Jak wykorzystać potęgę Google Tag Manager? Dodanie Google Analytics z Google Tag Manager

Marta Nasiadka
Marta Nasiadka
Archiwum 01.2014
 

Google Tag Magtm_obrazeknager to bardzo przydatne, bezpłatne narzędzie od Google, które ułatwia pracę SEM managerów. Pomimo, że jest ono dostępne w polskiej wersji językowej, nadal niewielu specjalistów wykorzystuje jego możliwości. Warto pokrótce przypomnieć, czym jest Google Tag Manager, jakie funkcje oferuje i jak wygląda jego konfiguracja.

Google Tag Manager znany w skrócie jako GTM jest darmowym kontenerem tagów od Google, który zastąpi wszystkie kody, jakie do tej pory zamieszczaliśmy na stronie, aby badać i analizować wyświetlania, konwersje lub inne zdarzenia na swojej witrynie internetowej. Niezależnie od tego ilu tagów używamy, Google Tag Manager ułatwi naszą pracę, a także wpłynie na szybkość ładowania witryny internetowej.

Zamieszczając na stronie kontener czyli jeden kod JavaScript wygenerowany w Google Tag Manager, można publikować różne tagi na swojej stronie bez konieczności ciągłego edytowania kodu strony internetowej. Dzięki temu nie jest konieczna pomoc działu IT, a praca SEM managera przebiega szybciej i sprawniej. W trakcie implementacji kodu, wystarczy tylko pamiętać o tym, aby dodać go po tagu otwierającym <body>, a nie przed tagiem zamykającym <head> tak jak czynimy to podczas dodawania kodu Google Analytics.

Początkowo nieco trudności może sprawić dodawanie tagów w panelu Google Tag Manager, jednakże po kilku próbach będziemy dodawać niezbędne nam tagi niemalże z zamkniętymi oczami.

W naszym wpisie zaprezentujemy podstawowe działanie, od którego powinniśmy rozpocząć pracę z Google Tag Managerem, a mianowicie dodanie Google Analytics  na stronie internetowej za pomocą Google Tag Managera.

Implementacja Google Analytics w Google Tag Manager

Naszym pierwszym krokiem będzie utworzenie kontenera dla naszej witryny internetowej. Aby utworzyć taki kontener musimy jedynie wymyślić dla niego nazwę oraz podać strefę czasową. W panelu znajduje się również opcja dodania nazwy domeny, jednakże nie jest to konieczne.

kontener_1

 

Kiedy utworzymy już kontener, kolejnym krokiem będzie dodanie kodu JavaScript bezpośrednio na stronie. Wystarczy go skopiować z panelu i wkleić po tagu otwierającym <body>. Najlepiej zlecić to programiście, którego pomoc nie będzie nam już potrzebna w późniejszym etapach pracy z GTM. Musimy jeszcze pamiętać o usunięciu wszystkich starych kodów z naszej strony internetowej.

tag_manager_2

Przez chwilę nasz kontener pozostanie pusty, a naszym kolejnym zdaniem będzie dodanie do niego kodu Google Analytics. Aby to zrobić, musimy przygotować numer UA naszego konta Google Analytics, który skopiujemy z panelu Google Analytics. Następnym krokiem będzie określenie reguł dla naszego tagu Google Analytics, na jakich podstronach witryny może pojawiać się nasz kod Analytics.

GA_3

 

Naszym celem jest dodanie kodu do wszystkich podstron serwisu, dlatego wybierzemy regułę Wszystkie strony.

regula_4

 

Po zapisaniu tagu nie zostanie on automatycznie opublikowany na stronie. Dopiero w kolejnym kroku po sprawdzeniu tagu za pomocą funkcji Podglądu, dodamy kod do kontenera znajdującego się na stronie.

pogląd_5

 

Podgląd wersji to bardzo przydatna funkcja, która pozwala sprawdzić, jakie tagi zostaną opublikowane na stronie. Po kliknięciu w opcję „Podgląd i debugowanie”, a następnie w link naszej witryny będzie mogli sprawdzić „na żywo”, jakie tagi zostaną na niej umieszczone. Kiedy już sprawdzimy wersję zawierającą wszystkie tagi za pomocą funkcji podglądu, możemy zatwierdzić publikację za pomocą przycisku Publikuj.

Po publikacji tagu w kontenerze będziemy mogli śledzić wyniki naszej strony w panelu Google Analytics. Dzięki prostemu narzędziu Google Tag Manager możemy dodawać i aktualizować tagi Google AdWords (kody remerketingowe, konwersje itp.) Google Analytics, a także tagi spoza Google bez jakiejkolwiek pomocy webmasterów. Unikniemy błędów, oczekiwania na implementację tagu, a także będziemy mogli wprowadzać wiele ciekawych rozwiązań.

Marta Nasiadka
Były pracownik na stanowisku Senior SEM Specialist w agencji DevaGroup. Certyfikowana Specjalistka Google Ads i Analytics. W tematyce Google AdWords porusza się jak ryba w wodzie. Subskrybując ponad setkę blogów SEM, jest w samym centrum wiadomości z branży.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (6 głosów, średnia: 4,67 / 5)
Loading...
Przewiń do góry