Relacja z 25-tego spotkania SEMcamp

Marta Nasiadka
Marta Nasiadka
Archiwum 10.2017
 
Relacja z 25-tego spotkania SEMcamp

Relacja z 25-tego spotkania
SEMcamp

16 października wzięliśmy udział w spotkaniu SEMcamp w Warszawie. Była to już 25 edycja konferencji, która kilka razy w roku gromadzi setki specjalistów z branży SEM. Na wydarzenie przybyliśmy w rekordowym składzie 4 osób. Co więcej przed publicznością reprezentował nas Krzysztof Marzec ze swoją prelekcją „Fail case studies? Teoria a praktyka. Czego nauczyliśmy się testując różne techniki optymalizacyjne (nieraz wbrew przyjętym „best practices”)”. Oto kilka słów na temat wystąpień prelegentów.

Optymalizacja efektów kampanii AdWords z wykorzystaniem przekazu reklamowego – Przemysław Modrzewski

Przemysław Modrzewski opowiadał na temat optymalizacji efektów kampanii Google AdWords z wykorzystaniem przekazu reklamowego. W pierwszych latach funkcjonowania linków sponsorowanych nie było czegoś takiego jak konwersja, a najlepsza droga do efektywnej kampanii opierała się na stworzeniu przekazu reklamowego według trzech głównych warunków:

– reklama w odpowiednim czasie

– z odpowiednim przekazem

– skierowana do odpowiedniej osoby

SEMowcy zapomnieli już, że pierwszy kontakt użytkownika odbywa się właśnie poprzez reklamę. Walka o klienta ma tutaj swój początek, a to czy ją wygramy zależy od tego, czy reklama będzie posiadała interesujący przekaz. Przemysław Modrzewski poruszał również aspekt związany z odpowiednimi ustawieniami rotacji reklam. Opowiadał o zaletach i wadach konkretnych rozwiązań, które mogą się przyczynić do wzrostu efektywności prowadzonych kampanii Google AdWords. W nowym interfejsie już niedługo pojawi się opcja, która w łatwy sposób pozwoli nam testować różne zmiany w istniejących już reklamach. Dostępne opcje to:

– zamiana konkretnych słów

– zmiana kolejności wyrazów

– rotowanie linii tekstu

– zmiana wyświetlanego URL

Warto wrócić do swoich kampanii i dopracować teksty reklamowe, ponieważ może to być nasz klucz do sukcesu.

Jak „wycisnąć” najwięcej z AdWords? Co można zrobić, kiedy „Ci się chce” – Łukasz Chwiszczuk

Drugim prelegentem był Łukasz Chwiszczuk z tematem Jak „wycisnąć” najwięcej z AdWords? Co można zrobić, kiedy „Ci się chce”. Mówiąc w skrócie jak wykonać najlepszą optymalizację kampanii Google AdWords. Prezentacja opierała się  o listę konkretnych ustawień tj. odpowiednia konfiguracja opcji lokalizacji. Gdy wiemy, że użytkownik z poza naszego obszaru reklamy nie jest naszym potencjalnym klientem, powinniśmy kierowanie zmienić na „Osoby w lokalizacji wybranej przeze mnie”. Drugi krok dotyczył wykluczeń aplikacji mobilnych oraz kategorii witryn, które w znaczny sposób wpłyną na optymalizację budżetu reklamowego. Trzeci krok to wykluczenie adresów IP naszej konkurencji, które możemy zdobyć na trzy sposoby: ping konkretnej strony www, mail od firmy oraz logi serwera. Czwarty krok zaleca tworzyć nam listę wykluczających słów kluczowych, którą możemy jednym kliknięciem wdrożyć w nowych kampaniach, dzięki czemu optymalizujemy swój czas pracy. Piąty krok skupiał swoją uwagę na konkretnych przekazach reklamowych, które pomogą nam przefiltrować użytkowników wyszukiwarki i dotrzeć do odpowiedniej grupy docelowej. Szósty krok bazował na cappingu, czyli średniej częstotliwości wyświetlania reklamy na plik cookies. Nie warto męczyć użytkownika nadmierną ilością wyświetleń, gdy wiemy, że już nie dokona u nas zakupu.

Postępując według takich zaleceń, optymalizacja może być bardzo przyjemna i efektowna, a dzięki temu oszczędzamy swój cenny czas.

Sztuczki i kruczki w kampaniach w Zakupach Google – Tomasz Sobiesiak

Tomasz Sobiesiak przybliżył jak funkcjonują kampanie PLA i na co zwracać uwagę w przypadku ich optymalizacji. Najważniejsze to zadbanie o plik feed i odpowiednie zoptymalizowanie tytułów, rodzaju produktów i opisu. Ponadto dobrze jest też zwrócić uwagę na kierowanie naszych reklam na różne rodzaje urządzeń i wykluczanie lub obniżanie stawek dla wyników mobile. Na sam koniec warto też wykorzystywać priorytety w kampaniach PLA, by zbudować taką ich strukturę, jaka nam odpowiada.

Power Query: Yet Unseen Way of Managing Paid Search Campaigns – Didzis Vilcans

Specjalnie dla marketerów powstaje wiele narzędzi przydatnych do optymalizacji standardowych kampanii – o jednym z nich opowiadał Daniel Zrust współpracujący z firmą Avast. Power Query to oficjalne narzędzie Microsoftu, które znajdziemy w Excelu – jego największymi zaletami jest łatwa edycja, intuicyjna obsługa, a co za tym idzie spora oszczędność czasu. Polecamy nadrobić zaległości i zapoznać się z krótkim demo pod tym adresem.

Conversion import – powerful, quite unkown way to improve Performance in AdWords – Daniel Zrust

W jubileuszowej odsłonie SEMcampu nie mogło zabraknąć również gości z zagranicznego oddziału Google. Z bardzo interesującym tematem wystąpił Didzis Vilcans – Senior Analytical Consultant. Pokazał jak ważne dla każdego biznesu jest odpowiednie rejestrowanie konwersji poprzez ich import w AdWords, korzystając efektywnie z mocy Analytics. W ten sposób możliwe jest ominięcie niektórych limitów systemu oraz dokładniejsze pomiary efektów kampanii.

DSA – Dynamicznie i z dynamitem w kampaniach AdWords – Dawid Prokopowicz

Dawid Prokopowicz odsłonił przed nami tajniki kampanii DSA, zwracając uwagę, że ten typ kampanii sprawdzi się także dla małych firm. Kampania DSA może generować niewielkie koszty, a jednocześnie przynosić bardzo tanie konwersje. Doskonałym sposobem na uzyskanie wartościowego ruchu jest połączenie kampanii DSA i RLSA.

Zaawansowane strategie performance z wykorzystaniem Display w Sieci reklamowej Google – Mariusz Gąsiewski

Mariusz Gąsiewski zaprezentował zaawansowane strategie z wykorzystaniem kampanii w sieci reklamowej oraz potężną dawkę informacji na temat dobrych praktykach w kampania Google Display Network. Zwrócił uwagę na niedawno udostępnione przez Google iInteligentne kampanie w GDN, które mogą uzyskiwać o 20% więcej konwersji niż inne kampanie displayowe. Przedstawił dobre praktyki dla tego typu kampanii. Zasugerował tworzenie jednej grupy reklamowej, ustawienie realistycznego CPA i budżetu równego dwudziestokrotności CPA, stosowanie wykluczeń oraz optymalizację co 2-3 tygodnie. Podkreślił, że w przypadku tego typu kampanii nie warto tworzyć zbyt wielu grup reklamowych oraz kampanii. Mariusz Gąsiewski opowiedział także o dobrych praktykach w standardowych kampaniach w sieci reklamowej. Nie pominął GSP czy remarketingu.

Fail case studies? Teoria a praktyka. Czego nauczyliśmy się testując różne techniki optymalizacyjne (nieraz wbrew przyjętym „best practices”) – Krzysztof Marzec

Krzysztof Marzec przedstawił czego nie robić w kampaniach AdWords. A może jednak robić? Po dawce pobudzających memów, okazało się, że tak naprawdę trudno jest jednoznacznie wskazać, jak skutecznie optymalizować kampanie. Nie zawsze najlepsze praktyki dają pozytywne efekty, wszystko tak naprawdę sprowadza się do testów. Nie znaczy to, że trzeba kombinować i wymyślać coraz to kreatywniejsze sposoby na optymalizację, czasem wystarczy zwykła zmiana wielkości liter czy Call to Action. Najważniejsze to nie stać w miejscu i nie obawiać się testowania.

Jubileuszowa edycja SEMcampu tak jak poprzednie cechowała się bardzo wysokim poziomem i różnorodnością zaprezentowanych tematów.  Z pewnością nie zabraknie nas na kolejnym spotkaniu specjalistów SEM w Warszawie.

Marta Nasiadka
Były pracownik na stanowisku Senior SEM Specialist w agencji DevaGroup. Certyfikowana Specjalistka Google Ads i Analytics. W tematyce Google AdWords porusza się jak ryba w wodzie. Subskrybując ponad setkę blogów SEM, jest w samym centrum wiadomości z branży.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (7 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry