Jubileuszowy XX SEMcamp – relacja

Zespół DevaGroup
Zespół DevaGroup
Archiwum 03.2016
 

Nie mogło nas zabraknąć na jubileuszowym XX SEMcampie, jednym z najlepszych spotkań specjalistów SEM w naszym kraju, które od początku organizują Mariusz Gąsiewski i Przemysław Modrzewski. Po raz kolejny w Warszawie mogliśmy liczyć na wysoki poziom prelekcji, garść SEMowych inspiracji i wiele ciekawych rozmów w kuluarach.

Zapraszamy do lektury naszego podsumowania.

Na początku organizatorzy spotkania podzieli się z nami danymi statystycznymi dotyczącymi SEMcampu. Naszą uwagę przykuła informacja, że XX SEMcamp jest wyjątkowy, bo po raz pierwszy na scenie pojawiły się aż trzy kobiety prelegentki. Dla porównania na pierwszym SEMcampie wśród uczestników znalazła się tylko jedna kobieta.

Co wiemy o użytkowniku mobilnym w Polsce
Mariusz Gąsiewski

Jako pierwszy wstąpił Mariusz Gąsiewski. Z jego prelekcji dowiedzieliśmy się, że użytkowanie smarfonów w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. W 2015 roku 59% osób używało smarftonów, dla porównania w UK – 71%. Z kolei użytkowanie komputerów w Polsce od lat utrzymuje się na stałym poziomie. 20% użytkowników smarftonów w Polsce ma je zaledwie od 6 miesięcy, czyli są to stosunkowo nowi użytkownicy.  Duża część użytkowników smartfonów, bo aż 38%, używa ich do przeglądania internetu tak samo często jak urządzeń desktopowych.

Smartfony i desktopy są używane do podobnych czynności, jeśli ktoś używa komputera do wyszukiwania w internecie to robi to również na smarftonie. Różnice pojawiają się w tym, co jest wyszukiwane. Niektóre kategorie wyszukiwań rosną dynamicznie pod względem udziału wyszukiwań mobilnych.

Mariusz Gąsiewski przeprowadził ciekawą symulację., kiedy wyszukiwanie mobilne zrówna się z wyszukiwaniem na desktopach. W przypadku kategorii Turystyka może to nastąpić pod koniec 2018 roku. W kategorii dining & nightlife już pod koniec tego roku. Już teraz są słowa kluczowe, które mają więcej wyszukiwań mobilnych niż desktopowych. Udział wyszukiwań mobilnych różni się znacząco w poszczególnych województwach. Województwo mazowieckie jest tutaj zdecydowanym liderem.

IMG_3870

Z jednej strony udział urządzeń mobilnych dynamicznie się rozwija, a z drugiej strony wskaźniki efektywnościowe nie nadążają. Wskaźnik konwersji na smartfonach jest trzy razy niższy niż na desktopie. Na kwestie mobilne trzeba patrzeć w dużo szerszym kontekście.

Spojrzenie makro na użytkowników mobilnych nie wystarcza, potrzebne jest spojrzenie mikro:
– zrozum swojego użytkownika mobilnego, a nie po prostu użytkownika mobilnego w Polsce. Chodzi o konkretne insighty naszych użytkowników.
– dowiedz się, czym jest transakcja dla Twojego użytkownika mobilnego.
Może to być zakup produkty, ale bardzo często ze względu na kontekst konwersją będzie coś innego np. wizyta w sklepie stacjonarnym lub też przesłanie produkty na adres e-mail i dokończenie transakcji poprzez desktop.
– tłumaczenie zachowania Twojego użytkownika mobilnego na konkretne zachowania marketingowe. Na podstawie danych cross device Google → +22% współczynnik konwersji na desktopie dla użytkowników którzy rozpoczęli przeglądanie strony na urządzeniu mobilnym.
– praca na końcowych danych Twojego użytkownika mobilnego

Problemem w kontekście mobilnym nie jest brak wiedzy na temat zachowań użytkowników mobilnych, ale brak konkretnych działań. Mariusz zachęca do podjęcia konkretnych działań.

 

Eksperymenty marketingowe
Wytrych do sukcesu? Strata czasu? Czy to w ogóle dla mnie?
Przemek Modrzewski

Data-driven vs Data-inspired

Na początku warto zadać sobie pytanie, czy w ogóle potrzebuję eksperymentów? Według Przemka, jeśli szukasz sposobu wiarygodnego potwierdzenia hipotez, to eksperymenty są dla Ciebie. Eksperyment pozwala określić przyczynę, bez niego mamy tylko korelację. Zatem co można testować? Wszystko!
Najczęściej w kampaniach AdWords testuje się wyświetlenia poprzez wpływanie na pozycję reklamy. Kolejna rzecz, która się testuje, to teksty reklam. Badamy ich CTR oraz współczynnik konwersji. Przy testowaniu reklam warto używać równomiernego rotowania reklam. Testować można również stronę docelową.

Przemek podzielił się z nami niezwykle interesującą informacją, że niedługo będzie dostępne nowe narzędzie Google do testowania stron docelowych. Ma być to potężne narzędzie, które będzie połączone z Analytics i w znaczącym stopniu ułatwi przeprowadzanie eksperymentów.

W AdWords pojawiła się ostatnio ciekawa funkcja – wersje robocze, nowa opcja do testowania całej kampanii. Narzędzie liczy, czy dana zmiana jest istotna statystycznie. Przemek przedstawił kilka case studies, np. Carrefour we Francji → co stanie się, gdy budżet z TV zostanie przesunięty na YouTube.

Plan tworzenia testów:
1. Określenie warunków testu – metodologii i populacji
2. Tworzenie hipotezy
3. Określenie KPI
4. Korzystanie z dużych próbek
5. Tworzenie grupy kontrolnej i testowej – losowo
6. Weryfikacja wyników

 

Facebook upodobnia się do Google – Jak wykorzystać te podobieństwa w praktyce?
Oskar Maciejek

Oskar zaprezentował podobieństwa reklam AdWords i Facebook:
– kolumnowy układ reklam,
– struktura kampanii,
– sposoby targetowania,
– model zakupu reklamy,
– dynamiczny remarketing,
– zaawansowane narzędzia do tworzenia reklam,
– harmonogram wyświetlania reklam,
– Wynik Jakości

Kluczem do udanej reklamy na Facebooku jest segmentacja użytkowników. Dobrze jest dbać o swoich stałych klientów – warto inaczej docierać do osób, które kupują często i dużo. Równie ważne jest opiekowanie się „cold” userami, dobrze jest budować osobną strategię dla osób, które trafiły do nas pierwszy raz. Warto się również przypominać osobom, które dawno niż już u nas nie kupiły.

Dobrze jest również segmentować listy remarketingowe i tworzyć zaawansowane kombinacje jak np. użytkownicy z ostatnich 30 dni, którzy odwiedzili naszą stronę przynajmniej 5 razy.

Remarketing dynamiczny – pamiętaj, że nie wszyscy użytkownicy docierają do strony produktowej. Dlatego też warto łączyć zwykły remarketing z dynamicznym.

Jak pozyskać nowych klientów? Tutaj dobrze spisują się persony.
Przydatnym narzędziem do tworzenia person jest Facebook Audience Insights – można wrzucić listę adresów e-mail i zobaczyć kim oni są, sprawdzić dane demograficzne i na tej podstawie tworzyć persony.

Kolejny pomysł to stworzenie listy z podobnymi użytkownikami do naszych VIP (look a like). Look a like również można segmentować.

 

20 jubileuszowych sztuczek, które mogą zmienić Twój sposób patrzenia na AdWords
Piotrek Rudnicki

Piotr Rudnicki zaserwował solidną porcję sztuczek przydatnych dla każdego specjalisty AdWords. Oto pełna lista:

– Bardzo ważne jest, żeby nie przekombinować z tym, co się robi w AdWords, jeśli wybierzemy automat. Optymalizator konwersji np. może nie poradzić sobie z pociętymi listami remarketingowymi, warto pozwolić mu działać szeroko.

– Trzeba świadomie wybierać ustawienia optymalizatorów i sprawdzać wyniki, np. Similar audience na niektórych kampaniach działa super, a czasem jest to strata budżetu.

– Wtyczka Tag Assistant – warto zwrócić uwagę na funkcję Record.

– Do szybkiej i zaawansowanej analizy konta AdWords najlepsza jest zakładka Raporty.

– Zakładka Możliwości – nikt z tego nie korzysta, Piotrek też nie.

– Co najbardziej wpływa na to, że kampania AdWords działa gorzej → konkurencja. Auction Insights – można ściągnąć sobie raporty i zrobić z nich wykresy

– Modelowanie odbiorców – w liście remarketingowej można sprawdzić dane o swoich odbiorcach, można pobrać ten raport i porównać z danymi dla całej Polski i na tej podstawie wyciągnąć wnioski.

– Custom Columns – można zbudować sobie ten dowolny wzór matematyczny, np. procentowo cross device conversion, które kampanie mają ten współczynnik bardzo wysoki.

– Atrybucja w AdWords
W AdWords jest istotna informacją, której nie ma w Analytics, są to wyświetlenia reklam. Można sobie porównać, w których kampaniach ludzie robią bardziej zaawansowany research, ilość wyświetleń na konwersje.

– Skrypty – można zrobić dużo fajnych rzeczy. Biblioteka Google zawiera mnóstwo gotowych skryptów.

– Google Prediction API – narzędzie, które przewiduje przyszłość, warto się mu przyjrzeć.

IMG_3875

Połączenie kreacji i strategii mediowej receptą na sukces
Marta Markiewicz

Piąta prezentacja poświęcona została kampanii pralek i suszarek marki Electrolux, dzięki której agencja peformance remarketingu Performics zdobyła nagrodę YouTube Challenge. Hasłem przewodnim kampanii było: Twoje delikatne ubranie zawsze w bezpiecznych rękach. Agencja stworzyła cykl filmów o praniu np. jak prać i chronić wełnę, do których zaangażowano cztery blogerki i nagrano z nimi filmy, które wykorzystano w kampanii TrueView. Wyniki kampanii wyraźnie wskazały, że w filmikach ludzie wolą oglądać profesjonalne aktorki niż blogerki. Branding na początku filmików sprawdza się i przynosi wyniki.

 

Przygody płaszczaka, czyli subiektywna checklista analityka
Anna Janiszewska

Ania opowiedziała o swojej ścieżce kariery, wyzwaniach jakie napotykała i o tym, jak z czasem zmieniało się jej podejście do badań. Zaczynała od płaskiego świata analitycznego i doszła do świata online. Zakreśliła koło, bo dane online są często niewystarczające bez badań tradycyjnych.

 

Wskaźniki SEO/SEM a inne KPI w komunikacji internetowej
Albert Hupa

Prezentacja Alberta dotyczyła zagadnień związanych z tym, jak radzić sobie z dużą ilością wskaźników z różnych źródeł, które nie są ze sobą bezpośrednio powiązane. Rozwiązanie, jakie zaprezentował Albert, polegało na wrzuceniu wszystkich danych w jedno miejsce i stworzeniu macierzy korelacji pomiędzy wskaźnikami. Korelację między wskaźnikami z różnych kanałów można pokazać również przy pomocy grafów.

Przykład jaki przedstawił nam Albert to:
Czy Google pozwala przewidzieć wynik wyborów?

Wnioski, jakie zostały wyciągnięte z tego badania to, że trendy wyszukiwań w Google nie przekładały się zbytnio na rzeczywistą popularność partii politycznych i wyniki sondaży. Jeśli Google przewidywał wyniki wybór, to robił to dla partii małych, które nie były prezentowane w mediach masowych. Myślą przewodnią tej prezentacji było stwierdzenie: Połączmy wszystkie dane i nie bójmy się szukać korelacji między nimi.

 

Przenoszenie witryny między domenami – praktyczne podejście
Sebastian Heymann
Ostatnia prezentacja Sebastiana z The Nets dotyczyła zmian stron internetowych pod kątem SEO. Prelegent wskazał kilka rodzajów zmian stron internetowych:
– zmiana wyglądu,
– zmiana domeny,
– zmiana struktury,
– zmiana skryptu.

Przykłady zmian stron:
Antyweb → 31 stycznia zmiana wyglądu, w SEMStorm widać spadek
Ctrlsystem → duży spadek po zmianie
Bank BGŻ BNP Paribas S.A.→ połączenie dwóch banków, po połączeniu spadek widoczności o 11%
Durszlak → serwis zmienił domenę dwa tygodnie przed świętami

Schemat zmiany strony www:
– przygotowanie wszystkie adresów url źródłowych i docelowych,
– przygotowanie schematów przekierowań,
– testowe wdrożenie i weryfikacja,
– wdrożenie i weryfikacja.

Skąd adresy źródłowe:
The Screaming Frog SEO Spider
Xenu
Google Analytics
Google Search Console
Majestic SEO
Ahrefs

Adresy docelowe:
Xenu
The Screaming Frog SEO Spider

 

Jubileuszowe spotkanie specjalistów SEM już za nami. Jesteśmy przekonani, że w kolejnej edycji także zagościmy na SEMcampie.

Zespół DevaGroup
Zespół DevaGroup

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (4 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry