Copywriting – jak pisać teksty blogowe?

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
16 listopada 2023
 
Copywriting – jak pisać teksty blogowe?

Copywriting
– jak pisać teksty blogowe?

Blogi stanowią kluczowe narzędzie w pozyskiwaniu nowych czytelników_czek, budowaniu wizerunku eksperta_ki oraz umacnianiu pozycji w branży. W jaki sposób pisać, żeby być czytanym? Sprawdź.

Spis treści:

Lista tematów: Dostosuj do celów

Lista tematów powinna odzwierciedlać cele artykułów. Dla budowania wizerunku eksperta_ki, skup się na treściach merytorycznych i dotarciu do nowych czytelników_czek. Przy tworzeniu społeczności ważne są tematy bezpośrednio związane z problemami potencjalnych klientów_ek. Zwiększanie zaufania wymaga raportów, wywiadów z klientami, case studies i analiz popartych danymi.

Nie masz pomysłów? Skorzystaj z AnswerThePublic – to strona, na której możesz wpisać słowo kluczowe. Wygeneruje wszelkie zapytania związane z frazą.

Źródło: https://answerthepublic.com/
Źródło: https://answerthepublic.com/

Research: solidne podstawy dla wartościowych artykułów

Research to umiejętność zbierania informacji. Unikaj niepewnych źródeł, ponieważ błędy merytoryczne zaszkodzą zaufaniu do marki. Zgromadź informacje z witryny klienta, materiałów wewnętrznych, artykułów naukowych i innych publikacji o zbliżonej tematyce. Bezpiecznym źródłem są informacje bezpośrednio od marki, a każdy artykuł powinien przejść akceptację merytoryczną eksperta z danej firmy.

Po zebraniu danych, cytatów i fragmentów tekstów, które mają posłużyć do stworzenia artykułu, uporządkuj informacje za pomocą solidnego konspektu. Skorzystaj z prostego narzędzia w postaci krótkiej listy podpunktów. Rozpocznij od wstępu, który pozwoli wprowadzić czytelnika_czkę w temat, a następnie przejdź do najważniejszych nagłówków, które chcesz poruszyć w artykule.

Pod każdym z nagłówków umieść zebrane dane, cytaty i fragmenty tekstów z nimi związane. Dzięki takiemu uporządkowaniu materiału, zyskasz klarowny plan, który ułatwi proces redakcji. W trakcie układania konspektu zauważysz, czy wszystkie ważne informacje są obecne, czy też niektóre elementy wymagają dodatkowego rozwinięcia. Ułatwi to dostosowanie struktury artykułu do logicznego toku myślowego.

Staranne uporządkowanie informacji na etapie konspektu zdecydowanie ułatwi proces tworzenia tekstu, sprawiając, że artykuł będzie spójny, klarowny i atrakcyjny dla czytelnika.

Jak napisać dobry tytuł?

Dobry tytuł to klucz do sukcesu. Powinien zachęcać do kliknięcia i jasno wskazywać na treść artykułu. Skorzystaj z gotowych szablonów, takich jak pytania (jak, gdzie, po co, ile), wypunktowania (TOP 10), porównania (X vs Y) lub inspiracje. Tytuł musi zainteresować czytelnika_czkę, intrygować lub rozwiązywać problem, który go nurtuje. Możesz też korzystać z clickbaitów, ale pamiętaj, żeby nie były one przesadzone – przekłamane informacje zniszczą zaufanie odbiorcy_czyni, co przełoży się na stosunek do marki.

Źródło: https://morebananas.pl/blog
Źródło: https://morebananas.pl/blog

Leady: krótko, prosto, konkretnie

Lead to kluczowy fragment treści, widoczny na pierwszy rzut oka. Musi być krótki (3-4 zdania), prosty, konkretny, zawierać CTA (call to action) i być ciekawy. Pytania, zwłaszcza oparte na zasadzie 5W (co, kto, kiedy, gdzie, dlaczego), są skutecznym narzędziem. Pozostaw miejsce na niedopowiedzenie, aby zaintrygować czytelnika.

Źródło: https://morebananas.pl/blog
Źródło: https://morebananas.pl/blog

Formatowanie

Dobre formatowanie tekstu ma kluczowe znaczenie. Używaj akapitów, nagłówków, wypunktowań, boldowania, cytuj ekspertów i stosuj podsumowania. Formatowanie ułatwia czytanie, a nagłówki i podsumowania pomagają w szybkim zrozumieniu treści. Wypunktowania i boldowanie podkreślają istotne informacje, a cytaty dodają wiarygodności. Dla czytelności podziel tekst na akapity i stosuj różne formy wyróżnienia tekstu.

Źródło: https://morebananas.pl/blog
Źródło: https://morebananas.pl/blog

Korekta

Podstawowym krokiem jest zrozumienie, że korekta to nie jedno, a najlepiej kilkukrotne przeczytanie treści. To podejście pozwoli wyeliminować większość błędów, nadając tekstowi wyrafinowany charakter. Choć idealne artykuły są iluzją, regularne poprawki sprawią, że będą one bliżej perfekcji.

Chwila odpoczynku od tekstu i powrót z czystą głową przyniesie nowe spojrzenie. Czas ten może trwać godzinę, a nawet cały dzień. Czytanie wielokrotnie tego samego artykułu sprawi, że nawet najbardziej oczywiste błędy staną się niezauważalne.

W trakcie korekty warto zwrócić uwagę na różne elementy, takie jak ortografia, interpunkcja, stylistyka, logika, “wdowy”, “sieroty”, podwójne spacje, spójność, formatowanie oraz linkowanie. Narzędzia, takie jak LanguageTool, mogą znacznie ułatwić pracę, wskazując błędy i niejasności. Jednak pamiętajmy, że to tylko pomoc, a ostateczne decyzje należy podjąć świadomie, biorąc pod uwagę specyfikę tekstu i kontekst.

Podsumowanie

Pisanie dobrych artykułów blogowych to sztuka, która wymaga precyzji, researchu i zrozumienia potrzeb czytelnika. Skup się na wartości, dostosowuj tematy do celów, korzystaj z solidnych źródeł i dbaj o estetykę tekstu. Dobry tytuł i lead to pierwszy krok do zainteresowania czytelnika, a pozostałe kwestie gwarantują, że zostanie on zadowolony po przeczytaniu artykułu.

 

  • Ania morebananas
    Anna Boenish, copywriterka w More Bananas

    Marketing managerka, copywriterka i content managerka specjalizująca się w storytellingu i etycznym marketingu. Zawodowo związana z branżą IT, a sercem z muzyczną. W wolnych chwilach dokształca się z tworzenia komunikacji skierowanej do kobiet i bada tematy związane z ich wizerunkiem w reklamie. Z wykształcenia sztukmistrzyni pisania, z pasji pisarka prozy – na co dzień zajmuje się składaniem słów w historie.

Agata Kowalczyk
Social Media & Content Specialist. Zajmuje się tworzeniem ciekawej komunikacji w mediach społecznościowych. Prywatnie uwielbia teatr, a zwłaszcza musicale.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (9 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry