Video Content – wszystko, co musisz wiedzieć

Video Content – wszystko, co musisz wiedzieć

Video Content
- wszystko, co musisz wiedzieć

Od jakiegoś czasu wiedzie prym w reklamach internetowych, a najbliższe przewidywania sugerują dalszy wzrost tego trendu. Mowa o contencie video, który mocno wypiera tradycyjny format zdjęć i grafik, i ma coraz więcej do powiedzenia w walce o uwagę konsumenta. W tym artykule poznasz video content od A do Z, a gdy już zachęcimy Cię do aktywnego korzystania z tego rodzaju reklam, podpowiemy, jak je promować. Zapraszamy do czytania!

Video content to nic innego jak treści w formacie video, w postaci filmików. W kontekście reklam i marketingu internetowego ten rodzaj działań rozumiemy nie tylko jako tworzenie, ale także zarządzanie treściami, głównie pod kątem miejsca ich publikacji, osiągania zamierzonych celów reklamowych, a także przekazania odpowiedniej wartości dla danej marki. Niekwestionowanym pionierem obecnego trendu i popularności video contentu, jest osiągająca wyżyny sukcesów (również finansowych!) platforma TikTok z około 12 milionami użytkowników w Polsce (źródło: badanie Gemius/PBI dla serwisu Wirtualnemedia.pl).

Rodzaje video contentu

Video content to niezwykle kreatywna, a zarazem raczkująca część marketingu internetowego, dlatego w pewnym sensie jego zasady, rodzaje i odpowiednie formy dopiero się kształtują, a główne ograniczenie to nic innego, jak nasza wyobraźnia (i zasoby, którymi dysponujemy). Niemniej, jesteśmy w stanie wskazać najpopularniejsze rodzaje video contentu:

 • krótkie, dynamiczne formaty (np. YouTube Shorts, Reels na Instagramie i Facebooku)

Choć zazwyczaj pełnią funkcje rozrywkową, to firmy równie chętnie wykorzystują je, by promować swój produkt czy usługę. Z uwagi na długość takich materiałów, filmiki te mają za zadanie zasiać ziarno ciekawości w użytkowniku i sprawić, by ten zapamiętał nazwę marki, jej identyfikację wizualną, kluczowe produkty, którymi dysponuje.

 • transmisja live 

Znana przede wszystkim z Facebooka, gdzie podczas live’ów prowadzono sprzedaż odzieży butikowej, a także Instagramu i działalności influencerów, którzy sięgnęli po live’y, by za ich pomocą komunikować z followersami. Marki wykorzystują live’y w celu edukacyjnym. To łatwy sposób na przekazanie wiedzy. Live’y edukacyjne zwykle mają postać wywiadów z ekspertami z branży lub prelekcji na żywo.

 • animacje

To filmy stworzone ze zdjęć i grafik. Zazwyczaj w formie .GIF, niekiedy dłuższych nagrań, wykorzystywanych w celach reklamowych. Z animacji korzysta coraz więcej firm, głównie z uwagi na to, iż są tańsze, niż tradycyjne materiały video.

Dłuższa forma video, prezentowana głównie na platformie YouTube. Występuje w postaci serii z podziałem na odcinki, jak i jako pojedynczy case przedstawiający dane zagadnienie. Marketingowe wykorzystanie takiego formatu może być różne, ale dobrze, by ukazywało zalety danego produktu czy wzbudzało zainteresowanie użytkowników poprzez przedstawienie pewnych procesów.

Źródło: https://www.orbitmedia.com/blog/types-of-marketing-videos/

 

Niezależnie od formy video, którą wybierzesz do promocji swojego biznesu, musisz wziąć pod uwagę pewnie kluczowe elementy, jakimi są:

 • Muzyka – nieodłączna część każdej kreacji, która ma ogromny wpływ na końcowy odbiór reklamy. Szybka, energiczna muzyka doda dynamiki i wywoła pozytywne emocje u odbiorcy. Świetnie sprawdzi się w przypadku młodszych odbiorców, można ją wykorzystać do promocji w branży odzieżowej, sportowej, kulinarnej czy motoryzacyjnej. Natomiast powolne, relaksacyjne dźwięki będą świetne do prezentacji zacisznego domku agroturystycznego, salonu spa, gabinetu kosmetycznego czy branży jubilerskiej. Muzyka zawsze wywołuje emocje, dlatego musimy mieć pewność, że dobieramy ją odpowiednio do naszego produktu, jak również odbiorcy, do którego chcemy trafić. Ostatnia, ale równie ważna kwestia dotyczy praw autorskich utworów, z których korzystamy w naszym video contencie. Pamiętajmy, by zawsze podpisywać autora wykorzystanej muzyki.
 • Montaż – jest taki dowcip, że reżyser i montażysta oglądają nakręcony film i reżyser mówi, że to będzie bardzo dobra komedia, na co montażysta „komedia, horror, film dokumentalny… co tylko Pan chce”. Taka jest właśnie siła montażu. Odpowiednim cięciem scen możemy dodać naszym treściom niesamowitej akcji, jak również stonować każdą dynamikę poprzez wydłużenie i przeciągnięcie kadrów. Nie obawiajmy się, że temat nas przerośnie. Ogromny wybór programów i narzędzi (zarówno komputerowych, jak i mobilnych) pozwala montować profesjonalne firmy również „zwykłemu” marketerowi. Spora część aplikacji mobilnych jest bardzo intuicyjna i już po pierwszym użyciu jesteśmy w stanie odnaleźć się wśród dostępnych opcji. Sporo rozwiązań jest dostępnych w bezpłatnej wersji, która ma swoje ograniczenia, ale z pewnością wystarczy, by stawić pierwsze kroki i zmontować content video własnymi zasobami. Aplikacje mobilne, które warto przetestować to m.in. InShot, Quik, WeVideo czy VimeoCreate.
VimeoCreate, źródło: https://vimeo.com/create
 • Napisy – niezbędny aspekt każdego filmiku video, zwłaszcza jeśli decydujemy się na treści publikowane na Instagramie bądź TikToku. Sporo użytkowników przegląda content będąc w autobusie, kawiarni czy innym miejscu publicznym i nie ma możliwości oglądania filmów z pełną głośnością. W takim wypadku brak napisów sprawia, że nasz odbiorca omija takie treści, bo nie ma fizycznej możliwości zapoznania się z przygotowanym przez nas materiałem. Napisy są też niezwykle istotne w kontekście konkretnych nazw produktów, które nie zawsze usłyszymy poprawnie. Na szczęście możemy już generować automatyczne napisy do filmów. Umożliwiają to dedykowane aplikacje takie jak np. Subera. To narzędzie stworzy napisy do dowolnego video. Pozwala również swobodnie je edytować, zmieniać czcionki, wielkość tekstu, czy jego umiejscowienie. Podstawowa wersja aplikacji jest bezpłatna. 

Video storytelling – opowiedz swoją historię

Jak opowiadać historie? Przedstawiamy kilka gotowych pomysłów na scenariusze wideo, które z łatwością może wykorzystać większość marek, niezależnie od profilu działalności. 

 • edukacja

Niezależnie od tego, czy sprzedajesz obuwie, czy zapewniasz usługi podatkowe – zawsze znajdzie się coś, co możesz pokazać odbiorcom i czego możesz ich nauczyć. Filmiki edukacyjne cieszą się dużą popularnością wśród oglądających, a także zwiększają autentyczność profilu firmy. Dzielenie się wiedzą to świetny sposób na pokazanie swojej pasji, a w rezultacie zdobycie wiernych fanów, którzy ufają naszemu brandowi. Przekazywanie wiedzy może odbyć się np. poprzez tutorial krok po kroku, czy wyjaśnienie pewnych zjawisk.

 • relacja z wydarzenia

Każda branża posiada swoje eventy, na których obecność wzmacnia pozycję marki i upewnia odbiorcę, że ma do czynienia z profesjonalistami. Relacja video z takiego wydarzenia niesie masę korzyści, a co ważne, jest niezwykle prosta w stworzeniu – w końcu content mamy na każdym kroku. Tak naprawdę wystarczy nagrać przejście po sali i parę stoisk i już mamy podwaliny pod krótką formę video, przyjemną do oglądania, zwłaszcza w przyspieszonym tempie.

 • rozmowa z samym sobą

Ten zabawny rodzaj dialogu też można wykorzystać na potrzeby danej marki czy produktu. W tego typu nagraniach chodzi o to, że ta sama osoba przyjmuje co najmniej dwie role i prowadzi dialog sama ze sobą. Oczywiście do stworzenia takich materiałów niezbędna jest odpowiednia charakteryzacja każdej z postaci oraz odrobina gry aktorskiej. Warto zainspirować się i sprawdzić jak robią to inni, np. Erika Kullberg.

 • produkcja w przyspieszonym tempie (np. kawy, butów, bram garażowych etc.)

Zdecydowana większość z nas nie ma pojęcia jak wygląda droga świeżych ziaren kawy trafiających do próżniowo zapakowanego opakowania lub jak przebiega proces stworzenia butów od zera do gotowej pary. Takie filmiki produkcji danego przedmiotu od kuchni będą dla odbiorców fascynujące i prawdopodobnie zatrzymają ich uwagę.

 • dzień z życia 

Time-lapsy i pokazywanie dnia z życia firmy to nie tylko świetny sposób na przybliżenie działalności marki odbiorcom, ale też przydatny materiał do wykorzystania podczas procesu rekrutacji czy zainteresowania użytkowników danych kursem czy webinarem.

Pomysłów na filmy video jest mnóstwo i niezależnie od tego, z czego zdecydujemy się skorzystać, zawsze warto się inspirować. Oglądaj filmiki, shortsy, reelsy i wszelki inny rodzaj video contentu, jaki tworzą Twoi konkurenci. Czytaj reakcje i komentarze, jakie użytkownicy zostawili pod danym filmem, by zobaczyć czy ten konkretny trend spotyka się z odbiorem jakiego szukasz. Odpowiednio przygotuj się na tworzenie filmików wideo. Tak jak przy tworzeniu szablonów pod social media w oparciu o identyfikację wizualną marki, tak przy contencie video, stwórz odpowiedni moodboard, napisz scenariusz, wypisz niezbędne rekwizyty oraz weź pod uwagę sprzęt techniczny, którego będziesz potrzebować. W ten sposób przyspieszysz proces produkcji video i będziesz mieć pewność, że finalny content wygląda tak, jak to zaplanowałeś.

Przydatne narzędzia do tworzenia video contentu

Aby tworzyć ciekawy, przyciągający uwagę content video nie wystarczy dobry pomysł. Swoje idee trzeba jeszcze wcielić w życie. Oprócz zamysłu w mediach społecznościowych docenianie jest wykonanie. W egzekucji naszych pomysłów pomogą z pewnością narzędzia – aplikacje pozwalające tworzyć i dopracowywać w najmniejszym szczególe nasze rolki, czy relacje. Omówmy pokrótce najciekawsze z nich. 

Unfold – czyli bogactwo szablonów

Aplikacja Ufold jest dostępna za darmo w sklepie Play, skąd ściągnęło ją już ponad 10 milionów twórców. Wśród pozostałych narzędzi wyróżnia się bogactwem szablonów (za darmo dostaniemy ich aż 25, pozostałe 30 możemy dokupić w sklepie aplikacji), do których dołączymy video, zdjęcia, dorzucimy gify, naklejki, dopasujemy tekst, dołożymy filtr.

Szablony można dodatkowo edytować, tak, by były zgodne z naszą identyfikacją wizualną firmy, czy marki osobistej. Stworzone za pomocą aplikacji relacje możemy wykorzystać nie tylko na Instagramie, ale też TikToku, Facebooku, Pintereście, Snapchacie, czy WhatsAppie. Zapiszemy je na nasz telefon, bądź udostępnimy bezpośrednio w danej aplikacji po wcześniejszym połączeniu apki z interesującym nas kanałem. 

 

Screen ze sklepu Play

 

Cinemagraph i Cinemagraph Pro

Cinemagraph to nie tylko aplikacja, to technika polegająca na zanimowaniu tylko jednego elementu zdjęcia, czy grafiki, podczas gdy inne pozostają nieruchome. Temu właśnie służy narzędzie o tej samej nazwie. Cinemagraph to jego wersja na Androida, ale jest też wersja na iOS’a, czyli Cinemagraph Pro.

Oba narzędzia są niezwykle łatwe w użytkowaniu, wystarczy dotknąć swojego zdjęcia i wyrysować na ekranie ścieżkę ruchu. Będziemy mieć też do wyboru przynajmniej kilka ciekawych efektów. W Cinemagraph dodamy  filtry w czasie rzeczywistym, a wszystkie nasze projekty zapiszemy w formacie GIF i z łatwością zamieścimy na Facebooku, Twitterze, czy innych SoMe. Jeżeli interfejs Cinemagraph nie przypadł Ci do gustu, możesz też skorzystać z kilku działających na podobnej zasadzie aplikacji, np. Motionleap by Lightricks, Movepic: 3D Photo Motion Maker, czy PixaMotion Loop Photo Animator.

 

 

Stop Motion Studio 

To niezwykle prosta w obsłudze apka do tworzenia animacji poklatkowych. Niewielkim sumptem pozwala stworzyć dzieła na kształt Wallace’a i Gromita. Technika stop motion w skrócie polega na przemieszczaniu obiektów na niewielkie odległości i robieniu im setek zdjęć, które zestawione razem tworzą ruchomy obraz. 

Aplikację ściągniemy za darmo ze sklepu Play. Korzystanie z niej ułatwia uproszczony interfejs, a możliwość podpięcia klawiatury pozwala jeszcze szybciej dodać pożądane efekty za pomocą skrótów. Apka umożliwia nam kopiowanie, wycinanie i dodawanie ramek w dowolnym miejscu naszego filmu. Za podgląd służy interaktywna oś czasu, dzięki której nie zgubimy swojej klatki, nawet jeśli mamy ich wgranych naprawdę dużo. W Stop Motion Studio możemy nie tylko składać filmy ze zdjęć i tworzyć ścieżki ruchu.

Aplikacja pozwala nam na wgranie gotowego video i dodanie do niego ścieżki dźwiękowej, dymków z napisami, dorysowanie elementów, czy umieszczanie w nim postaci oraz animację ich mimiki (możemy dodać im usta, oczy i je zanimować). Dostępna jest też opcja greenscreenu.

 

 

Framelapse: Timelapse Camera

Na uwagę zasługuje równie Framelapse, profesjonalne, a przy tym stosunkowo proste narzędzie do tworzenia timelapse’ów. Do jego atutów należy możliwość tworzenia filmów poklatkowych bądź nagrań w przyspieszonym tempie. Co ważne aplikacja nie ma reklam. Framelapse pozwala nam tworzyć wideo w 4k, a nawet wyższej. Aplikacja obsługuje zarówno przednią, jak i tylną kamerę, można w niej ustawić czas trwania nagrania i automatyczne jego zatrzymanie, ustawić ostrość, czy balans bieli.

Filmy stworzone w Framelapse są dostępne od razu bez konieczności renderowania. Nasze wideo będziemy mogli przyspieszyć lub zwolnić co najmniej dwukrotnie, a apka podpowie nam najlepsze ustawienia scen. Dostaniemy również możliwość skorzystania z szablonów i dopasowania ich do naszego video lub jeśli standardowe ustawienia to dla nas za mało, z kreatora niestandardowego.

 

Jak promować content video?

Content video jest niezwykle wdzięczną formą nie tylko do aktywizacji naszych obserwujących i sukcesywnego zmieniania ich w klientów, jak i do promocji naszej marki. Wykorzystać możemy tutaj zarówno promocję organiczną, jak i płatną.

Jeżeli chodzi o dobór platform, to jest on szeroki, rozpoczynając od TikToka, YouTube’a, przez Instagrama po Facebooka, do wyboru będziemy mieli różne formy oraz rodzaje reklam, różne narracje, które możemy dopasować do rodzaju sprzedawanych produktów, czy usług. Nie będziemy tutaj dokonywać analizy wszystkich dostępnych formatów reklamowych dla tych narzędzi. Skupimy się na tych najciekawszych, a przy tym najefektywniejszych w reklamach. 

 

Promocja contentu na Facebooku

Zacznijmy od Facebooka – tutaj ciekawą i jeszcze dosyć rzadko stosowaną jest reklama w reelsach, bądź w reelsach oraz stories. Krótkie filmiki możemy również zamieszczać w reklamach produktowych, tworząc karuzele lub kolekcje naszych towarów. 

Niezwykle angażującym w naszych reklamach będzie również z pewnością film z ankietą, który stworzymy, dzieląc ekran naszego filmiku np. za pomocą Canvy i w edycji filmu, zadając pytanie o interesującą nas opcję. 

Promocja contentu na TikToku

Nie od dziś wiemy, że TikTok to filmy, filmy i jeszcze raz filmy. Krótkie video na TikToku pozwala przede wszystkim zwiększać zasięgi postów, oraz podnosić brand awareness marek, choć coraz częściej jest też wykorzystywane do pozyskiwania konwersji, czy leadów. 

Reklamy na Tiktoku przybierają różne ciekawe formy, a kluczowy jest dla nich ciekawy storytelling, czy przekazywanie wiedzy w inspirujący sposób. Jeżeli prowadzimy konto eksperckie, możemy stworzyć reklamy na pozyskiwanie followersów, tworząc krótkie video, w którym odpowiadamy na jakieś nieoczywiste pytanie, przytaczamy problem i jego rozwiązanie. Możemy też odnosić się do naszych poprzednich filmów i na podstawie pytań zadawanych przez obserwujących tworzyć serie FAQ. Jeśli oferujemy usługi (prowadzimy salon kosmetyczny, jesteśmy barberami, fryzjerami), możemy tworzyć firmy od kuchni, pokazujące naszą działalność i efekty przed oraz po, nagrywać krótkie reakcje na jakieś “fackupy” w naszej branży.

Gdy prowadzimy konto podróżnicze, do zachęcenia do obserwacji mogą wystarczyć timelapsy z ciekawych miejsc, które odwiedziliśmy, albo checklisty z tym, co warto zabrać wyjeżdżając do egzotycznego kraju lub jakich zachowań unikać z uwagi na panujące w danej lokacji zwyczaje (np. jakie gesty mogą być uznawane za obraźliwe). Możliwości mamy w bród.

Promocja contentu na Instagramie 

Jeżeli chodzi o Instagrama, to zasadniczo sprawdzają się tu te same opcje, co na TikToku, z tą może różnicą, że wstawiane tam i promowane filmy będą troszkę bardziej poważne, a wideo będzie częściej dotyczyło naszych produktów, a nie stricte konta, czy marki. Instagram pozwala nam tworzyć reklamy tylko w rolkach, czy samych relacjach. Reklamy w relacjach możemy wykorzystać do gromadzenia followersów. Tak naprawdę wystarczy krótki filmik z przedstawieniem siebie, swojej działalności. Wystarczy skrócić dystans, powiedzieć:

Jeżeli jesteś ciekawy, czym się zajmuję na co dzień, kliknij w nazwę konta w lewym rogu u góry! Wejdź na profil i zaobserwuj mnie, by nie przegapić nowych treści 

Lub w podobnym tonie: przedstawić siebie, jakieś rozwiązanie ciekawego problemu i powiedzieć:

Podobne problemy rozwiązuję na co dzień. Wejdź na mój profil w lewym górnym rogu i sprawdź. Obserwuj po więcej!

Jeżeli zaś chodzi o e-commerce, markę sprzedającą produkty, w reklamie świetnie sprawdzą się testymoniale, opinie klientów, czy pokazanie produktów w użyciu. 

 

Podsumowanie

Przechodząc do podsumowania, musimy stwierdzić, że obecnie nie może być mowy o tworzeniu Social Mediów bez contentu video. Video, czy to promowane organicznie, czy też za pomocą płatnych kampanii, pozwala wchodzić z naszymi kanałami na wyższy level, skraca dystans między twórcą a odbiorcą, przyciąga i skupia uwagę, pozwala otrzymać odpowiedzi na interesujące nas pytania szybciej, niż tekst pisany i przede wszystkim jest ciekawsze. Zalecamy więc z pełną odpowiedzialnością do stosowania reelsów, stories, marketingu na TikToku, czy YouTube Shorts, do promocji marki w Internecie.

Anna Skowron
Były pracownik na stanowisku Social Media & Content Specialist. W marketingu internetowym działa od ponad 4 lat. Wyznaje zasadę „research is king!”, a słowo pisane to jej ulubione narzędzie pracy. Jak książka to kryminał, a jak wakacje to tylko nad morzem.

Justyna Przygoda
Były pracownik na stanowisku Social Media & Content Specialist. Od 5 lat z pasją i zapałem zajmuję się słowem pisanym, a od 2 mediami społecznościowymi. Doświadczenie w dziennikarstwie pozwoliło mi uwierzyć w moc słów. Działanie w social mediach sprawiło, że stawiam człowieka na początku każdej historii. Prywatnie nieuleczalna miłośniczka planszówek, stand-upów i gór.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (12 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry