Sitechecker – narzędzie pomocne w codziennym monitoringu SEO

Paweł Grabowski
Paweł Grabowski
Archiwum 10.2021
 
Sitechecker – narzędzie pomocne w codziennym monitoringu SEO

Sitechecker
narzędzie pomocne w codziennym monitoringu SEO

Sitechecker to oprogramowanie typu Saas pomagające w codziennej pracy związanej z całym procesem pozycjonowania stron. Główne moduły narzędzia zbierają w jednym miejscu najpotrzebniejsze na co dzień informacje oraz pozwalają w szybkim tempie reagować na zmiany zachodzące w organicznych wynikach wyszukiwania, które są pośrednio i bezpośrednio związane z  naszymi działaniami nad serwisem, dla którego prowadzimy kampanie. Z funkcjami i możliwościami Sitechecker’a zapoznawałem się przez ostatni miesiąc, w dalszej części tekstu podsumuję po krótce jego możliwości.

Na co pozwala nam narzędzie?

Zaczynając korzystanie z Sitechecker’a, warto posiadać dostępy do GSC oraz GA serwisów, których stan chcemy zbadać – dzięki temu uzyskane dane będą o wiele dokładniejsze oraz ( o ile się na to zdecydujemy) ułatwimy sobie planowanie dalszych kroków w kampanii na podstawie danych o  potencjalne fraz kluczowych oraz trendach z nimi związanych. Korzystanie z Sitechecker’a możemy podzielić na dwa podstawowe typy: doraźne, jednorazowe analizy oraz stały monitoring stanu technicznego serwisu oraz tego, jak radzi sobie on w SERP.

 Sitechecker jako crawler

Przy jednorazowych skanach, czy wykonywaniu audytów, Sitechecker potrafi wyciągnąć najważniejsze informacje o stanie technicznym domeny – informację o nagłówkach http, pustych title, description, braku nagłówków H1, duplikacji, stosunku tekstu do kodu podstron:

Podsumowanie skanu otrzymujemy w formie listy uporządkowanej według wagi wykrytych błędów:

Co ważne dla osób mniej zorientowanych w technicznych aspektach SEO – każdy z błędów posiada odnośnik do krótkiego opisu:

Dla wygody użytkownika Sitechecker pozwala zlokalizować i podejrzeć odnaleziony błąd w kodzie strony:

Dzięki czemu jesteśmy w stanie przekazać informacje o dokładnej lokalizacji błędu developerowi odpowiedzialnemu za stronę naszą czy klienta.

W sekcji „Issues” możemy podejrzeć podstrony serwisu, które wymagają poprawy, narzędzie segreguje je tak, aby pokazać nam w skrótowej formie wszystkie elementy podstrony wymagające poprawy – dzięki temu możemy kontrolować np. czy landing page, na który chcieliśmy ściągać ruch organiczny jest możliwy do indeksacji i jak zmiana niektórych elementów technicznych może zwiększyć liczbę odwiedzających go użytkowników:

Błędy powiązane z konkretną podstroną
Sekcja tło

Sprawdź naszą ofertę pozycjonowania!

Sitechecker jako narzędzie do monitoringu stanu strony

Dzięki połączeniu z Google Analytics oraz Search Console, Sitechecker dobrze sprawdza się jako narzędzie wspierające regularne monitorowanie pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania, trendów wzrostowych/ spadkowych, przychodu generowanego przez serwis oraz tego, jak zmiany w  SERP realnie wpływają na wahnięcia poziomu ruchu.

Już z poziomu Dashboardu uzyskujemy najważniejsze dla nas informacje – są to kolejno:

Informacje dotyczące zmian w poziomie ruchu na stronie
  • Wiadomość o zmianach poziomu ruchu ze wszystkich źródeł
  • Informacja dotycząca zmian ruchu organicznego
  • Ocena średniej widoczności w wynikach wyszukiwania

Analiza SERP:

Analiza SERP w Sitechecker pozwala śledzić, jak zmieniają się pozycje fraz dodanych przez nas wcześniej do monitoringu – dzięki temu uzyskujemy dane jak pozycja frazy, na której się skupiamy przekłada się na realny ruch i zyski generowane przez domenę.

Inną informacją, którą otrzymujemy jest liczba słów ( wybranych do monitorowania + posiadających odnotowane wejścia w Google Search Console) znajdujących się na pierwszych 10 stronach wyszukiwania:

Liczba fraz kluczowych znajdujących się w TOP 100

Obok wykresu znajdziemy informacje zaciągnięte z GSC dotyczące tego jakie 15 fraz przyciągnęło użytkowników na naszą stronę:

15 fraz kluczowych, które wygenerowały najwięcej wejść na stronę

Poniżej wymienionych sekcji otrzymujemy wykres przedstawiający rozkład w czasie ruchu ze wszystkich źródeł oraz przychody generowane przez naszą domenę:

Wykres przedstawiający rozłożenie w czasie pozyskanego ruchu i sprzedaży

W sekcji „Dashboard” możemy sprawdzić również: średnią wartość transakcji, stan indeksacji podstron przez Google oraz zmiany pozycji wybranych przez nas fraz kluczowych.

Co w Sitechecker najbardziej przypadło mi do gustu?

Zdecydowanie na największy plus narzędzia zaliczam możliwość regularnego (co prawda wycinkowego) crawlu całej strony, w zależności od tego, jaki przedział czasowy nas interesuje możemy otrzymywać informacje o zmianach na stronie, takich jak:

  •  Zmiana nagłówków
  • Zmiany title podstron
  • Wykrytych przez crawler przekierowaniach
  • Nagłówkach http
  • Nowo wykrytych stronach
  • Usuniętych podstronach
Zmiana kodu podstrony
Zmiany w nagłówkach HTTP
Nowe strony wykryte przez crawler Sitechecker

Podsumowanie

Sitechecker zdecydowanie może być narzędziem niezmiernie pomocnym w codziennej pracy każdego specjalisty SEO, dzięki łączeniu ze sobą danych dotyczących: pozycji fraz kluczowych, widoczności, klikalności konkretnych landingów z wynikami regularnego crawlu strony użytkownik otrzymuje komplet informacji przedstawiony w przejrzysty i prosty do zrozumienia sposób. Sam podczas zapoznawania się z możliwościami narzędzia, traktowałem je jako uzupełnienie dla SENUTO czy Ahrefsa, jak okazało się z czasem, Sitechecker świetnie dopełnił całości i stał się dla mnie orężem w  codziennych zadaniach związanych z monitoringiem działań.

Paweł Grabowski
Były pracownik na stanowisku SEO Specialist. W DevaGroup odpowiedzialny za przeprowadzanie rozbudowanych audytów SEO uwzględniających czynniki on-site i off-site, prowadzenie kampanii, bieżące optymalizacje oraz monitoring. Zwolennik optymalizacji struktury serwisów, linkowania wewnętrznego i wydobywania z nich pełnego potencjału.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (13 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry