Mówiąc o Google Analytics 4 mówimy o zdarzeniach, dlaczego? Ponieważ GA4 zdarzeniami stoi. To właśnie za pomocą zdarzeń mierzone są zachowania użytkownika na stronie. Każda interakcja, od wczytania strony, przez kliknięcia w linki, aż po dokonanie zakupu jest rejestrowana jako zdarzenie.
Zdarzenia możemy podzielić na kilka typów, takich jak:
- automatyczne,
- zalecane,
- niestandardowe.
W tym tekście skupimy się na tych ostatnich – zdarzeniach niestandardowych.
Spis treści
- 1 Czym są zdarzenia niestandardowe?
- 2 Jak przebiega tworzenie zdarzeń niestandardowych w Google Analytics 4?
- 3 Jak zdarzenia niestandardowe prezentują się w raportach?
- 4 Jakie są ograniczenia implementacji zdarzeń niestandardowych?
- 5 Zdarzenia niestandardowe GA4 a zdarzenia
- 6 Jakie jeszcze rodzaje zdarzeń można śledzić w GA4?
- 7 Podsumowanie
Czym są zdarzenia niestandardowe?
Zgodnie z definicją Google zdarzenie niestandardowe służy do zbierania i analizy tzw. działań własnych, które nie należą do zdarzeń rejestrowanych automatycznie ani zalecanych przez Google. Na przykład Google Analytics rejestruje, że użytkownik otworzył stronę, co w GA4 widać jako wyświetlenie, a następnie zadaje pytanie odnośnie oferty za pomocą dedykowanego formularza – takie zdarzenie nie jest automatycznie mierzone. Jest to idealny przykład sytuacji, w której warto zastosować zdarzenie niestandardowe.
Dodatkowo zdarzenia niestandardowe mogą mieć przypisane tzw. parametry. Parametry zdarzeń w GA4 określane są na etapie tworzenia zdarzenia i pozwalają dostarczyć dodatkowych informacji o akcji, która miała miejsce.
Podsumowując, te unikalne zdarzenia pozwalają na personalizację GA4 oraz umożliwiają głębszą analizę obszarów, które są dla Ciebie i Twojego biznesu najważniejsze.
Jak przebiega tworzenie zdarzeń niestandardowych w Google Analytics 4?
Tworzenie zdarzenia niestandardowego nie jest zadaniem trudnym. Jego utworzenie w Google Analytics nie wymaga dodatkowego działania w GA4. Wystarczy implementacja np. w GTM. Nim jednak rozpoczniesz takie wdrożenie, zweryfikuj, czy dane zdarzenie nie jest rejestrowane automatycznie przez system lub nie jest w rekomendacjach jako wydarzenie zalecane. Powielanie zdarzeń lub konfiguracja zdarzeń z błędami może mieć negatywny wpływ na dane używane w raportach.
Pełen proces wdrożenia zdarzenia niestandardowego za pomocą Google Tag Managera poznasz poniżej.
Rozpocznij od zalogowania się do właściwego konta Google Tag Managera. Pierwszym krokiem będzie utworzenie nowego tagu Google Analytics “zdarzenie GA4”:
Jak widać na powyższym podglądzie, znajdziesz tam dwa pola do wypełnienia:
- Identyfikator pomiaru: wpisz ID strumienia danych Google Analytics.
- Nazwa wydarzenia: podaj nazwę zdarzenia, zgodną z zasadami nazewnictwa zdarzeń.
Wybierając nazwę zdarzenia niestandardowego, przestrzegaj poniższych zasad:
- Wielkość liter ma znaczenie. Zdarzenie “Formularz” i “formularz” będą traktowane przez system jako dwa osobne zdarzenia.
- Nie używaj zarezerwowanych i automatycznie rejestrowanych przez Google nazw np. click, error, file_download, first_open, first_visit, form_start, form_submit.
- Nie używaj spacji, a zamiast niej użyj podkreślenia np. formularz_kontakt.
- Nazwa zdarzenia nie musi być po angielsku, nie używaj jednak znaków specjalnych – w nazwach stosuj tylko litery i cyfry.
- Nazwy wydarzeń muszą zaczynać się od litery.
- Liczba znaków jest ograniczona, więc nazwa musi być krótsza niż 40 znaków.
Pamiętaj, żeby nazwa była zrozumiała nie tylko dla Ciebie, ale również dla innych osób, które będą później analizować dane.
W tym przypadku mieliśmy niestandardowy formularz na stronie. Przesłanie tego formularza oznaczało zainteresowanie usługą, a ze względu na znajdujący się przy nim napis „zapytaj”, powstała nazwa “formularz_zapytaj”.
Następnie możesz (ale nie musisz – nie jest to obowiązkowe) dodać dedykowane parametry, które umożliwią Ci uzyskanie dodatkowych informacji o zdarzeniu. Parametr składa się z dwóch elementów:
- nazwy parametru,
- wartości parametru, czyli wartości powiązanej z parametrem w tej interakcji odczytanej z warstwy danych strony.
W tym przypadku ważna była podstrona, z której wysłano zapytanie (formularz był dostępny na kilku podstronach), dlatego wdrożono dedykowany parametr page_url:
Kolejnym etapem tworzenia tagu jest dodanie reguły, czyli informacji, kiedy tag ma zostać aktywowany:
W tym przypadku mogłam stworzyć regułę w oparciu o wywołane zdarzenie, ale jest to już indywidualna kwestia zależna od działania strony. Alternatywną opcją byłaby np. reguła oparta o stronę z podziękowaniem za wysłanie formularza. Po skonfigurowaniu tagu i reguły zapisz i opublikuj zmiany w Google Tag Managerze.
Jeśli chcesz utrwalić wiedzę, za pomocą filmu wideo, obejrzyj instrukcję takiego wdrożenia bezpośrednio od Google: Custom Events in Google Analytics
Jak zdarzenia niestandardowe prezentują się w raportach?
Po około 48h od wdrożenia odwiedź zakładkę zdarzenia w GA4. Widoczne powinno być już utworzone wcześniej za pomocą GTM zdarzenie formularz_zapytaj:
Zdarzenia można analizować w wielu raportach, na przykład w raporcie Zaangażowanie -> Zdarzenia:
Pozwala to porównać kluczowe dla nas wyniki na tle innych zdarzeń odbywających się na stronie. W dalszych analizach, zdarzenia niestandardowe można, a wręcz należy analizować w niestandardowych raportach zbudowanych zgodnie z potrzebami klienta, które można stworzyć w sekcji „Odkrywaj”.
Powyższy raport służy do regularnej analizy pozyskiwanych formularzy. Na nazwę wydarzenia został nałożony filtr, który sprawia, że w raporcie uwzględniono jedynie konwersje “formularz_zapytaj”.
Druga kolumna „Sesja – źródło/medium” pomagają nam ocenić, z jakiego źródła/medium pozyskaliśmy najwięcej formularzy w analizowanym okresie. W ostatnim miesiącu zwiększono budżety reklamowe w Google Ads? Ten raport będzie właściwym miejscem do oceny czy wraz ze wzrostem budżetu pozyskano więcej formularzy kontaktowych.
Kolumna „Sesja-kampania” wskaże dokładną nazwę kampanii w Google Ads, która odpowiada za pozyskanie danego formularza. Pogłębiamy więc analizę danych o ocenę skuteczności poszczególnych kampanii na koncie Google Ads. Dane te warto porównywać z liczbami, które widzimy w panelu Google Ads.
Jeśli dodatkowo dla naszego klienta jest również istotna dokładna data oraz godzina pozyskania formularza, możemy to zweryfikować, dodając wymiar „data i godzina”, widoczny w ostatniej kolumnie.
Jakie są ograniczenia implementacji zdarzeń niestandardowych?
Dla danego strumienia danych z sieci można stworzyć 50 dedykowanych zdarzeń niestandardowych. Jeśli limit zostanie osiągnięty, Google uniemożliwi konfigurację nowego zdarzenia. Co ważne, 50 to nie jest mało, zwłaszcza jeśli korzystamy z innych rodzajów zdarzeń.
Pamiętaj również, że występuje ograniczenie liczby parametrów niestandardowych pojedynczego zdarzenia. Jedno zdarzenie nie może mieć więcej niż 25 parametrów.
Zdarzenia niestandardowe GA4 a zdarzenia
Zdarzenia kluczowe to podtyp zdarzeń, które są najistotniejsze z biznesowego punktu widzenia. W przypadku e-commerce będzie to przykładowo zakup. Każde zdarzenie w GA4 zarówno standardowe, jak i niestandardowe, możemy wskazać jako kluczowe. Oznaczenie wybranego zdarzenia niestandardowego jako kluczowego jest bardzo proste.
W menu bocznym Google Analytics 4 wybierz sekcję „Administracja”. Następnie w sekcji “Wyświetlanie danych” interesują nas dwie opcje: “Zdarzenia” oraz “Najważniejsze zdarzenia”. Jak same nazwy wskazują w “Zdarzenia” znajdziesz wszystkie istniejące zdarzenia, zaś w “Najważniejsze zdarzenia” tylko te, które zostały oznaczone jako najważniejsze.
W sekcji “Zdarzenia” możesz łatwo oznaczyć wybrane zdarzenie jako kluczowe, korzystając z przycisku po prawej stronie:
Na załączonym przykładzie oba zdarzenia oznaczono jako kluczowe.
Jakie jeszcze rodzaje zdarzeń można śledzić w GA4?
Jak widzisz, stworzenie zdarzenia niestandardowego nie jest trudne, a stanowi świetne narzędzie do dostosowywania GA4 pod indywidualne potrzeby. Przygotowując się jednak do konfiguracji zdarzeń niestandardowych pamiętaj, że w GA4 są jeszcze inne rodzaje zdarzeń:
- zdarzenia zebrane automatycznie, czyli te które zbierają się samodzielnie zaraz po skonfigurowaniu Google Analytics w witrynie lub aplikacji,
- zdarzenia objęte pomiarem zaawansowanym, czyli zbierane po skonfigurowaniu GA4, gdy włączony jest pomiar zaawansowany w ustawieniach usługi,
- zdarzenia zalecane, czyli te, które zostały zdefiniowane przez Google, mają dedykowane nazwy i parametry.
Podsumowanie
Proces konfiguracji zdarzeń niestandardowych za pomocą Google Tag Managera jest prosty, a oferuje wiele korzyści. Dzięki zdarzeniom niestandardowym w GA4 rozbudowujesz to, jakie dane są zbierane, co pozwala na lepsze dostosowanie strategii marketingowej.
Pamiętaj jednak, że ważny jest umiar. Nie kieruj się ilością, a jakością danych. Problemem nie jest zgromadzenie dużej ilości danych, a gromadzenie właściwych danych i ich skuteczna interpretacja. Często nie ma sensu wdrażać dużej liczby zdarzeń niestandardowych dla samego wdrożenia, dlatego zastanów się, co faktycznie warto mierzyć i analizować w Twoim biznesie.