WordPress został stworzony jako platforma blogowa. Mimo to, coraz częściej używany jest do tworzenia zwykłych stron internetowych, całych serwisów internetowych czy też stron firmowych. Jako główną jego zaletę podaje się prostotę i intuicyjność. Dzięki czemu nawet nowi użytkownicy poradzą sobie z nim bez większych problemów.
Dodatkowo, co rzadko się zdarza w przypadku dobrych systemów – jest darmowy.
Nie można powiedzieć o WordPressie, że jest nudny. Stworzono bardzo wiele szablonów oraz wtyczek, które sprawią, że strona, czy też, blog tworzony przez Ciebie będzie niepowtarzalny. Pomimo tego, że jest to usługa darmowa, może służyć do celów zarobkowych oraz komercyjnych, nie wiąże się to z żadną dodatkową opłatą. Nad rozwojem WordPressu pracują programiści z całego świata, dzięki temu działa on na każdym systemie operacyjnym, a także na każdej przeglądarce internetowej.
Odrobina historii…
W 2001 roku Michel Valdrighi stworzył skrypt blogowy o nazwie B2/Cafelog. Mimo dużego potencjału jaki miała jego praca, zaprzestał działań w kierunku udoskonalenia skryptu.
Pierwsza wersja WordPressa została upubliczniona przez Matta Mullenwega w maju 2003 roku.
Od tego czasu usługa jest ciągle rozwijana i nagradzana. W 2005 roku Matt Mullenweg założył firmę Automattic, która miała na celu rozwijanie projektów z grupy Open Source, co przy okazji miało przynosić zyski.
Pobieranie
WordPress posiada zintegrowane polskie tłumaczenie. Sama instalacja jest niezwykle prosta. Usługę można umieścić na swoim serwerze, albo skorzystać z darmowego hostingu, który proponuje serwis WordPress.com.
WordPress jest bardzo prostym w obsłudze programem. Nie potrzebuje wiedzy programistycznej. Dzięki temu praca z WP przypomina pracę w popularnym Wordzie. Od czasu stworzenia jest stale aktualizowany. Gdy tylko pojawiają się nowe wersje w mgnieniu oka rośnie liczba ich pobrań.
W razie jakichkolwiek problemów z WordPressem użytkownik może liczyć na wsparcie tysięcy programistów. Każdy z nich zna WP jak własną kieszeń, więc z pewnością pomoże rozwiązać nawet największy problem.
WordPress = Open Source
Open Source jest to otwarte oprogramowanie, odłam Free Software czyli wolnego oprogramowania. Jego celem jest stworzenie nieograniczonego dostępu do oprogramowania dla każdego użytkownika. Wszyscy internauci korzystający z niego mają prawo do swobodnego, w pełni legalnego oraz darmowego kopiowania, rozpowszechniania, modyfikowania i ulepszania dostępnych opcji.
WordPress działa na oprogramowaniu Open Source.
Korzyści płynące z używania WordPressa
Największym plusem WordPressa jest jego dostępność, prostota i ogromny wybór szablonów oraz wtyczek, które pomogą w spersonalizowaniu strony internetowej lub bloga. Ponadto WordPress jest bardzo prosty w instalacji. Menu dostępne jest w polskiej wersji językowej, co osobom nie znającym języka angielskiego bardzo ułatwi pracę.
Ponadto jeżeli użytkownik chce skorzystać z gotowych płatnych szablonów, które, wbrew pozorom, nie zrujnują jego kieszeni – ma taką możliwość. Oczywiście nie zawsze płatne znaczy lepsze. Ceny wahają się od 35 do 60 dolarów, czyli w okolicach 150-190 złotych.
WordPress przez mnogość dostępnych opcji nie jest uważane jedynie za prostą usługę przeznaczoną dla podrzędnych blogerek, które zapragnęły zaistnieć w Sieci. Korzystają z niego znane marki oraz osoby, takie jak:
- New York Post,
- Katy Perry,
- Ebay INC,
- Sony Playstation,
- General Motors,
- MP3.com,
- Metro,
- Piers Morgan,
i wiele, wiele więcej. WordPress jest wszędzie, musisz tylko to dostrzec.
Strona stworzona w Word Pressie jest bezpieczna. Użytkownik może się dodatkowo zabezpieczyć za pomocą jednej z wtyczek do tego służących, albo poprzez zlecenie audytu bezpieczeństwa strony.