W 480 minut dookoła marketingu internetowego czyli I <3 MARKETING

Gabriela Brakoniecka
Gabriela Brakoniecka
Archiwum 04.2016
 

1 marca miałam zaszczyt uczestniczyć w konferencji I <3 MARKETING organizowanej w Warszawie w największej Sali Multikina w Złotych Tarasach. Od początku byłam bardzo podekscytowana tym wydarzeniem i nie spodziewałam się takiej frekwencji, którą zastałam na Sali przepełnionej 800 uczestnikami. Ta ilość robi wrażenie – w jednym miejscu skondensowani fani marketingu internetowego i nowych technologii, a także właściciele sklepów internetowych, którzy faszerowani wiedzą 18 prelegentów – opuścili salę z ogromnym optymizmem i głową pełną pomysłów na wykorzystanie zdobytej wiedzy.

Idea konferencji opierała się na wystąpieniu 18 prelegentów, którzy otrzymali po 20 minut na przedstawienie swojej teorii na temat poszczególnych i różnych od siebie instrumentów wspomagających marketing internetowy.

konferencja_love_marketing_2

Grywalizacja na scenie

Atmosferę podgrzał konkurs na najlepsze wystąpienie. Dzięki grywalizacji prelegentów, walczących o nagrodę – zdałam sobie sprawę, że to bardzo mocna dawka wysokiej jakości wiedzy, która połączona w całość tworzyła ekstrakt, ciekawą kompozycję skumulowanych narzędzi, typowego marketingowego „mięsa”, dzięki któremu można krok po kroku zaprojektować plan promowania każdej marki. Zupełnie każdej. Począwszy od mebli, a skończywszy na kabinach sanitarnych, o których opowiadał w komiczny, a zarazem bardzo inspirujący sposób mój faworyt – Cezary Lech.

Konkretna wiedza przeplatana humorem zwróciła uwagę na bardzo istotne elementy e-marketingu, odkrywając szczegóły początkujące ogromne rezultaty. Udowodniono, że należy się promować na każdej płaszczyźnie (reklama Google, AdWords, Youtube, Social Media, Likedin, SEO), jak ważny jest content na stronie internetowej i jak intrygować treścią, jak istotną rolę odgrywa strona internetowa jako wizytówka firmy, czym jest Analytics i jakie gromadzi w sobie informacje, dlaczego nie warto tworzyć aplikacji mobilnych, dlaczego 7 jest bardziej kuszące niż 9, dlaczego reklama video ma najwięcej treści i czemu hejt to klucz do budowania silnej marki oraz przynęta do pozyskania rzeszy nowych klientów.

Mikro wiedza – makro zasięg

Najbardziej zaciekawiła mnie tematyka dopasowania specjalizacji/usługi do potrzeb klienta oraz komunikacji między nim a agencją. Bartosz Berliński wyjaśnia, że właściwy zakres działań specjalistów w agencji i przewaga merytoryczna przedsiębiorcy – tworzy idealne połączenie a zachowane proporcje zaangażowania obu stron sprawią, że projekt marketingowy i cele będą spójne z ich oczekiwaniami klientów.

Następna sprawa to często wspominany content, czyli według Cezarego Lecha „największe wyzwanie marketerów”. Budowanie treści łączy się z bardzo kreatywną twórczością – często kontrowersyjną albo nawet humorystyczną. Wykorzystywanie trendów, topowych tematów, charakterystycznych wydarzeń umiejętnie łączonych z naszym produktem lub działalnością sprawia, że jest on szybciej kojarzony i przysposabiany przez konsumentów.

Kolejnym ciekawym etapem był YouTube omawiamy przez Macieja Wróblewskiego i Artura Kurasińskiego. Właściciele produktów często zapominają, że w dzisiejszych czasach ważną rolę odgrywają treści video, a jedną z największych wyszukiwarek jest wyszukiwarka Youtube, w której można emitować krótkie filmiki reklamowe o szerokiej treści, o czym często zapominają albo jeszcze o tym nie wiedzą – twórcy produktów i usług.

Na końcu wisienka na torcie – Monika Czaplicka, która tematem hejtu i trollingu rozbudziła swoim humorem przeplatanym nieprzeciętną i wyrazistą treścią. Ten wątek (z resztą bardzo ciekawy) mówił o strategii przeobrażenia hejtera, jak również niezadowolonego klienta w przyjaciela marki. Kilka opowiedzianych tricków jak zapobiegać krytycznym sytuacjom narażającym opinię naszej marki oświetliło optymizmem pustoszejącą salę.

Wspaniałe tworzywo. Pełnowymiarowy elementarz nasycony przekonującą i atrakcyjną treścią.

Organizatorzy konferencji spisali się na medal. Całość przygotowana była na bardzo wysokim poziomie – kultura, merytoryka i innowacyjność. Do tej pory jestem pod ogromnym wrażeniem, dlatego nie potrafię sobie wyobrazić kolejnej edycji, bo podobno będzie jeszcze lepsza. POLECAM!

Gabriela Brakoniecka
New Business Manager. Powtarza, że problemy klientów są jej priorytetem, a przyszłość w biznesie zależy od tego, jakimi ludźmi się otaczasz. Nie znosi skryptów, ASAPów i braku rozwiązań.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry