Relacja z webinaru Artura Jabłońskiego – Jak docierać do cudzych grup na Facebooku?

Kamil Leśniak
Kamil Leśniak
Archiwum 11.2020
 
Relacja z webinaru Artura Jabłońskiego – Jak docierać do cudzych grup na Facebooku?

Relacja z webinaru Artura Jabłońskiego
Jak docierać do cudzych grup na Facebooku?

W środę, 14 października 2020 roku na platformie Evenea odbył się webinar odnośnie tego, jak docierać do cudzych grup na Facebooku. Prowadzącym był znany w branży konsultant i szkoleniowiec – Artur Jabłoński.

CEO agencji digitalk rozpoczął szkolenie od wytłumaczenia jego rozumienia stwierdzenia „cudze grupy na Facebooku” oraz opowiedział o tym, że większości grup docelowych nie da się stargetować. Zatem, jak możemy poradzić sobie z przedstawionym tematem? Ideą FIX w tym przypadku jest stwierdzenie „Zamiast gromadzić od zera, lepiej przyjść na gotowe!”.

 

Kilka słów o maratonie

Pierwszym omawianym case study było tworzenie grupy odbiorców zainteresowanych maratonem. Autor webinaru w tym przypadku wspomniał o dwóch ważnych aspektach:

1) Jeśli promujesz maraton, najgorsze, co możesz wybrać w zainteresowaniach to „maraton”! Trzeba być konkretnym i należy dokładniej sprecyzować zainteresowania swoich odbiorców. Targetując swoje reklamy na „półmaraton” autor otrzymał kilka razy mniejszą grupę docelową, kolejnymi grupami byli ludzie zainteresowani biegami na 10 km, na 5 km itd. Te działania znacznie zawęziły liczbę odbiorców.

2) Wykluczenia i nakładanie się odbiorców w grupach z podobnymi zainteresowaniami. W tym przypadku mając kilka grup docelowych nasi odbiorcy występują w więcej niż jednej grupie i w ten sposób łączą się ze sobą, co powoduje ich nakładanie i kierowanie naszych działań w efekcie do tych samych osób. Warto zatem zweryfikować, czy w naszym targetowaniu omawiane zjawisko nie występuje lub jest znikome (w zależności od wielkości grupy, kilkuprocentowe nakładanie się nie jest dużym problemem). W przypadku dużych podobieństw należy zastosować wykluczenie, np. grupy A z grupy B.

 

4 metody, jak zbudować dobrą grupę odbiorców na Facebooku

 

1) Wydarzenia

Często w kwestii targetowania reklam czekają na nas trudne zadania. Jak dotrzeć do osób zajmujących się zawodowo architekturą? Jednym ze sprawdzonych sposobów w takim przypadku mogą być wydarzenia na Facebooku. Będąc ich organizatorem lub współorganizatorem możemy tworzyć grupy odbiorców bazując na tym, kto zaznaczył, że „Weźmie udział” w naszym wydarzeniu.

 

Dzięki temu działaniu możemy dotrzeć do osób, które pojawiły się na naszym wydarzeniu i możemy pokazywać im reklamy zgodne z ich zainteresowaniami.

Wracając do przykładu architektów – osoby biorące udział w webinarach branżowych tylko dla danej grupy zawodowej w większości będą jej przedstawicielami. Organizując więc wydarzenia dla ściśle określonych grup zawodowych będziemy bliżej stworzenia grupy osób niestandardowych, do których później możemy kierować ściśle sprecyzowaną ofertę reklamową. Jeśli mamy więc partnerów biznesowych działających w innych branżach – wspomagajmy się nawzajem we współorganizacji wydarzeń! Działania te mogą przynieść bardzo wiele korzyści dla obu stron.

 

2) Filmy

Materiały filmowe to jedno z najciekawszych działań, które można aktualnie dodawać i promować na Facebooku. Są one najlepiej promowane przez samego niebieskiego giganta i warto poświęcić im przez to nieco więcej uwagi. Omawiany w webinarze przykład to swoisty Netflix dla wędkarzy – Hooka TV. Celem działań było dotarcie do wędkarzy, którzy będą w stanie zapłacić za dostęp do płatnych materiałów wideo.

Jak więc zrealizować ten cel? Zainteresowanie „wędkarstwo” jest zbyt szerokie, bo nie każdy będzie zainteresowany materiałami filmowymi i nie każdy będzie chciał je oglądać… Sposobem na trafienie do grupy wędkarzy zainteresowanych treściami wideo w internecie było opublikowanie filmów na grupach branżowych na Facebooku oraz na YouTube. Materiały były również dodatkowo promowane.

Ważnym elementem współpracy okazało się również porozumienie ze znaną w branży marką – Wędkarska Tuba. Ich filmy publikowane na kanale Hooka TV zostały udostępniane na grupach dla wędkarzy z prywatnych profili naszego klienta. Posty te były odbierane przez adminów grup jako dzielenie się treścią i zdobywały przychylne komentarze zebranej tam społeczności. Okazało się to kluczem do sukcesu i dobrym posunięciem ze strony firmy zajmującej się promocją kanału.

Jeśli tworzycie filmy, transmisje live na FB albo Instagramie – możecie stworzyć grupę z ludzi, którzy odtworzyli film w danej długości (propozycja Artura to: 50%). Kto poświęca czas na oglądanie filmików o rybach aż tak długo? Wędkarze! Duża popularność tego typu materiałów może w znaczny sposób pomóc nam trafiać z naszymi reklamami do odpowiednich ludzi.

 

Publikujcie zatem ciekawy, filmowy content bezpośrednio na Facebooku. Ważne, żeby był merytoryczny, nie promocyjny! W ten sposób nawet przy kilku filmach z oglądalnością około 200/300 osób możemy zebrać ciekawą grupę odbiorców naszych reklam.

 

3) Dostępy

Warto wchodzić we współprace z innymi, niekonkurencyjnymi dla nas firmami i freelancerami. Odbiorcy (fani na FB i obserwujący na Instagramie) to idealny materiał do przygotowania wartościowej grupy docelowej dla naszych reklam. Słowem klucz będzie zatem: współpraca. Podczas webinaru przytoczony został przykład Wydawnictwa Znak, które bardzo mocno współdziała z autorami swoich publikacji, dzięki czemu czerpie szerokie korzyści w postaci ich grup odbiorców.

Przykładowy dostęp reklamodawcy do danego FanPage

 

Jak zatem skorzystać z grup odbiorców FanPage, z którym weszliśmy we współpracę? Należy nadać podstawowe dostępy na naszą stronę i wtedy będziemy mogli tworzyć grupy niestandardowych odbiorców, którzy wchodzą w interakcję z naszym zaprzyjaźnionym FanPage’m.

W taki sposób możemy dotrzeć do odbiorców danego profilu FanPage (w tym przypadku książki lub jej autora). W skrócie: Jeśli mamy dostęp do czyjegoś FanPage’a – możemy kierować reklamy na jego odbiorców 😊

Z nadawaniem dostępów należy jednak uważać. Warto dogadać się między sobą, ale można podpisać również umowę partnerską do cross promocji (co zalecamy). Zawsze uważajcie na to, komu dajecie dostęp. Agencje często mogą używać tego zagrania przeciwko wam – należy uważać na to, co i komu udostępniamy.

Zastanówcie się zatem, z kim możecie nawiązać współpracę już dziś! To ważny element w kwestii promocji i pracy z Influencerem albo niekonkurencyjnymi dla nas firmami!

 

4) Linki

 

Prawdopodobnie najbardziej skuteczna ze wszystkich wymienionych metod. Wykorzystuje Pixele Facebooka. Na webinarze przykładem do tej metody była firma, która pozyskuje opiekunki dla starszych osób.

Agencja, którą prowadzi prowadzący skorzystała w tym przypadku z narzędzia Pixelme. Służy ono do przypięcia do linku pixela Facebooka. Działa ono na zasadzie podobnej do bit.ly.  Możemy wziąć artykuł, przepuścić go przez takie narzędzie i taki link opublikować na grupie. Link kieruje wtedy do znanego portalu, jednakże dzięki Pixelowi FB ląduje przy okazji w naszej grupie odbiorców.

Wracając do omawianego w tym przypadku case’a: Ludzie publikujący z prywatnych kont przykładowe artykuły (np. „Jak Niemcy traktują polskie opiekunki?”) na grupach poświęconych pracy z osobami starszymi odbierani byli jako Ci, którzy dzielą się ciekawą i interesującą treścią. Poprzez użycie Pixelme w tych linkach zbierali również zainteresowane treścią osoby w swojej grupie docelowej, której później mogli wyświetlać reklamy skierowane właśnie do niej. Ciekawe zagranie, acz w stu procentach legalne!

Omawiany webinar był ciekawym źródłem wiedzy dla osób początkujących w Facebook Ads. Omawiane case studies były bardzo ciekawe i potrafiły przybliżyć omawiane tematy w sposób obrazowy i interesujący. Jeśli macie pytania lub poszukujecie Agencji, która pomoże Wam w obsłudze Facebook Adsów – skontaktujcie się z nami! 😊

 

Jeśli sami chcecie poszerzać swoją wiedzę w tym temacie, polecamy wywiad z Arturem Jabłońskim z Digitalk dostępny na YouTube:

 

* Wszystkie screeny użyte w artykule pochodzą bezpośrednio z webinaru.

Kamil Leśniak
Event & Marketing Manager. Zajmuje się marketingiem internetowym oraz contentem. Lubi wyzwania i pasjonuje się organizacją eventów. Prywatnie kolekcjoner autografów znanych osób.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (4 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry