Skuteczna współpraca z agencją SEO: Klucz do sukcesu online

Paweł Jackowski
Paweł Jackowski
Archiwum 10.2023
 
Skuteczna współpraca z agencją SEO: Klucz do sukcesu online

Skuteczna współpraca z agencją SEO:
Klucz do sukcesu online

W dzisiejszych czasach każda firma pragnie zaistnieć w świecie online. Ale jak to zrobić skutecznie? Odpowiedź często leży w efektywnej współpracy z profesjonalistami, czyli agencją SEO. Jak wybrać tę właściwą i nie popełnić kosztownych błędów? Na te i inne pytania odpowiedział Dominik Fajferek podczas ostatniego webinaru z serii Akademii Whitepress czyli “Jak nie wtopić z działaniami SEO?!”. Z tego artykułu dowiesz się, jak nawiązać owocną współpracę, czego oczekiwać od agencji i jak unikać potknięć w SEO. Gotowi na dawkę wiedzy? Zaczynamy! 😉

Spis treści:

Zacznijmy od podstaw

Aby lepiej zrozumieć jak współpracować z agencją SEO, należy wspomnieć na wstępie, czym jest SEO. Skrót ten pochodzi od angielskiego terminu „Search Engine Optimization”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza “optymalizację dla wyszukiwarek internetowych”. W skrócie, SEO to zbiór strategii i działań mających na celu poprawę widoczności strony internetowej w wynikach organicznych (nieodpłatnych) wyszukiwarek, takich jak Google. SEO skupia się na dwóch głównych obszarach on-site (odnosi się do optymalizacji samej strony internetowej) oraz of-site (działania poza stroną internetową). Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w naszym artykule: SEO – co to jest?

Analogia, którą można wykorzystać do zrozumienia roli SEO, to porównanie do samochodu i paliwa. Strona internetowa to samochód, który jest głównym narzędziem do osiągania celów online. Musi więc być dobrze przygotowana, zoptymalizowana i funkcjonalna, aby skutecznie spełniać swoje zadania. Paliwo natomiast to wszelkie działania off-site. Jest niezbędne do działania samochodu, podobnie jak linki, wzmianki i reputacja internetowa są niezbędne do poprawy widoczności w wynikach wyszukiwania.

Od czego zacząć współpracę z agencją SEO?

Krok w stronę współpracy z agencją SEO to często kluczowy moment w rozwoju każdego biznesu online. Zanim jednak podejmiemy decyzję i podpiszemy umowę, należy pochylić się nad istotnym pytaniem, które pomoże nam stwierdzić, czego tak naprawdę potrzebujemy od agencji. Na jakim etapie działalności znajduje się nasza firma? Ono stanowi fundament pozwalający dostosować strategię SEO do unikalnych potrzeb naszego biznesu. Przedstawiamy ci kilka wskazówek, abyś mógł odpowiedzieć na to pytanie i zrozumieć, od czego warto rozpocząć.

Nowy biznes

Będąc na początku drogi w internecie, nasz biznes może spotkać się z różnymi wyzwaniami. Przykładowe problemy, z jakimi możemy się zmierzyć, to:

 • Brak autorytetu: nowe strony często nie cieszą się zaufaniem Google, co oznacza, że mogą potrzebować czasu, aby zyskać w oczach wyszukiwarki. To, co nazywane jest „googlowym sandboxem”, może trwać nawet około roku.
 • Problemy z indeksacją: strona może napotykać trudności w zostaniu zaindeksowaną przez Google, co oznacza, że nie pojawia się w wynikach wyszukiwania.
 • Brak treści: brak wartościowych treści (jak np. opisy produktów, usług) na stronie może ograniczać jej atrakcyjność zarówno dla użytkowników, jak i wyszukiwarek.
 • Brak linków: brak linków zwrotnych prowadzących do twojej strony może wpływać negatywnie na jej widoczność w wynikach wyszukiwania.

W takim przypadku kluczowe jest przeprowadzenie dokładnego audytu SEO strony i konsultacji z ekspertami SEO. To pozwoli na ustalenie konkretnych kroków do podjęcia.

Działający biznes

Jeśli jesteśmy właścicielami działającego już od jakiegoś czasu biznesu online, to także mogą pojawić się sytuacje, które skłonią nas do rozważenia wsparcia ze strony agencji SEO. Niektóre z wyzwań z jakimi przyjdzie nam się spotkać na tym etapie to:

 • Strona po nieudanych migracjach: jeśli strona była poddawana wielu migracjom lub aktualizacjom, może to spowodować problemy z wydajnością i widocznością.
 • Błędy na stronie: niekorzystne zmiany w kodzie strony lub błędy techniczne mogą obniżać jej jakość w oczach wyszukiwarek.
 • Problemy z indeksacją: w miarę jak strona rośnie, mogą pojawić się trudności z indeksacją nowych treści.
 • Dużo spamu w linkach: jeśli strona posiada wiele spamowych lub niskiej jakości linków zwrotnych, może to być szkodliwe dla jej widoczności w wynikach wyszukiwania.
 • Wcześniejsze działania agencji: jeśli miałeś wcześniej negatywne doświadczenia z agencjami SEO lub przepalonymi działaniami, teraz możesz potrzebować profesjonalnej pomocy.
 • Spadki po aktualizacjach: aktualizacje algorytmów Google mogą wpływać na widoczność strony. Spadki w wynikach wyszukiwania to sygnał, że coś może być nie tak.

Podobnie, jak w przypadku nowego biznesu, również tutaj kluczowe jest przeprowadzenie dokładnego audytu strony i konsultacji z ekspertami SEO. Pozwoli to na identyfikację problemów i określenie skutecznych działań naprawczych.

Jak określić budżet i długość działań w SEO?

I tu spotykamy się z ulubionym stwierdzeniem (chyba) każdego marketingowca 😉 “to zależy”. Na podstawie wieloletnich doświadczeń w codziennej pracy z naszymi klientami wiemy, że aby działania pozycjonerskie przyniosły efekt, potrzebne jest przynajmniej kilka miesięcy. Oczywiście, jest to uzależnione od branży, konkurencji oraz stanu, w jakim jest dana strona internetowa. SEO to ciągły proces, który wymaga cierpliwości i czasu, zanim przyniesie pierwsze widoczne efekty. Z tego powodu przed podjęciem decyzji o współpracy z agencją należy zastanowić się, czy jesteśmy gotowi inwestować w działania optymalizacyjne przynajmniej przez kilka miesięcy. Oto trzy ważne kwestie, które warto wziąć pod uwagę:

 1. Adekwatność: budżet na działania SEO powinien zostać dopasowany do konkurencji organicznej w branży oraz aktualnego stanu wyników wyszukiwania w SERP (Search Engine Results Page). Jeśli rynek jest bardzo konkurencyjny, może być konieczne zwiększenie budżetu, aby działania SEO przynosiły efekty.
 2. Długość działań: pozycjonowanie to proces długofalowy. Wyniki nie pojawiają się natychmiast, gdyż zwykle musi minąć od 3 do 6 miesięcy lub nawet dłużej. Ważne jest więc, aby być cierpliwym i przygotowanym na inwestycję w dłuższym okresie..
 3. Elastyczność: budżet powinien być elastyczny i dostosowywany do zmieniających się potrzeb i okoliczności. Jeśli pojawiają się nowe możliwości, szanse na przebicie konkurencji warto dopasować do nich strategię.

Warto zaznaczyć, że przy określaniu budżetu i planowania działań SEO mogą być bardzo pomocne narzędzia takie jak AI Media Planner od Whitepress czy też opcja Linkintersect (przekrój linków) od Ahrefs. Dają one dostęp do cennych danych i wskazówek, które mogą znacząco ułatwić proces decyzyjny.

Paweł Jackowski załącznik do bloga
Źródło: webinar Whitepress

Jeśli nie SEO to…?

Współpraca z agencją to nie tylko SEO. Kiedy Twój budżet okazuje się niewystarczający na długofalowe działania SEO, warto szeroko rozważyć dostępne opcje, w tym reklamę płatną, na przykład za pośrednictwem platformy Google Ads lub Meta Ads. Te rozwiązania pozwalają na natychmiastowe przyciągnięcie ruchu na stronę internetową i osiągnięcie szybkich wyników.
Jeśli planujesz współpracę z agencją SEO i dysponujesz ograniczonym budżetem, warto zasygnalizować to na wstępie. Na starcie wskaż swoje cele, scharakteryzuj specyfikę Twojej branży oraz określ miesięczny limit wydatków na działania SEO. W odpowiedzi na takie informacje, profesjonalna agencja SEO nie zasugeruje drogich rozwiązań, lecz przedstawi strategię skrojoną na miarę Twoich potrzeb. Jednocześnie w realistyczny sposób oceni, jakie efekty można oczekiwać przy ustalonym budżecie i nie będzie obiecywać nieosiągalnych rezultatów.

Minimalne wymagania wobec agencji SEO

Gdy współpracujesz z agencją, istnieje kilka kluczowych działań, które powinniśmy od niej wymagać:

 • Optymalizacja treści na stronie – agencja SEO powinna przeprowadzić gruntowną analizę Twojej witryny i zaproponować optymalizację treści. Zwykle obejmuje ona dostosowanie treści pod kątem słów kluczowych, struktury witryny oraz innych czynników on-site wpływających na pozycje w wynikach wyszukiwania.
 • Link Building – linki z innych stron internetowych są kluczowym czynnikiem wpływającym na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Agencja SEO powinna skoncentrować się na budowaniu jakościowych i naturalnych linków prowadzących do strony, aby zwiększyć jej autorytet i widoczność.
 • Monitoring – agencja powinna regularnie monitorować skuteczność swoich działań. Oznacza to śledzenie pozycji w wynikach wyszukiwania, analizę ruchu na stronie, wskaźników konwersji i innych metryk istotnych dla naszego biznesu. Dzięki monitorowaniu możemy śledzić postępy i dostosowywać strategię w razie potrzeby.

Warto również wymagać od agencji SEO transparentności i regularnej komunikacji, aby być na bieżąco z postępami i efektami działań. Działania te są niezbędne do skutecznej optymalizacji strony internetowej i osiągnięcia lepszych wyników w wyszukiwarkach.

Umowa na działania SEO – na co zwrócić uwagę?

Zanim podpiszemy umowę z agencją SEO, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby uniknąć potencjalnych problemów i nieporozumień. Istnieje wiele „czerwonych flag”, które mogą sugerować, że umowa SEO nie jest odpowiednia.

Największe problemy, na które warto zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy SEO, to:

 • Długi czas wypowiedzenia – niektóre umowy SEO mogą wymagać długiego okresu wypowiedzenia, co może skomplikować zmianę agencji w przyszłości.
 • Brak wymogu raportowania prac – agencja SEO powinna regularnie raportować swoje działania i efekty. Brak tego wymogu może oznaczać brak przejrzystości w działaniach.
 • Brak harmonogramu prac – chociaż harmonogram może się różnić w zależności od skomplikowania projektu, agencja powinna dostarczyć przynajmniej miesięczny plan działań.
  Skomplikowana umowa – umowa SEO powinna być jasna i zrozumiała. Zagmatwany język może prowadzić do nieporozumień.
 • Brak możliwości kontaktu z technikami – jeśli nie masz możliwości bezpośredniego kontaktu z technikami SEO, może być trudno rozwiązać problemy i uzyskać odpowiedzi na pytania.
 • Techniki black hat – agencje stosujące nielegalne działania SEO mogą zaszkodzić Twojej witrynie i doprowadzić do utraty pozycji w wynikach wyszukiwania.

W DevaGroup dbamy o naszych klientów z pasją i zaangażowaniem. Nasz dział SEO stawia na transparentność i pełną dostępność, abyś mógł być pewien, że potrzeby Twojego biznesu są zawsze na pierwszym miejscu. Przygotowujemy klarowne umowy, a nasz proces SEO jest jasny i zrozumiały.

Współpracując z nami, masz pewność, że będziesz mógł bezproblemowo i bezpośrednio komunikować się z naszymi specjalistami SEO. Nie tylko będą systematycznie optymalizować Twoją stronę, ale także odpowiadać na Twoje pytania oraz rozwiązywać problemy, które mogą się pojawić. Nasza misja to zarówno optymalizacja strony internetowej, jak i edukacja i wsparcie klienta na każdym kroku. Działamy zgodnie z etycznymi zasadami SEO, unikając nielegalnych praktyk, które mogą zaszkodzić Twojej witrynie.

Sekcja blog CTA Sekcja blog CTA

Poznaj ofertę kompleksowego SEO

dla Twojej strony internetowej

Co powinien zawierać raport SEO?

Raportowanie to kluczowy element, które powinien towarzyszyć naszej współpracy z agencją SEO. To właśnie dzięki regularnym raportom możemy śledzić postępy, ocenić skuteczność działań i podejmować odpowiednie decyzje. Ale co powinien zawierać rzetelny raport SEO? Oto najważniejsze elementy, na które warto zwrócić uwagę:

 • Kluczowe wskaźniki – raport SEO powinien zawierać podsumowanie kluczowych wskaźników, które pomagają ocenić skuteczność działań. Obejmuje takie metryki jak pozycje w wynikach wyszukiwania, ilość ruchu organicznego czy zmiany w ilości słów kluczowych.
 • Tworzone treści – informacje na temat napisanych treści i ich wpływu na wyniki są istotne. Raport może zawierać podsumowanie artykułów, treści na bloga czy innych tekstów stworzonych w ramach kampanii.
 • Pozyskane linki – monitorowanie linków, zarówno zdobytych naturalnie, jak i tych nabytych, pozwala na ocenę jakości profilu linkowego strony.
 • Wnioski – raport SEO powinien zawierać wnioski i analizę danych, aby zapewnić klarowny obraz efektów działań.
 • Rekomendacje na przyszłość – powinna proponować rekomendacje na przyszłość, które pomogą dalej poprawiać pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

W DevaGroup kładziemy ogromny nacisk na przejrzystość i klarowność naszych raportów. Dostarczamy raporty, abyś mógł regularnie monitorować postępy i efekty naszych działań. Nasze raporty są nie tylko pełne danych, ale także jasne i zrozumiałe dla osób niezwiązanych z SEO..

Twój komfort i zrozumienie procesu są dla nas priorytetem. Dlatego zawsze jesteśmy dostępni, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i dostosować raporty do Twoich potrzeb. Naszym celem jest nie tylko dostarczenie wyników SEO, ale także zapewnienie Ci klarownego obrazu tego, co dzieje się na Twojej stronie internetowej.

Podsumowanie

Zrozumienie zagadnień związanych z pozycjonowaniem biznesu to pierwszy krok do skutecznej obecności w sieci. Wybierając agencję SEO, warto wiedzieć, jak zacząć współpracę aby się nie zgubić. Określenie budżetu i długości działań to kluczowy aspekt, by nie przepłacać i widzieć konkretne efekty. Pamiętajmy o minimalnych standardach, które powinna spełniać agencja – to podstawa profesjonalizmu. Kiedy przyszedł już czas na podpisanie umowy, skupmy się na szczegółach, które mogą zaważyć na jakości współpracy. I na koniec – nie zapominajmy o analizie raportów SEO. To dzięki nim zobaczymy, czy nasza inwestycja przynosi oczekiwane rezultaty. Współpracując z ekspertami i mając na uwadze powyższe kroki, sukces w sieci jest na wyciągnięcie ręki!

Sekcja blog CTA Sekcja blog CTA

Zbadaj jakość swojej strony pod kątem SEO

profesjonalna analiza pod okiem ekspertów - wybierasz sprawdzony zespół

Paweł Jackowski
Junior SEO Associate. Absolwent górnictwa na AGH, który bardziej lubi kopać w kodzie stron internetowych, niż w ziemi. Swoją przygodę z SEO i digital marketingiem rozpoczął wraz z kursem Google x SGH Kariera Jutra. Poza optymalizacją techniczną stron www interesuje go tematyka front-end i UX.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (10 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry