Raport prędkości w Google Search Console

Marek Stokowski
Marek Stokowski
Archiwum 11.2019
 
Raport prędkości w Google Search Console

Raport prędkości
Nowość w Google Search Console

Google od wielu lat zwraca uwagę na konieczność minimalizacji czasu wczytywania stron. Zbyt długo okres oczekiwania na załadowanie się strony –  jest jedną z przyczyn porzucenia jej przeglądania przez użytkowników i dalszych poszukiwań informacji, które wczytają się szybciej. 4 listopada 2019 Google poinformowało na swoim oficjalnym blogu, że wdrożyło nowy raport w Google Search Consolehttps://webmasters.googleblog.com/2019/11/search-console-speed-report.html. Dane te nie są jeszcze dostępne na wszystkich kontach, ale obserwujemy ich stopniowe pojawianie się.

Dlaczego Google udostępnia takie informacje? W przypadku dużych serwisów ciężko jest na bieżąco dbać o eliminację problemów, które mogą skutkować wydłużeniem wczytywaniem strony i co za tym idzie, negatywnymi doświadczeniami użytkowników. Dane przekazywane w w/w raporcie pochodzą z realnych wizyt użytkowników Google Chrome.

 

Jak raport prędkości wygląda w praktyce?

 

 

Informacje umieszczone w raporcie zostały posegregowane ze względu na rodzaj problemu (FID oraz FCP) oraz jego priorytetu (skala opóźnienia wczytywania strony).

 

Do czego wykorzystać te dane?

Dzięki tak dużej dawce informacji możemy dokładnie przeanalizować podane adresy i odnaleźć przyczyny problemów – z wykorzystaniem PageSpeed Insights. Oprócz dokładnej analizy problemów, mamy możliwość monitorowania przebiegu ich eliminacji.

 

 

 

Podsumowanie

Raport prędkości w Google Search Console zapowiada się na bardzo przydatne narzędzie. Należy jednak pamiętać, że jest ono jeszcze w fazie testów. Samo Google nazwało je narzędziem eksperymentalnym. Zachęcam do testowania i porównywania informacji podanych w raporcie prędkości, z tymi widocznymi w Google Analytics.

Marek Stokowski
Były pracownik na stanowisku SEO Specialist w DevaGroup, odpowiedzialny za prowadzenie kampanii SEO oraz wykonywanie rozbudowanych audytów SEO. Prywatnie motocyklista i wielbiciel psów rasy Alaskan Malamute.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (8 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry