Michał wygrał głosowanie Call4Papers i dzięki temu stanąć na scenie semKRK#23 BIG! W swojej prezentacji przedstawił case study kampanii rekrutacyjnej dla uczelni prywatnej – a dziś wracamy do niego z dodatkowymi informacjami prosto od prelegenta! Z tego miniwywiadu dowiecie się, jak Michał podchodzi do strategii tagowania, ile reklam przewiduje w grupie oraz co uważa za wystarczającą próbkę danych do analizy. To konkretna dawka wiedzy dla każdego, kto działa z ograniczonym budżetem i dużymi oczekiwaniami.
Czy włączaliście user-id w GA4? Jeśli tak, to czy nie wywaliło Wam danych o użytkowniku?
- Michał Ozimek
Nie, to nadal działa w wersji beta, więc z początkiem współpracy nie włączaliśmy tej opcji. Ograniczyliśmy się do konwersji rozszerzonych z manualnie przekazywanymi danymi użytkowników.
Czy kampanie boostowaliście budżetowo stricte w okresach rekrutacji? Jeżeli tak, jakie były to różnice procentowe w stosunku do standardowego okresu?
- Michał Ozimek
Tak, budżet roczny marketingu był dostosowany do okresu rekrutacji. W przybliżeniu proporcje sięgały nawet 80:20 w szczycie sezonu po to, by z małego budżetu wycisnąć jak najwięcej konwersji. Jednak zmiany budżetu nie były skokowe, żeby nie zaburzyć pracy algorytmu. Zachowaliśmy schemat “schodkowy” poprzez np. uruchamianie/wstrzymywanie nowych kampanii tak, aby utrzymać odpowiednio niski koszt konwersji.
Czy śledzicie odsetek użytkowników, którzy odrzucili zgodę na cookies?
- Michał Ozimek
Tak – przy użyciu narzędzia od CookieYes.
Jakie rodzaje kampanii w Google były wykorzystywane?
- Michał Ozimek
Elastyczne i dynamiczne reklamy tekstowe, reklamy Performance Max i reklamy graficzne/wideo w kampaniach wideo i Demand Gen, czy sieci reklamowej.
Jaka próbka danych jest dla Ciebie wystarczająca, aby wnioskować?
- Michał Ozimek
W mojej indywidualnej opinii to 100 konwersji miesięcznie. Poniżej tego progu częściej mówię o przypadkowości niż trendzie, jednak nadal jesteśmy w stanie analizować wpływ zmian. To nie muszą być główne konwersje, to mogą być także mikrokonwersje –- to szczególnie ważne dla projektów, które nie mogą osiągnąć nawet 100 głównych konwersji miesięcznie.
Czy próbowaliście promowania w wizytówce?
- Michał Ozimek
Tak – jedna z kampanii Pmax była z dodatkiem lokalnym, nie zauważyliśmy jednak spektakularnych wyników. Raczej miły dodatek danych do pozostałych kampanii.
Ile reklam przewidujesz w grupie?
- Michał Ozimek
W PMax się nie ograniczam – ustawiam tyle, ile potrzebuję. Bo i tak na początek algorytm przetestuje je wszystkie, a potem wywinduje na górę te najbardziej skuteczne. Potem, gdy kierunek osiąga wymaganą liczbę studentów, wstrzymuję i od razu windowana jest kolejna grupa plików. W reklamach tekstowych max. 2.
Od czego byś zaczął budowanie całej strategii tagów, gdybyś zaczynał projekt od nowa?
- Michał Ozimek
Od porządnego testu konwersji (nieważne, jakiej). Obserwacja zdarzeń niestandardowych i ich parametrów/zmiennych dynamicznych daje nam podstawę pod to, co właściwie na dzień dzisiejszy, bez wprowadzania zmian w kodzie strony, możemy zmierzyć.
Jakie konkretnie konwersje śledziliście? Traktowaliście ścieżkę do rejestracji na studia jako ścieżkę e-commerce dla GA4?
- Michał Ozimek
Śledziliśmy: kliknięcia w przycisk “Aplikuj”, rejestracje kandydatów, subskrypcje na kanale YouTube. Z podstawowych zdarzeń to oczywiście odwiedziny konkretnych podstron kierunków w celu dokonania oceny zainteresowania na rynku. Robiliśmy analizy kohortowe ścieżki w GA4, natomiast nie traktowaliśmy tego jak typowego e-commerce ze względu na mało zdarzeń pasujących logicznie do “add_to_cart” czy “begin_checkout”.
Warto rozszerzyć emisję reklam na całą Polskę dla mniejszej uczelni znajdującej się w Trójmieście czy lepiej skupić się na lokalnych odbiorcach?
- Michał Ozimek
Bardzo dużo pojawia się tutaj niepewności – co znaczy “warto” lub “mniejsza uczelnia”? Zacząłbym od ankiety wśród studentów, skąd pochodzą i skąd dowiedzieli się o tej uczelni. Musimy też wiedzieć, jak ta uczelnia (prywatna lub publiczna) wygląda na tle lokalnej i ogólnopolskiej konkurencji – mam tu na myśli ofertę pod kątem merytorycznym, opinii, cen, UX www. Jak poznacie profil studentów i zrobicie analizę konkurencji, łatwiej Wam będzie zdecydować, ilu potrzebujecie studentów z całej Polski, żeby było warto rozszerzyć taką kampanię. Na pewno uważałbym na wyświetlanie reklam turystom przyjeżdżającym do Trójmiasta.
Co mierzycie jako konwersję w kampanii Google Ads?
- Michał Ozimek
Przede wszystkim rejestrację w systemie rekrutacji. Do tego kliknięcia w numer telefonu, email, wyznaczenie trasy w Google Maps, telefony z reklam, kliknięcia w przycisk “Aplikuj” na podstronach kierunków.
Kiedy wystartowaliście z kampaniami Google Ads?
- Michał Ozimek
Wraz z początkiem współpracy, czyli w czerwcu 2024 roku.
Co z importowaniem konwersji offline?
- Michał Ozimek
Wszystko po kolei. Ze względu na mały budżet nie ograniczaliśmy sygnałów stricte do osób, które po rejestracji jako kandydaci zostali studentami. Postawiliśmy na większe zarzucenie sieci, z której, statystycznie rzecz biorąc, zostaje nam więcej studentów. Nie wykluczamy wykorzystania tego w kolejnej rekrutacji :)
Dziękujemy Michałowi za szczegółowe i konkretne odpowiedzi! Lepiej rozumiemy, jak podejść do kampanii rekrutacyjnych w Google Ads z ograniczonym budżetem – bez utraty skuteczności. Już wkrótce kolejne odpowiedzi od prelegentów semKRK#23 BIG – stay tuned!