Kompleksowy marketing internetowy bez kompleksów

Damian Szot
Damian Szot
Archiwum 03.2016
 
Kompleksowy marketing internetowy bez kompleksów

Kompleksowy marketing internetowy
bez kompleksów

Kiedy kilkanaście lat temu kolejni przedsiębiorcy uświadamiali sobie, jak ważnym ogniwem w strategii promocyjnej firmy jest stworzenie swojej strony internetowej, nastąpił pewien przełom w postrzeganiu Internetu. Kolejny przełom nastąpił, gdy ci sami przedsiębiorcy zrozumieli, że strona internetowa to za mało – należy ją jeszcze wypozycjonować w wyszukiwarce. Nie był to łatwy krok. Natomiast prawdziwym skokiem było przekonanie przedsiębiorców, że za wyświetlanie ich stron w wyszukiwarce warto zapłacić. I to nie tylko specjaliście, ale Google’owi, czyli de facto samej wyszukiwarce.

Zmiany w mentalności przedsiębiorców nie następowały wcale szybko. Były okupione długimi latami rozważań, analiz, prób i błędów. Dzisiaj to wszystko, czyli strona internetowa, pozycjonowanie (SEO) i kampania linków sponsorowanych (Google AdWords) to standard w niemal każdej firmie. Trudno bez tego wyobrazić sobie marketing internetowy. Trudno też wyobrazić sobie, żeby wspomniane powyżej elementy miały stracić na znaczeniu bądź ustąpić miejsca nowym. Tak samo jak kiedyś trudno było sobie wyobrazić konieczność posiadania strony internetowej.

 

Czym właściwie jest kompleksowy marketing internetowy?

Tak naprawdę nie jest to pojęcie skomplikowane, wręcz przeciwnie – zupełnie intuicyjne. Jest to po prostu pewien zbiór przemyślanych, zaplanowanych działań w Internecie, które mają odpowiadać oczekiwaniom promocyjnym danej firmy i zabezpieczyć jej interesy na wypadek, gdyby z jakichś powodów dotychczas najbardziej dochodowy element przestał generować zadowalające zyski. Dzięki kompleksowemu podejściu do marketingu internetowego firma staje się w Internecie bardziej niezależna, bezpieczniejsza, docelowo samowystarczalna. Oczywiście wszystko to przy założeniu, że plan działania został „skrojony na miarę”, a później odpowiednio wdrożony.

 

Co może składać się na kompleksowy marketing internetowy?

  1. Pozycjonowanie.
  2. Kampania linków sponsorowanych.
  3. Content marketing.
  4. Media społecznościowe.
  5. E-mail marketing.
  6. Strona produktowa.
  7. Marketing szeptany.
  8. Reklama ambientowa.
  9. Video marketing.
  10. Remarketing.

Powyższe wyliczenie nie ma rzecz jasna charakteru zamkniętego. Kompleksowy marketing internetowy to pojęcie niezwykle dynamiczne i niewykluczone, że nawet Google dołoży do niego swoje ogniwo, ponieważ prawdopodobnie szykuje znaczące zmiany w wyświetlaniu wyników wyszukiwania. Krążące o tym pogłoski tym bardziej powinny sprowokować do rozważenia dodatkowych działań w Internecie, które zabezpieczą interesy firmy już teraz.

 

Skąd pewność, że to dobra droga?

Nie ma pewności. Jednak możemy podpatrywać różne inne dziedziny, znacznie starsze od marketingu internetowego. Weźmy pod uwagę na przykład branże finansową, gdzie dywersyfikacja portfela jest jedną z fundamentalnych zasad inwestowania. To nie wymysł, to zdrowy rozsądek. Im więcej źródeł mamy, tym mniejsze ryzyko podejmujemy. Co więcej w przypadku marketingu internetowego istnieje realna szansa, że jeżeli wszystkie nasze źródła nie zawiodą, spłynie do nas nieproporcjonalnie więcej korzyści niż założyliśmy. Z drugiej strony kompleksowy marketing internetowy nie musi od razu oznaczać sukcesu. Dlatego tak ważne, aby podjąć odpowiednie działania na możliwie wczesnym etapie swojej obecności w Internecie.

 

W kolejnych częściach cyklu szczegółowo przyjrzymy się poszczególnym elementom kompleksowego marketingu internetowego.

Damian Szot
Były pracownik (ROI Experts) na stanowiskuSEM Specialist.. Certyfikowany Ekspert Internetowych Rewolucji Google, w ROI Experts od 2015 roku. W zespole odpowiedzialny za AdWords, Data Studio, analitykę i e-mail marketing. Fascynuje go punkt styku prawa i nowych technologii, dlatego obronił pracę "Znak towarowy jako słowo kluczowe w Google AdWords". Poza biurem niespełniony sportowiec - biega za piłką, jeździ na nartach i ściga się na rowerze.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (7 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry