Reklamy graficzne w kampaniach remarketingowych AdWords

Tomasz Trzósło
Tomasz Trzósło
Archiwum 06.2016
 
Reklamy graficzne w kampaniach remarketingowych AdWords

Reklamy graficzne
w kampaniach remarketingowych AdWords

Reklamy remarketingowe są bardzo ważną częścią kampanii AdWords ponieważ pozwalają dotrzeć do użytkowników, którzy już wcześniej odwiedzili naszą stronę internetową. O tym dlaczego remarketing powinien znaleźć się w twojej kampanii piszemy szerzej tutaj. Reklamy takie mogą być kierowane zarówno na sieć reklamową – w formie graficznej jak i tekstowej – oraz sieć wyszukiwania.

W przypadku reklam tekstowych w sieci reklamowej zasady obowiązujące przy ich tworzeniu są niemal identyczne jak przy tradycyjnych reklamach kierowanych na sieć wyszukiwania. W tym artykule więcej uwagi poświęcimy omówieniu możliwości reklam graficznych w sieci reklamowej.

 

Reklamy graficzne w sieci reklamowej

Reklamy graficzne wyświetlane w sieci reklamowej również w ramach działań remarketingowych przyjmują formę baneru reklamowego – obrazu z tekstem. Ich zadaniem w remarketingu jest nie tylko przyciągnięcie uwagi, ale także przypomnienie o danej ofercie firmy. Dobrze skonstruowana reklama graficzna powinna spełniać kilka wytycznych:

 1. Zgodność ze stroną docelową
  reklama graficzna, jak każda inna reklama AdWords, musi w sposób wyraźny nawiązywać do strony docelowej, na którą po kliknięciu trafi użytkownik. Powinna być zatem utrzymana w tej samej kolorystyce oraz zawierać bezpośrednie do niej odniesienia. Jest to bardzo ważne, nie tylko ze względu na sam wynik jakości, ale także z punktu widzenia użytkowników. Reklamy niezgodne ze stroną docelową, oprócz gorszych pozycji i wyższych kosztów, mogą też skutecznie zniechęcać potencjalnych klientów.
 2. Logo marki
  remarketing jako forma marketingu, oprócz oczywistej funkcji sprzedażowej, powinna budować też relacje użytkownika z firmą. Ważne jest więc aby reklamy graficzne zawierały logo będące znakiem rozpoznawczym marki.
 3. Ograniczona ilość tekstu
  ze względu na swoje zastosowanie, reklamy remarketingowe nie powinny zawierać zbyt wiele tekstu. System AdWords zaleca aby tekst stanowił mniej niż 20% całości projektu. Najlepiej jeśli taka reklama będzie składać się z przyciągającego uwagę hasła reklamowego i zalety danej oferty/przewagi nad konkurencją. Koniecznie powinien zawierać call to action czyli wezwanie do działania, które skutecznie zachęci użytkownika do kliknięcia np. Sprawdź lub Zamów.
  Przykład reklamy graficznej - baner 300x600 - biura na wynajem
 4. Wymiary banerów
  system AdWords ma jasno określone wytyczne co do wymiarów grafik ponieważ wyświetla on reklamy w odgórnie ustalonych przestrzeniach. Banery o innych wymiarach nie wyświetlą się ponieważ nie będą dopasowane do udostępnionego miejsca – co więcej system nie umożliwi wgrania takich obrazów, a więc nie będzie można z nich skorzystać. AdWords dopuszcza następujące formaty reklam w sieci reklamowej wyświetlane użytkownikom komputerów:
  kwadrat 250 x 250
  mały kwadrat 200 x 200
  box 468 x 60
  długi box 728 x 90
  baner śródtekstowy 300 x 250
  duży prostokąt 336 x 280
  wieżowiec 120 x 600
  szeroki wieżowiec 160 x 600
  pół strony 300 x 600
  billboard 970 x 90

  Więcej na temat wymiarów reklam na urządzeniach innych niż desktopowe znajdziesz w dedykowanym artykule Google.

 5. Waga pliku i formaty
  podczas projektowania grafik nie możemy zapominać o wymogach formalnych, których niespełnienie spowoduje, że przygotowane reklamy będą bezużyteczne.

  Bardzo istotnym założeniem jest waga plików jakie chcemy wprowadzić do AdWords. System nie przyjmie plików większych niż 150 KB. I tu nie ma wyjątków: plik o wadze 151 KB zostanie przez system odrzucony. Dlatego tak ważne jest uczulić grafika wykonującego projekt naszych grafik aby pamiętał o maksymalnej dopuszczalnej wadze pojedynczego pliku.

  Kolejnym istotnym wymogiem są akceptowane przez AdWords formaty plików. Niezależnie od tego w jakim programie tworzone są grafiki należy dopilnować aby pliki zostały zapisane w formatach obsługiwanych przez AdWords. Są nimi: .jpg .jpeg .png oraz .gif

 

Reklamy elastyczne AdWords

Są to reklamy wyświetlane użytkownikowi w sieci reklamowej, które automatycznie dostosowują się do wymiarów prawie każdego miejsca reklamowego i mogą upodabniać się do wyglądu strony, na której się wyświetlają. Dodatkowo są bardzo łatwe w wykonaniu: wymagają udostępnienia zasobów takich jak grafika, treść oraz adres strony docelowej.

Przykład reklamy elastycznej AdWords - reklama dopasowana do miejsca reklamowego baner długi

Elastyczne reklamy AdWords są rozwiązaniem pozwalającym uniknąć konieczności przygotowywania wielu różnych formatów graficznych ponieważ jedna kreacja dopasowuje się do niemal każdej powierzchni reklamowej. Aby reklamy te mogły działać prawidłowo również należy zadbać o kilka formalnych wymogów systemowych.

 

 1. Grafika w reklamie elastycznej
  przygotowanie reklamy elastycznej wymaga udostępnienia grafik lub zdjęć produktów w dwóch wymiarach: prostokąta 1200 x 628 oraz kwadratu 1200 x 1200. W praktyce potrzebna jest jedna kreacja w wymiarach dostosowanych do wymogu prostokąta ponieważ system pozwala wyciąć z niej obraz odpowiadający wymaganiom kwadratu.
  Obraz może być czystym zdjęciem lub kreacją przygotowaną podobnie jak baner. W tej drugiej opcji – podobnie jak w reklamie graficznej – ilość treści umieszczona na grafice nie może stanowić więcej niż 20% całej kreacji.
 2. logotyp
  tak jak w przypadku standardowych reklam graficznych nie należy zapominać o wykorzystaniu narzędzi reklamowych do umacniania świadomości marki. Dobrze aby reklama zawierała nie tylko nazwę firmy (podawana w formie tekstowej) ale również jej logotyp.
  Reklamy elastyczne pozwalają na wgranie dodatkowego pliku logotypu. Musi on jednak być odpowiednio przygotowany: logo w formie kwadratu powinno mieć wymiary 1200 x 1200 px, a logotyp w formacie prostokąta 1200 x 300 px. Ważne aby tło grafiki było przeźroczyste a sam logotyp wyśrodkowany.
 3. rozmiar plików
  w przypadku reklam elastycznych system AdWords nie dopuści do użytku plików przekraczających 1 MB. Dotyczy to zarówno obrazów jak i logotypów.

 

Obraz w reklamie graficznej

Reklamy wykorzystujące grafikę w AdWords stanowią ważną część działań reklamowych. Doskonale generują ruch na stronę, działają wizerunkowo a w remarketingu również generują sprzedaż przywracając nam klientów. Warto pamiętać, że obrazy które do nich wykorzystujemy pełnią funkcje reklamowe, dlatego powinny być to zdjęcia wysokiej jakości przedstawiający produkt, markę lub firmę w pozytywnym świetle. To one w dużej części odpowiadają za zwrócenie uwagi użytkownika – jesli będa nieatrakcyjne to zniechęcą go do kliknięcia, a co za tym idzie odwiedzenia strony docelowej i uzyskania konwersji.

Podsumowując, reklamy graficzne powinny być przygotowane w dopasowanych do wymagań systemu wymiarach i przesłane w formatach obsługiwanych przez AdWords. Pojedynczy plik baneru nie może ważyć więcej niż 150 KB! Natomiast zdjęcie wykorzystywane do reklamy elastycznej nie może być cięższe niż 1 MB. Obraz może zawierać tekst, który nie przekracza 20% kreacji, a jego najważniejszym elementem jest wezwanie do działania – wskazanie użytkownikowi co ten ma zrobić. Reklamy powinny być zgodne z treścią i layoutem strony docelowej, na którą kierują. Dobrą praktyka jest zamieszczenie logotypu firmy.

Tomasz Trzósło
Sales and Google Ads Manager Zajmuje się analizą danych płynących z narzędzia Google Analytics. W branży e-commerce pracuje od 2008 roku. Prowadził agencję ROIExperts.pl. Szkolił m.in.: Ministerstwo Cyfryzacji RP czy Akademię Google Partners.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (5 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry