Relacja z jedenastej edycji SEMcamp

Marta Nasiadka
Marta Nasiadka
Archiwum 10.2012
 

W środę, 24 października, reprezentacja DEVA Group uczestniczyła w konferencji SEMcamp, która została zorganizowana przez dwie znane postacie blogosfery dotyczącej SEM – Mariusza Gąsiewskiego oraz Przemysława Modrzewskiego.

SEMcamp to nie tylko solidna porcja wiedzy z zakresu SEM, ale także okazja, aby wesprzeć fundację im. Stefana Batorego działającą na rzecz dzieci i młodzieży. Każdy uczestnik poprzez swoją wpłatę, która była przepustką na konferencję, wsparł zdolną młodzież z małych miasteczek.

Wszystko zaczyna się od Google Analytics

Na początku mieliśmy okazję zrewidować naszą wiedzę na temat analityki internetowej i wykorzystania Google Analytics. Jak się okazuje, narzędzie od Google’a ma spore możliwości, które niestety bardzo rzadko są w pełni wykorzystywane. Ważny wniosek z prezentacji Mariusza Gąsiewskiego to unikanie analizy na podstawie średnich, które niewiele przekazują. Z kolei najczęściej przywoływaną przez Mariusza Gąsiewskiego taktyką analityka był trzystopniowy schemat działania – zebranie danych, wyciągnięcie wniosków na ich podstawie, a następnie wcielenie ich w życie. Zaciekawiła nas także możliwość wykorzystania raportów w czasie rzeczywistym oraz analiza automatyczna dostępna w panelu Analytics.

Kolejny wykład dotyczył optymalizacji sklepów internetowych i zawierał wiele przydatnych wskazówek, które w oczywisty sposób sprawią, że strona będzie bardziej przyjazna dla wyszukiwarek. Zasada trzech kliknięć, mapa strony, breadcrumbs czyli proste elementy, które składają się na sukces strony zostały szczegółowo omówione przez prelegenta. Dla wielu były to „oczywiste oczywistości”, dla niektórych uzupełnienie posiadanej wiedzy. Z pewnością dużą zaletą tego wykładu były liczne przykłady, które w prosty sposób prezentowały omawiane zagadnienia.

Google+ na czwórkę z plusem

Po wykładzie Marcina Duraja nastąpiła mała zmiana w harmonogramie konferencji i na salę wkroczyli pracownicy Google, którzy przedstawili mocne i… słabsze strony Google+, ale to uzasadnione, bo produkt świętował niedawno pierwsze urodziny. Największą korzyścią wynikającą z posiadania Google+ dla managerów kampanii AdWords jest możliwość wykorzystania rekomendacji użytkowników w trakcie kampanii. Z kolei dla firm dużym atutem posiadania Google+ będzie z pewnością możliwość zwiększenia widoczności strony na zapytania brandowe. To wszystko dzięki weryfikacji witryny internetowej, profilowi Google+ i systematycznej aktualizacji profilu Google+. Wiele dużych firm już dawno z tego korzysta, warto więc aby mniejsi także poszli w ich ślady.
Przerwa obiadowa była świetną okazją na pogaduszki w kuluarach oraz wymianę doświadczeń i opinii pomiędzy uczestnikami.

[oqeygallery id=1]

Spaghetti z automatu, czyli przepisy na automatyzację

Z kolei na deser mogliśmy usłyszeć pouczający wykład Przemysława Modrzewskiego. Prelegent przykuł uwagę humorystycznymi slajdami, którymi przeplatał slajdy dotyczące skomplikowanej tematyki związanej z automatyzacją kampanii AdWords. Hasło stopniowego wprowadzenia płatności nie za kliknięcia, ale za lead szczególnie zapadło nam w pamięć. Końcowe wnioski były następujące: warto korzystać z automatyzacji dla kampanii mających historię i zoptymalizowanych, a także takich, które mają włączoną konwersję. Automatyzacja to na pewno metoda, którą wypada przetestować w kampaniach AdWords.

Po tym wykładzie mieliśmy okazję uczestniczyć w ciekawej prezentacji Jacka Wójcika ze Szkoły Głównej-Handlowej, który obalił nasze przekonania o ślepocie banerowej oraz o negatywnym  nastawieniu ludzi do reklamy banerowej. Wykład był dobrą odskocznią od tematyki ściśle związanej z pozycjonowaniem i AdWords.

Ostatnią prezentację tej edycji SEMcampu musieliśmy opuścić, gdyż czekał nas długi powrót do Krakowa. Było czego żałować, ponieważ Mariusz Gąsiewski przyszykował zestaw ciekawych filmików, które unaoczniły kwestie związane z obecnością filmów YouTube w wyszukiwarce.

Podsumowanie

SEMcamp to z pewnością impreza ważna dla ludzi związanych z branżą SEM w naszym kraju. Organizowana przez profesjonalistów, którzy trzymają rękę na pulsie i lubią dzielić się swoją wiedzą, zarówno  w wirtualnym świecie, jak i na żywo, podczas konferencji. SEMcamp jest nie tylko okazją do oderwania się na chwilę od ekranu komputera, ale także szansą, aby dowiedzieć się czegoś nowego. Jesteśmy już teraz ciekawi, co zostanie zaprezentowane na dwunastej edycji spotkania.

 

Marta Nasiadka
Były pracownik na stanowisku Senior SEM Specialist w agencji DevaGroup. Certyfikowana Specjalistka Google Ads i Analytics. W tematyce Google AdWords porusza się jak ryba w wodzie. Subskrybując ponad setkę blogów SEM, jest w samym centrum wiadomości z branży.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...
Przewiń do góry