020 roku prawie połowa wszystkich wyszukiwań w Internecie odbywała się za pomocą głosu. Jak zatem odnieść sukces dzięki wyszukiwaniu głosowemu? Na to pytanie spróbowali odpowiedzieć specjaliści Olga Andrienko Head of Global Marketing w SEMrush i Brendan Walsh Global Search SME z Lionbridge na webinarze zorganizowanym przez SEMrush.

Webinar rozpoczął się od prezentacji Brendana Walsha, który poruszył kwestię 6 najważniejszych strategii pod Voice Search.

brendan walsh voice search

 

Aspekty techniczne SEO

Dobrze zoptymalizowana strona internetowa pod Voice Search, powinna posiadać silne fundamenty pod kątem technicznym. Należy zadbać o bezpieczeństwo np. SSL, serwer, kwestie związane z crawl budgetem i wyeliminować przekierowania wewnętrzne, 404, błędy serwera, zadbać o szybkość ładowania strony eliminując duże pliki poprzez kompresję, które mogą powodować wolne ładowanie się strony oraz optymalizację cache. Warto wziąć pod lupę linkowanie wewnętrzne w witrynie i usunąć wszelkie błędy jak linki do nieistniejących podstron, linki z niepoprawnymi adresami URL, anchorami, czy niepodlinkowane wewnętrznie adresy (strony sieroce).

Brendan zwraca szczególną uwagę na dane strukturalne, które mają bardzo duże znaczenie w perspektywie Voice Search. Ludzie nie używają słów kluczowych w wyszukiwaniu głosowym tylko konstruują pytania. Dlatego istotne jest stosowanie znaczników danych strukturalnych jak schema.org zawierających pytania i odpowiedzi jak np. FAQ. Bardzo ważne jest również kierowanie geograficzne, w szczególności wtedy kiedy prowadzimy biznes lokalny np. restaurację, ale również międzynarodowe, aby właściwy content trafiał na odpowiedni rynek.

Wszystkie powyższe i inne technikalia możemy przeanalizować w narzędziu SEMrush.

 

Research – wiedza jest kluczem

Brendan podkreśla, że optymalizując stronę pod wyszukiwanie głosowe w perspektywie międzynarodowej, trzeba wziąć pod uwagę to, że rynki się od siebie znacznie różnią pod kątem zapytań, dlatego konieczna jest dokładna i oddzielna analiza dla każdego rynku. Inaczej zapytania mogą być formułowane w USA, Wielkiej Brytanii czy Australii. W większości przypadków skopiowanie rozwiązań z jednego rynku na drugi nie zadziała, potrzebna jest analiza od podstaw. Przydatny do takiej analizy może być moduł Topic Reaserch w SEMrush.

 

Planowanie

Planowanie contentu pod Voice Search należy przygotować oddzielnie dla każdego z rynków. Parafrazowanie tych samych treść na różnych rynkach z pewnością nie zadziała, ludzie żyjący w różnych regionach zadają inne pytania. Brendan wspomina także o konieczności technicznej optymalizacji treści poprzez dodawanie nagłówków, paragrafów, wypunktowanych list m.in. pod direct answer.

 

Tworzenie

Według Brendana core sukcesu w Voice Search to wysokiej jakości content, gdzie należy trzymać kilku poniższych zasad:
– pozwól twórcy być kreatywnym
– dobrej jakości content działa, słabej jakości content nie będzie udostępniany
– wysokiej jakości content zawiera fragmenty rozszerzone np. direct answer i odpowiada na pytania
– wysokiej jakości content będzie wysoko w Voice Search nawet bez linkowania

 

Publikowanie i udostępnianie

– zadbaj o regularne publikacje treści na każdym rynku
– optymalizuj tytuły, opisy i dane uporządkowane
– optymalizuj media (szybkość i responsywność)
– skoncentruj się na miejscach, w których Twoi odbiorcy czują się komfortowo
– udostępniaj treści w swoich sieciach kontaktów
– zachęcaj pracowników firmy do dzielenia się świetnymi lokalnymi treściami

 

Mierzenie i analizowanie

Podczas analizowania naszych działań należy zadać sobie pytanie: jaki content i dlaczego działa najlepiej? Co najlepiej konwertuje i jakie elementy mogą być powtarzalne, a także którzy autorzy ciszą się największym zainteresowaniem oraz rezonują wśród lokalnej społeczności. Należy również śledzić dane dotyczące direct answer, pozycje poszczególnych słów kluczowych z rynków, monitorować działania konkurencji i mierzyć wydajność strony internetowej. Wszystkie te elementy możemy analizować w narzędziu SEMrush integrując go razem z Google Analyticis i Google Search Console.

 

Voice Search dla biznesu lokalnego

W drugiej części webinaru Olga Andrienko omówiła kwestię wykorzystanie Voice Search dla biznesu lokalnego. Na podstawie przeprowadzonego case study i danych z 2019 roku przedstawiła 8 najważniejszych czynników rankingowych dla Voiche Search:

  • wysoka pozycja w serpie
  • direct answer i PPA
  • linki
  • optymalna długość treści dla odpowiedzi w przybliżeniu to 42 słowa
  • dobra czytelność treści
  • wdrożony protokół HTTPS
  • szybkość ładowania się strony

Czynnikami rankingowymi nie były: schema i inne rozszerzenia. Dane pochodzą z 2019 roku i mogą się dość mocno różnić w chwili obecnej.

Olga podała również garść statystyk z 2020 roku, które mówią, że aż 1/4 wyszukiwań na Androidzie stanowiły wyszukania głosowe. Natomiast 27% wszystkich mobilnych zapytań stanowiły zapytania z Voice Search. Z wszystkich głosowych zapytań aż 58% stanowiły zapytania dotyczące biznesu lokalnego.

zapytania mobilne

Rynek Voice Search jest dość mocno rozproszony, 36% zapytań pochodzi z Apple (Siri), 36% z Google Assistant, 25% Amazon Alexa, 19% Microsoft Cortana, 1% inne.

zródła voice search

Giganci pozyskują dane z różnych źródeł co dobrze prezentuje poniższe zestawienie. Amazon Alexa pozyskuje dane z Bing / Yelp i Yext, Apple (Siri) z Bing / Yelp / Tripadvisor, a Google Assistant z Google.

Dane Voice Search

Webinar zakończył się serią pytań do obu prowadzących, które zadawali na żywo uczestnicy webinaru. Zachęcam do obejrzenia całości, ponieważ znajduje się w nim wiele ciekawych danych dotyczących Voice Search. Pełny zapis obu prezentacji znajdziecie na platformie YouTube.

 

 

Robert Gąsior
Były pracownik na stanowisku Senior SEO Specialist w agencji DevaGroup. Zajmuje się tworzeniem audytów SEO, optymalizacją stron Klientów, a także realizacją strategii link buildingu.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (9 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry