Filip Biszczak – wywiad po semKRK#17 on-line

Kamil Leśniak
Kamil Leśniak
Archiwum 07.2021
 
Filip Biszczak – wywiad po semKRK#17 on-line

Filip Biszczak
- wywiad po semKRK#17 on-line

Filip Biszczak – Google Ads Team Manager, w Sempai od 2015 roku. Odpowiada za planowanie strategii i obsługę kampanii Google Ads dla kluczowych klientów agencji. W swoim portfolio, ma takie brandy jak: Showroom, DeeZee.pl, TXM, Prezent marzeń. W międzynarodowym konkursie Google AdWords Premier Partners Awards w regionie EMEA 2017 case studies jego kampanii otrzymały nominacje do głównej nagrody w 3 kategoriach: Search Innovation, Mobile Innovation oraz Growing Businesses Online. Nominowany w GPPA EMEA także w 2019 roku z kampanią dla Showroom.pl

 

Pytania od uczestników konferencji semKRK#17 on-line:

 

Masz jakie wskazówki jak tworzyć skuteczne nagłówki reklam? Jakieś tricki?

W reklamach RSA do 2-3 nagłówków wstawiam słowo kluczowe z drobnymi modyfikacjami, żeby je od siebie odróżnić (wszystko też zależy od tego, jak długie jest SK). Z kolei pozostałe to wyróżniki oferty, wyróżniki na tle konkurencji oraz przekaz dopasowany do potencjalnej persony i tego, czego użytkownik może oczekiwać.

 

Czy kampanie DSA mogą być pomocne w przypadku takiego problemu? Jakie jest Twoje doświadczenie z tym rodzajem kampanii?

Kampanie DSA oczywiście mogą być pomocne w przypadku problemu z dobrym doborem przekazu i LP do zapytania, ale wszystko zależy od struktury strony. Jakie są tytuły podstron, jakie jest nasycenie słowami kluczowymi i jakimi, co jest indeksowane itd. W przypadku „idealnej” strony www kampanie DSA potrafią mieć zaskakująco dobre (wyróżniające się na tle dedykowanego searcha) wskaźniki CTR, BR i CR.

 

Sekcja tło

Chcesz zobaczyć wystąpienia z semKRK#17 online?

 

Czy dopuszczalne jest kierowanie z reklamy na przefiltrowane wyniki?

Oczywiście, że tak – nie można kategoryzować wszystkiego na stronie, bo drzewko byłoby nieczytelne i nieprzyjazne użytkownikowi. Także do wielu rzeczy trzeba użyć filtrów (jak kolory w branży fashion, wymiary mebli itp.) Jeżeli tylko ludzie szukają Waszych produktów w tak precyzyjny sposób i przefiltrowana strona docelowa jest najodpowiedniejsza, to zdecydowanie trzeba jej użyć.
Jedynie pamiętajcie o szybkości ładowania strony i odpowiedniej implementacji kodów śledzących.

 

W jaki sposób wdrożyliście zliczanie konwersji w postaci połączeń telefonicznych? Podmienialiście na www nr tel na nr googlowski?

Głównym celem, wartościową konwersją był użytkownik wypełniający formularz – oczywiście, telefony były dla nas ważne, ale nie kładliśmy na tę formę nacisku w procesie optymalizacji. Hipotetycznie, gdybyśmy to robili, to nr Google nie wchodziłby w grę – jest on „ruchomy” – mogliśmy otrzymać go po kimś, a później mógłby go dostać inny reklamodawca. Rozwiązaniem, jakie przychodzi mi do głowy jest kilka numerów telefonów i wyświetlanie tylko jednego na stronie w zależności od tego, z jakiego źródła wszedł użytkownik.

 

Segmentowaliście Klientów też po tym, w jakim przedziale budżetowym szukają samochodu?

Mieliśmy podział w zależności od tego, jakich modeli użytkownicy szukają (premium vs budżetowy) i w zależności od tego typu dostosowywaliśmy przekaz. Na przykład – w przypadku użytkowników szukających marek premium nie skupialiśmy się na komunikowaniu zalet w postaci niskiej ceny raty – wychodzimy z założenia, że cena tutaj nie grała roli 🙂
A robiłem kiedyś testy, gdzie opieraniu wyróżników na niskiej cenie negatywnie wpływała na CTRy u klientów ceniących jakość.

 

 

Czy wysłanie zgłoszenia jak konwersja była ustawiona na JEDNA czy KAŻDA w konfiguracji konwersji?

Każda

 

Filip, w jaki sposób dodać custom label do pojedynczej grupy reklam DSA?

Jeżeli utworzysz feed według specyfikacji i przypiszesz konkretne adresy URL do konkretnych custom_label, to potem tworząc grupy reklam i wybierając dynamiczne cele reklam wybierasz opcję „etykiety własne z pliku danych”. Oczywiście plik danych musi być ustawiony na poziomie kampanii.

 

W przypadku tak dokładnej segmentacji jaki typ dopasowania słów kluczowych najlepiej zastosować?

Polecam strukturę, gdzie oddzielnie używasz dopasowań ścisłych, a oddzielnie np. „do wyrażenia”. Wtedy z grup reklam zawierających słowa w dopasowaniu „phrase” wykluczasz słowa w dopasowaniu ścisłym i masz pewność, że wpadnie tam tylko jakaś wariacja Twojego SK. Wtedy mocno pracując na wykluczeniach możesz dosyć dobrze kontrolować zapytania i treści reklam.

 

Czy warto podawać najniższą cenę w reklamie lub „”ceny od..”” jeśli faktycznie na stronie widnieje jeden/dwa produkty w tej cenie lub podobnej?

To zależy, kto jest odbiorcom reklamy – warto w przypadku osób, które szukają rozwiązań tańszych i cena jest dla nich ważna. Nie polecam, jeżeli to target bardziej premium lub ceniący jakość, a cena jest dla nich mniej istotna.

 

A jak to robić w przypadku e-commerce z wieloma produktami w branży budowlanej żeby zmniejszyć koszty a reklama była skuteczna i nie wydać miliona monet?

Nie ma jednej dobrej, uniwersalnej odpowiedzi. Zawsze dobra segmentacja SK, pójście w longtail, pójście we frazy produktowe i mniejsze zaangażowanie szerokich dopasowań fraz generycznych spowoduje lepsze dopasowanie reklam, lepsze dopasowanie LP, lepsze CTRy, a co za tym idzie wyższy wynik jakości, co wpłynie na CPC. A to jest tylko wypadkowa – ostatecznie docieramy precyzyjniej do klienta, maksymalizujemy szansę na konwersje przy jednoczesnym minimalizowaniu pojedynczych kosztów. Jak to zrobić w przypadku bardzo szerokiego asortymentu i potencjalnie często zmieniającego się?
Na przykład opierając tworzenie kampanii o skrypty lub technologię budującą strukturę kampanii w oparciu o feed produktowy. Tego typu rozwiązanie jest dostępne np. w Search Ads 360, które niestety jest płatne.
Dodatkowo – chcąc nie wydawać miliona monet powinno się posegmentować frazy w oparciu o lejek sprzedażowy i postawić w pierwszej kolejności na te o największym prawdopodobieństwu konwersji.
Przykład w kolejności Wysoki → Niski Lejek:
Telewizor → Telewizor OLED → Telewizor OLED LG → Telewizor OLED LG B1 → Telewizor OLED LG B1 55 Cali → Telewizor OLED LG B1 55 Cali sklep internetowy

Oczywiście, im bardziej precyzyjna i sprzedażowa fraza, tym mniejszy zasięg 🙂

 

Sekcja tło

Wybrane prezentacje z semKRK#17 on-line znajdziesz tutaj:

Kamil Leśniak
Event & Marketing Manager. Zajmuje się marketingiem internetowym oraz contentem. Lubi wyzwania i pasjonuje się organizacją eventów. Prywatnie kolekcjoner autografów znanych osób.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (4 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry