Scam na wizytówkę Google Maps / Moja Firma, uważaj na oszustów!

Katarzyna Warzecha
Katarzyna Warzecha
Archiwum 12.2022
 
Scam na wizytówkę Google Maps / Moja Firma, uważaj na oszustów!

Scam na wizytówkę Google Maps /
Moja Firma, uważaj na oszustów!

Scam na wizytówkę Google Maps / Moja Firma, uważaj na oszustów!

Wizytówka w Google Moja Firma to świetna forma promocji Twojego biznesu i darmowa możliwość uzupełnienia działań SEO — to dzięki niej potencjalni Klienci mogą bez problemu znaleźć firmę już z poziomu wyszukiwarki. Wizytówka (podobnie jak social media) jest miejscem szczególnie ważnym dla wizerunku firmy. Posiadanie Wizytówki Google niesie za sobą wiele korzyści. To narzędzie, które w łatwy i przede wszystkim bezpłatny sposób pozwala zarządzać informacjami o lokalizacji, opiniach czy aktualnościach Twojej firmy w mapach Google. Możliwość wykorzystania tego internetowego identyfikatora dostrzegli także oszuści, którzy żerują na nieświadomości przedsiębiorców. Z tego artykułu dowiesz się jak uniknąć scamu, a także poznasz popularne techniki wyłudzeń.

 

Wizytówka Google nie jest płatna – nie daj się oszukać

Musisz wiedzieć, że zarówno utworzenie, jak i posiadanie wizytówki w Google jest bezpłatne. Google nie pobiera żadnej opłaty (jednorazowej lub abonamentowej) bez względu na to jak długo posiadasz wizytówkę, jakie osiąga wyniki widoczności i jak często ją aktualizujesz. Dlaczego to takie ważne? Oszuści oferujący płatne usługi powiązane z Wizytówką Google wykorzystują niewiedzę i nieświadomość użytkowników. Na co należy uważać? 

  • opłata za widoczność Twojej firmy w wyszukiwarce Google,
  • opłata za przedłużenie ważności konta firmowego Google Moja Firma,
  • opłata za dodanie pinezki w mapach Google,
  • opłata za rezygnację z usługi.

Pamiętaj, że wszystkie te usługi są darmowe! Jeśli więc na Twój adres przychodzi faktura za tę usługę, w głowie musi Ci się zapalić czerwona lampka alarmowa. Co warte podkreślenia, wizytówki Google nie ulegają przedawnieniu i nie ma możliwości ich wygaśnięcia — jedynie administrator może usunąć firmę z map Google.

 

Wizytówka Google jest istotnym elementem generującym ruch na Twojej stronie.

Przesyłki za pobraniem i rozmowa telefoniczna z groźbą usunięcia wizytówki Google

Oszuści wyszukują firmy w Google i korzystają z informacji zawartych w wizytówce – to dzięki nim pozyskują Twoje dane kontaktowe takie jak nazwa firmy, numer telefonu czy dokładną lokalizację i adres firmy. Często są to fikcyjne działalności, które podszywają się pod firmy technologiczne chcąc wzbudzić większe zaufanie lub uśpić czujność pracowników.

Jednym ze sposobów wykorzystywanych przez przestępców jest wysłanie przesyłki za pobraniem. To popularna metoda bazująca na nieświadomości odbiorcy. Pamiętaj, żeby każdą taką sytuację konsultować z współpracownikami. W przypadku złego przepływu informacji istnieje ryzyko, że nieświadoma osoba popełni błąd i opłaci przesyłkę. Nie odbieraj przesyłek, których nie można zweryfikować pod kątem osoby zamawiającej.

Drugim sposobem na wyłudzenie pieniędzy jest kontakt telefoniczny. To metoda oszustwa ‘’na dopłatę’’. Oszuści dzwonią bezpośrednio z groźbą, że firma przestanie się wyświetlać w wynikach wyszukiwania lub zostanie usunięta. Bazując na emocjach doprowadzają rozmówcę do momentu, w którym zgadza się uiścić narzuconą opłatę. Pamiętaj, że osoba postronna nie ma możliwości usunięcia Twojej firmy z wyszukiwarki Google. Do wizytówki na mapach Google dostęp ma jedynie jej administrator.

 

Oszuści oferują płatną wizytówkę Google Moja Firma

W przypadku odebrania telefonu z ofertą płatnych usług Google w pierwszej kolejności zweryfikuj dzwoniącego. Poproś o podanie danych firmy, adresu siedziby oraz informacji na temat osoby zarządzającej. Należy upewnić się czy taka firma faktycznie istnieje, a następnie sprawdzić opinie oraz jej wiarygodność. Telefoniczni naciągacze często korzystają z technik manipulacji, co sprawia, że rozmówca wydaje się uczciwy a cały proceder legalny.

Osoby, które chcą czerpać korzyści finansowe z utrzymania wizytówki Google Moja Firma podszywają się pod pracowników Google. Posługują się fachowym językiem, a sam sens ich wypowiedzi może wydawać się logiczny dla osoby, która nie ma do czynienia z tym narzędziem. Pamiętaj, że firma Google nie pobiera żadnej opłaty za posiadanie profilu Google Moja Firma, nie daj się naciągnąć.

 

Sekcja tło

Postaw na marketing lokalny z DevaGroup!

 

Wizytówkę Google Maps możesz założyć sam

Nie potrzebujesz dedykowanego specjalisty do utworzenia swojej wizytówki. Narzędzie GMF jest intuicyjne i proste w użyciu – możesz zrobić to samodzielnie. Więcej o tym, jak założyć swój profil i lepiej zrozumieć panel w znajdziesz na naszym blogu: jak założyć wizytówkę Google Moja Firma.

 

Konfiguracja i optymalizacja wizytówki – zleć ją na zewnątrz

Poprawnie uzupełniona i dobrze zoptymalizowana wizytówka pozwala nie tylko znaleźć nowych klientów, ale też zwiększa szanse na wyświetlenie Twojej firmy większej liczbie osób. Dzięki wizytówce Twoja strona internetowa, sklep internetowy, blog, czy witryna jest odwiedzana częściej i chętniej. Wizytówka jest też doskonałym narzędziem, które ma wpływ na pozycjonowanie lokalne (więcej o przeczytasz na naszym blogu: jak robić lokalne SEO?). Jeśli chcesz mieć pewność, że wykorzystane zostały wszystkie możliwości, możesz zlecić audyt zewnętrzny lub przekazać opiekę nad swoim kontem profesjonalnej agencji. Pamiętaj, że jedynymi płatnymi działaniami Google na Twoim koncie jest promocja poprzez reklamę Google Ads. Nie daj się nabrać na utratę wizytówki czy odpłatne umieszczenie pinezki na mapach.

 

Katarzyna Warzecha
Content & Marketing Manager. Niepoprawna optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Entuzjastka wykorzystywania nieszablonowych rozwiązań w Social Mediach. Twórca treści, wróg źle postawionych przecinków. Baczny obserwator, który lubi analizować zachowania konsumentów.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (17 głosów, średnia: 4,94 / 5)
Loading...
Przewiń do góry