Aktualne wymiary grafik na FB, jakich zdjęć używać w 2022 na Facebooku?

Aktualne wymiary grafik na FB, jakich zdjęć używać w 2022 na Facebooku?

Aktualne wymiary grafik na FB
- jakich zdjęć używać w 2022 na Facebooku?

Nie od dziś wiadomo, że content króluje w social mediach. Trudno jednak tworzyć dobre treści bez ich odpowiedniego dopasowania do platformy, którą się posługujemy. Tymczasem wciąż często spotykamy się ze źle zoptymalizowanym contentem na Facebooku. Niedopasowane i rozpikselowane zdjęcia, poucinane fragmenty grafik – to wszystko odstrasza, zamiast zachęcać. Tymczasem wystarczy zawczasu pomyśleć o odpowiednich formatach grafik, czy zdjęć na nasz fanpage, by aż chciało się go śledzić. W tym artykule pokażemy Wam, jak o to zadbać.
Zanim jednak zaczniemy wymieniać i opisywać reguły, które powinniście zacząć stosować w Waszych publikacjach, wyjaśnijmy krótko, czemu w ogóle warto z nich korzystać. Po pierwsze między bajki możecie wsadzić stwierdzenia, że Facebook się kończy. W statystykach social mediów, z których Polacy korzystają najczęściej wciąż przoduje. Jak pokazuje raport Hootsuite, wydany w lutym 2022 r. z Facebooka korzysta 17,65 mln Polaków.
Co ważne, aż 53,3% użytkowników do scrollowania Facebooka używa smartfonów! Chyba najwyższa więc pora, aby przygotowywany przez nas content wyświetlał się dobrze i na nich. W Google Podejście Mobile first, czyli projektowanie contentu w kolejności od najmniejszej rozdzielczości do największej jest od dawna znane i szczególnie cenione (znacząco wpływa nawet na pozycjonowanie stron w wyszukiwarce). Facebook nie zostaje w tyle. Warto więc dopasować grafiki i zdjęcia do platformy.

Wymiar zdjęcia profilowego

Zdjęcie profilowe jest niezwykle istotne dla naszego fanpage’a. To pierwsze, co rzuca nam się w oczy, gdy wchodzimy, czy to na stronę biznesową, czy też profil prywatny. W przypadku tej pierwszej tzw. profilówka stanowi wizytówkę naszej firmy. Zazwyczaj umieszczamy w tym miejscu jej logo, warto więc, by było dobrze widoczne zarówno na komórkach, jak i desktopie.

Najmniejszy wymiar obrazu dla zdjęcia profilowego, jaki dopuszcza Facebook to 400 x 400 px, przy czym, jeżeli dysponujemy grafikami wektorowymi z naszym logo, które mają dobrą jakość, możemy zamieścić je w dużej wielkości. Nasza propozycja to 900 x 900 px lub przynajmniej 700 x 700 px.

Zwróćcie uwagę również na na fakt, iż Wasze zdjęcie profilowe będzie się wyświetlać w okrągłej ramce, ważne więc, by umieścić logo w centrum obrazu, zadbać o dostateczną ilość światła po bokach. Na koniec kwestia kluczowa, a mianowicie, ile tak naprawdę widzą Wasi Klienci/obserwatorzy? Otóż zdjęcie profilowe na ekranach komputerów będzie się wyświetlało w formacie 170 x 170 px. Na smartfonach zaś w 128 x 128 px.

Wymiary zdjęcia profilowego

 

Najlepszy rozmiar dla cover photo

Z racji rozmiaru zdjęcie w tle (cover photo) daje nam większe pole manewru, jeśli chodzi o content, który możemy na nim umieścić. Dane kontaktowe, usługi, nagrody, które otrzymała firma, a nawet sezonowe promocje – wszystko to jest mile widziane na zdjęciu w tle.

Jedyne, o czym musimy pamiętać, to aby nasza grafika była czytelna, estetyczna, wierna naszemu stylowi i przede wszystkim dobrze się wyświetlała zarówno na mobile, jak i desktopie. I o ile 3 pierwsze wymogi co do zdjęcia w tle zostają spełnione, o tyle ostatni bywa problematyczny.

Facebook rekomenduje tworzenie grafik w rozmiarze 851 x 315 pikseli, przy czym są i głosy, że najlepiej będą wyglądały grafiki o wymiarach 1200 x 628 px. Warto przy tym po raz kolejny zadbać o odpowiedni układ treści na grafice, aby te nie zostały ucięte. Podobnie jak w przypadku zdjęcia profilowego, umieśćmy najważniejsze informacje w centrum obrazka. W wersji na komórki zdjęcie w tle będzie wyświetlać się w rozmiarze  640 x 360 pikseli, a w wersji na desktop 820 × 312. Przy czym, co dosyć istotne na komórkach ucięte będą boczne paski zdjęcia, a na desktopie fragmenty góry i dołu grafiki, bądź zdjęcia. Co ważne, trzeba uważać również na wagę grafik, która nie powinna być większa, niż 100 kilobajtów.

Wymiary cover photo

 

Zdjęcie w tle grupy na Facebooku

Prowadzenie grupy na Facebook jest niezwykle angażującym zajęciem, a jednocześnie doskonałym wręcz sposobem na zaktywizowanie społeczności fanów wokół danej marki. Zanim jednak zajmiemy się zapraszaniem nowych członków do naszej grupy, czy publikowaniem dedykowanego jej contentu, musimy zadbać o podstawy i dodać zdjęcie w tle do naszej grupy.

Tradycyjnie już Facebook zaleca inny rozmiar, niż my będziemy Wam rekomendować. Jak się dowiedzieliśmy, wymiary podawane przez platformę to 1640 × 856 px, przy czym ważne będzie tutaj zachowanie proporcji 1,91:1.

Warto rozważyć publikację mniejszej grafiki lub zdjęcia w wymiarach 1200 x 628 px (materiał w takim wymiarze sprawdzi się również jako grafika w tle wydarzenia). Pamiętajmy przy tym, że na komórkach zobaczymy tę samą grafikę w wielkości 1640 x 664 px.

Wymiary zdjęcia w tle grupy

 

Post kwadratowy – dobry na Facebooka i Instagram

Facebook oferuje nam wybór, jeśli chodzi o grafiki stosowane do wpisów na naszym wallu. Możemy zdecydować się na grafiki poziome, pionowe, przy czym najczęściej spotykanymi są kwadraty. Już śpieszymy z wyjaśnieniem dlaczego. Po pierwsze kwadrat to format uniwersalny, dobry do stosowania zarówno na Facebooku, jak i na Instagramie. Posty z grafikami w formacie kwadratowym można układać w tzw. karuzele. Świetnie sprawdzają się również w reklamach na Facebooku. Swego czasu najpopularniejszy dla takich grafik był rozmiar 1080 x 1080 px. Obecnie rekomendujemy zastosowanie większych obrazów o wielkości 1200 x 1200 pikseli.

Wymiary grafiki do postu kwadratowego

 

Post pionowy na Facebooku

Obok najczęściej pojawiających się postów kwadratowych, na Facebooku możemy spotkać się również z postami pionowymi. Tę formę kreacji graficznej powinny przemyśleć zwłaszcza twórcy, którzy mają pewność, że większość ich obserwujących przegląda stronę z poziomu komórki, ponieważ taki format świetnie prezentuje się na urządzeniach mobilnych. Gdzie to sprawdzić? Wystarczy wejść w statystyki strony. Dlaczego mobile spytacie? To proste, grafiki pionowe lepiej będą się wyświetlały na komórkach. Tworząc posty pionowe na Facebooku, musimy pamiętać o zachowaniu proporcji 2:3. Facebook rekomenduje wymiar 640 x 960 px, ale nasze zdjęcia mogą być również większe, grunt, by były proporcjonalne.

Wymiary grafiki do postu pionowego

 

Wymiary zdjęć na FB

Jeśli produkujemy dużą liczbę zdjęć, które umieszczamy na Facebooku w formie galerii, bądź po prostu wrzucamy na naszego feeda, to naturalnie będziemy je publikować w formacie poziomym. Podobnie będzie z grafikami do wydarzeń i konferencji, gdzie często pojawiają się obszerne agendy, których często nie da się zmieścić w formie kwadratowej. W obu wymienionych przypadkach najlepiej sprawdzi się format 1200 x 960 pikseli. Powinniśmy pamiętać zwłaszcza o zmniejszaniu publikowanych zdjęć, ponieważ te od fotografa dostaniemy pełnowymiarowe, które mają często ponad 5 tys. pikseli. Takie zdjęcia nie tylko długo się wczytują, ale też dużo ważą, ich publikacja jest więc zawsze ryzykowna.

Wymiary zdjęcia i postu poziomego

 

Relacje 2022 – dla wideo i obrazu

Gdy mowa o relacjach na Facebooku, czyli tzw. Facebook Stories, to jeszcze do niedawna sprawa była oczywista. Robiliśmy je w formacie 1080 x 1920 px tak samo, jak na Instagramie, wszystko dobrze się wyświetlało i mogliśmy zapomnieć o uciętych kadrach. Obecnie taki format nadal jest dopuszczalny, ponieważ publikując w nim, utrzymujemy właściwą proporcję, a mianowicie 9:16, jednak jeśli chcemy, by nasz content był jeszcze bardziej profesjonalny, musimy zastanowić się nad oddzieleniem publikowanych grafik od wideo. Oba najlepiej, aby miały rozmiar 900 x 1600 pikseli. Warto przy tym pamiętać, aby na publikowanych grafikach umieścić najważniejsze treści w centrum, zachowując odstępy od górnej i dolnej krawędzi, tak by przyciski nie zasłaniały treści na naszych materiałach.

Wymiary relacji na Facebooku

 

Rozmiary grafik reklamowych Facebook Ads

W końcu przychodzi pora na formaty właściwe dla reklam na Facebooku. Korzystanie z nich i odpowiednie dopasowywanie jest niezmiernie ważne, zwłaszcza pod kątem oceny jakości reklam i ich prawidłowego wyświetlania się na Facebooku. Jako pierwsze na tapet weźmy reklamy w aktualnościach na Facebooku i instagramowym feedzie. Facebook sugeruje zachowanie proporcji 1:1, najlepiej sprawdzą się więc reklamy w kwadracie najlepiej w wymiarach 1080 x 1080 px, (ewentualnie 1200 x 1200 px). Podobnie sprawa będzie kształtować się w przypadku reklam kolekcji. Tutaj pamiętaj o zachowaniu odpowiednich proporcji właściwy współczynnik proporcji dla obrazu to 1,91:1 do 1:1. Grafika w kwadracie 1080 x 1080 px będzie również (obok kreacji w rozmiarach 1200 x 628 px) pasować do reklam lead ads, wykorzystywanych do pozyskiwania kontaktów.

Sekcja tło

Szukasz specjalistów od Facebook Ads?

Następnie poświęćmy chwilę reklamom wideo. Jeśli chcesz stworzyć materiały wideo do takich kreacji, najlepiej umieść je w formacie 9:16 lub 16:9. Nagrania powinny mieć więc wymiary 1920 x 1080 pikseli. Będą się wówczas dobrze wyświetlać również na komórkach, na czym powinno nam szczególnie zależeć.

Reklamy karuzelowe stosowane na Facebooku i Instagramie powinny mieć format kwadratowy i wymiary co najmniej 600 x 600 px. Najlepsze będą jednak kwadraty wielkości 1080 x 1080 px. Większe grafiki będę wyraźniejsze i bardziej czytelne dla odbiorców komunikatów reklamowych. Polubienia strony najlepiej zilustrują zaś kreacje w wymiarach 1200 x 444 pikseli.

1080 x 1080 px to rozmiar uniwersalny, stosowany m.in. do reklam karuzelowych, reklam kolekcji, czy polubień strony

 

Wymiary grafik na Facebooka – przydatne wskazówki

O czym musimy pamiętać, niezależnie, czy wybieramy grafikę profilową, cover photo, zdjęcie w tle grupy, czy materiał do postu? Okazuje się, że pewne zasady są stałe i niezmienne. Trzeba przede wszystkim zadbać o dobrą jakość zdjęć, aby uniknąć kompresji, czy tzw. pikselozy. Zdjęcia lub grafiki zawierające tekst lub loga, najlepiej publikować w formacie .PNG, to zapewni ich dobrą czytelność.

Wszystkie materiały graficzne, które umieszczamy w social mediach muszą być dopasowane do wymogów platformy, na której publikujemy. Co ważne, zasada ta nie dotyczy tylko Facebooka, weźmy ją sobie do serca w całej naszej komunikacji w social mediach.

Tekst aktualizowany. Pierwotna wersja wpisu opublikowana została na blogu w 2013 roku.

Justyna Mądro
Były pracownik na stanowisku Marketing Manager w agencji DevaGroup. Interesuje się szeroko pojętym digital marketingiem, ze szczególnym uwzględnieniem reklam Facebook Ads. Prywatnie jest kolekcjonerką płyt winylowych i miłośniczką reportaży. Aktualnie: Menedżer ds. marketingu e-commerce w Multibrand Decofire.pl.

Justyna Przygoda
Były pracownik na stanowisku Social Media & Content Specialist. Od 5 lat z pasją i zapałem zajmuję się słowem pisanym, a od 2 mediami społecznościowymi. Doświadczenie w dziennikarstwie pozwoliło mi uwierzyć w moc słów. Działanie w social mediach sprawiło, że stawiam człowieka na początku każdej historii. Prywatnie nieuleczalna miłośniczka planszówek, stand-upów i gór.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (11 głosów, średnia: 4,45 / 5)
Loading...
Przewiń do góry