Optymalizacja wizytówki Google Moja Firma i pozycjonowanie w mapach Google Maps

Leszek Urban
Leszek Urban
Archiwum 07.2022
 
 
Optymalizacja wizytówki Google Moja Firma i pozycjonowanie w mapach Google Maps

Optymalizacja wizytówki Google Moja Firma
i pozycjonowanie w mapach Google Maps

Wizytówka w Google Moja Firma to obecnie standard w wielu biznesach. Już do dawna to coś zdecydowanie więcej, niż samo wskazywanie lokalizacji firmy. To środek gwarantujący zarówno widoczność na lokalnym rynku, jak i doskonałe narzędzie, by potencjalny Klient zweryfikował konkretne informacje czy opinie o firmie. Wizytówki w Google Maps to również niezwykle ważny element pozycjonowania lokalnego oraz idealny sposób, by podnieść wiarygodność marki i wpłynąć na jej widoczność w wyszukiwarce. Google Moja Firma zdecydowanie pozwoli Ci rozwijać profil działalności nie tylko w sieci, ale również w przypadku, gdy prowadzisz lokalny biznes stacjonarny i chcesz pokierować Klientów do danej firmy i jej siedziby.

Jak zatem zadbać o naszą wizytówkę, by posiadała wszelkie niezbędne informacje, które przydadzą się naszym Klientom? Jak pozycjonować wizytówkę w Google? Jakie są nowe funkcjonalności, które jeszcze lepiej pozwolą nam odpowiadać na zapytania użytkowników sieci i poprawić widoczność wizytówki na tle innych firm w mapach google? Odpowiedzi na te pytania (i zdecydowanie wiele więcej) znajdziecie w poniższym wpisie!

Rekomendacje optymalizacyjne do Google Moja Firma dla krajów sąsiadujących z Ukrainą

Zaczniemy od przypomnienia – wizytówka jest doskonałym sposobem, by przejrzyście komunikować, że nasza firma pomaga osobom dotkniętym wojną na Ukrainie. W obecnej sytuacji cały świat jednoczy swoje siły w ramach pomocy Ukrainie oraz uchodźcom, którzy zmuszeni są do opuszczenia granic swojej ojczyzny. W tyle nie pozostaje również korporacja Google, która oprócz przekazania znacznych środków na cele pomocy uchodźcom oraz opracowaniu specjalnej mapy pomocy dla Ukraińców, wydała również szereg rekomendacji dla swoich użytkowników. Google rekomenduje, by w usłudze Google Moja Firma w odpowiedni sposób uzupełnione zostały wizytówki firm uczestniczących czynnie w pomocy uchodźcom. Poniżej prezentujemy listę elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas optymalizowania swoich wizytówek – zarówno pod kątem swojej działalności, SEO, jak również wtedy, gdy oferujesz pomoc, usługi czy pracę dla uchodźców z Ukrainy. Wizytówka to jeden z pierwszych opisów firmy, na które trafia użytkownik sieci Google, zdecydowanie warto więc zrobić dobre pierwsze wrażenie.

Zacznij od podstawowych informacji

Dobrze zoptymalizowana i uzupełniona o kluczowe informacje wizytówka Twojej firmy w Google ma większe szanse na wyświetlanie się odbiorcom, a zatem również osobom z Ukrainy, które potencjalnie mogą szukać pomocy. Swoje działanie warto więc rozpocząć od zaktualizowania godzin otwarcia oraz wszelkich danych kontaktowych, takich jak: numery telefonu, adres firmy, strona internetowa czy zdjęcia siedziby firmy, które pomogą w jej łatwiejszym odnalezieniu. Jeśli natomiast nie posiadacie Państwo jeszcze wizytówki swojej firmy w Google to warto zapoznać się z innym artykułem na naszym blogu, w którym szczegółowo odpowiedzieliśmy na pytanie: jak założyć wizytówkę Google Moja Firma?

Podstawowe informacje uzupełniamy przechodząc do usługi Google Maps, a następnie wybierając „Profil Twojej firmy”, „Edytuj informacje” oraz „Informacje o firmie”. Tego typu informacje można uzupełniać również za pomocą panelu „Menedżer Profilu Firmy”, wówczas w zakładce „Informacje” wygląda to w następujący sposób:

panel Google Moja Firma

PS. wizytówki konkurencji są doskonałym miejscem, by szukać inspiracji, czego jeszcze brakuje na naszym profilu. 

Dla wielu jest to oczywiste, ale przypomnienie tego jeszcze raz na pewno nie zaszkodzi. Google Moja Firma to dla wielu obecnie pierwsze (i ostatnie) źródło informacji na temat godzin otwarcia, adresu etc. Jeśli zatem te dane nie są aktualizowane – narażasz się na to, że ktoś pójdzie skorzystać z twoich usług, a zobaczy napis „zamknięte”. Najpopularniejszy scenariusz – dowiesz się o tym, że masz nieaktualne informacje… z negatywnego komentarza.

Należy pamiętać, że niektóre informacje wymagają weryfikacji przez Google i mogą pojawić się na naszym profilu z pewnym opóźnieniem.

Doprecyzuj informacje na temat pomocy, której możesz udzielić

Kolejnymi narzędziami, które warto wykorzystać oferując pomoc uchodźcom są wpisy oraz atrybuty dostępne w panelu zarządzania wizytówkami. Te pierwsze są formą bloga, czy też aktualności w ramach naszej wizytówki w Google. Możemy je dodać przechodząc do „Menedżera Profilu Firmy” i wybierając opcję „Wpisy”.

optymalizowanie GMF

Jeśli nigdy wcześniej nie publikowaliśmy w ten sposób żadnych wpisów, to naszym oczom ukaże się taka informacja:

dodawanie wpisu Google Moja Firma

Po kliknięciu w przycisk „Utwórz pierwszy wpis” lub w przypadku istnienia innych wpisów, po wybraniu opcji „Dodaj nowy” zobaczymy takie okienko:

dodawanie informacji o usługach GMF

W górnym menu wybieramy rodzaj wpisu, który chcemy dodać, a następnie uzupełniamy poszczególne pola i klikamy „Opublikuj”. W związku z koniecznością weryfikacji informacji przez Google czasem zdarza się, że wpisy pojawiają się z opóźnieniem, jednak nie jest to regułą.

A co możemy w ten sposób oferować osobom potrzebującym naszej pomocy? Z pewnością warto tutaj wspomnieć o produktach lub usługach, które są obecnie bezpłatne dla uchodźców, np. pomoc prawna i psychologiczna, jedzenie czy leki. Podobnie możemy poinformować użytkowników o tym, że prowadzimy w naszej placówce punkt zbiórki oraz dystrybucji podstawowych przedmiotów, np. ubrań, jedzenia, zabawek, sprzętu itp. Ponadto mamy możliwość by publikować informacje o oferowanym transporcie, ofertach pracy, zakwaterowaniu dla uchodźców czy programach dla wolontariuszy. W miarę możliwości oraz bazując na pomocy narzędzia Google Translator powinniśmy kierować tego typu informacje w języku ukraińskim. Ułatwi nam to dotarcie do odpowiedniej grupy docelowej.

Oprócz możliwości publikowania wpisów możemy również zoptymalizować naszą wizytówkę w Google przy użyciu atrybutów. Konfigurujemy je w zakładce „Informacje” w panelu „Menedżer Profilu Firmy”. Mowa o elemencie przedstawionym na poniższym zrzucie ekranu:

atrybuty w GMF

W oparciu o doniesienia Google wiemy, że są i będą dostępne takie atrybuty jak:

  • Potrzebuje wolontariuszy: podkreśl, że potrzebujesz wolontariuszy do pomocy uchodźcom;
  • Oferuje zakwaterowanie dla uchodźców: poinformuj, że oferujesz zakwaterowanie dla uchodźców, którzy nie mają gdzie mieszkać;
  • Oferuje bezpłatne produkty lub usługi: pokaż, że Twoja firma oferuje różnego rodzaju towary lub usługi bez opłat;
  • Przyjmuje darowizny: poinformuj, że przyjmujesz darowizny dla uchodźców;
  • Zatrudnia uchodźców: pokaż, że masz oferty pracy dla uchodźców;
  • Oferuje bezpłatną pomoc prawną: poinformuj, że zapewniasz uchodźcom pomoc prawną bez opłat;
  • Oferuje transport: podkreśl, że oferujesz transport osób lub potrzebnych produktów.

Dzięki nim będziemy w stanie dokładnie określić sposób oraz status naszej pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy zależy nam na dotarciu z takimi informacjami do jak najszerszego grona odbiorców – nie tylko do uchodźców, lecz również do osób które mogą informacje o takiej pomocy udostępniać dalej lub po prostu się do niej przyłączyć.

Sekcja tło

Powierz nam optymalizację Twojej strony!

Publikowanie wpisów

Wiele firm zapomina, że wizytówka Google posiada możliwość publikowania wpisów. To idealne miejsce, by poinformować swoich odbiorców o produktach lub usługach, które oferujemy oraz o wszelkich zmianach, promocjach czy nowościach. Pozwala to jeszcze lepiej pokazać profil działalności twojej firmy.

W perspektywie niesienia pomocy to doskonałe medium, by poinformować ponownie o bezpłatnych usługach, o tym, że np. organizujemy zbiórki, pośredniczymy w pomocy z transportami, czy nawet, że oferujemy zatrudnienie u nas w firmie lub szukamy wolontariuszy. Tutaj bardzo przydatnym narzędziem będzie również tłumacz Google, który choć nie zastąpi profesjonalnego tłumacza, pozwoli nam zakomunikować główne przesłanie wpisu w języku ukraińskim – ma to znacznie większą szansę dotrzeć do osób, które będą potrzebować pomocy. Wpisy są niezwykle istotnym elementem wizytówki Google. Warto o nich pamiętać.

Dodatkowe optymalizacje profilu Twojej firmy

Oprócz wcześniej opisanych zmian w profilach firm w Google, które warto wdrożyć, powinniśmy również pomyśleć o bezpośrednim kontakcie z potencjalnymi odbiorcami naszej pomocy. W takim przypadku doskonale sprawdzi się opcja „Wiadomości” dostępna w panelu Menedżera Profilu Firmy. Po wybraniu tej zakładki zobaczymy taki widok:

chat w Google Moja Firma

Po włączeniu czatu będziemy w stanie odbierać wiadomości tekstowe w Google Moja Firma od osób, które odnajdą profil naszej firmy w Google. Uruchamiając czat oraz wykorzystując go do komunikacji z użytkownikami znacznie skrócimy czas potrzebny na ewentualną komunikację pomiędzy nami jako właścicielami firmy oferującymi pomoc, a osobami, które tej pomocy będą potrzebować.

Podsumowanie – pomagaj i daj się znaleźć w sieci!

Zalet z doskonale uzupełnionej wizytówki w Google jest wiele. Zaczynając od tego, że opinie w Google pozwolą Ci zwiększyć zaufanie do Twojej marki, masz możliwość pokazania się jako lokalna firma (o wpływie wizytówki na lokalne SEO pisaliśmy tutaj) i przez to łatwiej możesz dotrzeć do swoich Klientów. Wizytówka Google to również doskonałe medium, które pomoże dzielić się istotnymi informacjami i pomoże Ci w pozycjonowaniu!

Dodatkowo, w obecnych czasach wszyscy doskonale wiemy, jak nasze wsparcie jest ważne dla osób poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie. Niosąc pomoc, organizując ją czy udzielając się czynnie w zbiórkach lub różnych tego typu działaniach warto zadbać o to, by taka informacja trafiała do jak najszerszego grona odbiorców – zarówno tych, którzy mogą dołączyć do nas i jeszcze efektywniej pomagać, jak i do tych, którzy tej pomocy potrzebują teraz najbardziej. Właśnie dlatego powinniśmy zadbać o to, by odpowiednio zoptymalizować profile swoich firm w Google informując użytkowników o prowadzonych przez nas działaniach.

 

Leszek Urban
Senior SEO Specialist. W DevaGroup odpowiada za prowadzenie kampanii SEO, przeprowadzanie audytów, optymalizację stron internetowych klientów oraz ich weryfikację pod kątem najnowszych trendów. Prywatnie pasjonat motoryzacji, nowych technologii, muzyki, podróży oraz piłki nożnej.

Ewelina Ibek
Były pracownik na stanowisku Content & Marketing Manager. Polonistka, entuzjastka marketingu internetowego. Najlepiej czuje się na eventach, które sama zorganizowała. Gdy nie zajmuje się konferencjami i contentem, pije dużo kawy (czarnej), czyta jeszcze więcej książek (tych dobrych) i chodzi na spacery ze swoim Pieskiem (marki Akita). Uwielbia słuchać podcastów, głównie tych marketingowych…więc jeden taki semCAST też zrobiła.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (18 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry