Spadki / wzrosty SEO – MAJ 2019

Marek Stokowski
Marek Stokowski
Archiwum 06.2019
 
Spadki / wzrosty SEO – MAJ 2019

Spadki / wzrosty SEO - MAJ 2019
Sprawdź, co zmieniło się w SERPach

Podsumowanie zmian w wynikach wyszukiwania, które nastąpiły w maju 2019 – jest kontynuacją cyklu publikacji, w których co miesiąc analizujemy wzrosty oraz spadki widoczności domen w wynikach organicznych Google. Oprócz publikacji listy największych spadków i wzrostów widoczności domen w TOP10, staramy się przeanalizować sytuację kilku z nich. Ma to na celu stworzenia pewnego case study oraz zachęcenia branży SEO do podzielenia się własnymi obserwacjami i wnioskami na ten temat.

Jeśli znasz jeszcze jakieś ciekawe przykłady zmian widoczności oraz masz swoje spostrzeżenia dotyczące przyczyn tych zmian – zachęcam do dyskusji w komentarzach 🙂

 

Zmiany w maju 2019

Maj 2019 był okresem, gdzie było mniej drastycznych przetasowań wyników niż w marcu. Według danych Senuto, zmiany dzienne są o mniejszej skali, ale następowały częściej.

 

 

Największe spadki

Poniższe zestawienie jest listą domen, które odnotowały największy ilościowy spadek liczby fraz w TOP10:

 

Analiza wybranych domen

Poniżej dokonałem analizy kilku wybranych serwisów, które zaliczyły duże spadki widoczności w TOP10.

 

Youtube.com

Największy spadek liczby słów kluczowych w TOP10 odnotował serwis youtube.com. Jest to dość ciekawy spadek, ponieważ właścicielem portalu jest firma Google.

YouTube odnotował spadek widoczności o ponad 53 procent, przy ilościowym spadku o 2462009 słów kluczowych (pomiędzy pierwszym poniedziałkiem maja a pierwszym poniedziałkiem czerwca).

 

 

Sytuację tą będziemy weryfikowali w kolejnych miesiącach i damy znać, czy to nie chwilowe zawirowanie w SERP. Wiele osób bazujących na widoczności swoich filmów YT z pewnością obserwuje te spadki z zainteresowaniem i pewną obawą.

 

iperfumy.pl

Widoczność serwisu w TOP10 na początku czerwca była mniejsza o 37275 fraz (zmniejszyła się o ponad 85% w stosunku do początku maja).

 

 

Pierwsze co się nasuwa w tym przypadku, to albo awaria serwisu albo jego zamkniecie. Analiza wykazała, że spadek ten związany jest ze zmianą brandu na Notino.

Serwis pojawia się teraz pod adresem Notino.pl– możemy moment przekierowania serwisu zauważyć na wykresie widoczności adresu docelowego.

 


Warto zwrócić uwagę na to, że serwis na którzy ustawiono przekierowanie, już w ciągu miesiąca uzyskał 3/4 widoczności, którą miał portal iperfumy.pl przed zmianami. 

 

Rodzice.pl

Widoczność w TOP10 serwisu rodzice.pl spadła o ponad 55% w stosunku do początku maja.

 

 

Serwis porusza tematy związane z branża zdrowotną, która od marca 2019 odnotowuje duże ruchy w wynikach. Spadek ten może być spowodowany zmianą podejścia do oceniania jakości treści związanej z YMYL. Należałoby porównać sposób prezentowania i jakość treści z serwisami obecnie dobrze ocenionymi na te same słowa kluczowe. Dodatkowo niepokojący jest profil linków serwisu rodzice.pl – najbardziej rozłożenie anchor text i obecność tam dużej ilości linków z poza PL:

 

Często linki takie prowadzą do fikcyjnych podstron i zwracają one błąd 404 – nie są one wtedy groźne. W tym przypadku strony linkowane mają ustawione albo canonicale, albo przekierowania 301 na istniejące adresy. Jest to dość ryzykowny profil linków.

 

 

Przekierowania te nadal działają i mogą przekazywać negatywne czynniki poprzez w/w linki.

 

 

 

Największe wzrosty

Poniższe zestawienie jest zestawieniem domen, które odnotowały największy ilościowy wzrost liczby fraz w TOP10:

 

Analiza wybranych domen

Poniżej dokonałem analizy kilku wybranych serwisów, które zaliczyły duże wzrosty widoczności w TOP10.

 

kafeteria.pl

Serwis kafeteria.pl odnotował zmianę widoczności, która wygląda jak korekta po update algorytmu w marcu 2019. W pod koniec maja zaczęła wzrastać widoczność serwisu, co jest odwróceniem wcześniejszej tendencji spadkowej.

 

 

Liczba słów kluczowych w TOP10 na początku czerwca była większa o 762%, w stosunku do jej liczby na początku maja. Jest to jeden z serwisów, którego widoczność wraca po spadkach będących efektem zmian algorytmu w marcu 2019 roku.

 

zszywka.pl

Portal zszywka.pl uzyskał wzrost liczby słów w TOP10 (miesiąc do mesiąca) aż o 1749%.

 

 

Wzrost widoczności jest odbudową wcześniejszego spadku. Z uwagi, że spadek nastąpił prawie do zera – powodem tych skadków mogła być awaria strony lub jej czasowe wyłączenie. Fakt ten potwierdza brak odwiedzin robotów WebArchive w kwietniu 2019.

 

 

Open.spotify.com

Serwis ten odnotowuje ciągły wzrost widoczności, który rozpoczął się po marcowej aktualizacji algorytmu.

 

Liczba słów kluczowych w TOP10 na początku czerwca była większa o ponad 21%, w stosunku do jej liczby na początku maja.

 

Metodologia tworzenia zestawienia

Artykuł ten powstał we współpracy z SENUTO, na podstawie zbieranych danych dotyczących widoczności domen w Google. Do porównywania widoczności miesiąc do miesiąca, wykorzystaliśmy ilość słów kluczowych w TOP10, która została pobrana w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Daje to nam możliwość porównania zarówno ilościowej różnicy liczby słów, jak i procentowego wzrostu/spadku – dla wszystkich badanych przez SENUTO słów kluczowych.

 

 

Marek Stokowski
Były pracownik na stanowisku SEO Specialist w DevaGroup, odpowiedzialny za prowadzenie kampanii SEO oraz wykonywanie rozbudowanych audytów SEO. Prywatnie motocyklista i wielbiciel psów rasy Alaskan Malamute.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (9 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry