Konkurencyjne usługi w lokalnych SERPach Google

Piotr Jacek
Piotr Jacek
Archiwum 02.2020
 
Konkurencyjne usługi w lokalnych SERPach Google

Linki do zewnętrznych stron
w lokalnych wynikach Google

Zapewne wielu z Was zauważyło dzisiejszego poranka całkiem ciekawą i niezwykle istotną zmianę dla lokalnych wyników wyszukiwania. Od dziś po wpisaniu frazy lokalnej, oprócz standardowej mapki oraz wyników wyszukiwania, Google w swoich SERPach zaczął wyświetlać także linki do konkurencyjnych serwisów zewnętrznych, takich jak PKT, Zumi czy Targeo, np.:

Wyniki lokalne Google Szewc

Wyniki lokalne Google hurtownia elektryczna

Stanowisko Google

Na obecną chwilę Google nie wydało żadnej oficjalnej informacji na temat powyższej zmiany i choć pierwsza myśl mogła sugerować kolejne testy w SERPach, zapewne jest ona związana z nałożoną na Google karą za naruszenie prawa antymonopolowego. Grzywna ta została nałożona przez Komisję Europejską w 2017 roku z uwagi na domniemane faworyzowanie swoich usług w wynikach wyszukiwania. Możemy się zatem domyślać, że Google stara się w pewien sposób poprawić swoje dotychczasowe działania i oprócz sugerowania internautom tradycyjnej mapki, wyświetla także alternatywne linki do stron konkurencyjnych.

Póki co nie wiadomo na podstawie jakich kryteriów Google decyduje, które strony wyświetlić w swoich wynikach. Zapewne tak jak w przypadku standardowych wyszukiwań, stara się dobrać jak najbardziej trafne i istotne wyniki do danego zapytania. Zaobserwowaliśmy również, że nowy boks pojawia się w rożnych miejscach, w zależności od danego zapytania. W naszym przykładzie znajduje się on na samej górze strony wyników wyszukiwania, jednak dochodzą do nas głosy, że sekcja ta pojawia się także pod wynikami Google Ads, pod mapką lub nie ma jej wcale, pomimo wpisania tego samego zapytania przez różnych użytkowników.

Najnowsze zmiany w SERPach vs SEO

Tak jak wspominaliśmy na początku, jest to zupełna nowość, więc Google pewnie jeszcze testuje w jakiej formie i gdzie konkretnie nowy boks będzie ostatecznie prezentowany. Nie ulega jednak wątpliwości, że najnowsza sekcja w wynikach może wpłynąć na ruch generowany przez wizytówkę w Google Moja Firma. Będzie tak jeśli okaże się, że dla danego klienta lepiej konwertować będzie wizytówka w PKT lub Targeo, dlatego warto w ciągu najbliższych dni zweryfikować statystyki dla swoich wizytówek w GMF. Będziemy obserwować najnowsze doniesienia z branży i z pewnością w ciągu najbliższych kilku dni dowiemy się czegoś więcej.

Piotr Jacek
Senior SEO Specialist oraz SXO Specialist. Pozycjonowaniem i optymalizacją stron zajmuje się od 2010 r. W DevaGroup odpowiedzialny za prowadzenie kampanii SEO, przeprowadzanie kompleksowych audytów oraz weryfikację stron internetowych pod kątem najnowszych trendów. Prywatnie pasjonat szeroko pojętej muzyki i dobrego filmu.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (15 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry