Stuninguj swoje reklamy – Dostosowania reklam

Marta Nasiadka
Marta Nasiadka
Archiwum 06.2016
 

duzy_szablon dostosowania

Kampanie asortymentowe (Inventory Keyword Campaign) to typ kampanii dostępny włącznie w DoubleClick Search, który pozwala całkowicie automatyzować tworzenie kampanii przy użyciu pliku produktowego. Dla tych, którzy chcą tworzyć bardzo precyzyjne reklamy tekstowe, Google AdWords od dłuższego czasu oferuje Dostosowania reklam. Dzięki tej funkcji klientom wyświetlane są dopasowane treści reklam w odpowiednim czasie i na wybranych urządzeniach. Z kolei specjaliści AdWords mogą znacznie ułatwić sobie pracę nad kampaniami oraz poprawić jej wyniki.

Czym są Dostosowania reklam

Dane dostosowania pozwalają umieścić w reklamie tekstowej szczegóły dotyczące produktów, które musielibyśmy ręcznie dodać do każdej reklamy, a także co jakiś czas aktualizować np. cena produktu czy liczbę dostępnych sztuk. Jednak dostosowanie treści w reklamach to nie wszystko, co oferuje nam ta funkcja. Dzięki niej możemy wyświetlać reklamy na wybranych urządzeniach (mobile lub wszystkie urządzenia), w konkretnych dniach tygodniach i godzinach. Tym, którym to za mało, dostosowania reklam dają możliwość serwowania konkretnej reklamy na poziomie słowa kluczowego, co otwiera przed nami możliwość poprawy Wyniku Jakości dla konkretnych słów kluczowych.

Od strony technicznej

Pierwszy krok to stworzenie pliku z nazwami danych oraz atrybutami. Szczegóły dotyczące tworzenia pliku znajdziemy w supporcie AdWords . Plik ten musimy wgrać w jednym z dostępnych formatów. Po dodaniu pliku przechodzimy do tworzenia reklam. Dane z pliku możemy wpisać w Nagłówku, 1 linii tekstu i 2 linii tekstu reklamowego. W reklamie wpisujemy wzór ujęty w odpowiednim formacie, na który składa nazwa docelowego pliku oraz atrybut. Parametry te zostaną zamienione na dane z naszego pliku, kiedy klientowi wyświetli się nasza reklama.reklama_dostosowania

Google informuje, że trzeba dodać jedną standardową reklamę w grupie reklamowej, gdzie utworzyliśmy reklamę z Dostosowaniem. Bez niej reklamy z dostosowaniem nie będą się wyświetlały. Musimy także pamiętać o limicie znaków wartości atrybutów w pliku, ponieważ reklamy mogą zostać odrzucone. Po pierwszym wgraniu pliku będziemy mogli aktualizować go z takich źródeł jak Arkusz Google, podstron serwisu, FTP czy SFTP. Mamy do wyboru kilka Częstotliwości aktualizowania naszego pliku: codziennie (co 24 godziny, co 12 godzin, co 6 godzin), w pierwszy dzień miesiąca lub co tydzień (z możliwością wyboru konkretnego dnia). Dzięki częstym aktualizacjom pliku, mamy pewność, że dane prezentowane w reklamach będą zgodne z zawartością witryny.

Dostosowania reklam vs standardowe reklamy

Dzięki użyciu Dostosowań w reklamach dla klienta z branży turystycznej udało nam się znacząco podnieść CTR w większości grup reklamowych. W kampanii znajdują się bardzo precyzyjne słowa kluczowe ze ściśle dopasowanymi reklamami tekstowymi, kierujące na podstronę wybranej oferty hotelowej. Porównanie CTR standardowych reklam tekstowych i reklam z dostosowaniami danych pokazało, że współczynnik klikalności w reklamach z Dostosowaniami wzrósł o około 25 %.

Dostosowania reklam czy Inventory Keyword Campaign?

Dane dostosowania reklam w przypadku niektórych klientów mogą zastąpić Inventory Keyword Campaign znane z DoubleClick Search. Inventory Campaign w DS pozwala co prawda na pełną automatyzację kampanii w wyszukiwarce, gdyż umożliwia nam wygenerowanie słów kluczowych, wstrzymywanie niedostępnych produktów, a także stosowanie zaawansowanych funkcji. Jednak Dostosowania reklam w AdWords to propozycja dla klientów, którzy nie chcą ponosić dodatkowych kosztów za obsługę kampanii lub nie mogą korzystać z feedu produktowego dedykowanego stronom e-commerce. Jest to więc idealne rozwiązanie dla branży hotelarskiej, lotów, nieruchomości czy oferty pracy. Duży plusem kampanii z Dostosowaniami reklam jest to, że reklamy nie są tworzone od nowa tak jak dzieje się to w przypadku Inventory Campaign w DS, a więc zachowują swoją historyczne wskaźniki.

 

Funkcja Dostosowania reklam to z pewnością skuteczne narzędzie w rękach specjalistów, którzy chcą zautomatyzować swoją pracę nad kampaniami. Jego potencjał będzie rósł, kiedy Google wprowadzi Expanded Ads ze znacznie większą liczbą znaków, co spowoduje, że reklamodawcy będą mogli zawrzeć dużo więcej informacji w reklamie.

Marta Nasiadka
Były pracownik na stanowisku Senior SEM Specialist w agencji DevaGroup. Certyfikowana Specjalistka Google Ads i Analytics. W tematyce Google AdWords porusza się jak ryba w wodzie. Subskrybując ponad setkę blogów SEM, jest w samym centrum wiadomości z branży.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (4 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry