Szkolenie More Bananas – strategia w social mediach

Szkolenie More Bananas – strategia w social mediach

Szkolenie More Bananas
- strategia w social mediach

We wtorek 12 października dwie osoby z działu marketingu wzięły udział w szkoleniu organizowanym przez More Bananas. Szkolenie dotyczyło strategii w social mediach, a prowadziła je Anna Ledwoń-Blacha.

 

Social media – po co?

Na samym początku szkolenia spróbowaliśmy ugruntować naszą wiedzę. Rozmawialiśmy o tym, czym są media społecznościowe oraz o tym, czy jest to przestrzeń dla każdej branży. Zastanowiliśmy się także nad współczesnymi trendami w social mediach. Była to ciekawa baza do tego, aby porozmawiać o roli konsumenta-odbiorcy podczas procesu zakupowego. Tutaj warto zatrzymać się na chwilę i pomyśleć, czy znamy już wystarczająco dobrze swojego odbiorcę i wiemy, czy jest w stanie sam przejść przez ten proces, czy potrzebuje naszej pomocy. Musimy wiedzieć, jak na każdym etapie mu pomóc i mieć kilka rozwiązań, z których możemy skorzystać.

 

Źródło: Prezentacja od More Bananas

 

Statystyki – dane, które musimy analizować

Kolejnym ważnym aspektem przy budowaniu strategii to analiza statystyk. To właśnie dzięki analizie danych jesteśmy w stanie zauważyć, co działa na naszym profilu oraz to nad czym jeszcze możemy popracować. Bardzo ważna jest bieżąca analiza danych. Sprawdzanie, czy nasi odbiorcy są bardziej zainteresowani treściami eksperckimi, a może bardziej sprzedażowymi. Daje nam to możliwość reagowania i zastanowienia się nad zmianą częstotliwości pożądanych komunikatów. Możemy też zauważyć, czy nasza grupa odbiorców woli materiały wideo, statusy tekstowe, a może bardziej trafiają komunikaty graficzne – to wszystko mamy natywnie wbudowane w naszych mediach społecznościowych. Podsumowując – wato analizować te dane.

 

Źródło: Prezentacja od More Bananas

 

SMART cel

W dalszej części szkolenia skupiliśmy się na celach. Cele muszą być powiązane z misją naszej firmy. Nie musimy skupiać się na jednym aspekcie, celów w działaniach w social mediach może być kilka, a nawet kilkanaście.  Powinny być konkretne, mierzalne, osiągalne i określone w czasie. Warto zastanowić się nad tym, czy jesteśmy w stanie zmierzyć postawiony przez nasz cel oraz czy mamy do tego odpowiednie wskaźniki.

 

Źródło: Prezentacja od More Bananas

 

Pokolenie Silver vs. Pokolenie Z

Później analizowaliśmy obecnie najpopularniejsze grupy odbiorców. Zastanawialiśmy się nad tym, czym różnią się między sobą i jak można je scharakteryzować.
Pierwszą grupą, którą omawialiśmy to osoby 50+, które kierują się takimi wartościami jak: zdrowie, solidarność, honor i relaks. Warto pamiętać, że pokolenie Silvers oczekuje luźnych i zabawnych treści w Internecie.

 

Sekcja tło

Zleć prowadzenie strony na Facebooku

 

Pokolenie Z to młode  osoby,  które najczęściej znajdziemy na TikToku oraz Instagramie. To osoby, do których łatwiej trafi krótsza treści z racji tego, że skupienie na danym materiale wynosi około 8 sekund. Jeśli chcemy tworzyć komunikaty właśnie dla tej grupy, to nie warto tworzyć długich treści, lepiej przekazać pożądaną treść w krótkim materiale video. Nie możemy też wejść w pułapkę slangu, korzystniej jest tworzyć język prosty, zrozumiały i naturalny.

 

Źródło: Prezentacja od More Bananas

 

Persona to nie obraz idealnego klienta, a obraz prawdziwego klienta

Dzięki analizie konkurencji oraz analizie własnych statystyk mamy już jakąś wiedzę o naszej grupie docelowej i możemy przejść do tworzenia person. Warto stworzyć pogłębione badania, aby poznać swoich odbiorców. Można skorzystać z narzędzi wbudowanych natywnie w social mediach. Dobrą praktyką jest zanalizowanie komentarzy, opinii i recenzji w Internecie zarówno u siebie, ale też u konkurencji. Warto też sprawdzić monitoring mediów w zewnętrznych narzędziach oraz statystyki w Google Analytics. Dużą porcję wiedzy można zyskać poprzez rozmowę z pracownikami, którzy zajmują się obsługą klienta w naszej firmie. To właśnie oni będą najwięcej wiedzieć o naszej grupie docelowej.

 

Źródło: Prezentacja od More Bananas

 

Jak wybrać kanały do komunikacji?

Kolejnym ważnym punktem w kreacji strategii social media był dobór kanałów komunikacji do marki i grupy odbiorców. W tym miejscu została nakreślona charakterystyka poszczególnych platform. Dowiedzieliśmy się np. że Facebook nadal wiedzie prym, jeśli chodzi o zasięgi reklamowe, choć dzięki pandemii równie mocnym graczem na rynku jest YouTube. Podkreślona została rola czasu, jaki odbiorcy spędzają w danym medium na jego pozycję w rankingu, jak również niebezpośredni wpływ, jaki dane medium wywiera na odbiorcę w procesie sprzedażowym.
Pokrótce omówione zostały wszystkie kanały social media, również te mniej znane, jak Quora, czy Twitch. Poznaliśmy działanie algorytmów najważniejszych platform social media oraz aktualne, najpopularniejsze trendy np. na TikToku. Utwierdziliśmy się w przekonaniu, że dobierając kanały dla naszego Klienta, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań, które wyszczególnione zostały na poniższym slajdzie.

 

Źródło: Prezentacja od More Bananas

 

Jeden przekaz, kilka platform

Punktem wyjścia w dyskusji na temat komunikacji marek w social mediach była spójność ich komunikacji. W tym miejscu rozważaliśmy takie kwestie jak tone of voice, identyfikację wizualną, spójność emoji etc. Doszliśmy do wniosku, że charakter medium nie powinien w pełni definiować naszego zwracania się do fana. Nie możemy pozwolić sobie na to, by nasz odbiorca doznał wrażenia, że jesteśmy niekonsekwentni i zmieniamy swój ton wypowiedzi w zależności od platformy, której używamy. Omówiliśmy też definicje UVP oraz USP, rozróżniając unikalne korzyści marki od korzyści produktów, które oferuje, płynnie przechodząc do charakterystyki różnych rodzajów komunikacji od przekazu płynnego przez aktywację konsumencką i kampanię reklamową.

 

Źródło: Prezentacja od More Bananas

 

Czym jest aktywacja konsumencka?

Niezwykle istotnym etapem szkolenia był fragment dotyczący różnych rodzajów komunikacji w social mediach. Jak się dowiedzieliśmy, inaczej będziemy zwracać się do odbiorcy w trakcie tzw. aktywacji konsumenckiej np. połączonej z konkursem, inaczej w trakcie kampanii płatnej, a jeszcze inaczej, mówiąc do Niego na co dzień. Inne będą też czasy trwania naszych działań, które powinniśmy wprowadzić i egzekwować do naszej strategii komunikacji. W strategii, o czym mało kto pamięta, powinniśmy wprowadzić też takie elementy jak: grupy dyskusyjne, czy webinary. Jak stwierdziła prowadząca, oba wymienione musimy traktować jako osobne kanały komunikacyjne i zadecydować, czy używać ich w swej komunikacji z fanami. W strategii musimy też uwzględnić, bądź nie korzystanie z memów oraz real time marketingu.

Wchodząc jeszcze głębiej w charakterystykę poszczególnych platform, dowiedzieliśmy się, iż na poziomie kanału, możemy wybrać, jaki charakter będzie miało nasze konto. Dla przykładu na Twitterze możemy tylko repostować i komentować newsy i często sprawdza się to lepiej niż regularna komunikacja własnych informacji.

 

Źródło: Prezentacja od More Bananas

 

Budżet – lepiej przeszacować niż niedoszacować

Ostatnimi z omówionych zagadnień było customer experience oraz budżet i analityka. Jeśli chodzi o pierwsze z nich, zostaliśmy uświadomieni, iż customer experience nie ogranicza się tylko do social mediów. Równie mocno na odbiór marki wpływa kontakt z jej działem obsługi, bezproblemowa wysyłka etc. O tym zaś, jak firma jest odbierana przez Klientów często najwięcej wiedzą osoby, którzy są na miejscu jak pracownicy biura ochrony. Na końcu przeszliśmy do planowania budżetu i w tym miejscu prowadząca potwierdziła nam, że lepiej go przeszacować, niż nie doszacować.

 

Sekcja tło

Stworzymy dla Ciebie skuteczne reklamy Facebook Ads

 

Bezwzględnie jednak powinniśmy się starać w nim zmieścić, a w naszych działaniach musimy uwzględnić nie tylko nasze wydatki na kampanie płatne, ale i koszty pracownicze, zasoby, które musimy uzupełnić np. sprzęt, oprogramowanie etc. Finalnie zaś całą naszą kampanię powinniśmy zrewidować w raporcie i tutaj pojawiła się kwestia formy raportowania, którą możemy przyjąć, bo inne czynniki będziemy uwzględniać w raportach do naszych bezpośrednich przełożonych, inne dla CEO, a jeszcze inne w tych wysyłanych do Klienta.

 

Źródło: Prezentacja od More Bananas

 

3 słowa podsumowania

Podsumowując, na szkoleniu omówiliśmy charakterystykę wszystkich kanałów social media, ich algorytmy, trendy w nich panujące, formaty reklamowe właściwe dla nich i społeczności, które możemy spotkać na danej platformie. Przeanalizowaliśmy temat person w marketingu. Zastanowiliśmy się wspólnie, według jakiego klucza dobierać kanały komunikacji dla danej marki. Zbadaliśmy aktualne trendy w social mediach. Omówiliśmy zagadnienia USP i UVP i dowiedzieliśmy się, jakie wydatki musimy uwzględniać w naszym budżecie oraz w jaki sposób je raportować. Szkolenie pozwoli nam lepiej opracowywać strategie komunikacji w social media, planować budżety i dokonywać analiz kampanii reklamowych.

Justyna Przygoda
Były pracownik na stanowisku Social Media & Content Specialist. Od 5 lat z pasją i zapałem zajmuję się słowem pisanym, a od 2 mediami społecznościowymi. Doświadczenie w dziennikarstwie pozwoliło mi uwierzyć w moc słów. Działanie w social mediach sprawiło, że stawiam człowieka na początku każdej historii. Prywatnie nieuleczalna miłośniczka planszówek, stand-upów i gór.

Agata Kowalczyk
Social Media & Content Specialist. Zajmuje się tworzeniem ciekawej komunikacji w mediach społecznościowych. Prywatnie uwielbia teatr, a zwłaszcza musicale.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (4 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry