Moduły dostosowania reklam w Google Ads (Google AdWords)

Justyna Bolisęga
Justyna Bolisęga
Archiwum 07.2018
 
Moduły dostosowania reklam w Google Ads (Google AdWords)

Moduły dostosowania reklam
Dopasuj reklamę pod użytkownika

Moduły dostosowania reklam to parametry, które modyfikują reklamy tak, aby dopasować reklamę w sieci wyszukiwania do potrzeb odbiorców.  Biorą pod uwagę dopasowanie do aktualnego kontekstu potencjalnych klientów – wyszukiwanych przez nich haseł, oglądanych przez użytkowników stron, przeglądanej zawartości, używanych urządzeń bądź czasu wyświetlania reklam.

Przygotowanie pliku z danymi

Moduły dostosowania reklam wypełniają tekst reklamy parametrami, które przesyłane są do Google Ads (dawniej: AdWords) w pliku arkusza kalkulacyjnego i odwołują się do nazwy zbioru danych i zawartego w nim atrybutu.

W odpowiednio spreparowanym pliku z danymi musimy zdefiniować atrybuty, co robimy w pierwszym wierszu. Do wyboru są następujące 3 typy atrybutów: niestandardowe, standardowe oraz kierowania.

Rodzaje atrybutów niestandardowych to: text, date, number, price. Parametry niestandardowe każdy może dostosowywać według własnych potrzeb.


Ponadto wykorzystać można także atrybuty standardowe, które są zdefiniowane przez Google np. data początkowa, data końcowa wyświetlania, rodzaj urządzeń. Można je wykorzystać do bardziej precyzyjnego wyświetlania reklam lub ograniczania wyświetlania (określając daty czy godziny wyświetlania reklam).

 

W pliku określamy także podstawowe kierowanie  za pomocą atrybutów jak: Target ad group, Target campaign, Target keyword, wybranej lokalizacji – czyli dla jakich ustawień na koncie Ads będziemy wykorzystywać parametry z pliku.

Dzięki odpowiedniemu ustawieniu kierowania, reklama dopasowuje się tylko przy określonym warunku np. dla konkretnego, określonego w tekście reklamy słowa kluczowego lub osób z wybranej miejscowości.

 

Przykładowy plik pobrany ze strony supportu Google może posłużyć do budowania własnej bazy z atrybutami.

 

Parametry niestandardowe (np. model, cena) określamy według własnych potrzeb. Każdy z nich może być później wywołany odpowiednią formułą w treści reklamy. To one tworzą nową dynamiczną część reklamy.

Parametry standardowe oraz kierowania określają przy jakich warunkach reklama się pojawi, czyli kim jest użytkownik – czego szuka, gdzie się znajduje, z jakiego typu urządzeń wyszukuje wyników, w jakich dniach lub godzinach itp.

Oznacza to, że właściwie dzielimy parametry – tak zwane moduły na 2 kategorie: „tekstowe” – wywoływane formułą w treści reklamy oraz „kierowania” – określające, dla jakiego użytkownika dynamiczna treść ma się pojawić.

 

Przesłanie gotowego pliku do Google Ads (Google AdWords)

W nowym panelu Google Ads (AdWords) wybieramy Konfiguracja > Firmowe bazy danych > Pliki danych >  nowy plik > Dane dostosowanie reklamy. Należy pamiętać, aby nazwa pliku była możliwie krótka i bez spacji, gdyż będzie wykorzystywana później w treści reklam.

 

Po przesłaniu pliku możemy sprawdzić, czy został przesłane przez nas dane dostosowania zostały prawidłowo przetworzone oraz zaakceptować zmiany na koncie.

Moduły AdWords

Aby prawidłowo wywołać parametr z pliku w treści reklamy umieszczamy format {=Plik.NazwaAtrybutu}. Jeśli plik ma nazwę Telefony, a atrybut nazwę Model, to odwołanie wygląda tak:  {=Telefony.Model}.
Dodatkowo w grupie reklam wykorzystującej moduły, powinna być umieszczona także zwykła reklama (bez dostosowań). W przeciwnym wypadku modyfikowana reklama nie będzie się wyświetlać.

Podsumowanie

Moduły dostosowania reklam mają szereg zalet. Dlaczego warto korzystać z dostosowań reklam?

  1. Pozwalają na precyzyjny komunikat reklamowy, który trafia dokładnie do tych odbiorców, których szukasz. Reklamy są dobieranie dokładnie do poszczególnych wyszukiwań, urządzeń, lokalizacji lub oglądanych przez użytkowników produktów.
  2. Dzięki dostosowaniom reklam zaoszczędzisz czas spędzany na opracowywaniu reklam, a zarządzanie dużą ilością kampanii stanie się prostsze.
  3. Prawidłowo używane dostosowania dają użytkownikom możliwość łatwego i szybkiego dostosowania reklam przy rabatach, przecenach, wyprzedażach czy promocjach.
  4. Dostosowania sprawiają, że jedna reklama tekstowa może mieć wiele odmian – pozwala to dostosować reklamy odpowiednio do potrzeb użytkowników. 
  5. Automatyczne zmiany w treści reklamy podczas jej wyświetlania użytkownikom, nie powodują resetu statystyk.

Oczywiście moduły reklam nie są potrzebne w każdej kampanii i na każdym koncie Goole Ads, jednak przy rozbudowanych kampaniach, z dużą ilością danych i częstych zmianach, mogą okazać się wygodnym i skutecznym narzędziem.

 

UWAGA – Moduły dostosowania reklam zostają zastąpione!

Google w 2022 roku wyłączył możliwość tworzenia i edytowania modułów dostosowania rozszerzonych reklam tekstowych. Bieżące, aktywne moduły będą widoczne tylko do 30 czerwca 2023 roku. Czy oznacza to koniec możliwości precyzyjnego dostosowywania reklam odpowiednio do potrzeb użytkowników? Nic bardziej mylnego! Wciąż możesz korzystać z dostosowań reklam Google dzięki elastycznym reklamom w wyszukiwarce. Więcej o typach reklam, zaletach dostosowania reklam oraz rekomendacjach Google przeczytasz w naszym wpisie: Rekomendacje Google Ads.

 

Sekcja tło

Google Ads w standardzie Premium

Justyna Bolisęga
Były pracownik na stanowisku SEM Specialist w agencji DevaGroup. Posiada certyfikaty Google Ads i Google Analytics. Oprócz przynudzania na blogu, zajmuje się również prowadzeniem kampanii Google Ads i Facebook Ads.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (28 głosów, średnia: 4,86 / 5)
Loading...
Przewiń do góry