Kampanie Performance Max – wszystko, co musisz wiedzieć

Kampanie Performance Max – wszystko, co musisz wiedzieć

Kampanie Performance Max
- wszystko, co musisz wiedzieć

Kampania Performance Max to stosunkowo nowy typ kampanii wprowadzony na wszystkich kontach Google Ads, który zastępuje inteligentne kampanie produktowe. Performance Max działa od listopada 2021 roku i jest chętnie wykorzystywany zarówno przez agencje SEM, jak i in-house’owe działy digital marketingu. Na czym właściwie polega i jakie korzyści dla firm niesie ze sobą ten rodzaj kampanii? Zapraszamy do artykułu.

Czym jest Performance Max?

Performance Max to nowy typ kampanii służący do realizacji określonych celów, który umożliwia reklamodawcom skoncentrowanym na marketingu efektywnościowym dostęp do wszystkich zasobów reklamowych Google Ads w ramach jednej kampanii – taką definicję podaje support Google. Mówiąc prościej, Performance Max to kampania, po ustawieniu której będziemy mogli wyświetlać reklamy zarówno w formacie tekstowym, GDN, produktowym, wideo, jak i każdym innym, dostępnym w panelu Ads. System Google sam określa najbardziej korzystną dystrybucję budżetu względem danego formatu, a reklamodawca musi jedynie zapewnić niezbędne materiały tj. teksty, grafiki, wideo, feed produktowy. 

 

Taki rodzaj kampanii oznacza spory krok w kierunku automatyzacji reklam, a co za tym idzie, zapewnia oszczędność czasu. Korzystając tylko z Performance Max będziemy mogli zareklamować swoją markę w aż 6 kanałach Google:

  • w sieci wyszukiwania (w tym w wynikach produktowych)
  • w sieci reklamowej
  • w YouTube
  • w Gmailu
  • w Mapach Google
  • na kartach Google Discover

Podsumowując, Performance Max to skondensowany typ kampanii, dzięki której za jednym zamachem możemy skorzystać ze wszystkich dostępnych miejsc reklamowych w ekosystemie Google. 

W jakim celu powstało i jak działa Performance Max?

Kampania Performance Max z założenia ma służyć temu, co każdy nowy produkt Google Ads, czyli lepszej wydajności reklam i w konsekwencji, wzrostowi kluczowych wskaźników oraz konwersji. Algorytmy Google są stale ulepszane tak, by reklamodawcy mieli jak największą szansę pokazać się tym użytkownikom, których zachowania wskazują na potencjalne zainteresowanie produktem czy usługą danej firmy. 

Czy zatem taka zautomatyzowana kampania oznacza, że wystarczy przesłać niezbędne materiały i czekać na ogrom konwersji? Absolutnie nie. Co więcej, Performance Max można, a właściwie trzeba optymalizować na każdym etapie. Już podczas ustawień początkowych musimy dokonać wyboru pomiędzy dwoma dostępnymi strategiami ustalania stawek:

  • maksymalizacja liczby konwersji (z możliwością ustalenia maksymalnego kosztu pozyskania/działania – CPA)
  • maksymalizacja wartości konwersji (z możliwością ustalenia docelowego zwrotu z nakładów na reklamę – ROAS)

 

Ustalamy również harmonogram reklam, lokalizację, języki, odpowiednie adresy URL czy rozszerzenia. W trakcie trwania kampanii możemy natomiast przeprowadzać testy grup zasobów, analizować statystyki czy weryfikować raporty. Dlatego mimo coraz szerszej automatyzacji, ludzkie spojrzenie i analiza reklam jest równie nieoceniona, co w przypadku klasycznych typów kampanii w Google Ads.

Czy warto skorzystać z kampanii Performance Max? 

Teoretycznie z każdej nowości warto skorzystać, by sprawdzić jej możliwości i przetestować skuteczność na własnym biznesie. Jednak z pewnością największe profity odczują firmy, którym zależy na szerokiej reklamie, obejmującej wszystkie możliwe zasoby Google Ads. Jeśli więc prowadzisz osobne kampanie produktowe, GDN, tekstowe, a także Youtube czy Discovery, to Performance Max jest rozwiązaniem, które zdecydowanie warto sprawdzić. Niekwestionowaną zaletą tej kampanii jest też fakt skupienia się przede wszystkim na konwersjach, czyli na działaniu, na którym najbardziej zależy każdemu właścicielowi firmy czy danej marki. 

Sekcja tło

Jesteśmy specjalistami od Performance Max!

Performance Max – która branża skorzysta najbardziej?

Z Performance Max z pewnością skorzystają wszelkie sklepy internetowe, którym zależy na maksymalizacji wartości konwersji. W takim przypadku sama branża nie jest istotna, a jedynie potrzeba dotarcia do jak największej grupy odbiorców przy zastosowaniu różnych formatów reklamowych. Performance Max można wykorzystać także w branży usługowej, ponieważ elastyczność tego rodzaju kampanii pozwala realizować z powodzeniem cele nie tylko sprzedażowe. Możliwość “krążenia” reklamy po wszystkich placementach reklamowych Google’a (w obrębie jednej kampanii) sprzyja tworzeniu lejków marketingowych.

Podsumowanie

Kampania Performance Max sama w sobie posiada wiele zalet i z racji rozwiniętej automatyzacji jest w stanie samodzielnie dystrybuować nasze firmowe zasoby w odpowiednie miejsce. Warto skorzystać z takiej opcji, pamiętając jednocześnie o niezbędnej optymalizacji i analizie bieżących wyników. Z pewnością doceni ją każdy właściciel biznesu, któremu zależy na szerokim podejściu sprzedażowym i nie tylko. 

Anna Skowron
Były pracownik na stanowisku Social Media & Content Specialist. W marketingu internetowym działa od ponad 4 lat. Wyznaje zasadę „research is king!”, a słowo pisane to jej ulubione narzędzie pracy. Jak książka to kryminał, a jak wakacje to tylko nad morzem.

Przemysław Biegacz
SEM Expert. Certyfikowany Specjalista Google Ads i Google Analytics. Zajmuje się zarządzaniem kampaniami reklamowymi oraz wdrażaniem analityki. W swoich działaniach kładzie szczególny nacisk na techniczne dopracowanie kampanii. Po godzinach jest zamiłowanym fanem konsolowego gamingu oraz piłki nożnej.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (14 głosów, średnia: 4,93 / 5)
Loading...
Przewiń do góry