Spadki / wzrosty SEO – MARZEC 2020

Marek Stokowski
Marek Stokowski
Archiwum 04.2020
 
Spadki / wzrosty SEO – MARZEC 2020

Spadki / wzrosty SEO - MARZEC 2020
Sprawdź, co zmieniło się w SERPach

W tym miesiącu – po krótkiej przerwie – wznowiliśmy serię artykułów z podsumowaniem zmian w wynikach wyszukiwania, które nastąpiły w poprzednim miesiącu. Dziś przedstawię efekty zmian widoczności w marcu 2020. Oprócz publikacji listy największych spadków i wzrostów widoczności domen w TOP10, staramy się przeanalizować sytuację kilku z nich. Ma to na celu stworzenia pewnego case study oraz zachęcenia branży SEO do podzielenia się własnymi obserwacjami i wnioskami na ten temat.

Jeśli znasz jeszcze jakieś ciekawe przykłady zmian widoczności oraz masz swoje spostrzeżenia dotyczące przyczyn tych zmian – zachęcam do dyskusji w komentarzach 🙂

 

Zmiany w marcu 2020

Marzec 2020 był okresem, w którym nie występowano znaczących zmian w wynikach organicznych – ilustruje to poniższy wykres.

 

 

Największe spadki

Poniższe zestawienie jest listą domen, które odnotowały największy ilościowy spadek liczby fraz w TOP10:

 

Analiza wybranych domen

Poniżej dokonałem analizy kilku wybranych serwisów, które zaliczyły duże spadki widoczności w TOP10.

 

Jutup.pl

Serwis Jutup.pl odnotował spadek widoczności o ponad 94 procent, przy ilościowym spadku o 23602 słowa kluczowe (pomiędzy pierwszym poniedziałkiem marca a pierwszym poniedziałkiem kwietnia).

 

 

 

Powodem takie spadku jest awaria/wyłączenie serwisu internetowego:

 

 

Mimo, iż serwis nie działa, w indeksie znajduje się jeszcze ponad 3 tyś adresów tej domeny:

 

 

infoladnydom.pl

Widoczność domeny głównej serwisu w TOP10 na początku kwietnia była mniejsza o 20937 fraz (zmniejszyła się o ponad 88% w stosunku do początku marca).

 

 

 

Po wstępnej analizie możemy zauważyć, że na stronie głównej brakuje linków wewnętrznych, które były jeszcze 20 lutego.

 

Obecnie:

 

 

20 lutego:

 

 

Dodatkowo adresy podstron znajdujące się w indeksie nadal zwracają kod 200, ale nie nie ma tam żadnych treści. Jedynie same reklamy:

 

 

Obecna sytuacja wygląda jak awaria albo świadome wyłączenie serwisu, który wcześniej miał za zadanie wspierać domenę ladnydom.pl. Wykorzystywany był tam schemat budowy serwisu na tagach (prawdopodobnie generowanych automatycznie) oraz budowę w nich sieci linków do serwisu głównego.

Drogerienatura.pl

Widoczność w TOP10 sklepu Drogerienatura.pl spadła o ponad 68% w stosunku do początku marca.

 

Serwis utracił znaczną część widoczności, co może być wynikiem awarii serwisu. Świadczy o tym fakt, że bardzo szybko wróciła widoczność do wcześniejszego poziomu (widać to na podglądzie dziennym w Senuto):

 

 

Największe wzrosty

Poniższe zestawienie jest zestawieniem domen, które odnotowały największy ilościowy wzrost liczby fraz w TOP10:

 

Analiza wybranych domen

Poniżej dokonałem analizy kilku wybranych serwisów, które zaliczyły duże wzrosty widoczności w TOP10.

 

Zdrowie.wprost.pl

Jednym z serwisów, który odnotował duży wzrost liczby słów kluczowych w TOP10, jest portal zdrowie.wprost.pl.

 

 

Serwis ten od początku dość szybko rozwija swoją widoczność. Widzimy na przełomie marca/kwietnia kolejny gwałtowny wzrost widoczności.

 

Medium.com

Domena ta w marcu 2020 odnotowała wzrost widoczności, która jest korektą trendu spadkowego, zapoczątkowanego w grudniu tamtego roku.

 

Liczba słów kluczowych w TOP10 na początku kwietnia była większa o ponad 40%, w stosunku do jej liczby na początku marca. Daje to nam wzrost widoczności o 15046 słów kluczowych.

 

Medicover.pl

Serwis ten w marcu odnotował wzrost widoczności o ponad 17% w stosunku do poprzedniego miesiąca – daje to wzrost o 11348 fraz w TOP10.

Jest to kolejny wzrost widoczności, która mimo zawahań spowodowanych zmianami w algorytmie Google – utrzymuje się.

 

 

 

Metodologia tworzenia zestawienia

Artykuł ten powstał we współpracy z SENUTO, na podstawie zbieranych danych dotyczących widoczności domen w Google. Do porównywania widoczności miesiąc do miesiąca, wykorzystaliśmy ilość słów kluczowych w TOP10, która została pobrana w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Daje to nam możliwość porównania zarówno ilościowej różnicy liczby słów, jak i procentowego wzrostu/spadku – dla wszystkich badanych przez SENUTO słów kluczowych.

 

 

Marek Stokowski
Były pracownik na stanowisku SEO Specialist w DevaGroup, odpowiedzialny za prowadzenie kampanii SEO oraz wykonywanie rozbudowanych audytów SEO. Prywatnie motocyklista i wielbiciel psów rasy Alaskan Malamute.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (49 głosów, średnia: 4,90 / 5)
Loading...
Przewiń do góry