Bounce rate – jak interpretować wysoki współczynnik odrzuceń i jak go zmniejszyć?

Natalia Chrobak
Natalia Chrobak
14 listopada 2022
 
 

Bounce rate - jak interpretować wysoki


współczynnik odrzuceń i jak go zmniejszyć?

Współczynnik odrzuceń jest jednym ze wskaźników, na jakie powinieneś zwrócić szczególną uwagę, analizując swoje działania reklamowe. Oczywiście jego interpretacja zależy od rodzaju twojej strony oraz celów, jakie ma przynieść twoja kampania. Jak sprawić, by Twoja witryna posiadała niski współczynnik odrzuceń? Zapraszamy do czytania.

Czym jest współczynnik odrzuceń czyli bounce rate? Definicja

Najprościej rzecz ujmując współczynnik odrzuceń to ilość wizyt w witrynie ograniczonych do jednej strony, a następnie opuszczenie jej przez użytkownika, wracając np. do wyszukiwarki. Jeśli czas spędzony na stronie przez odwiedzającego był bardzo krótki i nie podjął on żadnych akcji, wówczas taka wizyta zaliczana jest metryki exit rate i zwiększa wartość współczynnika odrzuceń.

Przyczyn takiego zachowania jest wiele, dlatego trudno jest określić, kiedy współczynnik odrzuceń jest mały, a kiedy wysoki. Dla przykładu, jeśli twoja strona to landing page współczynnik odrzuceń to np. 100%, a mimo to użytkownicy wykonują wyznaczone przez ciebie cele zostawiając dane kontaktowe.

Jak analizować współczynnik odrzuceń?

Bounce rate obliczamy według konkretnego wzoru, który wygląda następująco:

Współczynnik odrzuceń = odrzucone sesje / wszystkie sesje x 100%

Jedno odrzucenie to sesja w witrynie, czyli wejście na stronę przez użytkownika, który następnie opuszcza ją w ciągu paru sekund. W ten sposób możesz liczyć odsetek wszystkich sesji w witrynie, które kończą się szybkim opuszczeniem strony przez użytkowników. Należy pamiętać jednak, że sama wartość nie jest dla nas kluczowym wyznacznikiem, a jedynie podstawą analizy zachowań użytkowników. By uzyskać pełny wgląd na statystyki, musimy wziąć pod uwagę również współczynnik wyjść, a także przeanalizować te dane dla każdej poszczególnej podstrony. Istotnym elementem, o jakim trzeba pamiętać jest też sama branża, w której działamy, a także rodzaj i konstrukcja witryny.

Wysoki współczynnik odrzuceń – jakie mogą być przyczyny?

Wysoki poziom bounce rate powinien być dla ciebie niepokojący, kiedy twoja strona składa się z podstron i teoretycznie użytkownicy mogą w łatwy sposób się do nich dostać. W tym wypadku powinieneś sprawdzić, dlaczego nie są oni zainteresowani dalszym korzystaniem z niej.
Przyczyn może być kilka:
1. Twoje reklamy nie są dostosowane do strony – używasz zbyt ogólnych reklam i użytkownicy mają odmienne oczekiwania, co do tego na jaką stronę trafią po kliknięciu w reklamę, lub wręcz przeciwnie wyświetlasz im szczegółowe reklamy, ale kierujesz ich na stronę główną. Kliknięcie w taki link może zakończyć się szybkim wyjściem ze strony, bo użytkownik nie znalazł informacji, których szukał. Pamiętaj też, by zawsze w reklamach korzystać z call to action i stosować w nich odpowiednie komunikaty marketingowe. W ten sposób interakcja z odbiorcą będzie bardziej konkretna, a konwersja z reklam zwiększy się.
2. Strona źle działa – nie muszą to być wady w jej konstrukcji, ale np. niedomyślny interface, który utrudnia im korzystanie. Aby sprawdzić, czy jest tak rzeczywiście dobrym rozwiązaniem jest kontrola wskaźnika stron na sesję oraz czasu przebywania na stronie.
Im gorszy będzie ten wynik tym większa szansa, że strona nie odpowiada oczekiwaniom użytkowników. Są jednak wyjątki np. twoja strona zwiera filmy i użytkownicy je oglądają, nie szukając nic poza tym jednym konkretnym wideo, w tym wypadku dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie ile czasu spędzają na stronie.

wspolczynnik_odrzucen

3. Nie dostosowanie czasu trwania sesji do zawartości witryny – czas trwania jednej sesji to 30 minut, jeśli na twojej stronie znajdują się rozbudowane treści lub filmy dłuższe niż 30 minut dostosuj czas trwania sesji, aby nie została ona zerwana. Jeśli tego nie zrobisz po zerwanej sesji kolejna akcja zostanie przypisana do źródła direct.

wspolczynnik_odrzucen_2
4. Kod jest źle umieszczony na stronie – nieprawidłowe umieszczenie kodu śledzącego JavaScript powoduje nie właściwe zliczanie sesji. Kod Analytics zawsze powinien być na górze strony w sekcji <head>.
5. Zły wygląd strony docelowej – należy zadbać też o to, żeby strona docelowa miała odpowiedni wygląd. Wiarygodne zdjęcia produktów, rzeczowe opisy i jasno określone sposoby dostawy pomogą Ci uwiarygodnić stronę. Pamiętaj też, by umieścić w widocznym miejscu niezbędne dane kontaktowe takie jak numer telefonu czy adres e-mail, a także zamieścić formularz, który ułatwi potencujalnym Klientom szybki kontakt z Twoją firmą.
6. Zbyt długie ładowanie się strony – użytkownicy nie lubią czekać, dlatego staraj się zrobić wszystko, aby czas ładowania strony był, jak najkrótszy. Dzięki temu użytkownicy chętniej na niej zostaną. Szybkość i jakość swojej strony możesz sprawdzić przez narzędzie: PageSpeed Tools. To bardzo ważny aspekt współczynnika odrzuceń.

wspolczynnik_odrzucen_3

Jak poprawić zbyt wysoki wskaźnik odrzuceń?

Na współczynnik odrzuceń może wpływać wiele różnych czynników nie tylko zachowania samych użytkowników. Dlatego za nim zaczniesz cokolwiek zmieniać przeanalizuj dane zawarte w Google Analytics. Może okazać się, że wysoki współczynnik odrzuceń jest spowodowany złym umieszczeniem kodu śledzącego, wyglądem i działaniem strony. Możesz mieć dobry marketing marki, który sprowadza sporą ilość użytkowników na Twoją witrynę, ale jej aspekty techniczne lub merytoryczne mogą być niedopracowane i sprawiać, że odwiedzającym brakuje odpowiedniego customer experience. By poprawić współczynnik odrzuceń możesz zastosować optymalizację strony, lepiej dostosować ją do urządzeń mobilnych, jak również usprawnić jej nawigację i zadbać o wartościowy, dobrej jakości content. Odpowiednie SEO i responsywny, intuicyjny serwis mogą zwiększyć wartość współczynnika, a potencjalny Klienta spędzi więcej czasu na stronie.

Staraj się myśleć o swojej stronie jak użytkownik, a nie jak właściciel. Dzięki temu będziesz bardziej świadomy błędów, jak i możliwości ich naprawienia.

Podsumowanie

Współczynnik odrzuceń to ważny wskaźnik, który może wskazać Ci wiele na temat odbioru Twojej strony przez użytkowników. Jeśli po wejściu na Twoją stronę użytkownik opuszcza witrynę internetową w 9 na 10 przypadków, to jest to znak, że najwyższa pora poprawić sprawność i być może zawartość strony. Mimo, że optymalna wartość exit rate zależy od charakteru biznesu, treści na stronie, ogólnej liczby użytkowników na stronie, jak również aspektów technicznych, to zawsze warto mieć na uwadze usprawnienie serwisu i zadbanie o jak najniższy bounce rate.

Wpis aktualizowany. Pierwotna wersja ukazała się we wrześniu 2016 r. 

Sekcja tło

Zadbaj o swoją stronę odpowiednim SEO!

Natalia Chrobak
Były pracownik na stanowisku SEM Specialist. Związana z SEM od niedawna, ale pełna pasji. Wcześniej dziennikarka i szalony grafik. Gotowa podbić świat.

Anna Skowron
Social Media & Content Specialist. W marketingu internetowym działa od ponad 4 lat. Wyznaje zasadę „research is king!”, a słowo pisane to jej ulubione narzędzie pracy. Jak książka to kryminał, a jak wakacje to tylko nad morzem.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (9 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Chcesz spróbować? ikona widgetu

Zadzwoń do eksperta Google Ads,
aby otrzymać

375 zł bonus na reklamę

bezpłatną analizę konta

wstępny plan strategii Google Ads

estymację kosztów i efektów

dopasowaną ofertę

Zadzwoń do nas pod numer
800 880 991