Jak pandemia zmieniła zwyczaje zakupowe klientów B2B korzystających z usług agencyjnych?

Jak pandemia zmieniła zwyczaje zakupowe klientów B2B korzystających z usług agencyjnych?

Jak pandemia zmieniła zwyczaje zakupowe
klientów B2B korzystających z usług agencyjnych?

Bez dwóch zdań ostatnie 12 miesięcy było ogromnym wyzwaniem dla wielu branż, w tym również dla marketingu online. Pandemia odcisnęła piętno na biznesach zmuszając je do zmiany strategii marketingowej, wzmocnienia działań online czy niekiedy nawet do całkowitego przekształcenia profilu działalności. Jakie zmiany z punktu widzenia agencji marketingowej zauważyliśmy wśród klientów? Poniżej kilka naszych wniosków.

 

Zainteresowanie e-commerce

Co zauważyliśmy jako pierwsze? Przede wszystkim większe zainteresowanie klientów marketplacemi, takimi jak Allegro, Amazon czy Ebay. Wiąże się to ze wzrostem globalnej sprzedaży w e-commerce wśród klientów indywidualnych. Polacy, zmuszeni sytuacją w kraju, chętniej wybierali opcje zakupów przez Internet. Rzecz miała się podobnie w innych krajach. Dostępność szerokiej gamy produktów i sprzedawców na najpopularniejszych portalach  (Allegro czy Amazon) z sukcesem przyciągała nowych kupujących. Firmy, aby dotrzeć do klientów, coraz częściej chcą prowadzić sprzedaż za pośrednictwem tychże portali i coraz chętniej korzystają z rozwiązań reklamowych, jakie są tam oferowane (jak Allegro Ads czy reklama na Amazon) aby wyprzedzić konkurencję. 

Po drugie, konieczność wejścia w świat internetu czy przebranżowienia się zwiększyła zainteresowanie zdobywaniem nowych kompetencji – takich jak wiedza z zakresu Google Ads, Analytics czy SEO. Wzrosło zainteresowanie szkoleniami z online marketingu. Uczestnicy chcieli podnieść swoje kompetencje, aby nowo pozyskaną wiedzę wykorzystać wewnątrz swoich firm lub by w lepszy sposób komunikować się z agencją marketingową. Możliwość udziału w szkoleniu online pozwoliła także dotrzeć na wydarzenia uczestnikom z dalekich zakątków kraju czy też z zagranicy, bez konieczności wychodzenia z domu.

 

Nie tylko duże firmy 

Zwiększyła się (i nadal się zwiększa) ilość zapytań od małych, lokalnych biznesów, które do tej pory nie postrzegały Internetu jako realnej alternatywy dla sprzedaży stacjonarnej. Przez konieczność dotarcia do swoich klientów, którzy teraz utknęli w domach, wzrosła wśród przedsiębiorców świadomość Internetu jako medium dotarcia do potencjalnych kupujących i realna szansa na sprzedaż produktów czy usług. Lokalne biznesy zrozumiały, że kampanie online nie są zarezerwowane jedynie dla dużych graczy. 

Sekcja tło

Szukasz reklamy dopasowanej do Twojego biznesu?

 

Waga doświadczenia 

W całym zamieszaniu związanym z niepewną sytuacją klienci jeszcze większą wagę przykładają do znalezienia partnera biznesowego godnego zaufania. Dużą rolę odgrywa tutaj wcześniejsze doświadczenie agencji, referencje i dostępne na ich stronie case studies. Potencjalni klienci oczekują potwierdzenia kompetencji danej firmy w liczbach oraz opiniach dotychczasowych zadowolonych klientów.

Zdobycie zaufania klientów stało się jeszcze trudniejsze niż kilka miesięcy temu. Konieczne jest także elastyczne podejście – dostosowanie działań reklamowych do bieżącej sytuacji związanej z lockdownem, zmieniającymi się obostrzeniami oraz ciągłe modyfikowanymi planami sprzedażowymi i celami komunikacyjnymi klientów. 

 

Chłodne kalkulacje

Klienci potrzebują mieć pewność, że ich budżety (często okrojone w związku z trudną sytuacją branży) są wydawana efektywnie. Jeszcze większą wagę przywiązują do planowania działań i raportowania wyników. Zdarza się że oczekiwania są nierealne do spełnienia – dlatego kluczowa jest tutaj obopólna komunikacja i określenie realnych do realizowania celów w sprecyzowanych ramach czasowych. Skupienie się na danych dostępnych z narzędzi (np. planer słów kluczowych Google czy Senuto lub Semstorm) pozwalają na dokonanie estymacji wyników reklamowych i skonfrontowanie ich z wcześniejszymi założeniami. 

Podsumowując, pandemia zdecydowanie zmieniła zachowania zakupowe klientów B2B. Z jednej strony zwiększyła świadomość dotyczącą marketingu online i możliwości jakie dają kampanie Google Ads, Facebook Ads, SEO czy sprzedaż na Allegro. Z drugiej strony sprawiła, że działania są teraz zdecydowanie ostrożniejsze, często nastawione na stosunkowo szybkie efekty. Nie jest pewne czy i kiedy świat wróci do “normalności”, którą znamy sprzed wybuchu pandemii. Jedno jest pewne, zmiany, które się dokonały są nieodwracalne – zatem zainteresowanie marketingiem online nie zmaleje. 

 

 

Aleksandra Połetek-Pszonak
New Business Expert. Magister marketingu, w Devagroup zajmuje się sprzedażą i kontaktem z klientami. W pracy ceni sobie jasną komunikację, zadowolenie klienta i możliwość udziału w ciekawych projektach oraz picie dużej ilości kawy bez wyrzutów sumienia. Miłośniczka dobrych reklam, podróży i kultury latynoamerykańskiej.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (6 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry