Strony na szablonie WordPress – czy warto? Najlepsze darmowe motywy

Strony na szablonie WordPress – czy warto? Najlepsze darmowe motywy

Strony na szablonie WordPress
- czy warto? Najlepsze darmowe motywy

WordPress należy do najpopularniejszych systemów CMS wykorzystywanych do tworzenia różnorodnych stron internetowych od małych wizytówek firowych i prywatnych blogów przez duże portale informacyjne aż po sklepy. Jego popularność, zwłaszcza wśród mniejszych biznesów i blogerów, nie powinna dziwić, gdy weźmie się pod uwagę szeroką ofertę bezpłatnych motywów.

Strony na szablonie WordPress

Jak wspomnieliśmy na wstępie, CMS WordPress to niewątpliwie najpopularniejszy system zarządzania treścią dla stron internetowych. Chociaż początkowo został on stworzony w głównej mierze z myślą o blogerach, to z czasem znacznie wyewoluował.  Zawdzięcza to m.in. prostemu i przyjaznemu w obsłudze dla użytkowników panelowi administracyjnemu jak i licznym i darmowym modyfikacjom. To, w połączeniu z brakiem opłat oraz darmową bazą estetycznych motywów spowodowało, że obecnie system jest wykorzystywany do budowy firmowych stron, a nawet sklepów internetowych.

Co oznacza, że strona jest zbudowana na szablonie WordPress?

Szablony WordPress to gotowe grafiki / layouty stron internetowych, które są przygotowywane przez profesjonalnych grafików oraz programistów i możliwe do wykorzystania w różnych projektach. Wykorzystywanie szablonów WordPress oznacza wpisanie się w obecnie obowiązujące trendy w designie stron www i jednocześnie ułatwia implementację treści dostarczonej przez klienta do nowoczesnej grafiki strony.

Wykorzystanie szablonów do budowy stron firmowych oznacza dla klientów, że strona będzie oparta na bazie profesjonalnego, nowoczesnego i funkcjonalnego projektu, a jednocześnie tańsza niż witryna projektowana przez grafików i deweloperów według indywidualnych potrzeb. Co więcej, obecnie gotowe i dobre motywy WordPress są responsywne, czyli dostosowane do urządzeń mobilnych i w większości zoptymalizowane pod kątem SEO w sposób podstawowy. To przekłada się także na szybszy czas realizacji, dzięki temu, że nie ma konieczności korzystania z usług agencji tworzących witryny WordPress. Ma to jednak swoje ograniczenia.

Jakie są ograniczenia podczas tworzenia stron na szablonie WordPress?

Gotowe płatne szablony WordPress, jak i te darmowe, wiążą mają tę wadę, że można modyfikować je w sposób ograniczony, zwykle oznaczający dobre zmiany w wyglądzie strony jak kolory, wielkość czcionek, czy układ menu głównego, widżety w stopkach czy treści.  Oznacza to, że wybrany szablon zachowa swoją wysoką jakość graficzną i użytkową, a treść strony będzie dopasowana do wymogów klienta. Ten aspekt wizualny jest oczywiście istotny, ale największy problem stanowi jednak brak możliwości  ingerencji w strukturę strony jak np. zmiana wielkości wyświetlanych grafik i ich położenia, itd. mogą nie być możliwe do zrealizowania.

Coraz częściej podczas projektowania stron wiele osób opiera się na kreatorze stron Elementor, który działa na zasadzie przeciągnij i upuść. W przypadku małych witryn nie będzie to istotną wadą, jednak w dla dużych i rozbudowanych serwisów może to powodować problemy z optymalizacją szybkości strony, ponieważ to narzędzie do tworzenia stron używane nieumiejętnie generuje dużo niepotrzebnego kodu. Z tego powodu warto wczytać się w specyfikację i wybrać najlepsze szablony WordPress, które są świetnie zoptymalizowane.

Płatnie jak i bezpłatne motywy WordPress można rozbudować za pomocą wtyczek. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na te dedykowane pod SEO, bo chociaż szablony dają możliwość edycji nagłówków, to nie ma w nich możliwości zarzadzania meta tytułami i opisami. Z tego powodu powinno się zainstalować tę, oraz inne, które pomogą zniewlować część ograniczeń, które każdy gotowy motyw posiada. Nie należy uważać z ich ilością, ponieważ duża liczba wtyczek wpłynie negatywnie na działanie strony.

Jak przebiega proces tworzenia stron na WordPressie?

  • Wybierz jeden z zaproponowanych dla Twojej firmy szablonów.
  • Dostarcz nam treści oraz grafiki i zdjęcia do strony w oparciu o wybrany szablon.
  • Dostarcz nam dostępy do panelu zarządzania serwerem oraz FTP.
  • Po implementacji treści dostarczonej przez Ciebie strona jest gotowa do uruchomienia na domenie docelowej.

Skąd wziąć szablon strony WordPress?

W sieci znajdziesz wiele gotowych rozwiązań, które możesz wdrożyć na swojej stronie. Do serwisów oferujących gotowe szablony należy przede wszystkim repozytorium WordPress posiadające swoją olbrzymią bazę różnorodnych motywów i wszelkich dodatków. Oprócz niego warto zwrócić uwagę na Themeforest lub TemplateMonster. Ten drugi powstał w 2002 r. i aktualnie oferuje ponad kilkadziesiąt tysięcy szablonów, motywów, wtyczek, fontów, elementów graficznych czy dodatków, które z powodzeniem mogą zostać użyte na stronie. Spośród nich aż ponad 21 tysięcy rozwiązań są to motywy dla WordPressa. Od sierpnia 2017 r. serwis działa na zasadzie marketplace. Dzięki czemu do wyboru dostępne są tam motywy WordPressa od różnych producentów, a średnia cena templatek wynosi około $75. Z powodzeniem więc każdy znajdzie to, czego potrzebuje, niezależnie czy marzy mu się własny sklep na woocommerce czy strona firmowa.

Najlepsze darmowe szablony WordPress

Bezpłatne szablony WordPress to świetne rozwiązanie dla małych biznesów czy blogerów, którzy nie mają odpowiednio dużego budżetu na zakup płatnej wersji czy na opłacenie prac developerów. Oczywiście personalizacja w tym przypadku jest bardziej ograniczona niż dla motywów premium i tych dedykowanych, ale powstała wsporo różnych wtyczek WordPress ułatwiających wprowadzanie drobnych zmian i pomagających dostosować stronę do oczekiwań.

Sekcja tło

Bez analityki ani rusz!

Sprawnie działające i przy tym darmowe rozwiązania wcale nie stanowią tak małej części dostępnych motywów, jak się wydaje. Bard to responsywny motyw WordPress o najwyższej jakości, systematycznie aktualizowany przez twórców oraz dostępny w kilku wersjach wizualnych. Świetnie sprawdzi się dla blogerów i małych sklepów internetowych, które chcą dzielić się ciekawymi poradami.

Obok niego warto zwrócić uwagę na OceanWP od OceanWP, których portfolio jest niezwykle bogate. Również jest to stale aktualizowany szablon, prosty graficznie i dostosowany do urządzeń mobilnych. Co więcej, dzięki temu, że jest rozubudowany również sprawdzi się w ecommerce, jak i dla małych firm. Warto jednak mieć na uwadze, że obok tego OceanWP ma także premium motywy WordPress, wśród których łatwo znaleźć ten dedykowany dla konkretnej branży, ten typowo biznesowy jak i pasujący do restauracji.

Natomiast ColorMag to jednej z najczęściej wybieranych szablonów dedykowany dla stron poradnikowych i serwisów informacyjnych. Przejrzysty i intuicyjny podział na sekcje, sporo możliwości edycji, jak i kilka wersji wizualnych. Z uwagi na swoją popularność jego twórcy również dbają o jego aktualność i stale go ulepszają.

Jak widać, najlepsze motywy WordPress dla danej firmy czy modowego blogera są obecnie na wyciągnięcie ręki, wystarczy tylko znaleźć ten spełniający kryteria, wczytać się w specyfikację i zainstalować, by czerpać korzyści ze strony internetowej. Te trzy szablony przedstawione powyżej są tylko jednymi z wielu.

Koszty budowy strony na WordPress

Motywy płatne WordPress to koszt około  50-60 USD (około 220 zł) i często po ich zakupie otrzymuje się darmowe wsparcie przez rok. Instalacja systemu WordPress, wdrożenie szablonu oraz jego dopasowanie do wymogów klienta (teksty, grafiki, rozkład strony, funkcjonalności) to koszt rzędu 1500-2000 zł. WordPress wymaga także regularnej aktualizacji całego systemu oraz wtyczek wykorzystywanych na stronie. Koszt aktualizacji to 150 zł kwartalnie.

Budowa stron w oparciu o szablony WordPress to optymalne rozwiązanie dla firm chcących zbudować nowoczesną witrynę, która podąża za trendami i jest jednocześnie łatwa w użytkowaniu. Ponadto, strona www na gotowym szablonie oznacza znacznie niższe koszty budowy witryny, ponieważ praca grafika nie jest w takim wypadku konieczna. Przekłada się to także na szybszy czas realizacji projektu.

Warto zaznaczyć, że system WordPress jest bardzo przyjazny w obsłudze i przez to jest niezwykle popularną platformą do zarządzania treścią witryny internetowej. Niestety, ale przez jego ogromną popularność narażony jest także na ataki wirusów. Konieczna jest zatem regularna aktualizacja systemu WordPress oraz jego wtyczek w celu zachowania bezpieczeństwa. Warto także poprosić dewelopera, który zajmował się budową strony na WordPressie o pomoc w aktualizacji i zabezpieczeniu strony oraz serwera.

Podsumowując, warto zdecydować się na stronę na gotowym szablonie WordPress, ponieważ ma to wiele zalet. Należy jednak pamiętać, że o regularnym jej aktualizowaniu z pomocą doświadczonego programisty i o konsultowaniu z nim wszelkich zmian.

Tekst zaktualizowany, w pierwotnej wersji pojawił się na blogu w sierpniu 2016 roku.

Natalia Dworniak
Były pracownik w ROI Ekspert na stanowisku SEM Specialist. Absolwentka Europeistyki Na Politechnice Gdańskiej i Romanistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Pasjonatka social media. Swój wolny czas poświęca projektom DIY oraz kuchni wegańskiej.

Magdalena Kościółek
SEO Associate. Od 5 lat związana z branżą marketingu internetowego. Posiada doświadczenie w działaniach off-site i on-site SEO oraz w zarządzaniu stronami internetowymi i stale rozwija swoje umiejętności. Prywatnie książkoholiczka lubiąca gotować.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (14 głosów, średnia: 4,43 / 5)
Loading...
Przewiń do góry