Optymalizacja filmów na YouTube pod SEO

Tomasz Trzósło
Tomasz Trzósło
Archiwum 07.2016
 
Optymalizacja filmów na YouTube pod SEO

Optymalizacja filmów
na YouTube pod SEO

Niewątpliwie przekaz wizualny, za pomocą filmów wideo jest obecnie bardzo popularną formą wykorzystywaną w internecie. Nic więc dziwnego, że serwis YouTube rozwija się w tak szybkim tempie – użytkownicy coraz chętniej z niego korzystają i widać to wyraźnie po liczbie wyświetleń niektórych filmików. Co zrobić aby nasze filmy na YouTube miały jak największą oglądalność? Oprócz oczywistych kwestii związanych z samą zawartością oraz jakością nagrania wideo, możemy zastosować kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą zoptymalizować nasze filmiki pod kątem SEO. Poniżej przestawiamy najważniejsze z nich.

#1 Odpowiedni tytuł filmu

Podobnie jak w przypadku tekstu pisanego, tak samo również i w nagraniach wideo niezwykle ważną rolę odgrywa tytuł – powinien być chwytliwy oraz zawierać odpowiednie słowa kluczowe. Wyszukując frazy, na podstawie których nasze filmy będą wyświetlały się w wyszukiwarce warto korzystać z przeznaczonych do tego celu i bardzo pomocnych narzędzi, jak np. Planer słów kluczowych Google AdWords czy UberSuggest.

Ze względu jednak na fakt, że serwis YouTube posiada swoją wewnętrzną wyszukiwarkę, dobrze jest również poszukać odpowiednich dla naszego filmiku słów kluczowych za pomocą Planera kampanii displayowych lub np. narzędzia YouTube Keyword Tool. Ponadto, dobierając odpowiednie frazy należy wziąć też pod uwagę, że użytkownicy YouTube, szukając interesujących ich wideo, najczęściej wpisują krótsze zapytania niż ma to miejsce w przypadku wyszukiwań w tradycyjnej formie pisanej.

Przy tworzeniu odpowiedniego dla naszego filmu tytułu, oprócz umieszczenia w nim wybranych wcześniej fraz, zaleca się aby zawierał on co najmniej pięć słów.  Warto również, żeby wybrane przez nas słowa kluczowe, które mają najwięcej wyszukań znalazły się na samym jego początku – z całą pewnością wpłynie to na jego klikalność.

#2 Wykorzystanie słów kluczowych w nazwie pliku wideo

Jeżeli wyszukaliśmy już odpowiednie dla naszego filmu słowa kluczowe, warto aby wykorzystać je nie tylko w jego tytule, ale także i w samej nazwie pliku wideo. Jeżeli np. prowadzimy kanał kulinarny, umieszczamy na nim filmik z przepisem na zupę tajską i chcemy pozycjonować się na frazę „zupa tajska przepis” to nazwa pliku wideo może wyglądać następująco: zupa-tajska-przepis-video.mp4. Dzięki temu właśnie zabiegowi nasze nagranie na YouTube będzie miało szansę uzyskiwać jeszcze lepsze pozycje, a tym samym i większą widoczność.

#3 Uzupełnienie opisu filmu

Kolejną ważną sprawą w optymalizacji filmów na YouTube pod SEO jest uzupełnienie pola opisu, który znajduje się pod nagraniem wideo. Powinien być on streszczeniem filmu, a więc opisywać jego zawartość. W tym przypadku oczywiście istotne jest również wykorzystanie słów kluczowych. Ponadto w opisie na YouTube dobrze jest także umieścić dane o firmie – pełną nazwę firmy, adres, numer telefonu, mail, link do strony internetowej czy profili w social media.

#5 Tagi związane z filmem

Optymalizując film na YouTube nie należy również zapomnieć o odpowiednim otagowaniu naszego nagrania. Tagi mają za zadanie opisywać zawartość materiału i są pomocne w precyzyjniejszym wyświetlaniu filmików na właściwe wyniki wyszukiwania. Powinny zawierać więc słowa kluczowe, na podstawie których chcemy aby nasze wideo się pojawiało, a także i inne frazy, które powiązane są z danym nagraniem. Ponieważ użytkownicy YouTube często korzystają z przymiotników do wyszukiwania filmów, warto też i je umieszczać w tagach w kombinacji z naszymi słowami kluczowymi, np. „zupa tajska prosty przepis”, „zupa tajska szybki przepis” czy „zupa tajska najlepszy przepis”.

#6 Optymalizacja kanału

Oprócz wyżej wymienionych punktów optymalizując filmy na YouTube nie należy zapomnieć również o optymalizacji samego kanału. W tym przypadku ważne jest umieszczenie jego opisu, danych kontaktowych i oczywiście linków – do naszej strony internetowej oraz profili w social media.

Powyższe punkty pomogą w optymalizacji filmów na YouTube pod kątem SEO. Warto je więc stosować aby poprawić widoczność nagrań wideo, a tym samym zwiększyć również ich oglądalność. Nie można jednak zapominać, że kluczem do sukcesu jest przede wszystkim sama treść naszego przekazu oraz jego jakość.

Tomasz Trzósło
Sales and Google Ads Manager Zajmuje się analizą danych płynących z narzędzia Google Analytics. W branży e-commerce pracuje od 2008 roku. Prowadził agencję ROIExperts.pl. Szkolił m.in.: Ministerstwo Cyfryzacji RP czy Akademię Google Partners.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (4 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry