Jak analizować raport ROIEXPERTS

Damian Szot
Damian Szot
Archiwum 06.2014
 
Jak analizować raport ROIEXPERTS

Jak analizować raport
ROIEXPERTS

Raport ROIexperts stanowi comiesięczne podsumowanie wyników kampanii, a także wykaz zmian optymalizacyjnych na koncie. Należy go interpretować z uwzględnieniem różnych czynników zewnętrznych, takich jak na przykład sezonowość niektórych produktów i usług.

Raport zawiera podsumowanie wyników kampanii w poprzednim miesiącu w ujęciu Globalnym (dane konta na pierwszej stronie) i szczegółowym (dane o kampaniach, grupach reklam, poszczególnych słowach kluczowych) .

raport-roiexperts

 

Pojęcia użyte w raporcie

CTR (click trough rate)

Znaczenie: współczynnik klikalności. Jest to procentowy udział osób, które kliknęły naszą reklamę w stosunku do tych, którym została ona wyświetlona.

Przykład: Reklama została wyświetlona 10 000 razy, kliknęło na nią 200 osób, a więc CTR wynosi 2%.

Komentarz: CTR dla kampanii w sieci wyszukiwania powinien wynosić minimum 1%, natomiast wynikiem bardzo dobrym jest CTR na poziomie 4-5%. Dla kampanii w sieci reklamowej CTR waha się zazwyczaj między 0,1% a 0,5%.

 

Średnie CPC (cost per click)

Znaczenie: średni koszt za kliknięcie. Każde kliknięcie może wiązać się z inną stawką, jaką za nie zapłaciliśmy, ponieważ wcześniej określamy jedynie, ile maksymalnie jesteśmy gotowi zapłacić.

Przykład: Mieliśmy 4 kliknięcia. Pierwsze kosztowało 1,20 zł, drugie – 1,25 zł, trzecie – 1,25 zł, czwarte – 1,30 zł, a więc średnie CPC wynosi 1,25 zł.

Komentarz: Średnie CPC może rosnąć lub spadać w zależności od maksymalnego CPC, które ustawimy, ale przede wszystkim jest uzależnione od stawek, które będzie gotowa zapłacić konkurencja.

 

Średnia pozycja

Znaczenia: średnia pozycja, na której wyświetla się reklama. Każde wyświetlenie może wiązać się z inną pozycją, na której znajdzie się nasza reklama.

Przykład: Mieliśmy 4 wyświetlenia. Trzy razy wyświetliliśmy się na 1. pozycji, a raz na 2. pozycji, a więc średnia pozycja wynosi 1,25.

Komentarz: Średnia pozycja może rosnąć lub spadać w zależności od maksymalnego CPC, ale również naszego wyniku jakości.

 

Liczba konwersji

Znaczenie: ilość zrealizowanych celów kampanii. Użytkownicy, wykonując określone operacje na naszej stronie www, wypełniają różne cele, które zostały ustawione dla kampanii.

Przykład: Mieliśmy 4 kliknięcia. Jeden z użytkowników spędził na stronie ponad 4 minuty, jeden pobrał plik pdf, a kolejny wysłał zapytanie ofertowe, a więc nasza liczba konwersji wynosi 3.

Komentarz: Liczba konwersji jest uzależniona od celów, które ustawimy dla kampanii. Najczęściej są to: określony czas spędzony na stronie, określona ilość odwiedzonych podstron, pobranie pliku pdf, wysłanie zapytania ofertowego i dokonanie zakupu, a więc operacje, które wskazują na zaangażowanie użytkownika (mikrokonwersje) oraz takie, które wygenerowały potencjalny dochód (makrokonwersje).

 

Średni koszt konwersji

Znaczenie: średni koszt jednego zrealizowanego celu kampanii. Jest to wartość odpowiadająca kosztom poniesionym na wszystkie kliknięcia podzielonym przez liczbę konwersji.

Przykład: Mieliśmy 4 kliknięcia, które kosztowały nas łącznie 9 zł. Przełożyły się one na 3 konwersje, a więc średni koszt konwersji wynosi 3 zł.

Komentarz: Z powodu różnorodności celów ustawionych dla kampanii, średni koszt konwersji nie odpowiada kosztom realizacji jednego konkretnego celu kampanii.

 

Raporty automatyczne

Dodatkowe raporty automatyczne (możliwe do ustawienia w formie comiesięcznych/cotygodniowych e-maili) możemy skonfigurować w narzędziu Google Analytics lub bezpośrednio w interfejsie AdWords. Raporty automatyczne w schematyczny sposób pokazują, jak wzrasta lub spada ruch generowany przez poszczególne kampanie, grupy reklam czy słowa kluczowe.

 

 

Damian Szot
Były pracownik (ROI Experts) na stanowiskuSEM Specialist.. Certyfikowany Ekspert Internetowych Rewolucji Google, w ROI Experts od 2015 roku. W zespole odpowiedzialny za AdWords, Data Studio, analitykę i e-mail marketing. Fascynuje go punkt styku prawa i nowych technologii, dlatego obronił pracę "Znak towarowy jako słowo kluczowe w Google AdWords". Poza biurem niespełniony sportowiec - biega za piłką, jeździ na nartach i ściga się na rowerze.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (2 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry