Telefony komórkowe w natarciu – relacja ze szkolenia

Marta Nasiadka
Marta Nasiadka
Archiwum 09.2012

Wczoraj mieliśmy okazję uczestniczyć w krótkim szkoleniu internetowym pt. Telefony komórkowe w natarciu – przygotuj się z AdWords, które zorganizował zespół specjalistów z Google. Szkolenie dotyczyło poprawy skuteczności konta i wykorzystania możliwości związanych z reklamą na telefony komórkowe. Oto nasze podsumowanie.

Mobile Ads

Na początku szkolenia poznaliśmy kilka danych statystycznych dotyczących korzystania z wyszukiwania w skali globalnej. Według danych zaprezentowanych na szkoleniu  w  2013 roku liczba użytkowników korzystających z Internetu przez telefony komórkowe przekroczy liczbę użytkowników korzystających z komputera czy laptopa.

Kampanie AdWords w statystykach

Na szkoleniu można było poznać kilka faktów na temat dystrybucji zapytań w ciągu dnia. Na komputerach stacjonarnych najwięcej zapytań pojawia się pomiędzy godziną 9.00 a 17.00, z kolei liczba zapytań poprzez telefony komórkowe rośnie od 17.00, a najwięcej zapytań pojawia się między godziną 20.00 do 22.00. Jeśli chodzi o ilość zapytań w ciągu tygodnia, to w dni powszednie najczęściej korzystamy z Internetu na komputerze, a w weekendy zdecydowanie częściej sięgamy po telefony komórkowe. Jest to cenna informacja, która pozwala różnicować budżet kampanii w zależności od dnia tygodnia.

Kolejnymi informacjami, jakie mogliśmy poznać w trakcie szkolenia, były wyniki raportu Global Business Map, który  jakiś czas temu przeanalizowaliśmy na naszym blogu. Na szkoleniu poznaliśmy najważniejsze informacje dotyczące rynku reklamowego na urządzenia mobilne w Polsce. Podsumowując informacje zaczerpnięte z raportu, liczba wyszukiwanych danych przez telefony komórkowe wzrosła w ciągu dwóch lat o 657%. Najpopularniejszymi sposobami korzystania ze smartfonów w naszym kraju są: robienie zdjęć i filmów wideo (73% użytkowników), słuchanie muzyki (70% użytkowników), korzystanie z Internetu (69% użytkowników) oraz wysyłanie maila (65% użytkowników). Dla każdej z tych czynności można dopasować reklamę Google.

Wzrost liczby wyszukiwań na urządzeniach mobilnych zauważa się niemal we wszystkich kategoriach zapytań, choć największy dotyczy takiej kategorii jak „Taxi i wypożyczanie samochodów”.

Wykres pochodzi z artykułu Mariusz Gąsiewskiego

Wśród reklam, które można zastosować  na urządzeniach mobilnych, znajdują się reklamy tekstowe na sieć wyszukiwania, reklamy graficzne, oraz reklamy graficzne na aplikacje. W dalszej części szkolenia mogliśmy poznać cztery strategie optymalizacji kampanii AdWords na telefonach komórkowych.

Kampanie AdWords na telefony komórkowe – cztery strategie optymalizacji

 
 
Zwiększenie konwersji poprzez rozszerzenia linków witryny. Zastosowanie rozszerzenia linków witryny umożliwia dotarcie do użytkownika konkretnych informacji o ofercie, ułatwia nawigację, a także trafienie przez użytkownika do właściwej strony (wystarczy dodać adresy docelowe do poszczególnych podstron naszego serwisu).
 
 

 
 
Zwiększenie liczby telefonów od klientów poprzez rozszerzenie połączenia (wystarczy dodać numer telefonu firmy)
 
 

 
 
Zareklamowanie aplikacji mobilnej (reklama będzie odsyłała użytkownika do Google Play i Appstore)
 
 
 

 
 
Zaproszenie klientów do sklepu stacjonarnego przez rozszerzenie lokalizacji (wystarczy dodać adres firmy lub połączyć kampanię AdWords z Google+ Lokalnie)
 
 

 

Urządzenia mobilne a strona internetowa

Na końcu szkolenia pojawiło się kilka ciekawych informacji na temat stron dostosowanych do urządzeń mobilnych. Według statystyk podanych na szkoleniu 79% właścicieli witryn internetowych nie posiada mobilnej wersji swojej strony. Podano kilka wskazówek, czym powinna cechować się taka strona. Strona przeznaczona na urządzenia mobilne powinna odznaczać się przede wszystkim:

– szybkością (stosować krótkie zdania, skompresować obrazki, ponieważ Internet na telefonach komórkowych jest zwykle wolniejszy)

– minimalną ilością kroków, jakie użytkownik podejmuje (warto wykorzystać funkcję kliknij, aby połączyć)

– prostą nawigacją, w kierunku pionowym.

Podsumowanie

Szkolenie Telefony komórkowe w natarciu ułatwiło uporządkowanie i podsumowanie wiedzy na temat stosowania kampanii reklamowych na urządzeniach mobilnych. Bardzo przydatne okazały się slajdy przedstawiające krok po kroku jak zoptymalizować daną kampanię, które mają zostać udostępnione na kanale YouTube Szkolenia internetowe AdWords. Większość informacji zaprezentowanych na szkoleniu można także przeczytać na blogu Mariusza Gąsiewskiego, jednak i tak warto brać udział w tego typu szkoleniach, aby utrwalić swoją wiedzę. Z niecierpliwością czekamy na kolejne szkolenie z cyklu seminariów optymalizacyjnych.

 

Zdjęcia użyte w artykule pochodzą ze strony Google

Marta Nasiadka
Senior SEM Specialist. Certyfikowana Specjalistka AdWords i Analytics. W tematyce Google AdWords porusza się jak ryba w wodzie. Subskrybując ponad setkę blogów SEM, jest w samym centrum wiadomości z branży.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...

1 Komentarz

 1. Avatar pocket.pl pisze:

  Prowadzimy nabór na redaktorów, newsman’ów, recenzentów i dziennikarzy. Poszukujemy pasjonatów, hobbystów, amatorów jak i znawców. Wiek i płeć jest dla nas bez znaczenia – interesuje nas to co siedzi w Tobie i co Ty Jesteś w stanie z tego pokazać innym. Tak więc możesz być gimnazjalistą jak i 99 letnią babunią.
  Portal POCKET.PL zajmować ma się tematyką szeroko pojętego działu elektroniki mobilnej, KIESZONKOWEJ (konsole, telefony, zegarki, aplikacje, nowinki technologiczne itd.) jak i wszystkim tym co możemy zabrać ze sobą do kieszeni kurtki czy spodni. Tematyka jest ogromna: portfele, kluczyki, breloczki, gadżety szpiegowskie, kosmetyki, biżuteria, instrumenty muzyczne itp. Nie ograniczajcie się!
  Od NEWSMAN’ów‎ oczekujemy umiejętnego przetwarzania i wyszukiwania news’ów jakie znajdują się w sieci – im news bardziej wykopany z „dna internetu” tym lepiej – oraz regularnego ich umieszczania. Mile widziana poprawna polszczyzna oraz znajomość drugiego języka.
  Jako formę naboru wybraliśmy dla was zadanie napisania aktualnego newsa‎, nie dłuższego niż format A4 opatrzonego co najmniej jedną fotografią.
  Pamiętajcie nie chodzi nam o „kopiuj/wklej”!
  Gotowe recenzje wysyłajcie na adres: portal.pocket.pl@wp.pl
  To samo tyczy się osób chcących pisać artykuły, recenzje czy przeprowadzających wywiady – prześlijcie nam swoje teksty. My was ocenimy.

  Jeśli wasz tekst pojawi się na stronie – to znaczy, że przeszliście pierwszy etap. W drugim – kontaktujemy się z wami bezpośrednio i przeprowadzamy rozmowę.

  Oferujemy wam spełnienie się w waszym hobby, zainteresowaniem go innych, docenienie waszej wiedzy, poszerzenie znajomości o grupę ludzi o podobnej pasji a przede wszystkim dajemy Wam szanse rozwoju w tym co lubicie. To co stworzycie w sieci już na zawsze zostanie waszą wizytówką. Ponadto będziemy organizować spotkania integrujące redakcje portalu oraz wysyłać Was‎ na różnego rodzaju targi, expo itd. i opłacać podróż oraz hotele – tak byście mogli tworzyć treści jakich nie będzie miał żaden inny portal.

  Dołącz do nas i spełnij swoje marzenia!
  Czekamy na zgłoszenia do końca wakacji!
  Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Chcesz spróbować? ikona widgetu

Zadzwoń do eksperta Google Ads,
aby otrzymać

375 zł bonus na reklamę

bezpłatną analizę konta

wstępny plan strategii Google Ads

estymację kosztów i efektów

dopasowaną ofertę

Zadzwoń do nas pod numer
800 880 991

Zadzwoń do eksperta
od pozycjonowania,
aby otrzymać

bezpłatną analizę potencjału

niezobowiązującą wycenę

dopasowaną ofertę

Zadzwoń do nas pod numer
800 880 991

Zadzwoń do eksperta
od Facebook Ads,
aby otrzymać

bezpłatną analizę potencjału

niezobowiązującą wycenę

dopasowaną ofertę

Zadzwoń do nas pod numer
800 880 991