Praca zdalna w 2023 w Marketingu Internetowym, IT i Agencji Reklamowej — przegląd przydatnych narzędzi

Katarzyna Warzecha
Katarzyna Warzecha
Archiwum 01.2023
 
Praca zdalna w 2023 w Marketingu Internetowym, IT i Agencji Reklamowej — przegląd przydatnych narzędzi

Praca zdalna w 2023 w Marketingu Internetowym, IT i Agencji Reklamowej
— przegląd przydatnych narzędzi

 

Jeszcze do niedawna praca zdalna była mało popularnym zjawiskiem wśród firm w Polsce. Co prawda nie w naszym przypadku, ponieważ w DevaGroup pracujemy tak od zawsze – wypracowaliśmy swoje schematy, narzędzia i sposób pracy. W ten sposób udowadniamy, że praca zdalna lub hybrydowa może być jak najbardziej efektywna i przynosić oczekiwane rezultaty. Badanie Pracuj.pl: Perspektywy pracy hybrydowej i zdalnej w oczach Polaków mówi, że w 2022 aż 91% pracujących hybrydowo lub zdalnie chce kontynuować ten model, co poniekąd wymusza to na pracodawcach inne, bardziej propracownicze podejście. Jeśli jest to dla Ciebie nowa sytuacja, na początku zapoznaj się z wpisem: 35 rad od zespołu, który od zawsze pracuje zdalnie.

 

Poniżej znajdziesz listę narzędzi, które pomogą Ci w organizacji pracy zdalnej. Znajdź swój sposób na efektywną pracę w Marketingu Internetowym, Agencji Reklamowej lub branży IT.

 

Aplikacje do mierzenia czasu pracy

 

Clockify

Clokify to bezpłatna aplikacja do śledzenia czasu poświęconego na konkretne projekty. Przeznaczona dla całego zespołu pozwala zwiększyć produktywność, usprawniać procesy oraz zarządzać teamem. Świetne rozwiązanie dla Team Leadrów oraz Managerów, którzy chcą mieć wgląd nad czym pracuje dany zespół lub osoba. Aplikacja jest darmowa – możesz dodać nieograniczoną liczbę użytkowników oraz projektów.

Timecamp

Timecamp to system do automatycznej rejestracji czasu pracy. Program mierzy czas w konkretnych aplikacjach oraz zakładkach w przeglądarce internetowej. To dobre rozwiązanie zarówno dla freelancerów, jak i całych zespołów. W zależności od wybranego programu subskrypcji możesz dzięki niej rozliczać godziny, wystawiać faktury i nadawać niestandardowe role użytkownikom. W darmowej wersji uzyskujesz jedną integrację, nielimitowaną liczbę użytkowników oraz projektów i zadań.

Toggl

Toggly to platforma, która pozwala śledzić czas wykonywanych zadań. W przypadku tego programu, do projektów najlepiej podchodzić w ustalonej kolejności — sam rozpoczynasz i kończysz mierzenie czasu, a następnie opisujesz wykonane zadanie. Prostota obsługi toggly pozwoli na wprowadzenie jej w każdej organizacji – prosty interfejs, łatwość generowania raportów oraz integracje z wieloma programami takimi jak Slack, Asana czy kalendarz Google są dodatkowym atutem.

 

Aplikacje do zarządzania projektami

 

Asana

Asana to jedna z bardziej popularnych aplikacji do zarządzania zespołem i projektami. W zależności od tego jak złożony jest dany projekt, możesz podzielić go na mniejsze zadania i przypisać je konkretnym osobom wykonującym oraz wyznaczyć osoby nadzorujące. Przyjazny interfejs jest intuicyjny i łatwy w obsłudze — dodawanie zadań, przypisywanie je projektom, a także samo ich zakończenie jest banalnie proste. W programie znajdziesz kalendarz oraz moduł do raportowania.

Trello

Trello to aplikacja mobilna i przeglądarkowa, dzięki któremu zapanujesz nad pracą i jej organizacją. To rodzaj wirtualnej tablicy, gdzie każdy z członków zespołu może dodać swoje projekty, opisać je, dodać załączniki, stworzyć ‘’listę to do’’, a także rozmawiać poprzez uproszczony czat przypisany do zadania wszystko w jednym miejscu. Dzięki wykorzystaniu elementów graficznych i możliwości dopasowania ich do swoich potrzeb aplikacja jest intuicyjna i łatwa do wprowadzenia w działaniach organizacji.

ClickUp

ClickUp to rozbudowana aplikacja do zarządzania zadaniami. Jeśli twój projekt jest wieloetapowy i pracuje nad nim większa ilość osób to idealne rozwiązanie. W tym narzędziu znajdziesz zarówno miejsce do przeprowadzenia burzy mózgów dzięki mapie myśli, a także notatniki, miejsce na dodanie plików, czat zespołowy w czasie rzeczywistym, a nawet rejestrator czasu pracy. Z podstawowej wersji aplikacji możesz korzystać bezpłatnie. 

 

Aplikacje do zespołowej pracy koncepcyjnej

 

Miro

Miro to wirtualna tablica do pracy koncepcyjnej dla całego zespołu. Aplikacja posiada ogrom możliwości — od tworzenia moodboardów po planowanie UI/UX. Narzędzie oferuje wiele gotowych szablonów, dzięki którym bez problemu stworzysz mapę myśli, zaplanujesz wydarzenie, utworzysz diagramy, zbierzesz inspiracje czy nawet określisz ścieżkę zakupową Klienta. Miro pozwala użytkownikom pracować zespołowo w czasie rzeczywistym — widzisz pozycję kursora pozostałych uczestników, możesz również utworzyć wideokonferencję z poziomu aplikacji. Bezpłatna, okrojona wersja ogranicza się do 3 tablic na użytkownika.

MindMup

MindMup to bezpłatne narzędzie do tworzenia mapy myśli, które możesz przechowywać w chmurze. Narzędzie pozwala w łatwy sposób konwertować przygotowane schematy do formatów takich jak PDF czy PowerPoint — możesz także wygenerować link przenoszący bezpośrednio do twojej pracy. Świetnie sprawdzi się w przypadku prostych prezentacji. Co ważne, ilość map jest nieograniczona.

Mural

Mural to interaktywna tablica przeznaczona dla pracy zespołowej, gdzie możecie współtworzyć spotkanie, warsztaty lub projekt. Uproszczony interfejs sprawia, że całość jest intuicyjna — tak jak w przypadku wcześniej omawianej aplikacji Miro, istnieje możliwość wspólnej pracy w czasie rzeczywistym. Upraszczając, Mural to olbrzymia tablica, gdzie ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. Świetnie rozwiązanie aby urozmaicić warsztaty i spotkania lub przeprowadzić szkolenie. W przypadku spotkań offline, możesz na niej prezentować treści, schematy, obrazy, pisać oraz rysować.

 

Narzędzia Google

 

Narzędzia Google Workspace są nieocenione. Zawierają cały pakiet przydatnych narzędzi do pracy (nie tylko zdalnej!). Wśród nich znajdziesz między innymi:

  • Dokumenty Google,
  • Arkusze Google,
  • Kalendarz Google.

 

Dokumenty Google to zespołowy edytor tekstów, który działa w przeglądarce, bez potrzeby instalowania oprogramowania. Jego ogromną zaletą jest możliwość pracy wielu osób jednocześnie, a tym edytowaniu i dodawaniu komentarzy. Dokument możesz udostępnić generując link i określając rolę zapraszanego użytkownika — możesz zezwolić na edycję tekstu, ale też ograniczyć dostęp do przeglądania lub komentowania.

Arkusze Google to doskonałe narzędzie do analizy danych. Narzędzie oparte na chmurze pozwala na pracę zespołową w dowolnym miejscu i czasie, a także na dowolnym urządzeniu. Udostępnienie arkusza kalkulacyjnego działa w ten sam sposób jak w przypadku dokumentów, jednak warto zwrócić uwagę na zabezpieczenia — możesz zaplanować daty wygaśnięcia treści, przyznawać i wyłączać dostęp konkretnym użytkownikom, a także uniemożliwiać pobieranie, kopiowanie i drukowanie dokumentu. Co ważne, możesz płynnie pracować między Excelem a arkuszami kalkulacyjnymi od Google dzięki zgodności z plikami firmy Microsoft.

Kalendarz Google to grupowa forma kalendarza, który dzięki synchronizacji z innymi narzędziami zapewnia stały przepływ informacji firmy. Pozwala na lepszą organizację pracy, dzięki uwzględnieniu np. spotkań zaplanowanych w Google Meet. W kalendarzu zaplanujesz i zaznaczysz urlopy, wydarzenia czy swoje indywidualne zadania. Jako administrator możesz wyznaczać konkretne osoby do organizacji i dodawania wydarzeń lub pozostawić pełną swobodę współpracownikom. Nadając uprawnienia pamiętaj, że w każdej chwili możesz je cofnąć lub zmienić.

Warto wspomnieć również o innych narzędziach, które są częścią Google Workspace. Jednym z nich jest Google Meet — pozwala w szybki i łatwy sposób utworzyć lub zaplanować spotkanie wideo z poziomu przeglądarki na każdym urządzeniu. Utworzone spotkanie możesz dodać do swojego Kalendarza Google. Popularnym narzędziem są również Formularze Google, czyli forma ankiety internetowej, którą w łatwy sposób udostępnić szerokiemu gronu odbiorców. Wszystkie zgromadzone dane możesz pobrać i udostępnić w Arkuszach Google. Jeśli często prowadzisz spotkania i/lub szkolisz nowych pracowników przydatne będą Prezentacje Google, czyli usługa, która pozwala na tworzenie profesjonalnych prezentacji biznesowych bez konieczności instalowania specjalistycznego programu. Tak jak w pozostałych przypadkach, istnieje możliwość pracy grupowej — edycja, komentowanie w zależności od przydzielonych uprawnień. Wartym rozważenia jest również Dysk Google, który umożliwia szybkie dzielenie się plikami. Wszystkie te narzędzia umożliwiają sprawną komunikację i pracę na home office.

 

Narzędzia do komunikacji

 

Discord

Discord wielu osobom może kojarzyć się z miejscem przeznaczonym dla graczy i streamerów. Warto jednak wiedzieć, że ta platforma świetnie sprawdza się również w pracy zdalnej. Możliwość tworzenia wielu kanałów, rozmów prywatnych, a także łączenia się za pomocą aplikacji sprawia, że wszystkie najważniejsze aspekty komunikatora znajdują się w jednym miejscu. Program jest darmowy i dostępny w polskiej wersji językowej.

Skype

Tej aplikacji chyba nie trzeba przedstawiać. Program Skype oferuje użytkownikom kilka wersji narzędzia, które różnią się możliwościami wykorzystania. W zależności od potrzeb twojej firmy możesz dostosować pakiet do ilości osób biorących udział w konferencjach, czy konieczności zaawansowanego zarządzania danymi. Świetnie sprawdzi się w przypadku mniejszych firm, które za główny cel stawiają szybki przepływ informacji.

Slack

Slack obsługuje współpracę zespołową w skali globalnej. Pozwala na komunikację za pomocą czatu, a także rozmów głosowych i wideo. Dodatkowo możesz udostępniać pliki multimedialne zarówno w rozmowach prywatnych jak i zorganizowanych kanałach, dopasowanych do potrzeb przedsiębiorstwa. Dzięki integracji z innymi aplikacjami połączysz go między innymi z Asaną, Dyskiem Google, pocztą Gmail czy Kalendarzem Outlook.

 

Podsumowanie

 

Mamy nadzieję, że wyżej wymienione narzędzia do pracy zdalnej ułatwią Ci komunikację z zespołem, a także organizację własnej pracy w trybie online. Wiele z nich pozwoli Ci wykonywać swoją pracę z każdego miejsca na świecie — wystarczy dostęp do internetu. Znajdź swój najlepszy sposób na wykorzystanie ich funkcjonalności w swojej organizacji.

 

Sekcja tło

Lokalne SEO dla Twojej firmy

Katarzyna Warzecha
Content & Marketing Manager. Absolwentka studiów na kierunku Marketing i nowe media, w branży od 2018 roku. Posiada doświadczenie w pracy in-house, ale to właśnie praca agencyjna jest dla niej najbardziej satysfakcjonująca - multitasking opanowała do perfekcji. Niepoprawna optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (23 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry