Sposób na szybkie znalezienie pracy. Jak efektywnie szukać pracy?

Anastasiia Medvid
Anastasiia Medvid
Archiwum 05.2021
 
Sposób na szybkie znalezienie pracy. Jak efektywnie szukać pracy?

Sposób na szybkie znalezienie pracy.
Jak efektywnie szukać pracy?

Szukanie pracy czasami jest wyniszczające. Zwłaszcza, jeżeli nie udaje się szybko znaleźć tego stanowiska, jakie nas interesuje. Z czasem tracimy motywację, chęć i zaczynamy popełniać błędy, które coraz bardziej oddzielają nas od wymarzonego zajęcia. Jak szybko znaleźć pracę, żeby uniknąć frustracji i zniechęcenia? Co robić, a czego zdecydowanie nie robić w trakcie poszukiwań? O tym wszystkim opowiemy Ci w dalszej części artykułu!

 

 Jak szybko znaleźć pracę, żeby uniknąć frustracji i zniechęcenia?

Zacznij od tego, żeby zaplanować swój dzień pracy. Często jest tak, że już sama liczba zadań jest wrogiem motywacji. Dlatego weź kartkę i zanotuj, co chcesz dzisiaj zrobić. Najprawdopodobniej okaże się, że wcale nie masz tak dużo do zrobienia. Jeżeli lista zadań jest jednak długa – uporządkujesz wszystko i będziesz wiedział jaki masz zakres prac, co z pewnością nieco cię uspokoi.

Szukając pracy, nie ograniczaj się do tej jednej aktywności. Możesz zająć się zdobywaniem nowych umiejętności lub poszerzyć swoją kwalifikacje za pomocą kursów, dostałeś w końcu wolny czas, który w pełni możesz poświęcić na przykład na przeczytanie dobrej książki, którą cały czas odkładasz. Czas ubiegania się o nowe stanowisko można mądrze wykorzystać i naprawdę nie należy tego lekceważyć. Być może zyskamy umiejętność, która pomoże nam znaleźć wymarzoną pracę?

 

Nie wiesz czy jesteś przygotowany? To zacznij od tego.

Sprawdź czy twoje CV jest aktualne i odpowiada tym kompetencjom, których potrzebuje pracodawca. List motywacyjny i CV powinny być dostosowane do oferty. Jeżeli wysyłasz te same dokumenty do 20 firm, nie dziw się, że wiele z nich się nie odzywa. Pamiętaj, że kopiowanie popularnych zwrotów z pewnością nie sprawi, że twój życiorys stanie się interesujący dla rekrutera. Nawet najciekawsze CV, musi być dopasowane do profilu firmy. Nikt nie powstrzymuje cię od korzystania z kreatywnych pomysłów, ale pamiętaj, że wszystko powinno być z umiarem. Sprawdź przed wysłaniem, jak wygląda strona przedsiębiorstwa, przeczytaj opinie na temat atmosfery w pracy i dopiero wtedy zacznij tworzenie dokumentów.

Większość z nas trochę koloryzuje swoje CV, jednak kłamstwo jest absolutnie niedopuszczalne. Jeżeli czegoś nie robiłeś, tego nie uda się ukryć, to szybko zostanie zweryfikowane przez twojego rozmówcę. Może chodzić nawet o hobby. Na przykład, jeżeli powiesz coś niesamowitego o czym tak naprawdę nie masz pojęcia o tym pojęcia, a okaże się, że rekruter wiele o tym wie? Znajdziesz się na przegranej pozycji!

Uważaj na poprawność językową i pamiętaj również o wyglądzie. Jeżeli sam nie jesteś w stanie znaleźć swoich błędów, poproś kogoś bliskiego, by zerknął na Twoje CV i list motywacyjny. Niech będą to dokumenty estetyczne, fonty będą do siebie dopasowane, zrezygnuj z krzykliwych kolorów, zbyt dużej liczby podkreśleń, pogrubień. Znajdź złoty środek  aby CV i list były spójne wizualnie. Pracodawca zwraca na to uwagę, bo to też dużo mówi o aplikującej osobie.

 

Сzujesz że jednak tracisz motywację?

Oczywistym sposobem jest odpoczynek. Bardzo często nie możemy się zmotywować, ponieważ jesteśmy po prostu zmęczeni. Nie potrafimy się zrelaksować bo pracujemy za dużo, a nawet jeżeli mamy czas wolny, nie wyobrażamy sobie, by spędzić go w nieaktywny sposób.

W niektórych przypadkach na brak motywacji dobrze działa również system wynagradzania samego siebie. Chcesz kupić kolejną wymarzoną “niepotrzebną” rzecz? Zrób to, ale dopiero wtedy, kiedy skończysz zaplanowane działania. W innym przypadku kupno wymarzonej rzeczy będziesz musiał przełożyć. Wyznaczaj sobie cele i kiedy je osiągniesz, zrób dla siebie coś, co będzie nagrodą za osiągnięte rezultaty.

 

Gdzie szukać pracy?

Czy portale z ogłoszeniami to jedyne miejsca, które powinno się odwiedzać? Niekoniecznie. Oczywiście, można tam znaleźć interesującą nas ofertę, ale dobrze byłoby szukać ciekawych ogłoszeń szerzej. Jeżeli masz jasno określony cel zawodowy, poszukaj w internecie również stron firm, w których można go zrealizować. Sprawdź na stronie, czy aktualnie jest prowadzona rekrutacja na twoje wymarzone stanowisko, a nawet jeżeli w tej chwili jej nie ma, to wysłanie CV nic cię nie kosztuje. Dzięki temu będziesz wiedzieć, na jakie firmy zwracać baczniejszą uwagę. Niczego nie tracisz, wręcz przeciwnie – możesz dostać zaproszenie na rozmowę lub sugestię pracy.

Warto też założyć profile na takich portalach, jak na przykład LinkedIn i Goldenline. Pracodawcy często sami szukają osób, które chcieliby zatrudnić. Przy okazji można nawiązać kontakty, które mogą pomóc w zdobyciu pracy.

Zapytaj znajomych i korzystaj z każdej możliwości. Być może ktoś z nich wie coś o ofercie, która może cię zainteresować.

W podsumowaniu warto wspomnieć o tym, że żeby znaleźć pracę, trzeba naprawdę jej szukać. Czasami wysyłanie CV bez wyczucia jest robione tylko po to, aby uspokoić nasze sumienie. Zastanówmy się dobrze, co chcemy robić i gdzie, a następnie skupmy się na obranym celu i spełniajmy go.

 

Bonus wiedzy: jak szukać pracy w czasie pandemii?

Dodatkowym wyzwaniem może okazać się znalezienie pracy podczas pandemii, kiedy rynek pracy nie jest stabilny, a sprawdzone metody mogą nie zadziałać. Co wtedy?

Liczy się czas. Szukanie pracy w czasie pandemii jest zadaniem stresującym, ale na pewno zależy Ci, by jak najszybciej wrócić do pracy oraz płynności finansowej. Podejdź do tego strategicznie. Żeby nie przeczesywać się przez setki stron z ofertami o pracę, szukaj ich na serwisach zbierających oferty, np.: pl.jooble.org. Zaoszczędzisz tym samym czas, gdyż zobaczysz tu te same oferty co na stronach ogłoszeniowych, a żadne oferty się nie zduplikują. Zaoszczędzony czas poświęć na wysłanie większej liczby zgłoszeń i CV.

Mam nadzieję, że ten tekst pomógł Wam zrozumieć jak skutecznie znaleźć pracę w krótkim okresie czasu i ułatwi Wam szukanie pracy w Internecie.

Anastasiia Medvid
Country Manager w Jooble Obecnie uczestniczę w tworzeniu projektów z zakresu outreach marketingu. W pracę dążę do ciągłego rozwoju i pogłębiania umiejętności. Proaktywne nastawienie, inicjowanie nowych rozwiązań i kreatywność to wartości, które są jej bliskie.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (4 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry