Jak optymalizować feed produktowy w Google Ads?

Jak optymalizować feed produktowy w Google Ads?

Jak optymalizować
feed produktowy w Google Ads?

Reklamy produktowe PLA (Product Listing Ads) w Google Ads, kiedyś Google AdWords, wymagają od właścicieli sklepów e-commerce stworzenia pliku z listą produktów. Lista ta powszechnie znana jest jako feed lub plik produktowy. O samej idei reklam produktowych Google dowiesz się więcej z osobnego wpisu o kampaniach PLA. W tym artykule skupimy się na optymalizacji pliku produktowego, jednocześnie odpowiadając na pytanie – jak stworzyć dobry feed produktowy?

Jak wyświetlane są reklamy w kampaniach produktowych Google Ads?

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, ważne jest, abyś wiedział, że to, które produkty z Twojego sklepu pojawią się w feedzie produktowym i na stronie wyników wyszukiwania Google, nie zależy tylko od osoby obsługującej Twoje konto Google Ads. Owszem, mamy wpływ na to, jak grupować produkty i nadawać odpowiednim grupom wyższe lub niższe stawki za jedno kliknięcie (CPC). Jednakże, jako reklamodawcy nie mamy bezpośredniego wpływu na to, jakie słowa kluczowe powodują wyświetlanie danego produktu z Twojego feedu oraz jak będzie wyglądała reklama PLA. Kampanie produktowe różnią się więc tym od standardowych reklam tekstowych, że podczas tworzenia kampanii dobierane są słowa, które spowodują wyświetlenie adekwatnej reklamy.

Jak optymalizować feed produktowy?

W przypadku reklam produktowych, algorytmy Google’a oceniają na podstawie Twojego pliku produktowego, czy dany produkt jest zgodny z wyszukiwaniem użytkownika. W efekcie informacje o produktach (inaczej atrybuty) zawarte w Twoim pliku produktowym będą stanowiły podstawę skutecznych reklam. To właśnie je należy optymalizować. Poniżej znajdziesz pełną listę atrybutów, na które należy zwrócić szczególną uwagę podczas tworzenia feedu produktowego na potrzeby reklam produktowych Google.

1. Nazwa produktu – title w feedzie

Nazwa produktu powinna zawierać słowo kluczowe, które będzie wyszukiwał w Google Twój potencjalny klient. Zobrazujmy to na konkretnym przykładzie. Jeśli posiadasz w ofercie drewniane, białe biurko, średnio znanej marki własnej XYZ, nieskuteczne może być podanie jako title: „biurko XYZ”. Taki tytuł jest zbyt ogólny, a mało rozpoznawalna marka może generować niewystarczającą liczbę wyszukań. Zawsze staraj się tworzyć title, który będzie zawierał wartościowe słowa kluczowe. W takim przypadku polecamy zastosować tytuł: „białe biurko drewniane XYZ”. Pamiętaj też, że title może mieć maksymalnie 150 znaków. Jednak im krócej, tym lepiej. Jak widzisz na poniższym zrzucie reklam, wyświetlana liczba znaków jest mocno ograniczona i jest znacznie krótsza niż 150.

optymalziacja feed google
Wyniki wyszukiwania w Google na hasło „białe biurko drewniane”

Widzisz w powyższym przykładzie „Biurko Basic+”? Jest to typowy błąd reklamodawcy – tytuł jest zbyt ogólny. Wyszukiwane było białe, drewniane biurko. Szanse, że kliknę w biurko, które nie odpowiada moim potrzebom, są niewielkie. W ten sposób reklamodawca zdobywa wyświetlenia, ale mało kliknięć. To prowadzi do znacznie niższego CTR (współczynnika kliknięć w reklamy), przez który Google może ocenić reklamę jako słabą jakościowo. Kontynuując dalszą analizę, wiesz, jaki jest pełny title biurka Actona? „Actona Biurko Neptun – H000015374” – numer seryjny raczej nie będzie istotny dla użytkownika, a było to miejsce na wartościowe słowa kluczowe.

Nazwa (title) produktu jest szczególnie istotna w feedzie. Mając szeroką gamę produktów, możesz lepiej wykorzystywać potencjał reklam produktowych, stosując różne słowa kluczowe w tytułach. Załóżmy, że sprzedajesz czapki z daszkiem dla dzieci. W sklepie masz dostępnych 50 czapek. Nie idź na łatwiznę i postaraj się nie nazywać wszystkich 50 czapek tytułem: czapka z daszkiem zielona, czapka z daszkiem różowa, czapka z daszkiem niebieska itd. Mając możliwości stosowania różnych słów, warto to wykorzystać. Twórz przykładowe kombinacje tytułów: czapka z daszkiem dla dzieci, dziecięca czapka z daszkiem, czapeczka z daszkiem i dodatkowo kombinacje z kolorami. Tym sposobem rozszerzasz swoją listę słów kluczowych w feedzie i możliwości reklamowe.

Wskazówka – tytułów nie pisz wielkimi literami i nie używaj wymyślnych obcych znaków, w przeciwnym wypadku Twoje produkty mogą zostać odrzucone lub ograniczone.

2. Opis produktu w feedzie produktowym – description

Opis może mieć maksymalnie 5000 znaków. Jest to przestrzeń, którą powinniśmy nasycić słowami kluczowymi, pamiętając jednak, że opis powinien być wartościowy dla użytkownika. Stwórz opis zgodny z opisem na stronie docelowej, czy stronie produktu. Miej na uwadze, że ma to większe znaczenie niż tylko opisanie produktu.

Zgodnie z sugestiami Google’a nie należy podawać tam linków do sklepu, informacji handlowych, informacji dotyczących konkurencji, innych produktów ani akcesoriów. Stosuj tam różne słowa kluczowe, które ułatwią wyświetlenie reklamy produktowej Twojemu potencjalnemu klientowi. Dla wspomnianego już białego, drewnianego biurka moglibyśmy zaproponować opis z różnorodnymi słowami kluczowymi: „Biurko drewniane białe. Nowoczesne, industrialne biurko drewniane w kolorze białym. Świetne do wnętrz ciepłych i surowych. Biurko drewniane białe do biura. Drewniane biurko białe do biura domowego. Solidnie wykonane biurko z drewna naturalnego. Lakierowane biurko w kolorze białym”. Jest tego sporo, a to tylko przykład słów kluczowych, którymi można nasycić taki opis.

Sekcja blog CTA Sekcja blog CTA

Chcesz zwiększyć widoczność sklepu online?

Skorzystaj z Google Ads dla e-commerce

3. Linki do zdjęcia produktu – image link

Jest to kolejny obowiązkowy element pliku produktowego. W tej części skoncentruj się na odpowiedniej prezentacji produktu i wysokiej jakości zdjęciach. Twoim celem powinno być atrakcyjne przedstawienie produktu. Ważne jest to, że zdjęcia nie mogą posiadać tekstów promocyjnych, nakładek, znaków wodnych lub obramowania.  Akceptowane przez Google formaty to JPEG (.jpg/.jpeg), WebP (.webp), PNG (.png), nieanimowany GIF (.gif), BMP (.bmp) lub TIFF (.tif/.tiff).

4. Typ produktu – product type

Mimo że atrybut product_type jest opcjonalny, to zalecamy uzupełnianie go dla lepszego zrozumienia oferty przez system oraz późniejszego targetowania reklam. Algorytmy Google’a dostaną od Ciebie lepsze wskazówki, dzięki którym być może lepiej ocenią jakość feedu, a następnie wyświetlą reklamę na odpowiednie zapytania. Pamiętaj, aby podawać pełne nazwy kategorii. Nie podajemy zatem kategorii „Biurka” tylko Dom > Meble > Biurka > Biurka Drewniane. Na ten atrybut możesz wykorzystać maksymalnie 750 znaków.

5. Atrybuty dodatkowe w feedzie – kolor, płeć, materiał, wzór, rozmiar, grupa wiekowa

Teoretycznie wymienione w nagłówku atrybuty są opcjonalne, przynajmniej na razie. Wyjątkowo są wymagane w przypadku wszystkich produktów odzieżowych kierowanych na: Brazylię, Francję, Japonię, Niemcy, Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię, czy np. w przypadku atrybutu color także dla wszystkich produktów występujących w różnych kolorach dla produktów odzieżowych.

Dla Ciebie jest to jednak kolejna okazja, aby podrzucić robotom Google’a kilka dobrych wskazówek na temat Twojej oferty, które pomogą mu lepiej targetować Twoje reklamy produktowe. Staranniejsze wypełnienie feedu i skorzystanie z szerszej gamy atrybutów, które podsuwa nam Google, powinno przekładać się na jakość reklam produktowych, wyższe CTR i niższe CPC.

Dlaczego trzeba aktualizować feed Google Ads?

Zacznijmy od tego, że plik produktowy powinien odzwierciedlać aktualną sytuację w Twoim sklepie internetowym, a w nim sytuacja dynamicznie się zmienia. Nie martw się, nie musisz tego robić samodzielnie. W tym może pomóc Ci automatyzacja. W Google Merchant Center możesz ustawić automatyczną aktualizację pliku produktowego. Sugerujemy ustawić ją na raz dziennie, najlepiej w nocy, gdy ruch na stronie jest niewielki. Pozwala to uchronić się przed sytuacją, w której po dodaniu nowych produktów do sklepu, zapomniałeś odświeżyć plik ręcznie i nie wskoczyły one do kampanii Google Ads.

Odwiedź Google Merchant Center i sprawdź, czy na Twoim koncie występują ostrzeżenia zaznaczone kolorem pomarańczowym lub odrzucenia zaznaczone na czerwono. Obok znajdziesz opis problemu, jaki występuje z Twoim plikiem produktowym. Zadbaj o wysokiej jakości plik produktowy, eliminuj błędy i ostrzeżenia. Pozostawione same sobie mogą całkowicie wstrzymać wyświetlanie produktów w Google Ads lub je skutecznie ograniczyć.

bledy google merchant center
Błędy Google Merchant Center

Wskazówka – dobrze przygotowany plik produktowy to również ogromne ułatwienie pracy dla osoby prowadzącej kampanie reklamowe. Sprawnie zarządzaj produktami, korzystając z etykiet własnych, oznaczonych cyframi od 0 do 4 (np. custom_label_0). Dzięki nim możesz tworzyć filtry dla produktów, które później łatwo wykorzystasz w kampaniach. Zbliża się wyprzedaż? Użyj etykiet, aby szybko i bez problemu zebrać wszystkie przecenione produkty w jedną listę.

Podsumowanie

Reklamy PLA w wyszukiwarce Google są jedynym z kluczowych formatów reklam w wyszukiwarce dla sklepów e-commerce. Jako właściciel lub menedżer sklepu musisz jednak pamiętać, że jakość reklamy produktowej jest w głównej mierze tworzona na poziomie listy produktów (feedu). Przy optymalizacji kampanii PLA niezbędne będą liczne atrybuty w pliku produktowym. Występowanie odpowiednich słów kluczowych w tytułach/nazwach produktów i opisach pomoże algorytmom Google’a lepiej ocenić do kogo ma trafiać Twoja reklama i na jakie słowa kluczowe powinna wyświetlać się reklama produktowa w wyszukiwarce Google. Nie bój się więc testować odmian różnych produktów, żeby analizować ich skuteczność. Takie działania mogą przyczynić się do sukcesu Twoich kampanii produktowych.

Tekst zaktualizowany, w pierwotnej wersji pojawił się na blogu 23 listopada 2016 roku.

Natalia Dworniak
Były pracownik w ROI Ekspert na stanowisku SEM Specialist. Absolwentka Europeistyki Na Politechnice Gdańskiej i Romanistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Pasjonatka social media. Swój wolny czas poświęca projektom DIY oraz kuchni wegańskiej.

Zuzanna Kraus
SEM Specialist. Certyfikowana specjalistka Google Ads i Google Analytics. Od lat związana z branżą marketingu, w DevaGroup zajmuje się kampaniami Google Ads i analityką internetową. W czasie wolnym czyta książki w domu, na plaży lub jest na koncercie.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (10 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry