Chcesz wiedzieć ile trwa pozycjonowanie? Dlaczego nie jest tak łatwo wybić się w wynikach wyszukiwania Google? Dlaczego podejmując się samodzielnego pozycjonowania czy współpracy z agencją, przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość? Zapraszam do lektury.
Ile trwa pozycjonowanie? Jak długo muszę czekać na efekty SEO?
Pierwszą, najpopularniejszą, a zarazem najbliższą prawdy odpowiedzią na powyższe pytania jest odpowiedź: to zależy. Jeżeli ktoś z kim rozmawiasz na temat działań SEO, już na starcie rozmowy deklaruje konkretną liczbę dni czy też datę, bez zapoznania się z Twoją domeną, jej historią czy chociaż tematyką Twojego serwisu www, nie powinieneś traktować jego deklaracji poważnie.
Całość rozważania na temat okresu, który potrzebny jest na uzyskanie efektów z procesu pozycjonowania strony powinniśmy zacząć od zdefiniowania:
Czym dla Ciebie jest efekt SEO?
Efektem pozycjonowania, w zależności od ustaleń pomiędzy wykonawcą a zlecającym, może być:
- poprawa widoczności domeny np. w TOP3, TOP10 lub TOP50,
- osiągnięcie pozycji w SERP na konkretnie wybranych do pozycjonowania frazach,
- zwiększenie ruchu z organicznych wyników Google.tak
Oczywiście pochodną powyższych powinno być docelowo zwiększenie liczby konwersji na stronie, realizacji celów etc.
Poprawa widoczności domeny w Google – kiedy pierwsze efekty?
Najczęściej poprawa widoczności w wyszukiwarce Google będzie najszybciej zauważalnym efektem dobrej kampanii SEO, często jest ona również fundamentem umowy o pozycjonowanie. Z naszego doświadczenia wynika, że zwykle na pierwsze efekty w postaci poprawy widoczności w TOP10 i TOP50 możemy liczyć już po upływie 2-3 miesięcy od wdrożenia zaleceń wynikających z naszego audytu SEO. Oczywiście, zdarzają się przypadki, w których czas ten jest zdecydowanie krótszy, jak również przypadki wymagające większej cierpliwości. Wszystko nadal zależy od wielu czynników.
Szukasz agencji SEO?
Co decyduje o pozycji strony w Google?
Lista czynników, które wpływają na ostateczną pozycję w wynikach wyszukiwania Google wydłuża się wraz z rozwojem Internetu i samego algorytmu Google. O wielu czynnikach wiemy wprost od samego Google (np. wynikają ze wskazówek dla webmasterów Google, wypowiedzi pracowników wyszukiwarki, patentów), natomiast wiedza o pozostałych czynnikach wynika z lat doświadczeń, testów i pracy pozycjonerów. Czynniki decydujące o skuteczności pozycjonowania stron internetowych dzielimy na czynniki „on-site” powiązane z m.in. optymalizacją treści, optymalizacją techniczną, optymalizacją pod UX, a także czynniki „off-site” do których zaliczamy m.in. popularność domeny (którą Google mierzy na bardzo wiele sposobów) czy jej historię. To właśnie przede wszystkim czynniki zewnętrzne wymagają czasu i cierpliwości, najczęściej też sporego budżetu.
Dlaczego audyt jest ważną częścią SEO?
Kompletny audyt SEO będzie podstawą do wypozycjonowania strony, odpowiadał on będzie przede wszystkim za wskazanie błędów dotyczących czynników „on-site”. Wdrożenie zaleceń dotyczących optymalizacji treści poszczególnych podstron w serwisie, a także dotyczących optymalizacji technicznej całego serwisu jest niezbędne, aby móc oczekiwać na efekty z kampanii SEO. Przy aktualnej konkurencji w wynikach, w praktycznie każdej branży Twoja strona musi być odpowiednio przygotowana aby osiągnąć sukces. Upraszczając:
- treść strony musi zawierać słowa kluczowe powiązane z zapytaniem użytkowników wyszukiwarki, na które chcemy ją wypozycjonować,
- treść strony musi odpowiadać na intencję użytkowników wyszukiwarki,
- strona musi być lekka, szybka i dostosowana do wielu rodzajów urządzeń użytkowników,
- strona musi być lekka i czytelna dla robotów wyszukiwarki.
Podsumowując, audyt SEO wraz z wdrożeniem zaleceń optymalizacyjnych z niego wynikających to coś w rodzaju fundamentu, na którym budujemy następnie całą kampanię SEO.
Oddaj swoją stronę w ręce ekspertów
Szybkie efekty SEO – czy są możliwe?
Tak – szybkie efekty są możliwe, niewątpliwie nie raz trafisz na tego typu „reklamy” czy „case study” dotyczące efektów w 30 dni. Musisz być jednak świadomy, że aby je osiągnąć muszą być spełnione określone warunki, o których najczęściej informacji w tych materiałach nie znajdziesz. Przykładowo: na mocnej, starej domenie, z bardzo dużą liczbą linków z zaufanych domen mamy serwis internetowy bez treści, mocno niezoptymalizowany. Robimy szybkie wdrożenie dużej liczby wartościowych podstron z bogatą treścią i zaleceń SEO, doprowadzamy serwis do perfekcji pod kątem „on-site”. W takim przypadku najczęściej osiągniemy szybką poprawę widoczności w wyszukiwarce.
Jak przyśpieszyć pozycjonowanie? Czy da się skrócić czas potrzebny na osiągnięcie dobrych wyników?
Jak już wspomniałem, w idealnych warunkach pozycjonowanie możemy przyśpieszyć szybkim wdrożeniem zaleceń optymalizacyjnych wynikających z audytu SEO. Najczęściej jednak domena wymaga również poprawy czynników „off-site”, a budowa zaufania do domeny wymaga czasu i wielu środków. Zwiększenie środków na kampanię może odpowiednio skrócić czas pozycjonowania, ale również do pewnej granicy.
Pamiętaj, że zmieniając swoją stronę bez konsultacji, w trakcie trwania współpracy z agencją SEO, możesz znacznie utrudnić pozycjonowanie i opóźnić zdobycie wysokich pozycji. Wszelkie większe zmiany na stronie powinieneś szczegółowo omówić ze swoim seowcem.