Jak zabezpieczyć profil na Facebooku przed hakerem – praktyczne wskazówki

Justyna Przygoda
Justyna Przygoda
Archiwum 10.2021
 
Jak zabezpieczyć profil na Facebooku przed hakerem – praktyczne wskazówki

Jak zabezpieczyć profil na Facebooku przed hakerem -
praktyczne wskazówki

Media społecznościowe stanowią prawdziwą skarbnicę wiedzy na nasz temat. Udostępniając bardzo osobiste relacje, wspomnienia, czy posty, często nie zdajemy sobie sprawy, jakie niesie to ze sobą konsekwencje. Nie myślimy o tym, że dla hakerów jesteśmy jak otwarta księga.

 

Tymczasem po włamaniu z naszych kont wyciekają nie tylko informacje na temat naszego życia prywatnego, ale też (co szczególnie istotne w przypadku właścicieli firm) poufne dane na temat naszych powiązań zawodowych, kontakty do partnerów, informacje na temat obsługiwanych klientów. W Internecie znajdziecie masę artykułów na temat tego, jak odzyskać konta po takim włamie. W tym artykule będziemy Was jednak zachęcać do podjęcia działań, które pozwolą Wam włamania uniknąć. Zamiast leczyć, wolimy zapobiegać, jeśli więc chcecie się dowiedzieć, jak zabezpieczyć swoje konta przed atakiem, serdecznie zapraszamy Was do lektury.

 

Gdy tracisz konto prywatne

Czemu ludzie tak lekkomyślnie podchodzą do procedur bezpieczeństwa? Odpowiedź jest prosta: bo nie znają konsekwencji ataku hakerskiego. Zanim więc przejdziemy do praktycznych wskazówek dla Was, pozwólcie, że wspólnie rozparzymy czarny scenariusz i opowiemy Wam o tym, co się stanie, gdy haker przejmie Wasz profil na Facebooku. Zacznijmy od konta osobistego i tutaj, chyba każdy z Was jest w stanie wymienić kilka przykrych skutków takiego włamu, jak utrata kontaktu z bliskimi, wyciek prywatnych zdjęć, czy wiadomości, rozpoczęcie nie najprzyjemniejszej procedury walki o odzyskanie konta.

Sekcja tło

Zleć prowadzenie FanPage na Facebooku

 

Gdy znika konto firmowe

Nie pocieszymy Was, jeśli stwierdzimy, że to nic w porównaniu do problemów, z którymi muszą się borykać właściciele zhakowanych profili firmowych. Tutaj gra toczy się o dużo wyższe stawki, zwłaszcza jeżeli nasze konto śledzi dużo fanów. Taka baza danych jest zawsze łakomym kąskiem dla hakera. Po przejęciu kontaktów haker może je np. sprzedać. Straty mogą być ogromne, począwszy od tych wizerunkowych. Klienci mogą dojść do wniosku, że firma nie zasługuje na szacunek, bo publikuje niewłaściwe treści, ba, nie potrafiła zabezpieczyć interesów swoich Klientów, zachowując ostrożność przy logowaniu do kont. Pod szyldem Waszej firmy mogą jednak zostać udostępnione nie tylko kontrowersyjne informacje. Hakerzy mogą wykorzystać bazę kontaktów do rozpowszechnienia linków phishingowych prowadzących do wyłudzeń finansowych.

W momencie, w którym Facebook stwierdzi zaś, że content, który udostępnia profil, jest niezgodny z regulaminem platformy, może zawiesić takie konto. Najczarniejszy scenariusz to zaś problemy z wymiarem sprawiedliwości związane z wyciekiem poufnych danych.

 

Niewiedza to pierwszy stopień do piekła

Co mają do powiedzenia właściciele małych firm i biznesów w momencie ataku hakerskiego? Jak nietrudno się domyślić bronią się niewiedzą. W tym przypadku brak wiedzy stanowi jednak pierwszy stopień do piekła, zwłaszcza że już drobne zmiany mogą utrudnić hakerom włamanie się na Wasze konto. Przejdźmy więc do meritum: co zrobić, by zabezpieczyć się przed atakiem hakerskim? Po pierwsze zadbać o dostęp do swojej poczty mejlowej. W końcu nie założymy profilu firmowego bez konta osobistego na Facebooku. Żeby zaś utworzyć konto osobiste, potrzebujemy adresu e-mail. Niestety wielu właścicieli firm nie ma pojęcia, na jaką pocztę zakładało swój profil i z jaką skrzynką jest powiązany Facebook. A to kluczowe! W końcu to na naszą pocztę przychodzą wiadomości od Facebooka, również te o zmianach na naszych profilach. Jeśli nie wiemy, gdzie tych wiadomości szukać lub – co gorsza – nie mamy dostępu do skrzynki, bo np. zapomnieliśmy hasła, albo dawno nie korzystaliśmy z poczty i nasz adres został już przekazany innej osobie (niestety portale tak robią z nieużywanymi skrzynkami mejlowymi), nie zorientujemy się w porę, że z naszym kontem na Facebooku dzieje się coś złego i odbierzemy sobie możliwość zareagowania, czy obrony.

 

Zmieniamy pocztę

Na szczęście błękitny gigant umożliwia nam zmianę skrzynki mejlowej. Zrobimy to w prosty sposób, podążając za wskazówkami Facebooka https://www.facebook.com/help/162801153783275. Wchodzimy więc w Ustawienia i prywatność na naszym profilu. Klikamy w Ustawienia. Przechodzimy do zakładki Ogólne i przy Kontakcie wciskamy Edytuj. Wybieramy opcję Dodaj inny adres e-mail/numer telefonu. Dodajemy nową skrzynkę mejlową i ją zapisujemy.

 

Facebook po raz kolejny „zawoła” od nas hasła do profilu w celu potwierdzenia zmian, a na nową skrzynkę podeśle e-mail. Po dokonaniu potwierdzeń będziemy mogli ustawić nową skrzynkę mejlową jako główną dla naszego profilu i wyrzucić starą pocztę (zachowując koniecznie tę kolejność). Facebook i tutaj pokieruje Was, co dokładnie należy zrobić.

 

 

Dbamy o bezpieczne logowanie

Podstawą w korzystaniu z Facebooka powinno być bezpieczne, dwuetapowe logowanie, czyli korzystanie z tzw. uwierzytelnienia dwuskładnikowego. Włączycie je w prosty sposób, klikając w Ustawienia na Waszym profilu, a następnie przechodząc kolejno do zakładek Bezpieczeństwo i logowanie i Uwierzytelnienie dwuskładnikowe. Po włączeniu uwierzytelnienia dwuskładnikowego Facebook będzie wysyłał Wam SMS-em kod do autentykacji, gdy zauważy logowanie z nowego urządzenia, czy przeglądarki. Możecie też wybrać formę zewnętrznej aplikacji uwierzytelniającej jak Duo, czy Google Authenticator.

 

Źródło: Facebook, zakładka Uwierzytelnianie dwuskładnikowe https://www.facebook.com/security/2fac/settings

 

Pozostańmy na chwilę w tym miejscu Waszego Facebooka. Tutaj możecie podejrzeń na jakich urządzeniach jesteście zalogowani i gdzie się znajdują, a w razie potrzeby wylogować się z któregoś z nich, jeśli uznacie je za podejrzane. Radzimy też ograniczyć do minimum liczbę urządzeń dla których Facebook nie będzie Was prosił o podanie kodu zabezpieczającego. I w końcu najważniejsze: zadbajcie o silne hasło, nie musimy Wam chyba tłumaczyć, że 1234, czy qwerty to nie najlepsze opcje.

Justyna Przygoda
Były pracownik na stanowisku Social Media & Content Specialist. Od 5 lat z pasją i zapałem zajmuję się słowem pisanym, a od 2 mediami społecznościowymi. Doświadczenie w dziennikarstwie pozwoliło mi uwierzyć w moc słów. Działanie w social mediach sprawiło, że stawiam człowieka na początku każdej historii. Prywatnie nieuleczalna miłośniczka planszówek, stand-upów i gór.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (9 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry