Michał Ozimek – wywiad po semKRK#23 BIG

Patrycja Kozioł
Patrycja Kozioł
4 lipca 2025
 
Michał Ozimek – wywiad po semKRK#23 BIG

Michał Ozimek
– wywiad po semKRK#23 BIG

Michał wygrał głosowanie Call4Papers i dzięki temu stanąć na scenie semKRK#23 BIG! W swojej prezentacji przedstawił case study kampanii rekrutacyjnej dla uczelni prywatnej – a dziś wracamy do niego z dodatkowymi informacjami prosto od prelegenta! Z tego miniwywiadu dowiecie się, jak Michał podchodzi do strategii tagowania, ile reklam przewiduje w grupie oraz co uważa za wystarczającą próbkę danych do analizy. To konkretna dawka wiedzy dla każdego, kto działa z ograniczonym budżetem i dużymi oczekiwaniami.

  • Czy włączaliście user-id w GA4? Jeśli tak, to czy nie wywaliło Wam danych o użytkowniku?

  • michal ozimek semkrk23
    Michał Ozimek

    Nie, to nadal działa w wersji beta, więc z początkiem współpracy nie włączaliśmy tej opcji. Ograniczyliśmy się do konwersji rozszerzonych z manualnie przekazywanymi danymi użytkowników.

  • Czy kampanie boostowaliście budżetowo stricte w okresach rekrutacji? Jeżeli tak, jakie były to różnice procentowe w stosunku do standardowego okresu?

  • michal ozimek semkrk23
    Michał Ozimek

    Tak, budżet roczny marketingu był dostosowany do okresu rekrutacji. W przybliżeniu proporcje sięgały nawet 80:20 w szczycie sezonu po to, by z małego budżetu wycisnąć jak najwięcej konwersji. Jednak zmiany budżetu nie były skokowe, żeby nie zaburzyć pracy algorytmu. Zachowaliśmy schemat “schodkowy” poprzez np. uruchamianie/wstrzymywanie nowych kampanii tak, aby utrzymać odpowiednio niski koszt konwersji.

  • Czy śledzicie odsetek użytkowników, którzy odrzucili zgodę na cookies?

  • michal ozimek semkrk23
    Michał Ozimek

    Tak – przy użyciu narzędzia od CookieYes.

  • Jakie rodzaje kampanii w Google były wykorzystywane?

  • michal ozimek semkrk23
    Michał Ozimek

    Elastyczne i dynamiczne reklamy tekstowe, reklamy Performance Max i reklamy graficzne/wideo w kampaniach wideo i Demand Gen, czy sieci reklamowej.

  • Jaka próbka danych jest dla Ciebie wystarczająca, aby wnioskować?

  • michal ozimek semkrk23
    Michał Ozimek

    W mojej indywidualnej opinii to 100 konwersji miesięcznie. Poniżej tego progu częściej mówię o przypadkowości niż trendzie, jednak nadal jesteśmy w stanie analizować wpływ zmian. To nie muszą być główne konwersje, to mogą być także mikrokonwersje –- to szczególnie ważne dla projektów, które nie mogą osiągnąć nawet 100 głównych konwersji miesięcznie.

  • Czy próbowaliście promowania w wizytówce?

  • michal ozimek semkrk23
    Michał Ozimek

    Tak – jedna z kampanii Pmax była z dodatkiem lokalnym, nie zauważyliśmy jednak spektakularnych wyników. Raczej miły dodatek danych do pozostałych kampanii.

  • Ile reklam przewidujesz w grupie?

  • michal ozimek semkrk23
    Michał Ozimek

    W PMax się nie ograniczam – ustawiam tyle, ile potrzebuję. Bo i tak na początek algorytm przetestuje je wszystkie, a potem wywinduje na górę te najbardziej skuteczne. Potem, gdy kierunek osiąga wymaganą liczbę studentów, wstrzymuję i od razu windowana jest kolejna grupa plików. W reklamach tekstowych max. 2.

  • Od czego byś zaczął budowanie całej strategii tagów, gdybyś zaczynał projekt od nowa?

  • michal ozimek semkrk23
    Michał Ozimek

    Od porządnego testu konwersji (nieważne, jakiej). Obserwacja zdarzeń niestandardowych i ich parametrów/zmiennych dynamicznych daje nam podstawę pod to, co właściwie na dzień dzisiejszy, bez wprowadzania zmian w kodzie strony, możemy zmierzyć.

  • Jakie konkretnie konwersje śledziliście? Traktowaliście ścieżkę do rejestracji na studia jako ścieżkę e-commerce dla GA4?

  • michal ozimek semkrk23
    Michał Ozimek

    Śledziliśmy: kliknięcia w przycisk “Aplikuj”, rejestracje kandydatów, subskrypcje na kanale YouTube. Z podstawowych zdarzeń to oczywiście odwiedziny konkretnych podstron kierunków w celu dokonania oceny zainteresowania na rynku. Robiliśmy analizy kohortowe ścieżki w GA4, natomiast nie traktowaliśmy tego jak typowego e-commerce ze względu na mało zdarzeń pasujących logicznie do “add_to_cart” czy “begin_checkout”.

  • Warto rozszerzyć emisję reklam na całą Polskę dla mniejszej uczelni znajdującej się w Trójmieście czy lepiej skupić się na lokalnych odbiorcach?

  • michal ozimek semkrk23
    Michał Ozimek

    Bardzo dużo pojawia się tutaj niepewności – co znaczy “warto” lub “mniejsza uczelnia”? Zacząłbym od ankiety wśród studentów, skąd pochodzą i skąd dowiedzieli się o tej uczelni. Musimy też wiedzieć, jak ta uczelnia (prywatna lub publiczna) wygląda na tle lokalnej i ogólnopolskiej konkurencji – mam tu na myśli ofertę pod kątem merytorycznym, opinii, cen, UX www. Jak poznacie profil studentów i zrobicie analizę konkurencji, łatwiej Wam będzie zdecydować, ilu potrzebujecie studentów z całej Polski, żeby było warto rozszerzyć taką kampanię. Na pewno uważałbym na wyświetlanie reklam turystom przyjeżdżającym do Trójmiasta.

  • Co mierzycie jako konwersję w kampanii Google Ads?

  • michal ozimek semkrk23
    Michał Ozimek

    Przede wszystkim rejestrację w systemie rekrutacji. Do tego kliknięcia w numer telefonu, email, wyznaczenie trasy w Google Maps, telefony z reklam, kliknięcia w przycisk “Aplikuj” na podstronach kierunków.

  • Kiedy wystartowaliście z kampaniami Google Ads?

  • michal ozimek semkrk23
    Michał Ozimek

    Wraz z początkiem współpracy, czyli w czerwcu 2024 roku.

  • Co z importowaniem konwersji offline?

  • michal ozimek semkrk23
    Michał Ozimek

    Wszystko po kolei. Ze względu na mały budżet nie ograniczaliśmy sygnałów stricte do osób, które po rejestracji jako kandydaci zostali studentami. Postawiliśmy na większe zarzucenie sieci, z której, statystycznie rzecz biorąc, zostaje nam więcej studentów. Nie wykluczamy wykorzystania tego w kolejnej rekrutacji :)

Dziękujemy Michałowi za szczegółowe i konkretne odpowiedzi! Lepiej rozumiemy, jak podejść do kampanii rekrutacyjnych w Google Ads z ograniczonym budżetem – bez utraty skuteczności. Już wkrótce kolejne odpowiedzi od prelegentów semKRK#23 BIG – stay tuned!

  • michal ozimek semkrk23
    Michał Ozimek, Senior SEM Specialist w Vilaro

    Senior SEM Specialist w Vilaro, z 5-letnim doświadczeniem w marketingu online. Specjalizuje się w kampaniach Google i Meta Ads, zarówno w e-commerce, jak i lead generation. Łączy analityczne podejście z kreatywnością i skuteczną komunikacją. Jest także współzałożycielem Lubelskiego Stowarzyszenia Filmowego, gdzie jego pasja do filmu i kultury spotyka się z działaniami promocyjnymi.

Patrycja Kozioł
Senior Marketing Specialist. Przygodę z marketingiem i eventami rozpoczęła na Studenckim Festiwalu Informatycznym, zawodowo w branży od 2021. W pracy najbardziej docenia brak monotonii i różnorodność zadań. Jej czujne oko wyłapuje wszystkie błędy i niespójności w tekstach i na stronach internetowych. Wolny czas spędza na słuchaniu audiobooków, poprawianiu przecinków i zgłębianiu kultur dalekowschodnich.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (2 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewijanie do góry