Mam biznes stacjonarny – czy kampanie Google Ads pomogą przyciągać Klientów?

Aleksandra Pizoń
Aleksandra Pizoń
Archiwum 10.2022
 
Mam biznes stacjonarny – czy kampanie Google Ads pomogą przyciągać Klientów?

Mam biznes stacjonarny - czy kampanie
Google Ads pomogą przyciągać Klientów? [Case study]

Google Ads to idealna forma reklamy, szczególnie dla biznesów lokalnych, które również chcą zaistnieć w Internecie. Każdy biznes to też zupełnie inna historia, dlatego staramy się podchodzić do Klientów indywidualnie, co jest jednym z naszych założeń oraz atutów jako agencji marketingowej. Sprawdź, jakie wyniki udało się nam osiągnąć dla naszego Klienta z branży gastronomicznej – zapraszamy do lektury case study! 

Jak przyciągnąć klientów do punktów stacjonarnych dzięki Google Ads?

Jak zaczynamy współpracę z każdym Klientem – niezależnie, czy prowadzi on biznes stacjonarny czy online? Zawsze wychodzimy z założenia, że to właśnie człowiek zarządzający swoim biznesem zna swoje mocne strony, z czym musi się mierzyć na co dzień oraz wie, za co Klienci go kochają. Dlatego całkowicie stawiamy na komunikację!

Poprzez bezpośrednią komunikację i poczucie odpowiedzialności za każdą wydaną złotówkę Klienta, tworzymy zupełnie jednostkowe podejście marketingowe do każdego przypadku. Podstawową kwestią jest przeprowadzenie obszernego i szczegółowego researchu. Drobiazgowa rozmowa i dokładna analiza przeprowadzone razem z właścicielem biznesu, pozwalają nam zrozumieć jego perspektywę. Na tej podstawie możemy zaprezentować optymalne rozwiązanie i wytyczyć wspólny kierunek działań. Kluczowym czynnikiem jest zawsze zdefiniowanie persony marketingowej, do której chcemy trafić, ustalenie kanałów i stylu komunikacji, przekazanie wizji oraz stworzenie kompozycji marketing mix (4P), dlatego współpracę zawsze zaczynamy od zdefiniowania wspomnianych obszarów z Klientem. 

Promowanie biznesu stacjonarnego, znajdującego się w określonej lokalizacji w połączeniu z działaniami online przy mniejszych budżetach, wymaga stworzenia odpowiedniej struktury kampanii. Niewątpliwie nieszablonowe podejście do każdego partnera i wspólne ustalenie planu ułatwia współpracę, a w konsekwencji osiąganie korzystnych wyników i przyciągnięcie właściwych Klientów.

Nasza współpraca z Masala – Smaki Świata to idealny dowód na to, jak wielki potencjał mają kampanie Google Ads w odniesieniu do działań lokalnych oraz jak duże zyski pomagają wygenerować.

O naszym Kliencie

Postępu 5 to projekt działający w ramach grupy Skład Bananów.

Miejsce to skupia 9 różnorodnych barów i restauracji, a także znajduje się tam sklep Masala, gdzie można zrobić zakupy na etniczną kolację albo wziąć udział w kursie świadomego gotowania korzystając z oferty Instytutu Sztuki Kulinarnej. Od stycznia 2022 została uruchomiona sala pod nazwą „Lokal 13”, którą można wynająć na organizację imprezy urodzinowej, czy spotkania firmowego. Cały projekt skupia więc w swoich działaniach kilka biznesów w jednym, przedstawiając ciekawe możliwości na rozwój, jak i stając się ciekawym wyzwaniem dla nas jako agencji marketingowej. 

Ogólnym celem biznesowym dla Klienta było zachęcenie do skorzystania z ofert znajdujących się tam restauracji oraz zachęcenie osób do odwiedzenia samego miejsca. Dodatkowym działaniem było uzyskanie konwersji z leadami od osób zainteresowanych wynajmem Lokalu 13, przy bardzo niskim budżecie kampanii oraz dużej konkurencji takich ofert w Warszawie.

O naszych działaniach

W promocji Postępu 5 skupiliśmy się na wdrażaniu oddzielnych konwersji dla każdej restauracji oraz “Lokalu 13”.

Potencjalny Klient mógł przez stronę zarezerwować stolik w danej restauracji, sprawdzić lokal na Facebooku, bezpośrednio zamówić jedzenie z dostawą, sprawdzić gdzie dana restauracja się znajduje, wyznaczyć trasę do wybranego punktu oraz skontaktować się w sprawie wynajmu lokalu.

Pierwszym krokiem było utworzenie odpowiednich struktur kampanii z podziałem na kampanię search, lokalną i w sieci reklamowej z dopasowaniem odpowiednich reklam tak, aby każde miejsce Postępu 5 mogło być wyróżnione w ofertach. W kolejnych działaniach planujemy przetestowanie przejścia kampanii lokalnych na kampanie Performance Max. Użyliśmy w tym celu odpowiedniej hierarchii kampanii Search z wydzieleniem kampanii do osób z ogólną tematyką kuchni, która może zainteresować odbiorców, kampanię z wydzielonymi restauracjami oraz osobną kampanię dla promocji Lokalu 13. Dzięki tym kampaniom mogliśmy dotrzeć do osób z danej okolicy w odpowiednim czasie i miejscu.

Kampania lokalna pomogła w przekazywaniu cennych informacji, jak np.  godziny, w trakcie których można odwiedzić miejsce Postępu 5. Zostały wydzielone w niej 3 grupy reklam dla różnych grup odbiorców: odpowiednio dla rodzin z dziećmi, pracowników korporacji oraz osób zainteresowanych ciekawymi wydarzeniami kulinarnymi.  Za pomocą reklam w sieci wyszukiwania, sieci reklamowej Google, Mapach oraz YouTube umożliwiliśmy promowanie stacjonarnego punktu Postępu 5.  Z ich pomocą możemy śledzić dodatkowe informacje o konwersji jak np. trasa dojazdu czy próba skontaktowania się. Kampanie w sieci reklamowej pomogły nam docierać do odpowiednich segmentów odbiorców w danej lokalizacji, mogących być zainteresowanymi ofertą jaką przedstawia Postępu 5 oraz pokazały dlaczego takie miejsce warto odwiedzić. 

Klient w swoich działaniach biznesowych chciał promować inne restauracje i punkty stacjonarne znajdujące się w jego okręgu. Efektywność określonych produktów Google w tym przypadku mogliśmy zmierzyć na podstawie ilości wykonywanych konwersji (przypisanych do każdego punktu stacjonarnego) oraz statystyk przedstawiających trasę dojazdu czy wykonywania połączeń telefonicznych. 

 

Efekty współpracy

Kampanie od listopada 2021 do maja 2022 roku pomogły w zachęceniu Klientów zarówno do skorzystania z ofert online lokali znajdujących się w ofercie Postępu 5, jak i przyczyniły się do odwiedzenia punktu stacjonarnego.

 

Uruchamiając kampanię lokalną, została włączona konwersja badająca taką metrykę jak “trasa dojazdu”, co nam określić ile razy dzięki kampanii została wyznaczona droga prowadząca prosto do biznesu naszego Klienta. W tym okresie zaczęliśmy również promocję wynajmu Lokalu 13 uzyskując 627 konwersje (514 konwersji zapytania o szczegóły wynajmu i 113 konwersji “zadzwoń zarezerwuj lokal”) uzyskując średni koszt konwersji 2,11 zł.

Uzupełniając wyniki kampanii, na stronach docelowych restauracji mierzyliśmy zamiar rezerwacji stolika (89 konwersji), interakcje w mediach społecznościowych (953 z kosztem konwersji 8,96 zł) i zamówienia na jedzenie (1940 z kosztem konwersji 4,4 zł). Kampania w wyszukiwarce, która prowadziła do landing page’a postepu5.pl/zamówienia, przyniosła ponad 2700 kliknięć przy koszcie konwersji 2,36 zł.

Jesteśmy szczególnie dumni z tego, że nasz koszt CPC jest niski przez całą kampanię. Osiąganie imponujących liczb poprzez podnoszenie budżetu to kusząca opcja, ale udało nam się to zrobić przy minimalnym nakładzie finansowym ze strony Klienta– lokalna kampania utrzymuje CPC na rekordowym poziomie 0,08 zł przy współczynniku konwersji 2%Choć kampania koncentrowała się na pozyskiwaniu leadów, ponad milion wyświetleń reklamy wpłynęło na popularność biznesu Klienta. Zauważyliśmy sześciokrotny wzrost zapytań związanych z marką. Słowa kluczowe związane z marką również zanotowały wzrost – o 417% r/r (1900 wyszukiwań we wrześniu 2021 r. / 12 tys. wyszukiwań w maju 2022 r.).

To była kopalnia danych na przyszłość: od person po słowa kluczowe, ulepszenia na stronie, a nawet dane o tym, jaki rodzaj kuchni przyciąga najwięcej użytkowników.

Podsumowanie

Kampanie w Google Ads, a punkty stacjonarne – czy naprawdę mają sens? Nasze case study pokazuje, że zdecydowanie warto wykorzystywać kampanie Google Ads do promocji stacjonarnych punktów nawet przy ograniczonym budżecie. Wspólna analiza działań z Klientem i zróżnicowanie kampanii na koncie przy stosunkowo niskim budżecie pozwala na dotarcie do Klientów na różnych płaszczyznach. 

 

 

Chcesz poznać szczegóły naszych działań dla sklepu MASALA? Zobacz całe Case Study.

Sekcja tło

Google Ads dla biznesów lokalnych!

Aleksandra Pizoń
Senior SEM Specialist. Certyfikowana Specjalistka Google Ads oraz uczestniczka programu Digital Champions Program. Zajmuje się zarządzaniem kampaniami w Google Ads i Facebook Ads. Uwielbia patrzeć jak przychody Klientów rosną i z zafascynowaniem poszerza horyzonty w marketingu internetowym. Relaksuje się podczas intensywnych wyjazdów i wędrówek po górach. Po intensywnym dniu lubi się zaszyć w kuchni lub wyciszyć z dobrą książką.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (23 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry