Sprawne szkolenia: Google Ads

Klaudia Hadała
Klaudia Hadała
Archiwum 02.2020
 
Sprawne szkolenia: Google Ads

Relacja ze szkolenia Google Ads

Zapraszamy na kolejny tekst z serii „Sprawne szkolenia”. 21 stycznia miało miejsce przeprowadzone przez Łukasza Chwiszczuka, szkolenie Google Ads, w którym miałam możliwość wziąć udział. Zostało ono zorganizowane przez Sprawny Marketing.

Na co dzień zajmując się kampaniami SEO warto wiedzieć, jak działają osoby z drugiego działu i jakie rozwiązania możemy zaproponować naszym klientom nie inwestującym jeszcze w Google Ads. Tego dnia odbywało się szkolenie z podstaw Google Ads, które pozwoliło mi na zapoznanie się dokładnie “z czym to się je”.

Szkolenie Google Ads – prowadzący Łukasz Chwiszczuk

Szkolenie składało się z kilku części. Zaczęliśmy oczywiście od teorii, jednak szybko nasze spotkanie przekształciło się w praktyczne warsztaty, które pozwalały na poznanie narzędzi i omówienie konkretnych działań i przykładów. 

W szkoleniu uczestniczyło wiele osób, które nie miały wcześniej styczności z reklamami w Google. Na wstępie nie zabrakło więc informacji o tym, gdzie znajdują się reklamy, co można dzięki nim zyskać, definicji najważniejszych pojęć oraz ciekawostek o kosztach reklam i najdroższych słowach kluczowych. Poznaliśmy już na samym początku typy kampanii, a także warunki jakie muszą spełniać, aby wyświetlać się w wynikach wyszukiwania na najwyższych pozycjach. Najszerzej omówiliśmy w tym aspekcie: 

  • CTR,
  • Wynik jakości,
  • Trafność reklamy,
  • Longtail – pozwalający na konkurencyjność i oszczędność budżetu,
  • Doświadczenie strony docelowej (optymalizacja pod mobile, UX).

Wynikowi jakości poświęciliśmy dłuższą chwilę. Nic dziwnego, ponieważ jego niskie wyniki mogą skutkować słabszymi pozycjami reklam, dużymi stawkami za kliknięcie, brakiem wyświetlonych rozszerzeń czy nawet nie wyświetlaniem się reklam. 

Na szkoleniu nie zabrakło informacji o tym jak należy przygotować się do prowadzenia kampanii w Google Ads. Określenie grupy docelowej, godzin wyświetlania reklam, celu, analiza otoczenia czy określenie budżetu to elementy od których należy zacząć. 

Wybór słów kluczowych to niewątpliwie jeden z najważniejszych momentów przy przygotowywaniu reklam. Ich odpowiednie dobranie zmniejsza ryzyko “przepalenia” budżetu. 

Poświęciliśmy im dłuższą część szkolenia omawiając:

  • skąd brać pomysły na nowe słowa kluczowe (Google, wyszukiwarka wewnętrzna strony, Google Trends, Planer Słów Kluczowych),
  • co należy brać pod uwagę przy tworzeniu listy słów (błędy ortograficzne, liczba mnoga i pojedyncza, literówki, polskie znaki itp.),
  • opcje dopasowania słów kluczowych (przybliżone, do wyrażenia, ścisłe, wykluczające, modyfikator dopasowania przybliżonego).

Na koniec części teoretycznej poznaliśmy również najważniejsze zasady tworzenia reklam oraz ciekawe funkcje jakie daje kreator reklam – np. odliczanie końca promocji w reklamie, automatyczne wstawienie słowa kluczowego do tekstu reklamy.

Druga część szkolenia opierała się na praktycznych działaniach. Razem z prowadzącym założyliśmy konto w My Client Center. Konto przeznaczone do prowadzenia kampanii dla klientów, w którym możemy podpiąć wiele kont – rekomendowane dla agencji. Omówiliśmy dokładnie poziomy przyznawania dostępów, a także konfigurację konta.

Segment or die - Sprawny marketing szkolenia - prezentacja

Po krótkim wstępie przeszliśmy do utworzenia nowej kampanii omawiając po kolei wszystkie kroki i możliwości. Już tworząc kampanię bardzo ważne jest opracowanie dokładnej strategii, co do podziału słów kluczowych czy też dopasowania ich do regionów – np. dla każdego kraju powinniśmy utworzyć osobną kampanię. Limit kampanii na jednym koncie to 10 tysięcy, więc spokojnie możemy eksperymentować. 

Kolejnym etapem było przygotowanie grup reklam oraz praca ze słowami kluczowymi. Dla przykładowej strony internetowej, którą zajmowała się jedna z uczestniczek szkolenia, przygotowaliśmy listę słów kluczowych z odpowiednimi dopasowaniami, a także wykonaliśmy 3 rodzaje reklam do testów. Były to projekty bardzo podstawowe, podczas tworzenia prawdziwej kampanii z pewnością na ten etap należy poświęcić dużo więcej czasu i zaangażowania. Możliwości ich optymalizacji, aby działały jak najlepiej, jest wiele. Omówiliśmy również rozszerzenia do reklam, które pozwalają na uatrakcyjnienie reklam w wynikach wyszukiwania i wyróżnienie się spośród konkurencji.

Prowadzący podzielił się z nami również praktycznymi trickami, które pozwolą nam na zaoszczędzenie czasu przy tworzeniu reklam – np. dodawanie dopasowań do wszystkich słów kluczowych na raz, szybka zmiana słów kluczowych dla grup, wymiana treści.

W biznesie mimo wszystko najważniejsze są konwersje, dlatego poruszyliśmy także ten temat. Łukasz mówił o tym jak je odpowiednio wdrożyć na stronę, zliczać i analizować. Należy pamiętać, że konwersje nie dotyczą wyłącznie sklepów internetowych. Połączenia telefoniczne, wypełnienie formularzy czy też przejście użytkownika na konkretną podstronę również może być konwersją lub mikrokonwersją.

Na koniec zamieniliśmy jeszcze kilka słów o sieci reklamowej, ponieważ Google Ads to nie tylko reklamy w wyszukiwarce. Nasze banery, przygotowane przez grafika lub w kreatorze Google Ads mogą wyświetlać się użytkownikom na innych stronach, także w ramach remarketingu. Podobnie jednak, jak w przypadku reklam w sieci wyszukiwania, należy pamiętać o prawidłowych ustawieniach i wykluczeniach, które w pewnym stopniu zabezpieczą nas przed utratą budżetu. 

Szkolenie było ogromną dawką wiedzy i ciekawe zarówno dla osób, które jeszcze nigdy nie miały styczności z Google Ads jak również dla osób, które miały podstawową wiedzę na ich temat. Łukasz Chwiszczuk zapewnił bardzo przyjemną atmosferę podczas całego spotkania, a w jego trakcie odpowiedział na wiele pytań, które nurtowały uczestników. Mogę je szczerze polecić osobom, które zastanawiają się nad rozpoczęciem swojej przygody z Google Ads. Warto również wziąć udział w konferencji I Love Marketing, która odbędzie się w Warszawie już 17-20 marca, na której również będzie możliwość posłuchania Łukasza.

Bilety na konferencję I <3 Ads & Analytics znajdziecie tutaj: https://sprawnymarketing.pl/szkolenia/konferencja/

I love Ads& Analytics

Konferencja I love marketing - Łukasz Chwiszczuk

Klaudia Hadała
Były pracownik na stanowisku SEO Specialist w agencji DevaGroup. Prowadzi kampanie SEO dla klientów z różnych branż. Interesuje się marketingiem internetowym i psychologią. W czasie wolnym uwielbia podróżować.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (12 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry