Jeżeli chcemy reklamować się na Facebooku, oprócz organicznych postów możemy również skorzystać z opcji płatnych kampanii. Aby to zrobić, powinniśmy przede wszystkim poznać strukturę kampanii w tym systemie reklamowym.
Spis treści
Jak wygląda struktura kampanii reklamowej na Facebooku?
Struktura kampanii na Facebooku składa się z 3 poziomów:
- Kampania
- Zestaw reklam
- Reklamy
Kampanie w systemie Facebook Ads możemy tworzyć z poziomu Menedżera Reklam.
Kampania reklamowa
Pierwszym elementem struktury jest kampania. Gdy wejdziemy do Menedżera Reklam i klikniemy zielony przycisk „Utwórz”, rozpoczniemy jej tworzenie. Na tym poziomie wybieramy jeden z sześciu dostępnych celów reklamowych: rozpoznawalność, ruch, aktywność, kontakty, promocja aplikacji lub sprzedaż. Następnie po wybraniu celu w kolejnym okienku utworzy się wersja robocza kampanii.
Jeżeli nasza reklama należy do szczególnej kategorii, w tym miejscu możemy zaznaczyć tę opcję. Dodatkowo na tym poziomie można ustalić typ zakupu, limit wydatków w kampanii czy budżet kampanii Advantage.
Zestaw reklam
Zestaw reklam to kolejny element struktury kampanii reklamowej na Facebooku. Na tym poziomie można ustawić o wiele więcej opcji niż wyżej przy kampanii. Opcje do ustawienia, które tu zobaczymy, zależą w głównej mierze od celu reklamowego wybranego na poziomie kampanii.
W zestawie reklam możemy wybrać umiejscowienie konwersji (możliwość wyboru danej lokalizacji zależy od wyboru celu Twojej kampanii). Przykładowymi lokalizacji są: witryna internetowa, aplikacja, połączenia czy komunikatory. Przykładowo, dla celu aktywność czy też zakup jako lokalizację konwersji możemy wybrać: witrynę internetową, aplikację, komunikatory, reklamę, stronę na Facebooku czy połączenia. Natomiast dla kampanii z celem kontakty dostępne lokalizacje konwersji to: witryna internetowa, formularze błyskawiczne, Messenger, Instagram, połączenia oraz aplikacja.
Nie w każdym celu można ustawić lokalizację konwersji. Jeżeli jako cel naszej kampanii wybierzemy „Rozpoznawalność”, to wtedy nie mamy takiej możliwości.
W kolejnym punkcie wybieramy z rozwijanej listy, jaki jest cel naszych działań reklamowych, czyli co chcemy osiągnąć. Przykładowo, dla kampanii sprzedażowej celem wyników może być zakup, natomiast dla kampanii z celem Ruch – zmaksymalizowanie liczby wyświetleń strony docelowej czy unikatowego zasięgu dziennego.
Ustawić możemy również cel kosztu wyniku, czyli stawkę, jaką jesteśmy skłonni zapłacić za wynik (na przykład konwersję) oraz wybrać Piksel, dzięki któremu będziemy mierzyć zdarzenia na stronie. Piksel na poziomie zestawu reklam można ustawić wtedy, gdy wybrana lokalizacja konwersji to witryna internetowa.
Następnie możemy ustawić budżet dzienny, harmonogram wyświetlania reklam oraz datę rozpoczęcia i zakończenia kampanii.
Potem tworzymy grupy odbiorców, którym chcemy wyświetlać nasze reklamy oraz wykluczać te, do których nie chcemy docierać z przekazem reklamowym. Teraz w panelu Facebook Ads domyślnie ustawioną opcją są grupy odbiorców Advantage+, czyli opcja, w której sami nie ustawiamy grup docelowych swojej kampanii, a system automatycznie wybiera odbiorców reklam. W tym punkcie możemy również dodać propozycje odbiorców – na podstawie naszych sugestii system dostaje informację, do kogo chcemy dotrzeć z naszym przekazem reklamowym.
Jeżeli chcemy samodzielnie wybrać opcję targetowania, musimy przełączyć się na pierwotne grupy odbiorców – wtedy mamy opcję wyboru wcześniej stworzonych list. Możemy też stworzyć nową grupę odbiorców na podstawie lokalizacji, wieku, zainteresowań, płci oraz języków.
Nowym punktem w zestawie reklam jest podanie beneficjenta oraz płatnika reklam. Jest to opcja obowiązkowa i jeżeli chcemy korzystać z reklamy na Facebooku, musimy uzupełnić ten punkt. Informacje te są potem dostępne w Bibliotece reklam Facebooka.
Jednym z ostatnich punktów, które ustawiamy na poziomie zestawu reklam, są umiejscowienia reklam. Mamy możliwość zostawienia gotowych umiejscowień Advantage + lub zaznaczenia opcji ręcznych umiejscowień. Przy wyborze drugiej opcji musimy samodzielnie wybrać platformy (Facebook, Instagram, Audience Network, Messenger) oraz konkretne umiejscowienia reklam.
Na poziomie zestawu reklam ostatnią opcją do skonfigurowania jest „Bezpieczeństwo i stosowność marki”. Dzięki niej możemy nie dopuścić do wyświetlania naszych reklam „w kontekście materiałów niesprzyjających marce”.
Pojedyncza reklama
Ostatnim poziomem w każdej kampanii Facebook Ads jest reklama. Na tym poziomie tworzymy naszą kreację reklamową. Początkowo wybieramy stronę na Facebooku lub Instagramie, z której mają być wyświetlane reklamy. Następnie decydujemy, czy przesyłamy ręcznie reklamę, czy korzystamy z katalogu.
Później określamy format reklamy:
Jako format możemy wybrać pojedynczy obraz lub film bądź reklamę karuzelową. Do pojedynczej grafiki rekomendowane wymiary to: 1200×1200, 1080×1920 oraz 1200×628. Do reklamy karuzelowej potrzebujemy grafik w proporcji 1:1, np. 1200×1200. Warto stworzyć zarówno reklamę karuzelową, jak i z pojedynczą grafiką/wideo, a następnie przetestować, która przynosi lepsze wyniki.
Po wybraniu formatu oraz dodaniu grafik lub wideo możemy przejść do dostosowania materiałów reklamowych Advantage+, czyli wyboru takich ulepszeń jak muzyka, filtr obrazów czy trafne komentarze. Przy wyborze ulepszeń rekomenduję wybranie opcji „trafnych komentarzy”.
Następnie ustawiamy podstawowy tekst reklamy, nagłówek, opis oraz wezwanie do działania. W kolejnym kroku wskazujemy miejsce, do którego ma prowadzić reklama. Może być to na przykład strona internetowa czy formularz kontaktowy. Ostatnim krokiem w tworzeniu naszej reklamy jest monitorowanie zdarzeń. Na tym etapie wybieramy Piksel oraz możemy ustawić parametry URL, aby w narzędziach analitycznych jak Google Analytics wyświetlać informacje na temat źródła, medium, kampanii, zestawu reklam czy reklamy, z której pochodzi kliknięcie.
Po przejściu tych wszystkich kroków możemy uruchomić kampanię!
Potrzebujesz wsparcia
w kampaniach na Facebooku?
Jak zaplanować strukturę kampanii na Facebooku?
Struktura kampanii na Facebooku powinna być przede wszystkim przejrzysta, dlatego w nazwie kampanii warto napisać jej cel, w zestawach reklam informacje o targetowaniu, a przy nazwie reklamy odniesienie do kreacji. Dzięki takim działaniom podczas sprawdzania wyników kampanii w szybki sposób dowiemy się, co kryje się w ramach kampanii/zestawu reklam/reklamy.
Przykładowo:
Kampania – cel kontakty;
Zestaw reklam – osoby 25-60 lat, Kraków, zainteresowania: zrównoważona moda;
Reklama – kreacja z zieloną sukienką
Na standardowym koncie reklamowym może być utworzone aż 5000 kampanii. W ramach jednej kampanii możemy stworzyć 5000 zestawów reklam oraz 50 reklam w każdym zestawie (źródło: https://www.facebook.com/business/help/652738434773716). Daje nam to możliwość stworzenia oraz przetestowania wielu kreacji reklamowych czy kierowania do różnych grup odbiorców.
Aby dobrze rozplanować strukturę kampanii, powinniśmy pamiętać, że w ramach jednej kampanii należy stworzyć minimum kilka zestawów reklam, a w każdym zestawie – kilka reklam. Każdy zestaw reklam powinien mieć ustawione różne grupy odbiorców, na tym poziomie należy również zastosować wykluczenia (np. takich grup, które wykorzystujemy już w ramach innego zestawu reklam). Te same reklamy możemy wykorzystywać w różnych zestawach reklam.
Podsumowanie
Podsumowując, struktura kampanii w systemie reklamowym Facebook Ads składa się z 3 poziomów i jest podobna do struktury kampanii Google Ads. Warto pamiętać, aby nasze kampanie, zestawy reklam i reklamy miały odpowiednie nazewnictwo, dzięki czemu łatwiej będzie nam zarządzać kampaniami.
Wybierając cel optymalizacji na poziomie kampanii, musimy pamiętać, że w zależności od naszej decyzji ustawienia kampanii reklamowej mogą wyglądać inaczej. Przykładowo będziemy mieli do wyboru różne lokalizacje konwersji oraz cele wyników.
Prowadząc działania w Facebook Ads, powinniśmy na bieżąco sprawdzać efekty kampanii oraz je optymalizować, aby nasze wyniki były coraz lepsze.