Wszystko, co musisz wiedzieć o GA4 – webinar, który przerósł nasze oczekiwania [NAGRANIE]

Justyna Przygoda
Justyna Przygoda
Archiwum 05.2022
 
Wszystko, co musisz wiedzieć o GA4 – webinar, który przerósł nasze oczekiwania [NAGRANIE]

Wszystko, co musisz wiedzieć o GA4
- webinar, który przerósł nasze oczekiwania

25 maja, punktualnie o 12:00 rozpoczęliśmy szczególny dla nas webinar „Wszystko, co musisz wiedzieć. Webinar o Google Analytics”. Szczególny, dlatego, że zorganizowany specjalnie dla Was w związku z ogromnym zainteresowaniem tematem przejścia z Google Analytics Universal (UA) na Google Analytics 4 (GA4).

Spodziewaliśmy się, że zjawicie się licznie, by posłuchać, jak z migracją poradzili sobie nasi eksperci. Rzeczywistość przerosła jednak nasze oczekiwania. Już w pierwszych minutach webinaru nasz ClickMeeting wypełnił się po brzegi. Głodni wiedzy uczestnicy webinaru mogli obejrzeć całość na Facebooku, gdzie chętnie ich odsyłaliśmy. Pobiliście nasze wszelkie rekordy, za co ogromnie Wam dziękujemy. A kolejnym potwierdzeniem, że warto było tego dnia zarezerwować sobie 1,5 h na darmową, ekspercką wiedzę jest właśnie ta relacja.

 

Obszar roboczy reklamy – jak go znaleźć i jak się po nim poruszać?

Pierwszą prelegentką na webinarze była Kinga Sroka, ekspert marketingu internetowego (OLX Group) oraz blogerka na: kingasroka.pl. Prelegentka postawiła sobie za cel omówienie 3 podstawowych kwestii:
1. Wyszukiwanie danych o reklamach w Google Analytics 4
2. Przedstawianie ścieżek konwersji i konwersji modelowanych
3. Omówienie modeli atrybucji w kontekście Facebooka

Po drodze do swojego celu, Kinga Sroka omówiła znaczenie obszaru roboczego w GA4. Jak wskazała, jest to przestrzeń, do której spływają dane z reklam, i która, co warto podkreślić, nie jest odpowiednikiem zakładki Pozyskiwanie Google Ads z Universala. Jak podpowiedziała prelegentka, by dostać się do obszaru roboczego, należy połączyć konto Google Analytics z kontem Google Ads. Przy okazji Kinga Sroka rozprawiła się z mitem, który krążył wśród marketerów, mówiącym o tym, że utworzenie takiego połączenia z „nowym Analyticsem” kasuje wcześniejszą integrację Google Ads z Universalem (więcej o technicznej stronie migracji z UA na GA4 pisała nasza Senior SEM Specialist, Dorota Kika, której artykuł serdecznie Wam polecamy).

Źródło: Prezentacja prelegentki – Kingi Sroki

Zmiana podejścia kluczem do sukcesu

Jak podpowiedziała prelegentka, najlepiej skonfigurować swoje konto GA4 do lipca tego roku i za rok skorzystać z najpopularniejszego modelu analizy w postaci porównania rok do roku. W kolejnym kroku Kinga Sroka omówiła pokrótce korzyści płynące ze sparowania Google Ads z GA4 w postaci m.in. dostępu do obszaru roboczego, konwersji po wyświetleniu angażującym – czyli takich, które spełniają dwa warunki: 10 sekund wyświetlania i 3-dniowe okienko konwersji (związane są przede wszystkim z formatem displayowym), list remarketingowych (które trzeba zrobić od nowa) oraz konwersji modelowanych, które dokładnie omówiła w dalszej części swego wystąpienia.

Jak podkreśliła prelegentka, najważniejszą różnicą między Google Analytics Universal i Google Analytics 4 jest podejście do danych. Starsza wersja narzędzia opierała się na użytkownikach, w związku z tym dostępne były inne typy raportów. Nowsza śledzi zdarzenia, mamy więc do czynienia z globalną zmianą myślenia w kontekście naszych analiz. W kolejnej części prelekcji Kinga Sroka dokonała analizy 6 modelów atrybucji w GA4. Odpowiedziała też na pytanie, czym zastąpić raport Źródło/Medium w „nowym” Analyticsie. Nie sposób szerzej omówić tutaj wszystkich zagadnień poruszonych przez prelegentkę, więc zainteresowanych jej wystąpieniem, zapraszamy do obejrzenia naszej transmisji na Facebooku:

 

 

 

Umarł król, niech żyje król!

Drugim z występujących na naszym webinarze był Bartłomiej Kaczmarczyk, czyli sssem.ninja. W swoim wystąpieniu wyszedł on od kluczowej daty – 1 lipca 2023, kiedy to Google przestanie zbierać dane i do tego czasu należy więc dokonać migracji na GA4. Jak wskazał prelegent, tak dynamiczne zmiany mogą być owocem wyroków sądowych, które padły m.in. w Austrii, gdzie uznano dane zbierane przez Google Analytics za nielegalne. Jak podkreślił Kaczmarczyk, UA i GA4 to diametralnie różne narzędzia: inaczej zbierają dane, inaczej je interpretują, odmiennie prezentują. Nie ma prostego sposobu na zachowanie ciągłości naszych danych, a informacji z GA3 nie możemy przenieść 1:1 do raportów w GA4.

Nasz prelegent omówił też historię powstania GA4 i pobudki, które przyczyniły się do tego, że narzędzie powstało. W kolejnej części wystąpienia przedstawił zaś tworzenie konta GA4 za pomocą asystenta konfiguracji i jego integrację z Google Ads poprzez: 1) wtyczkę, 2) dodanie GA4 do kodu źródłowego strony, 3) Google Tag Managera. Pokazał również najważniejsze plusy i minusy wdrożenia GA4, pieczołowicie spisane na specjalnej checkliście.

 

Źródło: Prezentacja prelegenta – Bartłomieja Kaczmarczyka

Najważniejsze ustawienia w GA4

W tym fragmencie wystąpienia nasz prelegent omówił strumień danych WEB.  Jak zaznaczył, takich strumieni możemy mieć kilka, w zależności od tego, ile usług mieliśmy ustawionych w UA. W następnym kroku omówione zostało sprawdzanie pomiaru zaawansowanego, czyli w dużym uproszczeniu wszystkich korzyści, które dostajemy w pakiecie z GA4, niedostępnych w UA. Przykładowo w GA pojawiają się informacje, że użytkownik przescrollował 90 proc. treści na stronie, interakcje z filmem (informacje, że użytkownik zaczął oglądać film osadzony na stronie), czy też statystyki dotyczące pobrań plików (np. .PDF) ze strony. Przedstawił też możliwość skorygowania licznika czasu pod kątem sesji z zaangażowaniem. Oczywiście nie są to wszystkie zagadnienia, które poruszył, a po więcej zapraszamy do naszej transmisji na Facebooku:

 

Praktyczne raporty Google Analytics 4

Na koniec owocnego, webinarowego dnia wystąpił CEO DevaGroup, który pokrótce przeanalizował raporty dostępne w GA4. Jak wskazał Krzysztof Marzec, GA4 to świetne narzędzie do praktycznej oceny witryny. Ułatwia ono pozycjonerom merytoryczną analizę strony. Wspiera działania prewencyjne, związane z wykrywaniem potencjalnych błędów na naszej stronie. Mowa tutaj o błędach 404, które pojawiają się w momencie, gdy przeglądarka zwraca się do serwera, a w odpowiedzi dostaje status 404 – strony nie znaleziono. Wspomniane błędy wykrywają crawlery (np. Sitebulb), które przechodzą przez strony i wyrzucają nam wszelkie błędy, które się na nim pojawiają. Błędy możemy również kontrolować w Google Search Console, gdzie znajdziemy np. raporty o skuteczności z informacjami o pozycjach organicznych w Google, pozycjach słów kluczowych, wyświetleniach etc., ale też raporty o stanie, gdzie już znajdują się nasze informacje o wszelkich błędach i niepowodzeniach.

Problem jednak tkwi w tym, że w wymienionych narzędziach pokażą się błędy, które już powstały. Co jednak w przypadku błędów potencjalnych, czy też ryzyka wystąpienia nieprawidłowości na naszej stronie? Okazuje, się, że w wyłonieniu powyższych pomaga GA4. Pomoże w tym stworzenie specjalnego raportu, który utworzymy poprzez wejście w Zachowanie i wybór Wszystkich stron, a następnie dodanie wymiaru (tytułu strony) i ustawieniu filtra (w którym wpisujemy w przypadku 404 – Page unavailable). W kolejnym fragmencie wystąpienia nasz prelegent stworzył taki raport od zera na koncie testowym GA4.

Źródło: Prezentacja prelegenta – Krzysztofa Marca

 

Jak pokazał prelegent, dodając dodatkowe wymiary np. Źródło/Medium sprawdzimy również z jakich miejsc w sieci czy kampanii mamy generowanych najwięcej błędów, bądź skąd pochodzą te nieliczne, które się pojawiają. Dodanie strony docelowej w naszych wymiarach pozwoli nam zdiagnozować konkretne podstrony, na których pojawiają się błędy. Jak podpowiedział Krzysztof Marzec, wiele błędów 404 poprawimy w narzędziu Majestic. To niezwykle ważne, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z linkami „referal”, czyli odsyłającymi z innych witryn. Jeżeli takie linki prowadzą do błędów 404, to ich moc dla SEO jest zmarnowana. Nasz prelegent pokazał, gdzie odnajdziemy nasze 404 w Majesticu. Jak podkreślił, GA4 nie służy jedynie sprawdzaniu danych, ale też bieżącemu wyciąganiu wniosków. Jakie aspekty CEO DevaGroup omówił w dalszej części wystąpienia? Nie będziemy zdradzać wszystkiego w tym artykule, zaś ciekawskich, podobnie jak w przypadku poprzednich prezentacji, odsyłamy do naszej transmisji na żywo:

 

 

Całość webinaru dostarczyła wszystkim słuchającym praktycznej wiedzy, która pozwoli bezboleśnie przejść proces migracji z Google Analytics Universal na Google Analytics 4 oraz (co nie mniej ważne) docenić nielubianego następcę UA. Jeżeli zaś ciągle Wam mało eksperckiej wiedzy na ten temat, zachęcamy gorąco do lektury wypowiedzi sędziów semKRK, którzy podzielili się z nami swoimi opiniami o nowym Analyticsie.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy zdecydowali się dołączyć do nas podczas spotkania online i zapraszamy na webinaria, z którymi wystartujemy po konferencji semKRK, na którą również serdecznie Was zapraszamy!

Sekcja tło

Zobacz się z nami na semKRK!

 

 

Justyna Przygoda
Były pracownik na stanowisku Social Media & Content Specialist. Od 5 lat z pasją i zapałem zajmuję się słowem pisanym, a od 2 mediami społecznościowymi. Doświadczenie w dziennikarstwie pozwoliło mi uwierzyć w moc słów. Działanie w social mediach sprawiło, że stawiam człowieka na początku każdej historii. Prywatnie nieuleczalna miłośniczka planszówek, stand-upów i gór.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (6 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry