Nadchodzą kolejne zmiany w dopasowaniach słów kluczowych

Karolina Kawulka
Karolina Kawulka
Archiwum 08.2019
 
Nadchodzą kolejne zmiany w dopasowaniach słów kluczowych

Zmiany w Google Ads
Skontroluj swoją kampanię!

Reach more of the right customers with phrase match and broad match modifiers – ostatniego dnia lipca właśnie taki tytuł powiadomienia mogliśmy znaleźć w dziale nowości w supporcie Google. Co nowego czeka nas w prowadzeniu kampanii Google Ads w sieci wyszukiwania?

Niecały rok temu musieliśmy zmierzyć się ze zmianami w dopasowaniach ścisłych słów kluczowych, a już wkrótce czekają nas kolejne. Tym razem dotyczą one zakresu słów z dopasowaniem do wyrażenia oraz modyfikatorem dopasowania przybliżonego. Jak możemy dowiedzieć się z artykułu, już niedługo wspomniane dopasowania zaczną wyświetlać się na zapytania użytkowników, które mają takie samo znaczenie jak wykorzystywane przez nas słowo kluczowe.

 

Dopasowanie do wyrażenia

Do tej pory, wykorzystując tę opcję dopasowania słów kluczowych, umożliwiało to wyświetlenie naszych reklam, gdy wyszukiwane było:

  • dane słowo kluczowe (również gdy znajdowały się przed nim lub po nim dodatkowe wyrazy),
  • słowa, które miały zbliżoną odmianę (w tym błędy w pisowni, liczbę mnogą i pojedynczą, odmiany fleksyjne)
  • skróty i formy z akcentami

Reklama nie wyświetlała się, jeśli pomiędzy słowo kluczowe został dodany dodatkowy wyraz – ważna była kolejność wyszukiwanych słów.

 

Modyfikator dopasowania przybliżonego

W przypadku dopasowania przybliżonego z modyfikatorem słowa kluczowe oznaczaliśmy znakiem +. Hasło wyszukiwane przez użytkownika musiało zawierać nasze słowa oznaczone +, ale obejmowało to również skróty czy literówki. Korzystając z modyfikatora, zapewnialiśmy sobie większą kontrolę. Dzięki temu mogliśmy zawężać zasięg wyświetlanych reklam, zwiększając trafność haseł.

 

Jak zmienią się nowe dopasowania?

Po zmianach zarówno dopasowanie do wyrażenia, jak i modyfikator dopasowania przybliżonego, będą mogły wyświetlać reklamy do słów o podobnym znaczeniu jak to, które wykorzystujemy w naszej kampanii. Jak ma to wyglądać? Załóżmy, że prowadzimy kampanię fryzjera dla psów i używamy słowa kluczowego +fryzjer +dla +psów. Do teraz nasze reklamy wyświetlały się na słowa takie jak “fryzjer dla psów kraków”. Po zmianach reklamy pojawią się na zapytania “strzyżenie psów kraków”, “salon fryzjerski dla zwierząt”, “strzyżenie yorka”. Dodatkowe przykłady podawane przez wsparcie Google:

 

 

 

W powiadomieniu możemy również przeczytać, że Google przewiduje wzrost liczby kliknięć i konwersji na poziomie 3-4%, a 85% z tych kliknięć ma być nowych, nieuwzględnionych dotychczas w kampaniach.

Co to oznacza w praktyce dla osób prowadzących kampanię?

Według artykułu więcej wartościowego ruchu w praktyce jeszcze więcej kontroli nad budżetami i kampaniami. Nawykiem, jeśli jeszcze nie jest, powinno zostać sprawdzanie raportu wyszukiwanych haseł i porządne przygotowywanie listy słów wykluczających, które ograniczają wyświetlanie reklam na nietrafne zapytania.

Karolina Kawulka
SEM Expert. Certyfikowana Specjalistka Google Ads i Analytics. Uwielbia pracę z kampaniami głównie dla branży e-commerce. Chętnie wykorzystuje Google Tag Managera w codziennej pracy. Z zamiłowania podróżniczka.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (9 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry