Płatności automatyczne AdWords – zmiany w fakturowaniu kosztów

Damian Szot
Damian Szot
Archiwum 10.2016
 
Płatności automatyczne AdWords – zmiany w fakturowaniu kosztów

Płatności automatyczne AdWords -
zmiany w fakturowaniu kosztów

W Google AdWords istnieją 2 podstawowe sposoby zapłaty – płatności samodzielne i automatyczne. Część firm po spełnieniu określonych wymogów może również korzystać z trzeciego sposobu – limitu kredytowego.

 

Płatności automatyczne

W przypadku płatności automatycznych Google sam pobiera z naszego konta – w pewnych odstępach czasowych – kwoty potrzebne do wyświetlania reklam. Ta opcja zapłaty wiąże się z podaniem danych do karty kredytowej lub debetowej, a także mniejszą kontrolą nad transferem naszych środków, jednak z drugiej strony nie wymaga od nas regularnej ingerencji w płatności i pozwala skoncentrować się tylko na kampanii AdWords.

Fakturowanie kosztów

Co miesiąc otrzymujemy fakturę Google, na której znajduje się podliczenie poniesionych kosztów. W lipcu 2016 nastąpiła ważna zmiana w podejściu do pojęcia kosztów, które znajdują się na fakturze. Wcześniej pod tym pojęciem rozumieliśmy kwoty pobrane z naszej karty, które zostały przelane na konto AdWords. Nie miało zatem znaczenia, ile wydaliśmy na kampanię w danym miesiącu (brak takiej kwoty na poniższej grafice), a jedynie ile środków pojawiło się w danym miesiącu (4000 zł na grafice)  na naszym koncie. Obrazuje to poniższa grafika.

faktura-google

Od lipca faktury wystawiane przez Google firmom, które wybrały automatyczny sposób zapłaty, zmieniły się. Teraz pod pojęciem kosztów rozumiane są środki wprost wydane na kampanie AdWords  w danym miesiącu (4167,53 zł na poniższej grafice), tzn. tyle, ile wydaliśmy na naszą reklamę, a nie tyle, ile zostało pobrane z naszej karty (4000 zł na grafice). Tym samym pojawiło się pytanie o fakturowanie tych środków, które nie zostały w danym miesiącu wydane na kampanię, natomiast zostały pobrane z karty. Prześledźmy poniższy przykład.

faktura-google

Takie środki (1541,10 zł na powyższej grafice) zostają „zaoszczędzone” na następny miesiąc rozliczeniowy i zostają dopisane do kolejnej faktury jako „przedpłata”. Oznacza to, że prawdopodobnie w następnym miesiącu zostaną pobrane z naszej karty mniejsze kwoty, ponieważ mieliśmy nadwyżkę z poprzedniego miesiąca.

 

Konsekwencje zmian

Początkowo nowy system fakturowania kosztów może budzić pytania i wątpliwości, jednak nie zmienia się istota płatności automatycznych. Należy jedynie pamiętać, że teraz odliczając koszty od VAT, bierzemy pod uwagę kwotę wydaną w danym miesiącu bezpośrednio przez naszą kampanię AdWords. Niemniej można być spokojnym o pobierane z karty środki, ponieważ nawet w przypadku, kiedy tylko część z nich zostanie wpisana na fakturę w danym miesiącu, na pewno zostaną one wykorzystane i rozliczone w następnym miesiącu.

 

Damian Szot
Były pracownik (ROI Experts) na stanowiskuSEM Specialist.. Certyfikowany Ekspert Internetowych Rewolucji Google, w ROI Experts od 2015 roku. W zespole odpowiedzialny za AdWords, Data Studio, analitykę i e-mail marketing. Fascynuje go punkt styku prawa i nowych technologii, dlatego obronił pracę "Znak towarowy jako słowo kluczowe w Google AdWords". Poza biurem niespełniony sportowiec - biega za piłką, jeździ na nartach i ściga się na rowerze.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (6 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry