Dlaczego nie widzę swoich reklam video?

Dorota Kika
Dorota Kika
Archiwum 01.2020
 
Dlaczego nie widzę swoich reklam video?

Najważniejsze powody, które mogą
sprawiać, że nie widzisz swojej reklamy

Jeśli tu trafiłeś, zastanawiasz się pewnie, dlaczego Twoje reklamy video, które powinny wyświetlać się na YouTube nie wyświetlają się, a w zasadzie nie wyświetlają się Tobie. Duża część powodów, przez które nie trafiasz na swoje reklamy video, jest taka, jak w przypadku innych kampanii w Google Ads. Poniżej podsumowuję wszystkie najważniejsze możliwe powody omówione pod kątem kampanii video.

  1. Brak budżetu na koncie Google Ads – Sprawdź, czy Twój budżet na koncie Google jest nie jest wyczerpany. To jeden z częstych powodów braku wyświetlania reklam. Skończył się budżet, nie ma wyświetleń.
  2. Kierowanie na określonych odbiorców, do których nie należysz – Kampanie na YT często kierowane są według zainteresowań, słów kluczowych lub tematów. Musisz wykazać zainteresowanie tematyką, na którą kierujesz reklamy, aby mieć szansę je zobaczyć. Jeśli reklamy kierowane są na miłośników samochodów, a wg Google nie interesujesz się tym, to nie zobaczysz reklamy. 
  3. Kierowanie demograficzne Sprawdź, czy jesteś w targecie płci i wieku, na który kierujesz reklamy. Jeśli reklamy kierujesz do kobiet, a jesteś mężczyzną, to nie zobaczysz swoich reklam.
  4. Nie wszystkie kanały na YouTube emitują reklamy – dany kanał na YouTube, na którym chciałbyś zobaczyć reklamę, może ich nie emitować. Dlatego nawet jeśli jesteś w targecie, to reklama może się nie pojawić. Aby sprawdzić przy jakich filmach inni użytkownicy trafili na Twoją reklamę, wejdź w  “Miejsca docelowe -> Miejsca wyświetlania reklam”. Tam sprawdzisz, gdzie najczęściej pojawia się reklama filmu. Możesz wykorzystać najpopularniejsze adresy, aby sprawdzić, czy Twoja reklama pojawi się. Nie jest to jednak gwarantowane.
  5. Automatyczna strategia ustalania stawek – Jeśli Twoja kampania korzysta z automatycznych strategii określania stawek, to robi to w taki sposób, aby reklamy pojawiały się osobom, które z większym prawdopodobieństwem skonwertują. Tutaj rządzi automat. Jeśli uzna, że nie skonwertujesz, nie pokaże Ci reklamy. 
  6. Kierowanie na lokalizację – Kampanie, nie tylko video, często są ograniczone do konkretnych lokalizacji. Aby móc zobaczyć reklamę, powinieneś być w lokalizacji, na którą ją kierujesz. Tutaj ważna jest kwestia, jak automat widzi Twoją lokalizację. Dość powszechnie znany jest fakt, że urządzenia mobilne w dużej części “zlokalizowane” są w Warszawie, choć tak nie jest.

 

dlaczego-nie-widze-reklam-na-youtube

 

7. Kierowanie na urządzenia – Sprawdzaj swoje reklamy na urządzeniu, na które kierujesz reklamy na YouTube. Możliwe, że Twój SEM Specjalista wykluczył urządzenia, na których sprawdzasz reklamy.

dlaczego-nie-widze-reklam-na-youtube2

8. Harmonogram reklamJednym z elementów optymalizacji kampanii jest wyłączenie części najsłabszych statystycznie godzin w ciągu dnia. Sprawdzaj reklamy o odpowiedniej porze i godzinie.

9. AdBlockPrzed sprawdzeniem swoich reklam, wyłącz AdBlocka. Wbrew pozorom to dość częsty powód niewyświetlania się reklam.

10. Ograniczony dzienny budżet kampanii – Jeden z najpowszechniejszych powodów. Sprawdź w kolumnie “Stan” na poziomie kampanii czy dzienny budżet kampanii jest odpowiedni. Jeżeli pojawi się alert o    ograniczonym budżecie – może być to powodem braku wyświetleń reklamy. W takim wypadku należy rozważyć podniesienie budżetu dziennego.

dlaczego-nie-widze-reklam-na-youtube3

 

11. Niski ranking reklamy – weź pod uwagę, że Twoja reklama konkuruje z setkami innych reklam. Jeśli widzisz inne reklamy, a nie swoją, to znaczy, że inne z jakiegoś powodu wygrały aukcję – miały wyższe CPC, wyższy CTR lub były lepiej dopasowane. Lub automat uznał, że dla danego użytkownika inna reklama będzie bardziej trafna.

12. Za niska stawka CPV lub CPM – podobnie jak w innych typach kampanii, za niska stawka powoduje, że Twoja reklama nie wygrywa aukcji. Jest to jedna ze składowych mających wpływ na ranking reklamy. Jeśli masz za niskie stawki (które nie muszą być za niskie dla budżetu, jakim dysponujesz, ale mogą być za niskie, aby reklama wyświetlała się bardzo często), ranking Twojej reklamy może być niski i nie pozwalać na wyświetlenia reklamy. W przypadku reklam video, podobnie jak w przypadku reklam w Sieci Reklamowej Google, jest duże prawdopodobieństwo, że nie trafisz na swoją reklamę. Wszystkie opisane wyżej powody mogą mieć znaczenie. Budżet w przypadku video zawsze jest za mały – Google na to medium może wydać wszystko, co ustawisz. Dlatego reklamy pojawiają się, gdy wygrają aukcję lub gdy są dopasowane do użytkownika i jego zainteresowań. Jeśli nie widzisz reklamy, to w głównej mierze dlatego, że system przewiduje, że ta reklama w Twoim budżecie nie powinna wyświetlać się Tobie, bo są użytkownicy, którzy z większym prawdopodobieństwem skonwertują. System “oszczędza” budżet na Tobie, aby pokazać reklamę komuś innemu.

 

 

 

Dorota Kika
Senior SEM Expert. Certyfikowana Specjalistka Google Ads i Google Analytics. Autorka wielu artykułów dla największych branżowych wydawnictw w Polsce. Na co dzień prowadzi, tworzy i optymalizuje kampanie w Google Ads oraz zajmuje się wdrożeniami Google Tag Manager i analityką internetową. Prywatnie fanka literatury fantasy, która lubi uciec w Bieszczady.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (4 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry