Zmiany w kampaniach AdWords – Kwartał II

Tomasz Trzósło
Tomasz Trzósło
Archiwum 07.2017
 
Zmiany w kampaniach AdWords – Kwartał II

Zmiany w kampaniach AdWords -
Kwartał II

W ramach naszego cyklu opisującego zmiany w AdWords w poszczególnych kwartałach przedstawiamy zmiany, które dokonały się w kwartale II. Poprzednie podsumowanie można przeczytać w poprzednim wpisie.

 

#1 Podobni użytkownicy w sieci wyszukiwania

To zdecydowanie ciekawa nowość, która pojawiła się na naszych kontach w maju. Pewnie większość z was zna i wykorzystuje w GDN. Teraz pojawia się możliwość żeby wykorzystać listy użytkowników podobnych także w wyszukiwarce.

Jak to zrobić? Możemy przygotować kampanie na bardziej ogólne słowa kluczowe z wykorzystaniem właśnie takich list użytkowników podobnych np. takich którzy kupowali coś w naszej witrynie.

Myślę że jest to ciekawa opcja – do wykorzystania szczególnie przy ustalaniu stawek

Więcej o tym można znaleźć tutaj

 

#2 DSA uaktualnienie

Mała zmiana lub raczej uzupełnienie. Po aktualizacji reklam do reklam rozszerzonych w wyszukiwarce i GDN przyszedł także czas na aktualizację reklam dynamicznych –  także w tej wersji reklam mamy do dyspozycji 80 opis wraz z automatycznie generowanym nagłówkiem.

 

#3 eCPC

To kolejna z małych rewolucji Google. Coś co sprawdzało się bardzo dobrze na naszych kontach – czyli możliwość podniesienia lub obniżenia stawki o maksymalnie 30%, w zależności od tego czy dany użytkownik dobrze rokował, zostało dość poważnie zmienione.

Teraz zaznaczając ulepszone CPC zgadzamy się, aby system dostosowywał stawkę dowolnie zależności od płci, wieku, lokalizacji użytkownika. W kalkulacjach nie jest uwzględniany jedynie typ urządzenia.

Równocześnie algorytm będzie się starał żeby średnie CPC nie przekraczało zakładanego maksymalnego CPC. W praktyce dostosowanie stawek po demografii czy lokalizacji przy włączonej opcji eCPC może stracić sens bo system i tak będzie ustalał stawki według własnych reguł.  Według mnie zmiana na minus.

Więcej o ecpc można znaleźć tutaj

 

#4 Wynik Jakości historyczny

Bardzo ważna i długo wyczekiwana zmiana. W interfejsie pojawiają się dodatkowe kolumny dzięki którym możemy sprawdzić, jak nasze działania wpływają na wynik jakości, dla danego słowa kluczowego.

Daje to duże możliwości do optymalizacji i pozwala (np dodając wymiar miesiąc) sprawdzić jak rozkładał się wynik jakości w zależności od miesiąca i czy zmiany jakie wprowadzaliśmy przyniosły pożądany efekt.

Bardzo faja inicjatywa – coś co robiliśmy wcześniej za pomocą skryptów teraz będzie dostępne z automatu dla wszystkich.

Opis zmiany tutaj

 

#5 Nowy Interfejs

I największa zmiana – na niektórych kontach pojawił się nam już nowy interfejs. Wygląda naprawdę dobrze. Więcej o nim piszemy tutaj. To na pewno najważniejsza zmiana minionego (a może raczej przyszłego) kwartału. Google deklaruje, że do końca roku nowy interfejs będzie sukcesywnie wprowadzany we wszystkich kontach

 

#6 Nowy Edytor AdWords

Za zmianą interfejsu poszły również duże zmiany w Edytorze AdWords. W dodatku bardzo trafione. Nowa wersja narzędzia pojawiła się na finiszu II kwartału, opisaliśmy ją tutaj, a na testy przyjdzie czas w kolejnych miesiącach. Na pewno cieszy, że Google nie zaniedbał tego narzędzia, ponieważ bez niego praca nad kampaniami byłaby bardzo utrudniona.

Podsumowanie

Kwartał II obfitował w dużo ważnych zmian. Dla nas najważniejsze są zmiany numer #5  i #6, co nie oznacza że pozostałe są mniej ważne.

Kolejne podsumowanie już za kwartał.

Tomasz Trzósło
Sales and Google Ads Manager Zajmuje się analizą danych płynących z narzędzia Google Analytics. W branży e-commerce pracuje od 2008 roku. Prowadził agencję ROIExperts.pl. Szkolił m.in.: Ministerstwo Cyfryzacji RP czy Akademię Google Partners.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (5 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry