Google Marketing Live – czyli innowacje od Google w pigułce

Google Marketing Live – czyli innowacje od Google w pigułce

Google Marketing Live
– czyli innowacje od Google w pigułce

Google Marketing Live to jedna z najważniejszych konferencji digitalowych online, na której nie mogło nas zabraknąć. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, ponieważ to z niej najszybciej dowiadujemy się wszystkich nowinek, które w planach ma wyszukiwarka. Takich nie zabrakło również podczas tegorocznej edycji, która odbyła się 24 maja. Nasz zespół pilnie uczestniczył w konferencji, słuchał i notował, a najważniejsze zmiany przedstawiamy Wam w prostej formie poniżej.

W konferencji uczestniczyliśmy naprawdę pokaźnym składem! 💪 Wzięli w niej udział kolejno: Maciej Bielski, SEM Assistant; Szymon Skowron, Allegro Ads Specialist / Junior SEM Associate; Delfina Flegel, Junior SEM Associate; Krystian Kubrak, Junior SEM Associate i Bartłomiej Firmanty, analityk. Taka reprezentacja nie miała innego wyboru, jak dokładnie opisać Wam wszystkie najważniejsze, zapowiadane  nowinki ze świata Google’a, o których mogliście jeszcze nie słyszeć.

 

Google Marketing Live Keynote – procedowane zmiany na żywo ze świata Google’a

 

Najdłuższą i najbogatszą w nowinki była część konferencji nazwana Live Keynote. Podzielona na wystąpienia na żywo, obfitowała w nowości, które mogą zrewolucjonizować podejście do kampanii w Google, a przynajmniej zmienić nasze, może nieco skostniałe podejście do nich. Pierwszym z sześciu wystąpień ekspertów stanowiła prezentacja Jerry’ego Dischlera o tytule „Reimagine, Results, Resilience”. Już sam tytuł dawał do myślenia na temat tego, czego będzie dotyczyć wystąpienie: działając w Google musimy w końcu być elastyczni, gotowi na nowe koncepcje, rewolucje i zmiany, chętni do nauki, skłonni do przystosowania do nowych danych, parametrów czy raportów.

 

Sekcja tło

Skuteczne działania w Google Ads = reklamy z DevaGroup?

8 nowości – 1 prezentacja

Pierwsza ze wspomnianych prelekcji była bardzo bogata w treści. Naliczyliśmy aż 8 interesujących nowinek, o których nie możemy nie wspomnieć relacjonując konferencję. Co ważne, dotyczą one zarówno kampanii na YouTube, jak i nielubianych przez wielu Performance Max. Wymieńmy więc po kolei:

  1. Większe znaczenie YouTube Shorts – będą w nich udostępniane kampanie wideo zachęcające do działania (Video Action Campaigns – VAC) oraz kampanie promujące aplikacje (App Campaigns). W „shortsach” zaczną się też pojawiać reklamy z feedem produktowym (z Google Merchant Center), co jest równoznaczne z większym zasięgiem kampanii.
  1. Reklamy Wideo w zakładce Discover – Google będzie testować materiały wideo w feedzie Google Discover.
  2. Nowe możliwości kierowania reklam na telewizory – W Display & Video 360 pojawi się możliwość kierowania reklam na tych samych zasadach jak w Google Ads. Google uruchomi targetowanie na: odbiorców o podobnych zainteresowaniach, odbiorców na rynku i odbiorców ze względu na demografię.
  1. Zmiany w kampaniach Performance Max: nowości dotyczące prowadzenia testów A/B, wsparcie Performance Max przez Search Ads 360 i aplikację mobilną Google Ads, nowe dokładniejsze statystyki w tym typie reklam, uwzględnienie Performance Max w wynikach optymalizacji i rekomendacjach dotyczących zmian.
  1. Nowe możliwości eksperymentów – testy „Conversion lift”(pozwalają sprawdzić, w jakich lokalizacjach nie wyświetlają się nasze reklamy) oraz „Search lift” (dzięki którym dowiemy się jak kampanie w YouTube przekładają się na generowanie bezpłatnego ruchu w Google i YouTube).
Źródło: Screen z prezentacji Jerry’ego Dischlera

 

„Drive result today” – nowości na czacie i w Bibliotece zasobów

 

Drugim z występujących w ramach części Live Keynote był Vidhya Srinivasan. Prelegent przybliżył nam spore nowości, które szykują się w obszarze Biblioteki Zasobów, jak i samych interakcji z reklamami. Jak zapowiedział, już w tym roku najpopularniejsza wyszukiwarka świata wprowadzi automatyczne zasoby dla reklam automatycznych, tworzone na podstawie stron docelowych i historycznych zasobów konta. Jak podkreślił Srinivasan od reklamodawcy będzie zależeć, czy zgodzi się na ich tworzenie.

To nie wszystkie zmiany dotyczące wspomnianej Biblioteki. Ma być ona dostępna z poziomu konta dla wszystkich reklamodawców. Mało tego, w Bibliotece Zasobów zyskamy możliwość utworzenia wideo (na podstawie 5 zasobów: zdjęć, logo, filmików), a przesłanie tak utworzonego materiału na YouTube ma trwać „mniej niż 60 sekund”.

Kolejna z nowości ma dotyczyć czatu z poziomu reklam w wyszukiwarce. Obecnie Google testuje opcję pisania wiadomości do reklamodawcy bezpośrednio z poziomu reklamy. Docelowo funkcja ta ma pojawić się do końca bieżącego roku.

Nowości mają się pojawić również w obszarze statystyk, a będą to:

  • Statystki atrybucji – dzięki którym zobaczymy, jak kampanie i reklamy współpracują ze sobą prowadząc do konwersji;
  • Statystyki budżetów – wskazujące tempo wydawania budżetów przez kampanie i sugerujące możliwości ich optymalizacji;
  • Statystyki odbiorców na podstawie własnych danych – pokazujące jak segmenty odbiorców wpływają na skuteczność kampanii;
  • Statystyki na poziomie managera – pokazujące wyniki wszystkich kont i kampanii.

Dodatkowo, zyskamy jeszcze większe możliwości optymalizacji reklam, dzięki wynikowi optymalizacji dostępnemu dla wszystkich typów kampanii w Google Ads.

 

„Build Resilience for Tomorrow” – czyli co przyniesie jutro

 

W trzecim bloku Keynote miało miejsce wystąpienie Subrabha Sharmy, który również zdradził sporo smaczków na temat tego jak ma wyglądać przyszłość Google Ads. Pierwszą z nowinek było zapowiadane pojawienie się tzw. My Ad Center, to jest witryny, na której każdy użytkownik będzie mieć możliwość personalizacji ustawień prywatności i udostępnianych danych, na podstawie których Google wyświetla reklamy.

Po drugie, Google zapowiada ogólnoświatowe testy reklam oparte na zainteresowaniach i remarketingu, wzbogacone sygnałami z usługi Privacy Sandbox. Po trzecie, uproszczeniu ma ulec tagowanie, a globalny tag witryny stanie się tagiem Google i będzie mieć nowe funkcje. Pierwszą dostępną będzie używanie go zarówno w Google Ads, jak i Analytics. Natomiast dotychczasowe implementacje tagów będą dalej działać.

Kolejną nowością są nowe konwersje rozszerzone dla potencjalnych Klientów, stworzone dzięki importowaniu konwersji offline. Jeszcze w tym roku ma się pojawić raport „Lead Funnel” oraz Wersja beta konwersji rozszerzonych dla konwersji w witrynie w Search Ads 360.

 

Źródło: Screen z wystąpienia Sarubha Sharmy

 

Czego oko nie widziało – nowości w wizualnej stronie reklam

 

Jak dowiedzieliśmy się z wystąpienia Billa Ready’ego w USA, jeszcze w tym roku reklamodawcy będą mieli możliwość wyświetlać wizualne reklamy produktowe, które będą pojawiać się w dedykowanych boksach reklamowych na całej stronie.

Dodatkowo w reklamach produktowych pojawią się modele 3D. Będzie je można umieszczać w miejscu zdjęć produktów. Po wystąpieniu Ready’ego przyszła pora na piątą część keynote. Tina Weyand uświadomiła nam w niej zmiany, które czekają feed produktowy na YouTube. Jak wspomniała, już w tym roku produkty z feedu produktowego mają zacząć pojawiać się w Youtube Search. Prelegentka zapowiedziała też wprowadzenie celu „store sales” do kampanii Performacje Max, które obecnie wspierają jedynie „store visits” oraz „local actions”.

 

Uproszczenia i modyfikacje Performance Max

 

Keynote zamykało wystąpienie Matta Madrigala, który na wstępie odniósł się do łatwiejszej ścieżki zakupowej. Jak wspomniał występujący, Google rozpoczęło testy przycisku „checkout” (który przenosi użytkownika na stronę płatności z wybranym produktem w witrynie reklamodawcy) w reklamach produktowych. Testy odbywają się z wybranymi reklamodawcami, a od ich wyników zależeć będzie tempo wprowadzanych innowacji. Zmiany mają dotyczyć również zakładki Produkty w kampaniach produktowych.

Zakładka ta ma działać nie tylko w standardowych kampaniach produktowych, ale też w Performance Max. Co więcej, we wspominanej zakładce ma się pojawić więcej opcji związanych z optymalizacją produktów. Będzie można dowiedzieć się o brakujących atrybutach, zobaczyć analizę produktów konkurencji oraz zidentyfikować produkty do dalszej optymalizacji. Jak wspomniał prelegent, w kampaniach produktowych wkrótce pojawią się programy lojalnościowe, a odbiorcy (póki co z USA) zostaną poinformowani na temat korzyści z przystąpienia do nich bezpośrednio w reklamach.

Źródło: Prezentacja Matta Madrigala

 

Za pan brat z automatyzacją

 

Kolejny blok wystąpień w ramach konferencji przebiegał pod hasłem automatyzacji. Nasi eksperci zostali poinformowani, w jaki sposób żyć z nią w zgodzie i jak wykorzystać ją w swoich kampaniach. Zadaniem automatyzacji jest przede wszystkim zaoszczędzenie czasu marketerowi.

Jak się dowiedzieliśmy, w naszych działaniach powinniśmy być kreatywni i rozpatrywać różne ścieżki reklamowe. Na przykład korzystając z reklam displayowych (Google Display Network) w połączeniu z reklamami Search możemy osiągnąć aż 11 proc. konwersji więcej. Nowa generacja reklam display tworzy kreacje dzięki automatyzacji, zapewnieniu prywatności oraz optymalizacji reklam za pomocą Google AI. Tego typu reklamy wykorzystują różne warianty logo, obrazy, nagłówki oraz opisy i łączą je, sprytnie personalizując dla danego odbiorcy.

Automatyzacja w służbie personalizacji? Ten proces ma być kontynuowany. Już teraz ponad 80% reklamodawców używa automatycznych stawek (bidding) dla zaoszczędzenia czasu i polepszenia wyników z reklam. Pojawienie się „audience insights” pozwoli szybko sprawdzić informację o odbiorcach oraz gdzie reklama działa najlepiej.

 

Myśl o zakupach, myśl o handlu, myśl o doświadczeniu Klienta!

 

Kolejna część majowej konferencji dotyczyła przyszłości zakupów, handlu i customer experience. Jak wskazał Google, na przyszłość zakupów wpłynie nowa funkcjonalność dostępna w Google Chrome! Po otworzeniu nowej zakładki pojawi się okno z porzuconymi koszykami ze sklepów, w których nie dokończono transakcji. Ponadto poszukiwanie wymarzonego produktu stanie się łatwiejsze dzięki Google Lens, które umożliwi połączenie wyszukiwania obrazem i tekstem (np. z użyciem koloru produktu).

Rozszerzone o nowy pakiet użytecznych raportów Statystyki w Google Ads znacznie ulepszą analizy reklam. Google planuje udostępnianie dodania danych historycznych słów kluczowych oraz statystyk dotyczących atrybucji, budżetu i aukcji. Dodatkowo w Search Ads 360 pojawią się nowe funkcjonalności, które ułatwią zarządzanie kampaniami w Yahoo oraz Microsoft Advertising.

Wszystko to razem umożliwi marketerom tworzenie przemyślanych, wielokanałowych strategii pozyskiwania Klientów. Odciążeni specjaliści SEM będą mogli myśleć bardziej perspektywicznie i uwzględniać więcej aspektów np. customer experience, ścieżkę zakupową Klienta i dopasowanie komuniktu reklamowego do jego potrzeb.

 

Nowości audio i wideo

 

Jak wskazuje Google, reklamy audio cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i trafiają w gusta wielu konsumentów. W związku z tym, rozszerzona zostanie lista podcastów i zasobów reklamowych w Display & Video 360, na którą będzie można kierować reklamy. Targetować będzie można również na podcasty w YouTube i zasobach reklamowych partnerów. Według Google pozwoli to na szybsze dotarcie do zaangażowanych społeczności słuchaczy.

Kampanie wideo zachęcającą do działania (Video action campaign) dodano do Planera skuteczności, aby prognozować optymalizację istniejących kampanii oraz Planera zasięgu, aby ułatwić prognozowanie skuteczności przyszłych kampanii. Dzięki temu można planować kampanie wideo zachęcające do działania obok kampanii wideo na zasięg i prognozować oba cele: zasięg i konwersje.

YouTube Shorts ogląda codziennie ponad 15 mld ludzi. W związku z tym, warto w pełni wykorzystać zakładkę z filmami w swoich reklamach. Już teraz Google eksperymentuje z krótszą stroną YouTube, wypełnioną wciągającymi i łatwymi do przeglądania treściami (YouTube Shorts). Kampanie zachęcające do działania mają być wyświetlane jako pełnoekranowe reklamy wideo przeplatane YouTube Shorts, tak by trafiały do pochłoniętych filmikami użytkowników.

 

Reklamy YouTube Shorts, źródło: wordstream.com

 

 

Innowacje w Performance Max i Statystykach

 

Po pierwsze, Performance Max jest teraz zintegrowany z nowym Search Ads 360, wdrożone zostały też stawki za konwersję Floodlight, co w praktyce daje możliwość tworzenia i zarządzania kampaniami z różnych miejsc. Performance Max został też zintegrowany z Edytorem Google Ads, aplikacją mobilną i interfejsem Google Ads API.

Wszystko to po to, by kampanie mogły osiągać wszystkie wyznaczone przez nas cele. Dodatkowo w reklamach z formularzem kontaktowym w ramach Performance Max pojawi się opcja tworzenia niestandardowych pytań, której tak brakowało marketerom i użytkownikom. Dodatkowo, dzięki Zappier możliwy będzie import konwersji offline bezpośrednio w interfejsie Google Ads. Umożliwi to bezproblemową integrację z setkami CRMów, dzięki czemu uzyskamy wiedzę o tym, które leady skonwertowały.

W ciągu kilku miesięcy mają się też pojawić raporty ze ścieżek konwersji, dzięki czemu będzie lepszy wgląd do tego, jak i skąd pozyskiwani są Klienci i jak wygląda ich podróż w dół ścieżki. W drugiej części bieżącego roku Performance Max rozszerzy się również na reklamodawców turystycznych, co może być pomocne w zwiększeniu liczby rezerwacji hoteli pozyskiwanych z reklam. Oprócz Eksperymentów do strony Statystyki dodane zostaną nowe typy statystyk. Statystyki atrybutów będą obejmować dane o ścieżce kanału, które pomogą określać, w jaki sposób punkty styku użytkowników w kanałach Google prowadzą do konwersji w kampaniach Performance Max.

 

Aplikacje, bezpieczeństwo i GA4

 

Jak pokazują statystyki, aż 47% Klientów chętniej kupuje w aplikacjach mobilnych, niż w witrynach (jest to szczególnie widoczne w przypadku rynku retailowego). Dodatkowo, 85% ankietowanych przez Google sprzedawców potwierdza spory wpływ aplikacji mobilnych na ogólny sukces ich marek. W praktyce oznacza to, że trzeba wspierać jak najmocniej procesy przejścia z witryny do aplikacji, korzystając przy tym z pełni potencjału sprzedażowego aplikacji.

Jak zatem dodatkowo wzmocnić udział aplikacji mobilnej w procesach sprzedażowych? Z pomocą przychodzi deep-linkowanie – czyli w prostym tłumaczeniu linkowanie do konkretnych stron, z których użytkownicy najczęściej trafiają do aplikacji (na podstawie raportów Web to App Connect). Chętnych do zgłębienia tego tematu zapraszamy do lektury .

 

Sekcja tło

Wybierz analitykę Devagroup!

 

Istotną kwestią jest też bezpieczeństwo i prywatność danych udostępnianych w Internecie.

Co mogą zrobić reklamodawcy, by spełnić wymogi prawne i jak najlepiej zadbać o użytkowników?

1) Poprawić tagowanie i wdrożyć zbieranie danych z własnych plików cookies, np. poprzez tagowanie po stronie serwera;
2) Wdrożyć rozszerzone konwersje Google Ads;
3) Zaimplementować system uzyskiwania zgody (consent mode);
4) Zacząć korzystać z rekomendacji, dotyczących konwersji i atrybucji w panelu Google Ads.

Google Analytics 4 również uwzględnia rozpoczynającą się erę cyfrowej prywatności. W efekcie Google wprowadziło automatyczne aktualizacje raportu głównego (strony Home) w zależności od tego, co interesuje danego użytkownika Google Analytics. Oprócz najważniejszych informacji ekran główny pokazywał także trendy, które były obserwowane przez usługę na podstawie zebranych danych.
Teraz Google chce pójść o krok dalej i wykorzystując uczenie maszynowe tworzyć trendy predykcyjne, aby obserwować możliwe bariery dla użytkownika, a co za tym idzie – możliwości poprawy strony lub usługi. Dodano także nowy szablon raportu „Predict Top Spenders”, aby sprawdzić, gdzie znaleźć naszych najlepszych, potencjalnych Klientów. Nastąpiła również zmiana w domyślnym modelu atrybucji – model ostatniego kliknięcia zastąpi model oparty na danych (Data-Driven Attribution).

 

Podsumowanie

 

Już po samej ilości materiału, który przedstawiamy możecie zauważyć, jak wiele wiedzy, informacji i wskazówek otrzymaliśmy dzięki uczestnictwu w konferencji Google Marketing Live. Mamy nadzieję, że dzięki temu przekonamy również i Was, że warto uczestniczyć w wydarzeniach Google’a i być na bieżąco z wszelkimi nowinkami, które ułatwiają i usprawniają naszą codzienną pracę. Jedno jest pewne, nasz team wyszedł z konferencji wzbogacony o pełną paletę informacji i nowinek, które już śmiało wykorzystujemy na co dzień podczas współpracy z naszymi Klientami.

Maciej Bielski
Były pracownik na stanowisku SEM Assistant

Szymon Skowron
Były pracownik na stanowisku Allegro Ads Specialist / Junior SEM Associate - certyfikowany specjalista Allegro Ads. Poza tworzeniem kampanii reklamowych na Allegro interesuje się poznawaniem nowych systemów reklamowych oraz analizą danych. Prywatnie lubi słuchać muzyki, czytać książki i komiksy oraz grać na konsoli lub PC.

Delfina Flegel
Były pracownik na stanowisku Junior SEM Associate

Krystian Kubrak
SEM Associate. Certyfikowany Specjalista Google Ads i Google Analytics. Od zawsze związany z digital marketingiem. Zaczynał w obszarze marketing automation, teraz robi reklamy w internetach. Lista interesujących go zagadnień ciągle się poszerza (ostatnio o neuromarketing, psychologię w e-commerce i UX). Prywatnie miłośnik koktajli, na których prowadzi testy A/B i stale optymalizuje je pod kątem smaku.

Bartłomiej Firmanty
Analityk. Z marketingiem internetowym związany od 5 lat. Na co dzień odpowiada za kondycję Google Analyticsów, Google Tag Managerów i spokojnej głowy klientów. Wyznawca zasady "less is more" oraz "Keep it simple". Fan muzyki, pop-kultury i nowych technologii.

Justyna Przygoda
Były pracownik na stanowisku Social Media & Content Specialist. Od 5 lat z pasją i zapałem zajmuję się słowem pisanym, a od 2 mediami społecznościowymi. Doświadczenie w dziennikarstwie pozwoliło mi uwierzyć w moc słów. Działanie w social mediach sprawiło, że stawiam człowieka na początku każdej historii. Prywatnie nieuleczalna miłośniczka planszówek, stand-upów i gór.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (3 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry